Γιατί ένα blog μπορεί να... σβήσει;

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 13 Μαρ 2008 15:45

Ποιος είναι ο κύκλος ζωής ενός blog, και πότε ένα blog σβήνει; ...

Μια απλή ερώτηση, θέλοντας να μάθω της απόψεις σας από τον κύκλο ζωής ενός blog.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 13 Μαρ 2008 15:48

Όταν ο blogger επαναλαμβάνεται σε κοινοτοπιές, όταν δεν το ενημερώνει συχνά. Βεβαίως παίζει και το ότι τα blogs σαν μόδα έχουν και τα θετικά και τα αρνητικά της μόδας. Ανεβαίνουν και κατεβαίνουν εύκολα σε δημοφιλία.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 13 Μαρ 2008 15:50

Ο κυριότερος είναι η κατασκευή του, η καταχώρηση δύο τριών άρθρων και μετά η βαρεμάρα.

Ο δεύτερος είναι να στο κλείσει ο εισαγγελέας αν γράφεις ότι μπούρδα σου κατέβει στο κεφάλι βασιζόμενος στην ανωνυμία (κάπου το έχω διαβάσει αυτό)

Ο τρίτος είναι να έχεις περιεχόμενο αλλά να μην πατάει ούτε η μάνα σου. Μια δυο φορές να δεις τα στατιστικά και επέρχεται η βαρεμάρα.

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 13 Μαρ 2008 16:02

Συμφωνώ με τον lunarmedia.

Υπάρχουν blogs με περιεχόμενο, αλλά ο blogger δεν γράφει τόσο συχνά, λόγω έλλειψης προσωπικού χρόνου. Όταν όμως το κάνει, τότε γράφει χρήσιμα και πρακτικά πράγματα. Και όμως πολλά τέτοια blogs δεν σβήνουν, αλλά συνεχίζουν να υπάρχουν. Ξέρω πολλά τέτοια συναδέλφων προγραμματιστών.....
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

smiley

Δημοσίευση από smiley » 13 Μαρ 2008 17:43

όσο ένα blog καλύπτει της ανάγκες που έχουν άλλοι να ικανοποιούν την βλακεία τους δεν σβήνει ποτέ ενώ στην αντίθετη περίπτωση δεν σβήνει ένα blog όταν ικανοποιήται ο blogger απλά και μόνο με την ιδιοκτησία ενός τόσο ειδικού ιστοχώρου... :P

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 13 Μαρ 2008 17:50

Wstoso, to blog milaei gia ton eafto s. opote apefthinete se sigkekrimeno pososto antrwpon. DLD, aftous p eite gnwrizeis, eite vlepoune ta pragmata me tin dikia s optiki gwnia (milaw, gia blogs proswpika).

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 13 Μαρ 2008 19:23

πόσα blog γνωρίζεις που μιλάνε ποια για τον κάτοχό τους και μόνο. δεν αντιλέγω ότι για αυτό ξεκίνησαν...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

smiley

Δημοσίευση από smiley » 13 Μαρ 2008 19:45

η σημασία του blog ποια είναι τελεικά... στην ουσία blog είναι ένα διαδικτυακό ημερολόγιο και σβήνει την ημέρα που σταματάει να ενημερώνεται καταγράφοντας διάφορες εντυπώσεις και ότι δήποτε θεωρήτε σημαντικό να καταχωρηθεί και καταλήγει να είναι τόπος που περιέχει αναμνηστικά στοιχεία κάποιων που ασχολήθηκαν κάποτε με το διαδίκτυο... με λίγη σκέψη...

Άβαταρ μέλους
Knorcedger
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Knorcedger » 14 Μαρ 2008 01:52

Υπάρχουν αρκετές μορφές blog, και νομίζω πως ανάλογα με την μορφή του blog, υπάρχει και ένας διαφορετικός κύκλος ζωής.

Δεν θα αναφερθώ στους κύκλους ζωής, αλλά σε μερικές κατηγορίες blog που μου έρχονται τώρα στο μυαλό (το ένα μάτι είναι κλειστό, και το άλλο κοιτάει το κρεβάτι)

Προσωπικά blogs
Ενημερωτικά blogs
Επαγγελματικά blogs
Blogs που συνδυάζουν μερικά από τα 3 παραπάνω στοιχεία

Κάθε κατηγορία λοιπόν, νομίζω ότι έχει διαφορετικό κύκλο ζωής, και τα στατιστικά που αναφέρθηκαν από πολλούς μπορεί να μην είναι ο καταλυτικός τομέας, καθώς ένα συγκεκριμένο επαγγελματικό blog μπορεί να μην έχει πολλές επισκέψεις, αλλά οι επισκέπτες του να είναι σε μεγάλο ποσοστό δυνητικοί πελάτες, αλλά και άτομα που θα γνωστοποιήσουν τον blogger σαν authority στο τομέα του.
Εικόνα
myUbuntu.gr[Ελληνικός οδηγός για Ubuntu]

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 14 Μαρ 2008 14:56

Προσωπικά πιστευώ ότι ο κύκλος ζωής ενός blog δεν μπορεί να προσδιοριστεί. Ανάλογα και το ποιος γράφει για αυτό φυσικά. Αν αυτό που τον νοιάζει είναι να γίνει γρήγορα γνωστός, να ανεβούν στατιστικά, subscribers κ.τ.λ. προβλέπω μικρό κύκλο ζωής.

Απ'την άλλη, όταν bloggάρεις επειδή το γουστάρεις και σε διαβάζουν γιατι γράφεις με τον δικό σου τρόπο δύσκολα υπάρχει κάποιο "τέλος". Μπορείς να επανέλθεις όποτε το επιθυμείς.

Στο παρελθόν είχα σταματήσει να γράφω για μήνες... δεν λέω ότι όταν ξανάρχισα ήταν "ιδιά" τα πράγματα αλλά.. δεν με επηρέασε, είχα την "βάση", συνέχισα με πολύ ενθουσιασμό [σαν να ξανάρχιζα]
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

GIANNISXX

Δημοσίευση από GIANNISXX » 20 Μαρ 2008 21:50

Δεν υπαρχει καποιος σοβαρος λογος για το τελειωμα μιας καταστασης πιστευω.κι απ την αλλη μπορουμε να διμηουργησουμε πολλους λογους με αποτελεσμα να σβησει το καθε τι και κατεπεκταση και ενα blog.Εξαλου το καθε τι οταν αρχιζει χρωσταει και ενα τελος.πιστευω πως
η ποιοτητα των λεχθεντων καθοριζει την μακροβιοτητα του εκαστοτε μπλογκ.

Άβαταρ μέλους
Risk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Risk » 27 Μαρ 2008 16:47

Από σήμερα θα ήθελα να απευθύνω αυτή την ερώτηση στον pitsiriko, o οποίος ανακοίνωσε με τον πλέον επίσημο τρόπο πως κλείνει το blog του...! Κρίμα...!!!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 27 Μαρ 2008 17:19

Πέτυχε πολλά με αυτό. Αναγνωρισιμότητα και δουλειά είναι κάποια από αυτά.

Από εκεί και πέρα, ή το συνεχίζεις για την πλάκα σου ή το σταματάς.

Που θέλω να καταλήξω; Ότι το blog είναι κάτι πολύ ατομικό για να μπορεί να έχει διάρκεια ζωής και συνεχιζόμενη ανοδική πορεία.

Αν το freestuff.gr ήταν το blog μου, θα είχε κλείσει πριν μερικά χρόνια όπου η δουλειά μου είχε αρχίσει να γίνετε πολύ απαιτητική και δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ. Αλλά δεν είναι blog, είναι forum και η δύναμη του είναι η κοινότητά του. Τα άτομα που το απαρτίζουν, και οι moderators. Υπάρχει συνεχείς Ροή και Ζωή. Δεν είναι αφημένο στις ορέξεις ενός ή και δύο ατόμων.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Risk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Risk » 28 Μαρ 2008 09:54

Έχεις απόλυτο δίκιο cordi, είναι μια λογική εξήγηση τα όσα ανέφερες!
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης