Περιοδικό που να ασχολείται με την φωτογραφία

Ένας χώρος για την θεωρία της φωτογραφίας και για τις φωτογραφικές μηχανές

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 10 Μαρ 2008 19:54

Για άλλη μια φορά στο χώρο της Φωτογραφίας, υποβάλλω κι εγώ σαν άνθρωπος τα ερωτήματά μου... :lol:

Θέλω να μου προτείνετε (εάν είναι δυνατόν και τώρα, όσοι δουν το μήνυμα) ένα περιοδικό, κατά προτίμηση μηνιαίο (όπως RAM, PC World, PC Magazine etc.) που, όμως, να έχει ως κεντρικό του θέμα την φωτογραφία και της φωτογραφικές μηχανές. Να αναφέρει τα νέα μοντέλα φωτογραφικών μηχανών, να αναλύει ορισμένους όρους, όπως "Έκθεση", "Εστίαση", "Βάθος Χρώματος" κ.τ.λ., να εμπεριέχει ορισμένα tips σχετικά με τις φωτογραφικές μηχανές (ρυθμίσεις αναλόγως με το εκάστοτε περιβάλλον, π.χ. ρύθμιση ISO αναλόγως με τις επικρατούμενες καιρικές συνθήκες etc.), αλλά και να κάνει λόγο και για κάποιες τεχνικές που αφορύν και την "μετά λήψης των, επεξεργασία", όπως ορισμένες τεχνικές και "κόλπα" στο Photoshop, που θα ωθήσουν στην περαιτέρω βελτιώση των λειφθείσαντων φωτογραφιών μέσω υπολογιστικής επεξεργασίας. Αν και, τα δύο τελευταία τα βρίσκω και σε tutorial, με ένα search του καθιερωμένου, αγαπητού μας "Γούγλι"... :lol: (ο όρος είχε προαναφερθεί από κάποιο μέλος του FREEstuff.gr, αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς... αλλά μ' άρεσε και τον χρησιμοποιώ - δεν πιστεύω να έχει και Copyrights©;)

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 10 Μαρ 2008 20:15

το περιοδικό Φωτογράφος μαζι με την Καθημερινή κάθε μήνα

http://www.photo.gr/
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
e-times
Graphics Moderator

Δημοσίευση από e-times » 11 Μαρ 2008 13:32

Περα απο τον "Φωτογραφο" και αφου θελεις να μαθεις οσα περισσοτερα μπορεις σου συστηνω ανεπιφυλακτα ενα πολυ καλο βιβλιο (ισως οτι καλυτερο υπαρχει στον χωρο) το οποιο μπορει κανεις να μαθει πολλα γενικα για την φωτογραφια αλλα και τους τροπους επεξεργασιας.

Χωρισμενο σε αναλογικη φωτογραφια (τεχνικες, εξοπλισμος κτλ.) απο τον Πλατωνα Ριβελλη και ψηφιακη (επεξεργασια μεσω photoshop) απο τον Μανο Λυκακη ο οποιος με πολυ κατανοητα λογια κανει την μεταβαση απο την αναλογικη στην ψηφιακη "παιχνιδακι".

Τιτλος: "Φωτογραφία" απο τον Πλ. Ριβελλη & Μ. Λυκακη.

http://www.perizitito.gr/product.php?pr ... 863&page=1
Εικόνα

Good News For The Smokers, Non-Smokers Die Too

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 11 Μαρ 2008 13:47

Χμ... Ενδιαφέρον φαίνονται και τα δύο.

Το πρώτο θα το πάρω σίγουρα, αλλά κάθε πότε είναι; Εννοώ, είπαμε μηνιάτικο, αλλά κάθε πρώτη Κυριακή του μήνα; Πότε κυκλοφορεί;

Όσο για το δεύτερο, είναι αρκετά ενδιαφέρον; Δηλαδή μου το προτείνεις σε σύγκριση με όλη τη λίστα των σχετικών βιβλίων; (http://www.perizitito.gr/home.php?cat=30960)

Άβαταρ μέλους
e-times
Graphics Moderator

Δημοσίευση από e-times » 11 Μαρ 2008 14:06

Θα σε στεναχωρησω αλλα δεν εχω πολυ χρονο για να κοιταξω ολες τις σελιδες με τα βιβλια για την φωτογραφια που εχει στο site.
Αλλα μεσω 4-5 που εχω και απο οτι εχω δει γενικα στα βιβλιοπωλεια δεν πιστευω να υπαρχει κατι αναλογο και πιο καλο.
Εικόνα

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 11 Μαρ 2008 14:12

Εντάξει, ευχαριστώ πολύ, πάντως, για την παρότρυνση.

Α, και κάτι άσχετο: "Εσύ ασχολείσαι με την φωτογραφία; Διότι βλέπω ότι έχει αρκετές γνώσεις περί του θέματος. Συγχαρητήρια... :kaloe:"

Άβαταρ μέλους
e-times
Graphics Moderator

Δημοσίευση από e-times » 11 Μαρ 2008 14:33

Ασχολουμαι τελειως ερασιτεχνικα ως χομπι στις ελευθερες ωρες μου και οι γνωσεις μου μην νομιζεις οτι ειναι και πολλες..... απλα μου αρεσει να μαθαινω συνεχεια επανω σε αυτο. ;)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 11 Μαρ 2008 14:57

πολύ καλή είναι μια σειρά με 8 CD που είχε βγάλει το national geographic και ο τίτλος της ήταν "Φωτογραφία απο το Α έως το Ω" τα οποία είναι μαθήματα σε interactive μορφή και μπορείς να "τραβάς" εικονικες φωτογραφίες με διάφορες ρυθμίσεις και να δείς τα αποτελέσματα.

βρήκα και ΑΥΤΟΑΥΤΟ αλλά δεν ειναι τα ίδια με αυτό που σου περιγράφω
Εικόνα

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 11 Μαρ 2008 15:13

Ωραία όλα αυτά, αλλά θα πρέπει να αποφασίσω ένα απ' όλα... Περισσότερο τείνω προς το βιβλίο των Ριβέλλη Πλάτωνα, Λυκάκη Μάνο, για διάφορους λόγους.

Επίσης, δες λίγο τί είχα ρωτήσει παραπάνω γι' αυτό το ένθετο με την Καθημερινή που προανέφερες.

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 11 Μαρ 2008 15:18

λογικά κάθε μήνα θα βγαίνουν οι ημερομηνίες κυκλοφορίας των προηγούμενων ήταν

Σάββατο 15/12/2007
Σάββατο 19/01/2008
Σάββατο 16/02/2008

οπότε λογικά το επόμενο θα είναι στις 15/03/08
Εικόνα

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 12 Μαρ 2008 14:40

Μερικές ακόμη ερωτήσεις προς τον e-times, κωρίως, αλλά και στα άλλα μέλη:

1) Μπορείς να αναφέρεις κάπως συνοπτικά το γενικότερο περιεχόμενο του βιβλίου, τα περιεχόμενα; (e-times)
2) Είναι εικονογραφημένο; (e-times)
3) Σε ποιο Adobe PS αναφέρεται; (αν κι όλα ίδια έιναι). (e-times)
4) Αξίζει πραγματικά τα χρήματά του; (e-times)
5) Υπάρχουν άλλα μέλη που να το έχουν διαβάσει; (όχι στον e-times, γενικότερα)
6) Αναφέρεται και στον τρόπο χρήσης των φωτογραφικών μηχανών, όπως για παράδειγμα, έχει tips για το πως πρέπει να κρατάμε τη μηχανή, στα πόσα ISO θα πρέπει να ρυθμίζεται ο φακός ανάλογα με τις επικρατούμενες καιρικές συνθήκες, τί είναι τελικά τα ISO, με ποιο τρόπο εστιάζουμε σε ένα αντικείμενο που επιυθυμούμε κ.λ.π.; (e-times)
7) Τέλος, αφορά μόνο κατόχους ψηφιακών D-SLR ή SLR-like ή και απλών Compact μηχανών; (e-time, again)

Διότι, τώρα έχω μία Olympus Camedia C-180 και την SONY DSC H9 θα την πάρω το καλοκαιράκι.

8) Έτσι, αξίζει να το πάρω τώρα ή αφορά μόνο κατόχους D-SLR μηχανών, οπότε και να το προτιμήσω για το καλοκαίρι; (e-times - it's the last, at last)

Πάντως, περισσότερο μ' ενδιαφέρει να μου πεις για το περιεχόμενο και να κάνεις και ένα μικρό review.

Συγγνώμη που σε κουράζω τόσο, αλλά τί να κάνουμε... :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 12 Μαρ 2008 22:36

Μια παρατήρηση μόνο.. η H9 δεν είναι dSLR.. είναι SLR like

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 12 Μαρ 2008 22:41

Ναι το γνωρίζω... Το ανέφερα και έμμεσα στο 7ο ερώτημα... Αλλά, εφόσον είναι SLR-Like, έχει πολλές παρόμοιες ρυθμίσεις με μια πραγματική D-SLR, οπότε μια απ' τα ίδια... περίπου...

Άβαταρ μέλους
e-times
Graphics Moderator

Δημοσίευση από e-times » 12 Μαρ 2008 23:54

Λοιπον,
Ξεκιναει με τον Πλ. Ριβελλη και την αναλογικη φωτογραφια.
Μετα απο καποια ιστορικα περναει στην φωτογραφικη μηχανη, τις λειτουργιες της, τα οργανα της (κλειστρο, σκοπευτρο και ενα σωρο αλλα τεχνικα γραμμενα με λεπτομερεια) και προχωραει στα βοηθητικα εξαρτηματα που χρησιμοποιουμε για την ληψη της φωτογραφιας (τριποδες, τσαντες, καθαριστικα κτλ.).

Συνεχιζει με καταπληκτικη αναλυση (45 σελιδων) για τους φακους (τα Απαντα).

Μετα προχωραει στο φιλμ, στα φιλτρα, τεχνικος φωτισμος (φλας) - μαθε και την αληθεια γιατι βγαινουν κοκκινα ματια- και καταληγει με την εμφανιση (σκοτεινος θαλαμος κτλ.) και με την εκτυπωση της φωτογραφιας (τα Απαντα Χ 2)

Την σκυταλη την παιρνει ο Μανος Λυκακης -νεοτερος, αλλης αντιληψης απο τον Ριβελλη και με φοβερη απλοτητα στην γραφη του- και μας βαζει στον κοσμο της ψηφιακης φωτογραφιας.

Φωτογραφικες μηχανες, αισθητηρες, φηφιακοι φακοι και διαφορα αλλα ειναι που μετα την εισαγωγη αναλυει. Πραγματα που δεν εχουν ακουστει στην αναλογικη και πιστευω απλες γνωσεις που πρεπει να ξερει καποιος ο οποιος ασχολειται εστω και ερασιτεχνικα με την φωτογραφια.

Το μεγαλυτερο μερος του τομεα της ψηφιακης φωτογραφιας την καταλαμβανει ο "σκοτεινος θαλαμος" ο ψηφιακος φυσικα -Photoshop- και η επεξεργασια των φωτογραφιων μεσα απο κει. Η εκδοση που ασχολειται ειναι η CS2 αλλα αυτα που λεει μπορουν να χρησιμοποιηθουν και στην CS, 7.

Γενικα παντως ειναι ενα ολοκληρωμενο βιβλιο που δεν σου αφηνει κενα γνωσεων διοτι και το αναλογικο κομματι του βιβλιου οπως και το ψηφιακο ειναι αλληλενδετα.

Ο λογος φυσικα ειναι οτι μπορει να ειμαστε στην ψηφιακη εποχη αλλα η βασικη διαφορα της αναλογικης απο την ψηφιακη ουσιαστικα ειναι ο τροπος αποθηκευσης εικονας ή αλλιως ο τροπος καταγραφης. Εαν εξαιρεσης και την οθονιτσα που μπορεις να κανεις προεπισκοπιση στις φωτογραφιες σου κατα τα αλλα δεν εχει υπαρχουν αλλες αλλαγες, κλειστρο, ταχυτητες, διαφραγματα παραμενουν τα ιδια.

Στις ερωτησεις σου τωρα:
1) look above
2) Το ψηφιακο μερος μονο (ασπρομαυρες φωτο)
3) look above
4) Ποια?.... τα 28 ευρω? ή τα 25,20 ευρω με 10% εκπτωση? σιγουρα μου κανεις πλακα ε?
5) Ελα ντε?.... δεν μας λενε, μας το κρυβουν.
6) Στο τι ειναι ΙSO ναι, αλλα στον τροπο να τραβας φωτογραφιες οχι.
7) Αφορα τους κατοχους ολων των ψηφιακων και μη, ανεξαρτητου μεγεθους και ικανοτητας μηχανων.

Αξιζει να το παρεις ανεξαρτητα την εποχη που θα αγορασεις ή οχι την dslr ή slr ή οτιδηποτε αλλο. Απλα θα μαθεις τι ειναι φωτογραφια και τι ειναι αυτο που κρατας στα χερια σου, ειτε αυτο λεγεται Olympus, Sony ή οτι αλλο.

Μπα δεν με κουρασες :evil: :P

Ουτε ποσοστα να εβγαζα απο το βιβλιο 8)
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφία και Φωτογραφικές μηχανές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες