Προπληρωμένη πιστωτική κάρτα.

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 19 Μαρ 2008 23:20

GeoStuff έγραψε:Εγώ πάντως είμαι φαν της πιστωτικής με όριο...

Παίρνεις και τα bonus σου και είσαι και ωραίος...

Ούτε χρεωστικές ούτε τίποτα...
Και εγώ το ίδιο.

VISA και πιστωτικό όριο και καθόλου χρήματα. Με το που βλέπω μια συναλλαγή που ξέρω τη πληρώνω αμέσως.

Έγινες ευρωπαίος στην Αγγλία. Εδώ είμαστε βλάχοι οι περισσότεροι.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 20 Μαρ 2008 05:22

aston einai akoma fititis o europaios... kai stin agglia oi kartes "pane kai erchontai"... ego eicha girisei me kamia 30ria

kai apo tote macheri... mono debit card... outos i allos ektos apo tin pistosi kanoun tin idia doulia... (to cashback to plironeis outos i allos allou ;-) )
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 20 Μαρ 2008 11:56

Δεν είμαι φοιτητής ρε... Εργαζόμενος είμαι... Ρεμάλι...

Λοιπόν τα δεδομένα έχουν αλλάξει από τότε που ήσουν εσύ φοιτητής στην Αγγλία...

Η μόνη τράπεζα που σου δίνει τώρα πιστωτική με το που πας είναι η NatWest, που προσωπικά, δεν την εμπιστεύομαι...

Όλες οι άλλες, HSBC, CitiBank, κτλ, δεν σου δίνουν με τπτ...

Το "κόλπο" είναι να κάνεις αγορές με την πιστωτική όσο υπάρχει αντίκρυσμα στην debit...

Αφού μπορώ να μαζεύω πόντους bonus μέσω μιας πιστωτικής γιατί να μην την χρησιμοποιήσω???
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 20 Μαρ 2008 13:08

Βλέπω ότι κατέληξε το θέμα "η χρήση της πιστωτικής".
Ένα πράγμα πρέπει να θυμάται κανείς με τη κάρτα....αγοράζεις σήμερα για να καλύψεις ανάγκες με λεφτά από τα εισοδήματά σου αύριο.
Να αγοράζεις τόσο όσο το εξασφαλισμένο εισόδημα μπορεί να σε καλύψει. Εξασφαλισμένο εισόδημα είναι ένα εννοίκιο (όχι πάντα...αλλά με μεγάλα περιθώρια σιγουριάς). Το χειρότερο είναι να νιώθεις εξασφαλισμένος από την καλοσύνη των φίλων σου! Γιατί αν ένας φίλος σου έχει επίσης ένα εξασφαλισμένο εισόδημα και ήθελε να το χρησιμοποιήσει όπως και συ...δεν θα έχει περίσσευμα...ενώ αν δεν έχει εξασφαλισμένο εισόδημα δεν πρόκειται να σε βοηθήσει παρά μια φορά μόνο (και αν).

Οι τράπεζες ...κάνουν το εξής: Έχουν απο πριν καταλάβει πόσο τις εκατό θα χάσουν από τα λεφτά που δίνουν και το βάζουν στο τόκο έτσι ώστε αυτά που πληρώνουν όσοι κανονικά πληρώνουν να δίνουν το εξασφαλισμένο εισόδημα γι΄αυτές. Άν το δουν ότι το χάνουν τότε κάνουν έναν άνοιγμα...σε νέους πελάτες με ευνοϊκούς όρους, απ΄όπου πάλι κάποιοι δεν θα πληρώσουν αλλά με τους νέους όρους θα βρουν τους πελάτες εκείνους που θα τα εξασφαλίσουν, και αυτά και την άλλη χασούρα....Το ωραίο είναι ότι οι νέοι πελάτες είναι οι παλιοί...που γίνονται νέοι από μεταφορά τύπου "όλα σε ένα". Στο τέλος ο πελάτης πληρώνει λιγότερα τον μήνα...και του φαίνεται πως έχει πλεονέκτημα να κάνει και άλλες αγορές! Η τράπεζα όμως γράφει και άλλες δόσεις...στο ενεργητικό της! Έχει και το πλεονέκτημα να αυξήσει το επιτόκιο και αν δεν σου αρέσει αποπλήρωσε και φύγε...(μα αν είχες να αποπληρώσεις θα χρησιμοποιούσες κάρτα; ....αλλά αυτό είναι άλλο ανέκδοτο)

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 20 Μαρ 2008 20:54

GeoStuff έγραψε:Δεν είμαι φοιτητής ρε... Εργαζόμενος είμαι... Ρεμάλι...

Λοιπόν τα δεδομένα έχουν αλλάξει από τότε που ήσουν εσύ φοιτητής στην Αγγλία...

Η μόνη τράπεζα που σου δίνει τώρα πιστωτική με το που πας είναι η NatWest, που προσωπικά, δεν την εμπιστεύομαι...

Όλες οι άλλες, HSBC, CitiBank, κτλ, δεν σου δίνουν με τπτ...

Το "κόλπο" είναι να κάνεις αγορές με την πιστωτική όσο υπάρχει αντίκρυσμα στην debit...

Αφού μπορώ να μαζεύω πόντους bonus μέσω μιας πιστωτικής γιατί να μην την χρησιμοποιήσω???
ergazomenos pou re?

ego provlima me tis trapezes den echo... mou dinoun aneta... ipopsin oti evgala pistotiki stin UK proti fora san fititis tote pou den dinane (kai eimoun kai 17 ;-) )

latreua tous "skotzezous" mechri pou paraginane... aggloi
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης