Ανάλυση Χωροδικτυώματος

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
KoZE

Ανάλυση Χωροδικτυώματος

Δημοσίευση από KoZE » 16 Μαρ 2008 12:51

Καλημέρα σε όλους.
Έχω σχεδιάσει ένα χωροδικτύωμα όπως αυτό της εικόνας και τώρα έχω κολλήσει στο σημείο που πρέπει να διαλέξω πρόγραμμα για ανάλυση. Ξέρω το υλικό και ξέρω ακριβώς που εφαρμόζονται τάσεις και αντιδράσεις.Το θέμα είναι για την διπλωματική μου και πρέπει να ξέρω που θα έχω πιθανή αστοχία η παραμόρφωση ώστε να αφαιρέσω η να προσθέσω σίδερα. Απ οτι γνωρίζω τέτοια δουλειά κάνουν pro engineer και solidworks αλλα αυτά είναι προγράμματα που κάνουν και άλλες 500000 δουλειές :-? εγω θέλω κάτι που να μπορείς να μάθεις πιο εύκολα και γρήγορα και να απευθύνεται καθαρά στην ανάλυση.. έχετε τίποτα υποψην?
Συνημμένα
f copy - Αντίγραφο.jpg
Χωροδικτύωμα

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Ανάλυση Χωροδικτυώματος

Δημοσίευση από EneMe » 16 Μαρ 2008 17:35

Αυτό το έχω δει να δουλεύει και σε μη κτιριακά σχέδια, δεν ξέρω αν κάνει και φυσικά είναι ακριβό για να το αγοράσεις. Πάντως αντιμετωπίζει όλα τα χωροδικτυώματα!
www.4m.gr/steel.html
κι εδώ κάποια videos: http://www.4m-vk.gr/steel.html

Δεν ξέρω αν σου κάνει και το next, αλλά μάλλον χλωμό: http://www.nextprogram.gr/ (έχει και demo)

Για κάτι τόσο απλό όσο αυτό που θες, θα πρέπει να ψάξεις για "lattice program simulation" ή κάτι παρόμοιο...

Για προγράμματα που αφορούν καθαρά αυτοκίνητα ή άλλα δυναμικά μοντέλα, δεν ξέρω...

Βασικά εξαρτάται από την ανάλυση που θέλεις... στατική, δυναμική, θερμική, κλπ...

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ανάλυση Χωροδικτυώματος

Δημοσίευση από mechpanos » 17 Μαρ 2008 12:09

Η ανάλυση που ζητάς δεν ειναι κάτι τόσο απλό, θα μπορούσε να είναι μια διπλωματική από μονη της.
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ansys και να κάνεις ανάλυση πεπερασμένων στοιχείων. Είναι εξειδικευμένο για τέτοιες δουλειές, θα χρειαστεί όμως αρκετή μελέτη.
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
KoZE

Ανάλυση Χωροδικτυώματος

Δημοσίευση από KoZE » 17 Μαρ 2008 14:13

Κόιτα δεν με ενδιαφέρει παρα πολυ η λεπτομέρεια ούτε ανάλυση σε κάμψη ούτε στρεπτικές ακαμψείες ούτε τόσο οι παραμορφώσεις σε κρούση...Γενικότερα δεν θέλω να αναλύσω σε βάθος τον στατικό φορέα όπως σε μια οικοδομή, το μονό που θέλω είναι να υπολογίσω τα ελάχιστα σίδερα (αλουμινίου) για συγκεκριμένο βάρος ωστε να κάνω την κατασκεύη μου όσο το δυνατόν πιο ελαφριά χωρίς όμως να ξεπεράσω κάποια standar σε αντοχή. Δεν νομίζω οτι είναι τόσο αντικείμενο πτυχιακής απο μόνο του απο άποψη κλίμακας κατασκεύης αλλα και τάσεων... πιστεύω ένα paper το πολύ 15 σελίδων για το θέμα θα αρκει..

Φίλε EneMe, το steel παίζει να ναι ότι πρέπει.. το κακό είναι οτι θα δουλέψω αλουμίνιο και όχι χάλυβα όπως και οτι θα προτιμούσα ξένο software καθότι ως φοιτητής θα μπορούσα να το βρω πιο εύκολα :lol:
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Απάντηση

Επιστροφή στο “3D Graphics design”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες