ChatRoom / ASP-AJAX

Κώδικας, πληροφορίες, ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την JavaScript.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
makmat

ChatRoom / ASP-AJAX

Δημοσίευση από makmat » 08 Μαρ 2008 16:52

:-? Γειά σας παίδες,

είχα ασχοληθεί πριν χρόνια με το Web-dev. αλλά μόνο σε HTML. Από PHP, ASP κλπ. είμαι ...άσχετος!
Αυτά σαν πρόλογος για να καταλάβετε που "παίζω". Λοιπόν επι του θέματος τώρα:

θέλαμε μια παρεούλα να στήσουμε ένα ChatRoom δικό μας, να μη μας ζαλίζουν οι άσχετοι με διαφημίσεις, τσόντες κλπ. αλλά για να έχει και κάποιες ειδικές εφαρμογές επίσης.
Βρήκα ένα πολύ ωραίο demo που τρέχει σε ASP-AJAX, το "έκοψα-το έραψα" και τρέχει άψογα στον LAN-Server που έχω εδώ σπίτι μου (se XP-Pro).
Ωραία, το δοκιμάσαμε με DNS και μπήκαν και οι κολλητοί και μιλήσαμε. 'Αψογα μέχρις εδώ.

Αποφάσισα μετά την επιτυχή δοκιμή να το φορτώσω σ'ένα Free Web-Host για να μη... καίμε ρεύμα 24 ώρες στο σπίτι και, από δώ και μετά άρχισαν τα δύσκολα !

Υπόψιν ότι το φόρτωσα σε 3 διαφορρετικά Web-host και πάντα το πρόβλημα είναι ότι
το Chatroom δεν τρέχει. Μπαίνεις μέσα από την σελίδα Login (default.asp) και κανονικά,
θάπρεπε γράφοντας ένα NickName να σε βάλει στην σελίδα chatroom.asp, όπου βλέπεις πόσοι είναι μέσα, μπορείς να γράψεις κλπ.
Ενώ λοιπόν γράφεις το nickname, σε βάζει μεν στην σελίδα chatroom.asp αλλά εκεί δεν
εμφανίζεσαι σαν user, ούτε υπάρχει κανείς άλλος ! Ούτε να γράψεις μπορείς... ότι γράφεις
και το στέλνεις με Send το αγνοεί.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συμβαίνει αυτό, ενώ στον LAN-Server του σπιτιού μου τρέχει άψογα. Μήπως πρέπει να ενεργοποιήσω κάτι στο Web-Host?
Τους έστειλα ένα Email αλλά με "έγραψαν" κανονικά !

Αλλά πάλι σκέφτομαι, γιατί στον δικό μου Server τρέχει χωρίς να κάνω τίποτε απολύτως?
Υπόψιν ότι και στους 3 Web-Host που το εγκατέστησα ήταν Free. Μήπως γι'αυτό δεν τρέχει?
Τότε όμως γιατί λένε ότι υποστηρίζουν ASP?

Για βοηθείστε λίγο βρε παιδιά.... γιατί το "στήσαμε" στο δικό μας και γλυκαθήκαμε, αλλά
στη συνέχεια φάγαμε "πίκρα" με το θέμα. :cry: :cry: :cry:

Σας ευχαριστώ που με διαβάσατε

ΜακΜατ

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

ChatRoom / ASP-AJAX

Δημοσίευση από Basilakis » 10 Μαρ 2008 01:21

Hmmm to prwto pou tha sou prwtina einai na trexeis ena

Κώδικας: Επιλογή όλων

<%
response.write&#40;"Hello World!"&#41;
%>
na sigoureftoume pws ola einai entaksi. Ean afto trexei, simainei pws i Asp ipostirizete kai trexei kanonika.

Apo ekei kai istera, afto p exeis na kaneis, ean leitourgei swsta einai na elekseis rithmiseis se arxeia (CMOD 775 as poume) mipws xreiazetai kapoia arxeia na einai egrapsima kai s exei ksifigei kati ;)

makmat

ChatRoom / ASP-AJAX

Δημοσίευση από makmat » 10 Μαρ 2008 21:07

..ναι, μάλλον έχεις δίκιο, το προσπάθησα αλλά η κατάσταση είναι "άστα να πάνε"!
Και τα 3 Free-Host δεν μου παρέχουν FTP έτσι ώστε να μπορώ ν'αλλάξω το CHMOD !

Τα αρχεία τα στέλνω ΜΟΝΟ με File Manager και δεν υπάρχει τρόπος έτσι ώστε να μπορώ να μεταβάλλω το CMOD των αρχείων που κάνω Upload. Το ένα μόνο Host (webNG.com) μου απάντησε σε σχετικό Email μου ότι, τα "write" αρχεία (έτσι τα λένε!) πρέπει να τα βάλω στο Folder "DATA".
Μεταφέροντας όμως τα ASP από το wwwroot στο wwwroot/DATΑ-folder, δεν τρέχουν ... καθόλου !
Προφανώς αυτοί θέλουν να πάω να ξαναγράψω τα 4 ASP που είναι... write (!) και να ορίσω να γράφουν τα στοιχεία Users, messages κλπ. σε κάποια database που θα είναι στο folder DATA.

Δηλαδή "Πιάσ'το αυγό και κούρεψ'το" φίλε μου ! Εκτός του ότι ΔΕΝ ξέρω να το κάνω, είναι δουλειά ... "φτου κι'απ'την αρχή" !

Μάλλον θα ψάξω να βρω ένα φτηνό Host με 30-40 Ε /έτος, που να μπορεί να μου φιλοξενήσει την εφαρμογή μου χωρίς δυσκολίες.

Τελικά, το "τσάμπα κρέας (=free Web-hosting), δεν το τρώνε ούτε... οι σκύλοι"
μου φαίνεται !

Τέλος πάντων, σ'ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και την απάντηση.

MakMat

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

ChatRoom / ASP-AJAX

Δημοσίευση από Basilakis » 10 Μαρ 2008 21:21

Καταλαβένω πως αισθάνεσαι. ΑΠο την άλλη, εάν σου πω πως δεν έπρεπε να πας σε asp, μάλον θα σε στεναχωρίσω για αυτά που έχεις τραβήξει. Οπότε, απλώς θα σου ευχηθώ, να πάνε όλα καλά

Απάντηση

Επιστροφή στο “JavaScript και Frameworks”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες