Προπληρωμένη πιστωτική κάρτα.

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 14 Μαρ 2008 15:55

Αν δεν έχω μέσα χρήματα, ΔΕΝ θέλω να μπορεί να τραβήξει κανείς και να πρέπει μετά να τρέχω να τα καλύψω. Αυτό είδα ότι κάνει και η κάρτα που αναφέρεις.

Τι καλύτερες καλύψεις και χωρίς χρεώσεις λες ότι προσφέρει από την Attica gift card;

Για ποσό 30 έως 200 €: προμήθεια 1 €
Για ποσό 201 έως 500 €: προμήθεια 2 €
Για ποσό 501 έως 3000 €: προμήθεια 4 €
Βάζω 200 ευρώ και πληρώνω 1 προμήθεια και μπορώ να κάνω αγορές όσο υπάρχει μέσα υπόλοιπο. Άρα το ίδιο πράμα κάνει με την χρεωστική που λες.

Edit:
Βρήκα κάποιες πληροφορίες εδώ:
http://www.alpha.gr/page/default.asp?id=340&la=1

"Σύνδεση της κάρτας με έως και πέντε λογαριασμούς καταθέσεων της Alpha Bank". Άρα αν δεν θέλεις να είναι όλο το ποσό του κεντρικού τραπεζικού λογαριασμού σου διαθέσιμο, πρέπει να ανοίξεις έναν άλλο και να τον "γεμίζεις" όποτε χρειάζεται.
Επίσης γράφει ότι "προσφέρεται χωρίς συνδρομή και επειδή οι συναλλαγές εξοφλούνται με απευθείας χρέωση του τραπεζικού σας λογαριασμού δεν επιβαρύνεσθε με τόκους". Για κάθε συναλλαγή έχει ή δεν έχει κάποιο κόστος; π.χ. όταν πας να μεταφέρεις ένα ποσό από λογαριασμό σε λογαριασμό άλλης τράπεζας μέσω του online της alpha έχει 1.5 Ευρώ χρέωση (αν θυμάμαι καλά) . Υπάρχει κάποιο τέτοιο κόστος στις συναλλαγές; Δεν φαίνεται να ξεκαθαρίζεται κάπου έτσι όπως τα γράφει.

Έχει το καλό ότι την βγάζεις μια φορά, και αν θέλεις πας και την φορτώνεις χρήματα από ένα ATM. Καλή περίπτωση και αυτή αν δεν έχει κρυφές χρεώσεις.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimsis την 14 Μαρ 2008 16:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 14 Μαρ 2008 16:26

Αυτό το τελευταίο που λες είναι για web-banking. Δηλαδή εάν μεταφέρεις λεφτά από το λογαριασμό σου της Alphabank σε λογαριασμό άλλου σε άλλη τράπεζα τότε σε χρεώνει προμήθεια.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 14 Μαρ 2008 16:29

Ναι σε web banking είναι η χρέωση που αναφέρω. Αυτό που δεν κατάλαβα αν τελικά έχει ή όχι η Alpha Bank Enter Visa είναι κάποιες χρεώσεις για κάθε συναλλαγή ή άλλες κρυφές χρεώσεις. Είδες κάτι τέτοιο εσύ που την χρησιμοποιείς;

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 14 Μαρ 2008 16:34

Δεν έχω δει κάποια κρυφή χρέωση. Όταν αγοράζω κάτι χρεώνομαι ακριβώς το ποσό που πρέπει. Εάν βγάλεις πάντως τέτοια κάρτα ενεργοποίησε και το web-banking για να βλέπεις το υπόλοιπο εύκολα.

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 14 Μαρ 2008 16:50

Εγώ πάντως είμαι φαν της πιστωτικής με όριο...

Παίρνεις και τα bonus σου και είσαι και ωραίος...

Ούτε χρεωστικές ούτε τίποτα...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 14 Μαρ 2008 16:52

Η φάση είναι ότι έχω λογαριασμό στην Alpha με ενεργοποιημένο το web banking και από εκεί πληρώνω όλους τους λογαριασμούς. Αλλά αν είναι να βγάλω τέτοια χρεωστική, θα πρέπει να φτιάξω άλλο λογαριασμό να έχω το κεφάλι μου ήσυχο...

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 14 Μαρ 2008 17:00

Ναι φτιάξε έναν άλλον και θα μεταφέρεις από τον πρώτο λογαριασμό το ποσό που θες κάθε φορά.

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 14 Μαρ 2008 17:32

Debit card
- είναι προπληρωμένη κάρτα.

Η ιδέα της ασφάλειας στο διαδίκτυο είναι ότι για κάθε χρήση έχεις και δίνεις ένα μοναδικό κωδικό, που μπορεί να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ, κι έχει συγκεκριμένο όριο ποσού.

Απο όσα ακούω ακόμα ειναι ακριβά στην ελλάδα.. αν και το παραπάνω που είπε ο φίλος για 2 ευρώ κόστος στα 100 δεν ειναι κακό..
αλλα λειτουργεί εύκολα?
- αν δεν σου δίνουνε 2-3 κωδικους παραπάνω απο΄την αρχή και πρέπει να πηγαίνεις στην τράπεζα κάθε φορά για να βάλεις λεφτά (και να παρεις κωδικους) .. δεν λέει..

Φιλε CyberCr33p ,
κι εγω κανω 2-3 συναλλαγές το χρόνο .. αλλα μου φεύγει η ψυχή. Παλιά όταν έληγε η πιστωτική σου, η καινούρια που σου βγάζανε είχε νέο αριθμό, και άρα δεν μπορούσε κανεις πλέον να σε χρεώσει τίποτα στον προ-πέρσινο αριθμό που ήξερε (ή που υπέκλεπτε στο διαδίκτυο).
Τώρα .. τζίφος.
Για να αλλάξεις αριθμό κάρτας πρέπει να τη διακόψεις ! - ή ίσως και με δήλωση απώλειας και αίτηση νεου αριθμού (λόγω της απώλειας και των κινδυνων της) ..

Πέρσι μου βγάλανε μια καρτα "δωρεάν εφ' όρου ζωής" - αν και ακόμα δεν μου το έχουνε στείλει γραπτά που το ζήτησα.. ε λοιπον αυτή την κάρτα δεν τολμώ ποτέ να τη χρησιμοποιήσω σο διαδίκτυο..

Η "ασφαλής κάρτα διαδικτύου" πρέπει να είναι εύχρηστη (πχ. ναναι εύκολο να βαλεις λεφτά μέσα μέσω υπολογιστή ή/και ΑΤΜ), και επίσης να σου δίνει εύκολα αρκετούς κωδικους-μιας-χρήσης
(ενα πράγμα παρόμοιο με τους κωδικους επιβεβαίωσης της Εθνικής στο e-banking) και από όσο ξέρω κανεις δεν το κάνει αυτό στην ελλάδα.

Βεβαια η κάρτα αυτή δεν χρειάζεται καν να ειναι κάρτα (παρά μόνο στο όνομα).. ουσιαστικά είναι κατι σαν ηλεκτρονικά κουπόνια,
και είναι προπληρωμένα (όπου εφαρμόζεται), για την ασφάλεια των συναλλαγών και της τράπεζας.

χρόνια περιμένουμε να τις ανακαλύψουν οι ελληνικές τράπεζες.. αλλα αυτές μόνο δάνεια και πιστωτικές αγαπούν.. (γιατί άραγε?)
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
supernet
Honorary Member

Δημοσίευση από supernet » 14 Μαρ 2008 18:20

dimsis έγραψε:Η φάση είναι ότι έχω λογαριασμό στην Alpha με ενεργοποιημένο το web banking και από εκεί πληρώνω όλους τους λογαριασμούς. Αλλά αν είναι να βγάλω τέτοια χρεωστική, θα πρέπει να φτιάξω άλλο λογαριασμό να έχω το κεφάλι μου ήσυχο...
Λοιπόν δώστε βάση: Έχω 2 λογαριασμούς στην Alpha. Και τους 2 τους διαχειρίζομαι μέσω web banking, οι οποίοι είναι συνδεδεμένοι σε ΜΙΑ χρεωστική κάρτα. Ο πρώτος και κύριος λογαριασμός ο οποίος βλέπει την κάρτα, φροντίζω πάντα να είναι μηδενικός. Όταν χρειαστεί να κάνω χρήση της κάρτας στο internet, μπένω λίγο πριν στο alpha web banking, κάνω άμεση μεταφορά από τον δεύτερο στον πρώτο λογαριασμό... και έτσι έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Και η κάρτα να κλαπεί κλπ... δεν υπάρχει φόβος για να πάει κάτι στραβά και να χρεωθεί.

Όσο για prepaid cards: Έχω και της Attica - έχω και της Κύπρου. Η κάρτα της Αττικής δεν είναι καθόλου ευέλικτη. Δεν δέχεται καν φόρτωμα χρημάτων μέσω ATM !!!!

Της Κύπρου δέχεται χρήματα από ταμείο υποκαταστήματος, atm, μέσω web banking / phone banking ΑΛΛΑ και μέσω όποιας άλλης τράπεζας μπορείς να πληρώσεις πιστωτικές κάρτες!!!!!!!!!!!!! άσχετο... το αν συμφέρει ή όχι. - Το καλύτερο είναι ότι την απέκτησα ΑΝΩΝΥΜΗ σε 10 λεπτάκια χωρίς πολλές γραφειοκρατικές διαδικασίες.

Όσο για την προμήθεια: 1€ ασχέτου ποσού.

:)

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 15 Μαρ 2008 00:17

Hermeia έγραψε: Η "ασφαλής κάρτα διαδικτύου" πρέπει να είναι εύχρηστη (πχ. ναναι εύκολο να βαλεις λεφτά μέσα μέσω υπολογιστή ή/και ΑΤΜ), και επίσης να σου δίνει εύκολα αρκετούς κωδικους-μιας-χρήσης
(ενα πράγμα παρόμοιο με τους κωδικους επιβεβαίωσης της Εθνικής στο e-banking) και από όσο ξέρω κανεις δεν το κάνει αυτό στην ελλάδα.

Βεβαια η κάρτα αυτή δεν χρειάζεται καν να ειναι κάρτα (παρά μόνο στο όνομα).. ουσιαστικά είναι κατι σαν ηλεκτρονικά κουπόνια,
και είναι προπληρωμένα (όπου εφαρμόζεται), για την ασφάλεια των συναλλαγών και της τράπεζας.

χρόνια περιμένουμε να τις ανακαλύψουν οι ελληνικές τράπεζες.. αλλα αυτές μόνο δάνεια και πιστωτικές αγαπούν.. (γιατί άραγε?)
---------------------------------------------------------------------------------------------------
…γιατί είναι απόλυτα ασφαλής
Η προπληρωμένη κάρτα WEBUY είναι απόλυτα ασφαλής, αφού μπορεί να έχει διαθέσιμο αποκλειστικά και μόνο το ποσό που πρόκειται να χρησιμοποιήσεις άμεσα.
Αυτό σημαίνει ότι έχεις τη δυνατότητα να τη φορτίζεις με χρήματα όταν τη χρειάζεσαι.

…γιατί είναι εύχρηστη και ευέλικτη
Η κάρτα WEBUY σε διευκολύνει με τόσους τρόπους!
Εκδίδεται την ίδια στιγμή που κάνεις την αίτηση μέσω Internet ή τηλεφώνου. Έτσι, είναι άμεσα διαθέσιμη για χρήση!
Και μόλις την αποκτήσεις τη «φορτίζεις» με το ποσό που θέλεις, όποτε θέλεις, όπου κι αν βρίσκεσαι και τη χρησιμοποιείς σε όλες τις ηλεκτρονικές συναλλαγές σου εύκολα και με ασφάλεια.
Επίσης, μπορείς να την ακυρώσεις ή επανεκδώσεις μόνος σου χωρίς να επισκεφτείς κάποιο κατάστημα.
Άλλωστε, η κάρτα WEBUY είναι η μοναδική που δεν πιάνεται με τίποτα!
---------------------------------------------------------------------------------------------------

Το ανέφερα και παραπάνω... την ανέφερε και ο Δημήτρης! :hammer:
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 15 Μαρ 2008 09:34

Eυχαριστώ πολύ viktoras !
Δείχνει νάναι αυτό που γυρεύω - και Perfect timing! - μόλις ήρθαν τα χαρτιά της Πειραιώς για συντονισμό με ευρωπαϊκές οδηγίες και πρέπει να τους επισκευτώ..

:-)

--- edit ---
http://www.webuy.gr/characteristics.html
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Hermeia την 15 Μαρ 2008 15:14, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 15 Μαρ 2008 13:09

Με χιλιό μπερδέψατε :P αλλά μάλλον αυτό που δίνει η Πειραιώς είναι και αυτό που θέλω. Θα το ψάξω περισσότερο. :)
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
supernet
Honorary Member

Δημοσίευση από supernet » 15 Μαρ 2008 14:55

Ε ναι σωστά! Ο καθένας όπως βολεύεται. Παντώς δεν έχετε παράπονο! Πέσαν πολλές προτάσεις στο τραπέζι :P

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 18 Μαρ 2008 11:20

Μου έτυχε να χρειαστώ κάρτα και μέσω του λογαριασμού μου στην Πειραιώς έφτιαξα μια κάρτα σε ένα λεπτό, την φόρτωσα με τα χρήματα που ήθελα (εξήντα ευρώ), ενώ περίμενε το άλλο PC να κάνει την συναλλαγή...μεταφέρω τον αριθμό της εικονικής κάρτας, τον τριψήφιο αριθμό επιβεβαίωσης και το όνομα όπως το έγραψα στην κάρτα...και έκανα την συναλλαγή!
Ουσιαστικά είναι μια τραπεζική συναλλαγή μέσα από το σύστημα των καρτών, αλλά αντί να δώσεις το νούμερό σου...και κάποιος που θα το μάθει θα σε "στραγγίξει"...φτιάχνεις μιας χρήσεως λογαριασμό, βάζεις το χρήμα μέσα και εκτελείς μια ομάδα συναλλαγών σε μικρό χρόνο. Μπορείς να φτιάξεις όσες κάρτες θέλεις και μπορείς να μεταβιβάσεις μετρητά με παρόμοιο τρόπο σε όποιον θέλεις...από οποιδήποτε ΑΤΜ...

Τελικά οι τράπεζες θα έχουν μόνο λογιστές και φύλακες...

Άβαταρ μέλους
GRaecuS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GRaecuS » 19 Μαρ 2008 12:38

Συμφωνώ και εγώ για την WEBUY της Πειραιώς την οποία και χρησιμοποιώ.

Απλά πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει το web banking της τράπεζας με εφάπαξ 5€.
Δημιουργείται πανεύκολα, την γεμίζεις με πάνω από 10€ και μπορείς να βάλεις ημερήσιο όριο.
Το κάθε γέμισμα σου τρώει 2€ οπότε δεν λέει να γεμίζεις κάθε φορα πχ. για 20€
Επιπλέον δεν έρχεται λογαριασμός στο σπίτι και μπορείς να δείς αναλυτικά την κίνηση της από το site.

Επίσης έχουν πολλή καλή εξυπηρέτηση. Κλείδωσα καταλάθος χθές το πρωί το winbank μου και με πήραν τηλέφωνο το απόγευμα για να με ενημερώσουν ότι κλειδώθηκε και τελικά μου το ξανάνοιξαν.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης