Είμαι στα πρόθυρα εγκεφαλικού εξαιτίας της ανευθυνότητας των

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 20 Μαρ 2008 12:17

Άσχετο,

Πόσοι γονείς απ Ελλάδα αφήνουν να ταξιδέψει το μικρό μόνο του εξωτερικό σε ηλικία δημοτικού? Λίγοι,

Καλοκαίρι όταν πέταξα απο Σουηδία στην Ισλανδία μπροστά στο κάθισμα ήταν ένα κοριτάκι με τι κούκλα του πολύ όμορφο και ταξίδευε μόνο του. Ρώτησαμε αεροσυνοδούς. Το κακό είναι ότι ζήτησε κοκακόλα και ήπιε. Μπορεί να ήταν καταπιεσμένο και να μήν έπινε κοκακόλα με τους γονείς του. :P

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 20 Μαρ 2008 13:56

εγω ειπα οτι θα το τραβηξω τυπικα
δηλαδη αν εγεινε οπως επρεπε η παυση των μαθηματων και αν ηταν υποχρεωμενοι να ενημερωσουν γονεις ΑΝΗΛΙΚΩΝ οτι δεν θα ειναι στο σχολειο συμφωνα με το προγραμμα

Εγω ποτε δεν μιλησα για τσαμπουκαδες και σπασιματα καθως με αυτον τον τροπο χανει καποιος το οποιο δικιο εχει

αυτη ειναι η τελικη λυση οταν εχει συμβει το εσχατο !!

εκει μπαινεις μεσα και οχι απλα σπας οτι βρεις μπροστα σου αλλα ανοιγεις και κεφαλια !!!!

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 20 Μαρ 2008 13:59

gaucho έγραψε:Άσχετο,
μπροστά στο κάθισμα ήταν ένα κοριτάκι με τι κούκλα του πολύ όμορφο και ταξίδευε μόνο του. Ρώτησαμε αεροσυνοδούς. . :P
καθολου ασχετο
καθως ειχε αναλαβει η αεροπορικη εταιρια την ασφαλη μεταφορα κατω απο την επιβλεψη του κυβερνητη και του προισταμενου αεροσυνοδου για την ασφαλη μεταφορα του παιδιου στον τοπο προορισμου

καποιος ειχε αναλαβει την ευθυνη

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 20 Μαρ 2008 15:25

Φυσικά έτσι είναι. Αλλά λίγοι γονείς αφήνουν το μικρό τους να ταξιδέψει εξωτερικό.

Κάνε ότι θέλεις. η συνέχεια θα δείξει στο μικρό άν θα έχει αρνητικές συνέπεις η υπερβολή σου.

smiley

Δημοσίευση από smiley » 20 Μαρ 2008 18:53

αφού δεν έπαθε το παιδί σου τίποτα και είσαι σχετικά ψύχραιμος πήγαινε με πολιτισμένο τρόπο και κατάγγειλέ το περιστατικό που συναίβει ως ανεύθυνο μην χαλάς άσκοπα την υγεία σου δεν ζει ο άνθρωπος μόνιμα στη γη και ούτε θα σου πει κανείς ευχαριστώ για ότι κάνεις και αν είναι να βάζουμε σκέψεις φόβου για συνέπειες προκοπή δεν θα βρούμε πουθενά... είναι πως την δούνε από την αρχή έτσι προχωράνε αν κανείς δεν τους ταρακουνήσει... που δεν παθαίνει και τίποτα αυτός που θα το αναλάβει όταν το κάνει από αγάπη προς τον πλησίον του... ο Χριστός μήπως δεν το είπε? αγάπησε τον πλησίον σου ως ευατόν... επομένως θα έχεις μαζί με το μέρος σου όλες τις Αγγελικές Δυνάμεις Άγγελε.

DaveGR

Δημοσίευση από DaveGR » 24 Μαρ 2008 12:57

Παιδιά καλησπέρα

Επιτρέψτε μου να σας πω την γνώμη μου από την πλευρά μου και με βάση την ηλικία μου. (22 ετών). Δυστυχώς η ευτυχώς στην δική μου περίπτωση λόγο ότι οι γονείς μου δούλευαν και οι 2 όλη την ημέρα αναγκαστικά γυρνούσα από το σχολείο και πήγαινα στα φροντιστήρια μου από πολύ μικρή ηλικία (3η δημοτικού). Στην 5η δημοτικού δε , έπαιρνα όπως έφευγα από το σχολείο τον κατά 5 χρόνια μικρότερο αδελφό μου από το νηπιαγωγείο. Το μεγαλύτερο όπλο σε αυτές τις περιπτώσεις είναι η ενημέρωση του παιδιού από τους γονείς. Κυκλοφορώ από τότε στους δρόμους μόνος μου , και ακόμα και στην ηλικία που είμαι σήμερα κάποια πράγματα που μου έχουν πει μου χρησιμεύουν ακόμα και σήμερα. Όταν τελείωσα το σχολείο ο αδελφός μου πήγαινε 2α Γυμνασίου και πάντα είχα το άγχος για το τι κάνει και που πάει , ποτέ δεν μπήκα στην διαδικασία να έρθω σε απευθείας σύγκρουση μαζί του σχετικά με το που πάει και τι κάνει , απλά έχω τα μάτια μου ανοιχτα και ‘’παρακολουθω’’τις κινήσεις του όσο μπορώ και προλαβαίνω.
Fiskilis στην περίπτωση σου σίγουρα πιστεύω πως ο Διευθυντής του σχολείου της κόρης σου ήταν υποχρεωμένος να σε πάρει τηλέφωνο, όπως και σίγουρα η κόρη σου ήταν υποχρεωμένη να σε πάρει τηλέφωνο από την φίλη της.

Υ.ς. Σχετικά με τα κινητά τηλέφωνα , μην ακούτε τις ανοησίες του σχολείου ότι απαγορεύονται. Κράτα το κλειστό επάνω σου και απλά μην το βγάλεις πουθενά στο σχολείο μέσα. Δεν ξέρεις πότε και που θα χρειαστεί!!!!!!!
Power is The Key

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 24 Μαρ 2008 13:56

DaveGR έγραψε:Παιδιά καλησπέρα

Επιτρέψτε μου να σας πω την γνώμη μου από την πλευρά μου και με βάση την ηλικία μου. (22 ετών). Δυστυχώς η ευτυχώς στην δική μου περίπτωση λόγο ότι οι γονείς μου δούλευαν και οι 2 όλη την ημέρα αναγκαστικά γυρνούσα από το σχολείο και πήγαινα στα φροντιστήρια μου από πολύ μικρή ηλικία (3η δημοτικού). Στην 5η δημοτικού δε , έπαιρνα όπως έφευγα από το σχολείο τον κατά 5 χρόνια μικρότερο αδελφό μου από το νηπιαγωγείο. Το μεγαλύτερο όπλο σε αυτές τις περιπτώσεις είναι η ενημέρωση του παιδιού από τους γονείς. Κυκλοφορώ από τότε στους δρόμους μόνος μου , και ακόμα και στην ηλικία που είμαι σήμερα κάποια πράγματα που μου έχουν πει μου χρησιμεύουν ακόμα και σήμερα. Όταν τελείωσα το σχολείο ο αδελφός μου πήγαινε 2α Γυμνασίου και πάντα είχα το άγχος για το τι κάνει και που πάει , ποτέ δεν μπήκα στην διαδικασία να έρθω σε απευθείας σύγκρουση μαζί του σχετικά με το που πάει και τι κάνει , απλά έχω τα μάτια μου ανοιχτα και ‘’παρακολουθω’’τις κινήσεις του όσο μπορώ και προλαβαίνω.
Fiskilis στην περίπτωση σου σίγουρα πιστεύω πως ο Διευθυντής του σχολείου της κόρης σου ήταν υποχρεωμένος να σε πάρει τηλέφωνο, όπως και σίγουρα η κόρη σου ήταν υποχρεωμένη να σε πάρει τηλέφωνο από την φίλη της.

Υ.ς. Σχετικά με τα κινητά τηλέφωνα , μην ακούτε τις ανοησίες του σχολείου ότι απαγορεύονται. Κράτα το κλειστό επάνω σου και απλά μην το βγάλεις πουθενά στο σχολείο μέσα. Δεν ξέρεις πότε και που θα χρειαστεί!!!!!!!
Είμαι και εγώ πρωτότοκη, με γονείς που δούλευαν και οι δύο και έλειπαν αρκετές ώρες από το σπίτι. Καταλαβαίνω την αγωνία σου για τα μικρότερα αδέλφια σου, όμως με το να γίνεις υπερπροστατευτικός δεν βοηθάς ούτε εσένα ούτε το αδελφό σου. Καλύτερα να του πεις τι να προσέχει, παρα να είσαι παντού και πάντα εκεί. Γιατί αυτό δεν θα μπορείς να το κάνεις πάντα. ;)

Σίγουρα, ο διευθυντής όφειλε να τον ενημερώσει. Αλλά και ένας διάλογος από το σπίτι με τα παιδιά είναι ωφέλιμος από πολλές απόψεις. ;)
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

DaveGR

Δημοσίευση από DaveGR » 24 Μαρ 2008 14:21

Sheena αυτό ακριβώς θέλω να πω και εγώ. Συζήτηση συζήτηση και πάλι συζητηση. Με τις φωνές δεν πετυχαίνεις κάτι εκτός από απρόβλεπτες αντίδρασεις. :roll:
Power is The Key

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 24 Μαρ 2008 18:02

Σόρρυ κιόλας, αλλά συνεχίζω να διαβάζω μέσα σ'όλα αρκετές μ******ς...~

Πεστε μου ποιός διευθυντής θα κάτσει να πάρει τηλέφωνο σε τέτοιες περιπτώσεις όλους τους γονείς που έχουν τα παιδιά τους στο σχολείο του;;;

2ον-@fiskilis) αν το τραβήξεις το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι να φέρεις σε πιο δύσκολη θέση την κόρη σου, γιατί είτε το θέλεις είτε όχι θα φαίνεται σαν ανεύθυνη στα μάτια των καθηγητών και των συμμαθητών της και θα υπάρχει και μια αυστηρότητα από τους καθηγητές προς εκείνη που δεν θα αντιμετωπίζουν οι συμμαθητές της...
Το μόνο που σκέφτεσαι είναι πως δεν ξέρω και εγώ τι;; να δείξεις πως λειτουργούν τα δημόσια σχολεία;;
Τέσπα... Ξέχνας και την κόρη σου, ρώτα την και αυτήν; εκτός και αν περιμένεις να γίνει 18 για να πάρει πρωτοβουλίες;;; τότε την έχασε την μπάλα η κοπέλα και εσύ θα την χάσεις μαζί της...~

3ον)Δεν είναι ανάγκη να έχει κάποιος παιδιά για να εκφέρει γνώμη πολλές φορές η κοινή λογική αρκεί!~ εκτός από ασυνήθιστες καταστάσεις, τι να πω;;

Από προσωπική εμπειρία, οι γονείς μου έχουν τελειώσει και την παιδαγωγική σχολή, ποτέ δεν ήταν κανείς τους από πάνω μου πάντα έβγαινα έξω ακόμη πριν γίνει μόδα να έχουν και τα 3χρονα τηλέφωνο (κινητό) και ποτέ μου δεν χάθηκα, χωρίς ρολόι ήμουν και ποτέ δεν άργησα...~ Συνεχίζω να επιμένω πως πράττεις λάθος, μήπως φταίει κάτι άλλο;;;

Anyway, βΣκ κάνει ότι θες απλά σου υπενθυμίζω πως υπάρχει και η κόρη σου(!) Το συζήτησες το περιστατικό μαζί της;;;

ΠιΕς. Και κάτι ακόμη, οι καθηγητές δεν είναι και εκπαιδευτικοί μην ξέχνας πως δεν έχουν σπουδάσει οι περισσότεροι από αυτούς τίποτα πάνω στην παιδοψυχολογία και ο καθένας φέρεται όπως του "κατέβει"... άρα μην σου φαίνεται και περίεργη η όλη κατάσταση!

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 24 Μαρ 2008 19:15

To υπευθυνο γραφειο της 2οβαθμιας εκπαιδευσης και το Χαμογελο του παιδιου ειπαν οτι επρεπε να ειδοποιησουν

απο εκει και περα ολα τα αλλα ειναι απλα συζητησεις

η κορη μου δεν εχει κανενα προβλημα στο τι θα κανω εγω που ξερω το καλυτερο για αυτην

το θεμα ειναι να γινει κατι τωρα για να προλαβουμε κατι σοβαροτερο απο την ανευθυνοτητα των καθηγητων αργοτερα

ειναι υποχρεωμενοι να τηρουν το ορολογιο προγραμμα και σε καθε αλλαγη να ενημερωνουν τους κηδεμονες

αν δεν μπορειτε να το καταλαβετε αυτο δεν μπορω να κανω κατι αλλο

τα σχολεια δεν ειναι μπατε σκυλοι και αλεστε και να κανει καθε καθηγητης οτι του κατεβει στην κεφαλα και να μην υπολογιζει και τις ευθυνες που εχει απεναντι στα ανηλικα που του εχουμε εμπιστευθει για τις ωρες που ειναι το προγραμμα της καθε ταξης

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 24 Μαρ 2008 19:41

fiskilis έγραψε:
η κορη μου δεν εχει κανενα προβλημα στο τι θα κανω εγω που ξερω το καλυτερο για αυτην
Αυτό που πρέπει να λάβεις υπόψη είναι ότι οι εποχές αλλάζουν και εκεί πρέπει να εξελιχτεί ομαλά η γενιά σου. Εμείς δεν θα αλλάξουμε αλλά αυτά θα πεθάνουν μαζί μας και η νέα γενιά θα είναι αλλιώς. Δεν ήσουν ίδιος με τον παππού σου ούτε η κόρη σου θα έχει ίδιες αρχές με εσένα.

Η εξέλιξη που λέγαμε. ψάξε σε παλιότερα topic την ελληνική γλώσσα(Topic : Ορθογραφικά λάθη) το κόμμα των Ολλανδών klp

Άν κάνεις μύνηση το σχολείο πέρα απο το ότι θα πάρει καιρό και δε θα κερδίσεις πολλά κάνε μύνηση και όλο το κράτος για ένα σωρό κινδύνους. Απο τους δρόμους μέχρι τα νοσοκομεία.

fiskilis έγραψε:
το θεμα ειναι να γινει κατι τωρα για να προλαβουμε κατι σοβαροτερο απο την ανευθυνοτητα των καθηγητων αργοτερα
Σημασία έχει να επιβιώσει ένα μικρό γενικά σε αυτές τις συνθήκες (Δρόμοι περιβάλλον , αδιάφοροι καθηγητές) και όχι να είναι έξυπνο μουρόχαβλο. Αλλά ξύπνιο και έξυπνο .
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gaucho την 24 Μαρ 2008 20:22, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 24 Μαρ 2008 19:45

Titak0s έγραψε: ΠιΕς. Και κάτι ακόμη, οι καθηγητές δεν είναι και εκπαιδευτικοί μην ξέχνας πως δεν έχουν σπουδάσει οι περισσότεροι από αυτούς τίποτα πάνω στην παιδοψυχολογία και ο καθένας φέρεται όπως του "κατέβει"... άρα μην σου φαίνεται και περίεργη η όλη κατάσταση!
Eisai sovaros? ti einai afto pou les. o kathigitis einai EKPEDEFTIKOS. Prwta ekpedeftikos kai meta kathigitis. afto einai pou tis lene stin sxoli kai afto einai pou prepei na kanoune.

gia afto alwste iparxei kai o simvoulos, p tous kathidigei se tetoia themata. Eixa poles fores periptwseis pou aksiza apovoli sto sxoleio. O likiarxis (kai isws kai i anwxi tou) itane ekpedeftikos, kai milouse mazi mou. Kapoies fores malista, ta evaze me tous kathigites, ean entopize pws apo aftous ksekinouse to provlima.
Titak0s έγραψε: Πεστε μου ποιός διευθυντής θα κάτσει να πάρει τηλέφωνο σε τέτοιες περιπτώσεις όλους τους γονείς που έχουν τα παιδιά τους στο σχολείο του;;;
o ipeftinos diefthintis? Na exei enimerwsei apo tin proigoumeni afou oi wres pou xanoune, einai katwxirwmenes kai egkekrimenes apo ton simvoulo?

Kai oso anafora tin kori tou, tote nai o fiskilis pernei tis apofaseis, gia to ti exei na kanei mexri na enilikoiwthei. eseis, ean goustarete eleftheria, pante na diavasete to topic pou leei oti arxizoune tin sexoualiki zwi tous apo ta 12,5. Nomizete epidei aftes / aftoi to goustaroune? oxi vevaia. ginete giati apo to spiti einai egia mola egia lesa

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 24 Μαρ 2008 21:09

gaucho έγραψε:Αυτό που πρέπει να λάβεις υπόψη είναι ότι οι εποχές αλλάζουν και εκεί πρέπει να εξελιχτεί ομαλά η γενιά σου. Εμείς δεν θα αλλάξουμε αλλά αυτά θα πεθάνουν μαζί μας και η νέα γενιά θα είναι αλλιώς. Δεν ήσουν ίδιος με τον παππού σου ούτε η κόρη σου θα έχει ίδιες αρχές με εσένα.

Άν κάνεις μύνηση το σχολείο πέρα απο το ότι θα πάρει καιρό και δε θα κερδίσεις πολλά κάνε μύνηση και όλο το κράτος για ένα σωρό κινδύνους. Απο τους δρόμους μέχρι τα νοσοκομεία..
Το θεμα δεν ειναι να κανει η κορη μου οτι εκανα και εγω
στην ηλικια της ηδη δουλευα σε χητηριο μαντεμιου

αλλα να νιωθει την ασφαλεια και την προστασια που πρεπει να εχει στην σχολικη της ζωη σε μια κοινωνια που αρπαζουν παιδια μπροστα στα ματια σου κατι που δεν υπηρχε πριν απο 30 χρονια που ημουν στην ηλικια της σχεδον

και οχι δεν εκανα καμια μηνυση καθως δεν εχει γινη ακομα καμια διοικητικη εξεταση απο το γραφιο της 2οβαθμιας εκπεδευσης

απλα να καταλογιστουν ευθυνες στους υπευθυνους αυτου του ατοπηματος και να γινει κατανοητο οτι δεν ειναι αυτος ο σωστος τροπος συμπεριφορας του οτι δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να ενημερωσουμε και δεν τους αφησαμε στην αυλη χωρις επιβλεψη επειδη θα σκαρφαλωναν και θα εφευγαν απο τα καγγελα και αποφασισαμε να τους αφησουμε να φυγουν απο το σχολειο

αυτα ακριβως ηταν τα λογια της διευθυντριας του γυμνασιου

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 24 Μαρ 2008 22:02

Basilakisweb έγραψε:Eisai sovaros? ti einai afto pou les. o kathigitis einai EKPEDEFTIKOS. Prwta ekpedeftikos kai meta kathigitis. afto einai pou tis lene stin sxoli kai afto einai pou prepei na kanoune.
Με το που θα πάρω πτυχίο Φυσικού, μπορώ να διοριστώ καθηγητής. Αυτό δε σημαίνει ότι θα έχω τα εκπαιδευτικά προσόντα παρά μόνο τις γνώσεις, παρά ταύτα, θα είμαι καθηγητής :wink:

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 24 Μαρ 2008 22:06

Eksetaseis den pernas? nomizw ekei ta themata einai sigkekrimena, kai aforane kai tetoies erwtiseis. tha to eksakrivwsw stin nona mou, avrio :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες