Δικαιώματα σε linux server

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
shiba

Δημοσίευση από shiba » 13 Μαρ 2008 20:50

Καλησπέρα! Ανέβασα ένα site και αντιμετόπισα προβλημα με τα δικαιωματα σε linux. Εγω εχω Windows και φυσικά σε μενα παίζουν ολα οκ. Ο admin του server μου είπε να ορίσω σε ολους τους φακελους μου permission 755! Νομίζω όμως οτι αυτή η ρυθμηση μπορει να γινει εξ'αρχης στο pc μου, αλλα πώς? Ειμαι νέα στην php και ακόμα ψιλοψάχνομαι...
Ευχαριστω προκαταβολικά!

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 13 Μαρ 2008 22:26

CHMOD einai afto p prepei na kaneis. Ean exeis ena ftp programma, kane login ston server, deksi click, CHMOD kai epelekse 775.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 14 Μαρ 2008 09:27

Για να μη παιδεύεσε μπορείς να ζητήσεις από τον webhost σου να τρέξει τις παρακάτω εντολές μέσα στο home directory σου:

Κώδικας: Επιλογή όλων

find . -type f | xargs chmod 644
find . -type d | xargs chmod 755

Άβαταρ μέλους
shiba

Δημοσίευση από shiba » 14 Μαρ 2008 15:31

Ευχαριστω παρα πολυ για τη βοήθεια! Αλλα εξακολουθώ να νομίζω οτι υπαρχει κατι που μπορω να κανω εγω στον Apache μου. Το λεω γιατι προτου κανω format οτι ανεβαζα επαιζε μια χαρα. Καπου ειχα ορισει δικαιώματα 755 αλλα δεν μπορω να θυμιθω που. Ισως ακουγεται λιγο κουφο, αλλα συμβαινει γιατι δεν ειμαι εξικιωμενη με τον προγραμματισμο οσο θα επρεπε. Σε καποιο αρχειο εγκαταστασης του WAMP πρεπει να το ορισα. Το ζητημα ειναι οτι το πρόβλημα υπαρχει αφοτου εκανα format. Αν εχει κανεις καμια ιδεα...
Ανεξαρτητα ομως ευχαριστω πολυ :)

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 14 Μαρ 2008 16:05

Basilakisweb έγραψε:CHMOD einai afto p prepei na kaneis. Ean exeis ena ftp programma, kane login ston server, deksi click, CHMOD kai epelekse 775.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες