ΑΘΗΝΑ 2004 και Εθελοντισμός...

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Θα συμμετέχατε ως εθελοντές στους ολυμπιακούς αγώνες;

Το δημοψήφισμα λήγει την 22 Αύγ 2003 00:01

Ναι
10
31%
Όχι
19
59%
Δεν Ξέρω/Δεν Απαντώ
3
9%

Σύνολο ψήφων: 32

Άβαταρ μέλους
Black Dahlia

Δημοσίευση από Black Dahlia » 24 Απρ 2003 11:19

John Sclavos έγραψε: Sticky: θέμα που πρέπει να δεις, άξιο προσοχής, σημαντικό, κτλ. ;)
Ευχαριστώ! :D

Άβαταρ μέλους
telxina
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telxina » 24 Απρ 2003 12:05

Vasika san idea ine poli omorfi... ethelontria stous olympiakous...
omorfes ke oi diafimiseis...

ala... apo ekei ke pera... otan fagane ton proipologismo en mia nikti, otan afti i patrida troei ta pedia tis... ti perimenei? Na tin voithisoume kiolas?

Latrevo ti xora mou, gia tin istoria tis, ton ilio tis, tin omorfia tis. Ala apexo poli apo to na kano kati gia afti... as kanei afti prota gia mena os megaliteri...

Άβαταρ μέλους
γιαννης
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από γιαννης » 24 Απρ 2003 13:03

afto to mporei na doume kai kanena athliti apo konta, mou kanei kati se ithageneis pou tous edinan kathreftakia kai ....

Kathe 100 xronia e? diladi an girizan avrio oi ellines kai elegan: oi agones einai dikoi mas, kai tha tous kanoume kathe 4 xronia giati etsi ginotan panta stin arxaiotita. an theletai kirioi ksenoi na simetasxete exei kalos den theletai pote min sosete. Tote malon tha pigena kai ethelontis.

Alla na parakalame na paroume tous dikous mas agones, na trone ta korakia me 10 maseles, na plakonontai oi athlites stin ntompa kai emena na mou lete gia olimpiako ideodes, den tha me peisete pote.

Xairomai gia tin arxaia ellada. Loipame gia to vizantio giati eno i texni, o politismos kai o xristianismos proothithikan kai anthisan, ta eglimata pou eginan itan toso megala pou sxedon, stin diki mou sinidisi, episkiazoun ola ta alla. Telos drepomai pou eimai sixronos ellinas, giati oxi mono i ellada troei ta paidia tis, alla giati kai ta paidia tis den einai antaksia na feroun to onoma ellinas.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
e-times
Graphics Moderator

Δημοσίευση από e-times » 24 Απρ 2003 13:07

Λοιπον, θα διαφωνησω τελικα με τους περισσοτερους, αν οχι με ολους που εχουν ψηφησει στο poll.
Πιστευω οτι οι εθελοντες σε μια ολυμπιαδα ειναι ενα κομματι αναποσπαστο και ακρως αναγκαιο. Εαν παρουμε απο τις προηγουμενες ολυμπιαδες παραδειγμα θα δουμε οτι χωρις τους χιλιαδες ανθρωπους που εργαστηκαν εθελοντικα δεν θα γινοταν τιποτα απο αυτα που ολοι απολαυσαμε απο τις τηλεορασεις μας. Σκεφτειται τον αριθμο των ανθρωπων (θεατων-επισκεπτων-δημοσιογραφων κτλ.) που θα κατακλησουν την χωρα μας απο ολο τον κοσμο, σκεφτειται τον αριθμο των αθλητων και το κυρος αυτων που θα κινουνται αναμεσα μας. Και ρωτω, ολοι αυτοι που θα βρισκονται σε μια ξενη χωρα και που οι περισσοτεροι απο αυτους δεν θα εχουν ξαναρθει, πως θα μετακινουνται, πως θα μπορουν να βρουν τα γηπεδα, τα εστιατορια, τα ξενοδοχεια, τις καφετεριες κτλ. χωρις καποιος να τους καθοδηγησει, χωρις καποιος να τους βοηθησει και να τους συμβουλευσει. Μπορει αυτο να ακουγεται παραξενο για την περιβοητη Ελληνικη νοοτροπια αλλα στην ουσια ειμαστε ενας απο τους πιο φιλοξενους λαους στην υφηλιο. Και το πιστευω αυτο. Απ’την αλλη βαλτε τον εαυτο σας σε αυτους τους ανθρωπους και φανταστειται οτι ειστε σε μια ξενη χωρα στην οποια δεν θα ξερετε που βρισκεστε και απ΄την αλλη δεν θα εχετε και κανεναν να σας καθοδηγησει. Δεν ειναι κριμα?
Το θεμα δεν ειναι αν η Δασκαλακη και η αυλικοι της εχουν τσεπωσει τα εκατομυρια και τρωνε με χρυσα κουταλια αλλα τι μπορουμε να κανουμε εμεις απο μερια μας για να μην γινουμε παγκοσμιος ενα μεγαλο καρτουν και χαρακτηρηστει η ολυμπιαδα αυτη σαν την μεγαλυτερη πατατα ολων των εποχων απο μια χωρα στην οποια γεννηθηκε το ολυμπιακο ιδεοδες. Και ρωτω ξανα, ποσοι απο εμας που δουλευουμε σε διαφορες εταιριες δεν εχουμε δουλεψει καποιες ωρες παραπανω απο το κανονικο ωραριο και δεν εχουμε πληρωθει γι’αυτο? Δουλευουμε εθελοντικα? Ναι!!! Δεν κερδιζει ο εργοδοτης εις βαρος μας? Σε αυτην την περιπτωση γιατι δεν υψωνουμε το αναστημα μας και να πουμε οχι κυριοι δεν θα βγαζετε εσεις τα εκατομυρια σας για να δουλευω εγω τσαμπα. Γνωριζετε μηπως οτι ενα πολυ μεγαλο ποσοστο Ελληνων δουλευει υπερωριακα και δεν πληρωνεται γι’αυτο?

Αυτα ειχα να πω και θα ψηφησω ΝΑΙ στον εθελοντισμο και προσωπικα για μενα εαν μου εγγυηθει καποιος οτι μπορω να συμμετασχω χωρις να εχω επιπτωσεις απο την δουλεια μου για τις ωρες που θα λειψω απ’αυτη τοτε θα παω!!!
Εικόνα

Good News For The Smokers, Non-Smokers Die Too

Άβαταρ μέλους
sok2000

Δημοσίευση από sok2000 » 24 Απρ 2003 14:09

Να πας και σι εθελοντής γιατί αν δεν έρθεις μπορεί να σε ψάχνουνε…………. Λοιπόν έχουμε και λέμε… Πρώτα απ όλα ποιος από εσάς πιστεύει ότι είναι Ολυμπιακοί αγώνες αυτοί οι αγώνες? Ένα μεγάλο αθλητικό γεγονός που αποφέρει μεγάλα κέρδη σε χορηγούς και ‘αθανάτους’. Μήπως ο Σπύρος Λούης διαφήμιζε τα Mc Donald’s, μήπως μετά το μεσημεριανό του μαζί με το γαλα κούμπωνε και 2-3 στεροειδή-αμφεταμίνες και άλλα τέτοια ευτράπελα... «ΕΔΩ ΚΑΒΑΤΖΕΣ ΚΥΡΑΔΕς ΟΡΓΑΝΩΝΟΥΝ ΟΛΥΜΠΙΑΔΕΣ!» όλα τα είχε η χώρα μας αυτή η κάρια μας έλειπε που μάλλον θα είχε βαρεθεί τα spa και τις βόλτες με τα κότερα και θα ξύπνησε κανά ωραίο πρωινό και είπε ‘βαριέμαι σήμερα θα κάνω μια βουτιά στην πισίνα και το βραδάκι θα πάρω τους ολυμπιακούς’, αντί να κοιτάξουνε τα χάλια της χώρας μας που υπάρχουν ακόμα (χωρίς καθόλου υπερβολές) τριτοκοσμικά στοιχεία, και προσευχόμαστε να μην βρέξει καμιά μέρα και μας πνίξει κανά ‘ποτάμι’, εδώ που βγαίνουμε στην εθνική και μετράμε περισσότερους νεκρούς από ότι στο Ιράκ (τι έξυπνες βόμβες και βλακείες ένας δρόμος Made In Greece είναι αρκετός)… Η μήπως έχετε ξεχάσει την στρατιωτική θητεία σας που σας λέγανε αυτά τα ωραία παραμυθάκια σε στυλ, πηγαίνετε στην παρέλαση και έχετε 5 τιμητική, και όταν τελικά γυρίζαμε είχαμε 3 φυλακή… Η Ελλάδα μάγκες είναι η χώρα του παραμυθιού, και ο μεγαλύτερος μπινές είναι αυτός που βγάζει τα περισσότερα πια… Όσο για έναν φίλο που λέει ότι επειδή δεν θα πάει δεν θα πιάσει δουλειά εγώ έχω να πω ότι αν πας και ζητήσεις σοβαρή δουλειά σε σοβαρή εταιρεία και τους πεις ότι πήγες εθελοντής αυτοί πιθανόν να σου πουν ‘μ#@^ς στην δουλειά δεν θέλουμε’… Γιατί δεν έρχεται και ο δήμος της περιοχής μου έτσι εθελοντικά (που στο κάτω κάτω πληρώνουμε δημοτικά τέλη) να βάλει μια σήμανση εδώ στον δρόμο όπου βγαίνει κάποιος και ψάχνει να βρει το stop Ποιος το έχει! Επειδή λοιπόν όλα σ’ αυτή την χώρα δουλεύουν τόσο αρμονικά (όπως μας λένε σε κάθε προεκλογική καμπάνια) να βρούνε τους ευχαριστημένους πολίτες να πάνε να κάνουν τα ιπποκόμους τους… ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ… και στο τέλος φυσικά υπάρχουν και οι φαντάροι που ποτέ δεν ρωτάνε και θα αναπληρώσουν τα κενά.
Αν δεν φορέσεις στο κεφάλι κλαδί Ελέας θα σε καλέσει ο εισαγγελέας!

Άβαταρ μέλους
Drizzt
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Drizzt » 24 Απρ 2003 14:24

Στην χώρα αυτή θέλει να έχεις μέσω και στον ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟ. Δεν φαντάζομαι ποτέ η Άννα Βίσση (δεν έχω κάτι προσωπικό αλλά ξέρω ότι έχει δηλώσει συμμετοχή) ή όποιος άλλος επώνυμος να μαζεύει άπλυτα και να καθαρίζει αποδυτήρια... αυτή την δουλειά και άλλες παρόμοιες θα την κάνουμε εγώ και εσείς.... :evil:

Το ότι δεν θα μπορώ να κυκλοφορήσω στο κέντρο δεν με ενδιαφέρει, γιατί μάλλον θα έχω πάρει άδεια και θα την κάνω για κανένα νησί... 8)

Δεν θέλω να δω όλους τους ντοπαρισμένους από κοντά, που ζήτημα είναι αν φτάσουν στα 50 τους με τόσα φάρμακα. Έτσι και εγώ και εσείς γινόμαστε αθλητές. Μπράβο στην Θάνου για τα χρυσά, αργυρά και τα λοιπά αλλά ρε παιδί πως έχει γίνει έτσι.. μου θυμίζει κάτι μπουλντόγκ.... :wink:

Οι διαφημίσεις για τον Εθελοντισμό είναι μαύρα χάλια, έχει το ταξί σαν χόμπι, σιγά ρε φιλέ ποιος είσαι.... αμ ο άλλος τρέχει να δώσει το κολιέ στην αθλήτρια.... πολύ φιλότιμο ρε παιδί μου στο τέλος θα μας πούνε να στήσουμε και κ΄@# για να φανούμε φιλόξενοι... :x

Οι περισσότεροι Έλληνες δεν θα παρακολουθήσουν τους αγώνες στην ίδια τους την χώρα! γιατί τα εισιτήρια είναι απλησίαστα (τιμές) :cry:

Και όπως πάντα οι πλούσιοι θα γίνουν πλουσιότεροι και φτωχοί φτωχότεροι ή μάλλον εθελοντές... :-?

Τα Θετικά της Ολυμπιάδας και του Εθελοντισμού...

Γίνονται έργα! δυστυχώς όμως μόνο στην Αθήνα.... :lol:
Το βιογραφικό σου θα γράφει ότι ήσουν εθελοντής....
Θα κάνεις γνωριμίες.... :wink:
Άμα έχεις ήδη λεφτά και είσαι μέσα στα πράγματα θα τα κάνεις περισσότερα γιατί κάποιοι θα έχουν δηλώσει εθελοντές...
Και όπως πάντα στις Ολυμπιάδες γίνονται και όργια !!!!!! :o :o

Άβαταρ μέλους
kostakis_george

Δημοσίευση από kostakis_george » 24 Απρ 2003 14:28

e-times έγραψε:Το θεμα δεν ειναι αν η Δασκαλακη και η αυλικοι της εχουν τσεπωσει τα εκατομυρια και τρωνε με χρυσα κουταλια αλλα τι μπορουμε να κανουμε εμεις απο μερια μας για να μην γινουμε παγκοσμιος ενα μεγαλο καρτουν και χαρακτηρηστει η ολυμπιαδα αυτη σαν την μεγαλυτερη πατατα ολων των εποχων απο μια χωρα στην οποια γεννηθηκε το ολυμπιακο ιδεοδες. Και ρωτω ξανα, ποσοι απο εμας που δουλευουμε σε διαφορες εταιριες δεν εχουμε δουλεψει καποιες ωρες παραπανω απο το κανονικο ωραριο και δεν εχουμε πληρωθει γι’αυτο? Δουλευουμε εθελοντικα? Ναι!!! Δεν κερδιζει ο εργοδοτης εις βαρος μας? Σε αυτην την περιπτωση γιατι δεν υψωνουμε το αναστημα μας και να πουμε οχι κυριοι δεν θα βγαζετε εσεις τα εκατομυρια σας για να δουλευω εγω τσαμπα. Γνωριζετε μηπως οτι ενα πολυ μεγαλο ποσοστο Ελληνων δουλευει υπερωριακα και δεν πληρωνεται γι’αυτο?
Θα Ήθελα να σου υπενθυμίσω ότι 1 στις 3 ημέρες που δουλεύεις είναι για να πληρώνεις τους φόρους σου( δηλαδή για να ταΐζεις όλα αυτά τα ζώα που σου ζητάνε να είσαι τώρα εθελοντής) τις κρατήσεις για την ασφάλιση σου που ποτέ δεν θα σου επιστραφούν κ.λ.π.
Όταν λες ότι "Το θέμα είναι πολύ λεπτό και πολύ δύσκολο διότι δεν το έχω σκεφτεί ακόμα καλά, αλλά θα επανέλθω με επιχειρήματα." Όταν λέμε επιχειρήματα να ξέρουμε τι λέμε.

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 24 Απρ 2003 23:18

To mono kalo apo ton ethelontismo einai oti tha ploutisei to biografiko kai oti th adoume apo konta athlites kai tha beltiwthei h Athina apo erga enw I IPOLIPI ELADA stin epomeni genia isws
Από την τηλεόραση ότι καταφέρουμε να δούμε, αφού με τα μέτρα που έχουν εξαγγείλει θα μας έχουν διώξει όλους από την Αθήνα..
Μη ξεχνάς ότι οι τρεις ημέρες αποκλεισμού της Αθήνας ήταν απλά ένα τεστ για το καλοκαίρι του 2004...
Osoi athineoi de pate diakopes ginete ikaroi gia na pate apo to ena meros sto allo.sigrou koukaki fix tha ta deite meta apo 3 mines

Alla tzampa stin olimpiada tis mizas pou o m***kas ELINAS THA PLIRWNEI TOUS OLIMPIAKOUS MIA ZWI eite petixoun eite oxi egw dne paw. Dromous ektos athinas tha ftiaksoun otan konteuoume na pethanoume (Tempi) . Ektos an plirotho gia ethelontis opws h Bisi pou th akanei boltes mesa sta gipeda kai den katharizw+siderwno idrwmena sorts.kai ginw maser sti souidiki olimpiaki omada ginekwn

Mas pernei o davatzis h eforia ta lefta kai mas pianei kai to kwlo apo panw
Den paw na botihisw kapious pou mas kleboun kai dinoun ta lefta se opoia etereia tous dwsei megaliteri miza kai ta ipoloipa sti tsepi tous.

Oso gia to olimpiako idewdes bitrines.....
. Thanou kenteris oloi Dimas trwne xalba farsalwn?Opws kai oloi oi athlites.Toulaxiston th apolaftsoume theama kai kala kanoun me to doping.Gera plakwthite sto dopin. Kerdiste ti Marion Tzooun kai oli h Elada th aginei perifani,olla ta problimata tis xwras tha ksexastoune.Ta paidakia sta Tempi parelthon.

ENOEITE an kerdisei h thanou toi Tzoooun tha POUME ena mpravo sti ginekara alla h kibernisi tha mas probali mia bdomada auto gia na ksexastoune ta opia alla problimata tis xwras iparxoun.H katalili mera gia na plimirisei kana potami san to kifiso kai na pnigoun ekana dio atoma.De tha to parei xampari kaneis
******************************88
Tha ithela poli olos o elinikos laos na stamatisei na plirwnei diodia san endiksi diamartirias gia ta erga stous dromous pou ginonte me rithmous xelwnas enw stin eparxia asta na pane An kai einai diskolo na organothei.Monos mou an to kanw de tha ftasw pote ekei pou thelw.Auto lew mas "pianoun to kwlo"

Άβαταρ μέλους
e-times
Graphics Moderator

Δημοσίευση από e-times » 25 Απρ 2003 00:32

kostakis_george έγραψε:Θα Ήθελα να σου υπενθυμίσω ότι 1 στις 3 ημέρες που δουλεύεις είναι για να πληρώνεις τους φόρους σου( δηλαδή για να ταΐζεις όλα αυτά τα ζώα που σου ζητάνε να είσαι τώρα εθελοντής) τις κρατήσεις για την ασφάλιση σου που ποτέ δεν θα σου επιστραφούν κ.λ.π.
Δεν αμφιβαλω γι'αυτα που λες.
kostakis_george έγραψε:Όταν λες ότι "Το θέμα είναι πολύ λεπτό και πολύ δύσκολο διότι δεν το έχω σκεφτεί ακόμα καλά, αλλά θα επανέλθω με επιχειρήματα." Όταν λέμε επιχειρήματα να ξέρουμε τι λέμε.
Απλα ειναι τα πραγματα φιλε μου αρκει να αναλογηστεις οτι ο καθενας μας εχει ενα δικο του τροπο σκεψης και το εαν εσενα δεν σε πειθουν τα λεγομενα μου εμενα με αφηνει αδιαφορο. Την αποψη μου κατεγραψα 8)
Αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι εχεις κανει quote ενα αποσπασμα απο τα επειχειρηματα μου την στιγμη που δεν τα σχολιαζεις. :question:
Kostas Theofilopoulos έγραψε:Δεν θέλω να δω όλους τους ντοπαρισμένους από κοντά, που ζήτημα είναι αν φτάσουν στα 50 τους με τόσα φάρμακα. Έτσι και εγώ και εσείς γινόμαστε αθλητές. Μπράβο στην Θάνου για τα χρυσά, αργυρά και τα λοιπά αλλά ρε παιδί πως έχει γίνει έτσι.. μου θυμίζει κάτι μπουλντόγκ.... :wink:
Καλα δεν βραζουν και ολοι στο ιδιο καζανι. Το οτι καποιοι διαλεγουν το ντοπαρισμα και αμαυρωνουν τον αθλητισμο δεν σημαινει οτι ολοι ειναι ομοιοι. Υπαρχουν και αλλοι που τιμανε τον ιδρωτα και τον γολγοθα που εχει ο πρωταθλητητισμος. :wink:
Εικόνα

Good News For The Smokers, Non-Smokers Die Too

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 25 Απρ 2003 10:48

gia na valoume ta pragmata sti thesi tous tha elega pos kaneis mas den einai enantion tou athlitismou kai tou Olimpiakou pneumatos. Oi diafonies egkeintai sto kata poson auto pou vlepoume stous sigxronous Olimpiakous einai athlitismos kai sto kata poson simmetexei autou tou Olimpiakou Pneumatos.

Kai gia na epekteino proigoumeno post mou, tha po oti tha ginomoun ethelontis ston athlitismo kai ton olimpismo, oxi omos ston protathlitismo kai tin emporevmatopiisi pou krivei apo piso tou. Auta ta 2 teleftea einai distixos kiriarxa stis sigxrones Olimpiades. Kata ti gnomi mou kaneis Ellinas politis den tha prepei na parastirthei apo tin propaganda ton
"athanaton" (pou einai kai me to ena podi ston tafo oi perissoteroi) :P

(isterografo: mporei file i Thanou na einai san bulldog, alla exei mia goalara proto prama. les ta anavolika na pane katefthian stous gloutiaious? :wink: )

Άβαταρ μέλους
virusalos

Δημοσίευση από virusalos » 29 Απρ 2003 01:44

Διάβασα στον τύπο, όποιος ενδιαφέρεταιι 8α του πω που
Από τις περίφημες χορηγίες που διαφημίζονται συμβόλαιο έχει υπογράψει μόνο η ΕΡΤ.... το αποτέλεσμα είναι ότι καμία άλλη χορηγία δεν είναι βέβαιη και κανείς δε μας λέει ότι δε θα προκύψει νέα τρύπα από την αθέτηση τςων προφορικών δεσμέυσεων των χορηγών!! τρύπα που μαντέψτε ποιος θα πληρώσει....
Εν τω μεταξύ οι τράπεζες δώστου κάρτες 2004, πάρε πιες μπυρίτσα 2004, :pint: κλπ... δηλαδή κερδίζουν αυτές και χρήματα ακόμα δεν είδαμε...
Επίσης λένε χορηγία τόσα ευρώ, τα μισά μετρητά τα άλλα σε είδος...
τα μετρητά είναι μετρητά, αλλά το είδος πώς κοστολογείται?
Τα ΕΛΤΑ πχ θα χρεώνουν όπως χρεώνουν τους πολίτες? Δε θα έπρεπε να γίνουν ειδικές χρεώσεις-προσφορές λόγω και του μεγέθους των αγώνων?
Και ενώ παίζονται δις με την "αφέλεια" των υπευθύνων, καλούμαι να είμαι στην Αθήνα κόλαση τον Αύγουστο2004.... :hammer: :hammer: :hammer:

Άβαταρ μέλους
fefeli
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fefeli » 29 Απρ 2003 20:44

Αυτή η ερώτηση σχετικα με τον εθελοντισμό και το 2004, μου έγινε πολύ καιρό πριν αρχίσουν να το οργανώνουν, όταν υπέυθυνοι του 2004 επισκέφτηκαν περιβαλλοντικές οργανώσεις που χρησιμοποιούν τον εθελοντισμό για να μάθουν πως λειτουργούν και να συμπληρώσουμε ένα ερωτηματολόγιο αρκετών σελίδων έτσι ώστε να δουν τη λογική ατόμων που ο εθελοντισμός είναι ήδη μέρος της ζωής τους.
Η δική μου άποψη είναι αρνητική... δεν είναι δυνατόν μια κυβέρνηση της ανεργίας να ζητά κάτι τέτοιο... μια κυβερνηση που έχει προωθήσει τα STAGE εκμετάλλευσης εργοδότη προς εργαζόμενου ( αφου παρανομεί και εκμεταλεύετε τον εργαζομενο χωρις να του παρεχει ένσημα) με τις ευχές της κυβέρνησης + πολλά πολλά άλλα "μετρα" κατά της ανεργίας και των νεων παιδιών να ζητά απο εμάς ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟ.
Οχι ευχαριστώ δε θα πάρω, η ιδέα του εθελοντισμού για εμένα είναι πολύ μεγάλη για να την εκμεταλευτώ.
Όσο αφορά το βιογραφικό... νιώθω περήφανη που έχω πίσω μου 7 χρόνια ανιδιοτελούς Εθελοντισμού και δε θέλω να τα μολύνω με ιδιοτελή Εθελοντισμό εκμετάλλευσης.

Μου αρέσει να τα έχω καλά με τη συνείδηση μου και τα πιστεύω μου
http://www.blogspace.gr - Μια νέα προσπάθεια που φιλοδοξεί να ενώσει τους έλληνες συγγραφείς ιστολογίων.
http://www.magicasland.com

Dr_Michael
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dr_Michael » 02 Μάιος 2003 20:01

Δηλώνω δεθελοντής! :hammer:

pani0202
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pani0202 » 02 Μάιος 2003 22:59

Paidia mipos exete mperdeytei ligo, i mipos sas exoun mperdepsei aytoi pou einai ypefthinoi (ypefthinoi-anefthinoi kalytera) gia tin Olympiada?

O ethelontismos den ginetai gia to athlitiko pneyma klp klp. O ethelontismos ginetai san deigma "ypostirixis" kai "boitheias" ton politon pros tin xora tous (i tin poli tous), gia na feroun se peras ena simantiko gegonos opos i Olympiada stin sygkekrimeni periptosi.

Den exei kammia apolyrtos sxesi me ta ideodi tou athlitismou, ton Olympiakon agonon, to ntoparisma, tin anergia, to kykoloforiako, tin kybernisi, tin p**t*na tin koinonia klp. klp. klp.

San ethelontes boithate tin xora sas (i tin poli sas) na deixei ena kalo prosopo ston kosmo kai na ferei se peras me epityxia tin Olympiada.

Xero oti o thesmos tou ethelontismou einai poly parexigimenos stin Ellada tou "ox-aderfismou", tou frappe kai tou clubbing. San paradeigma na sas po oti edo sto Edmonton avrio to Sabbato paidia apo ola ta dimotika kai gymnasia tis polis (ethelontes) tha bgoun se olous tous dromous na mazemspoun ta skoupidia gia na einai kathari i poli gia to kalokairi!
Ki afto ginetai kathe xrono edo!

Otan ftasoume ki oi Ellines na exoume ton idio sebasmo gia tin poli mas (kai tin xora mas san epektasi...) tote tha doume mia poly diaforetiki Ellada apo kathe apopsi...

philipp

Δημοσίευση από philipp » 03 Μάιος 2003 02:53

Πατριώτη εκ Καναδά σε παρακαλώ πολύ να αφήσεις τον ΦΡΑΠΕ ήσυχο.

Σχετικά με τα υπόλοιπα περί Ελλάδας ο καθένας κάνει τις επιλογές του (μένει φεύγει αν δε του αρέσει κλπ). Έχει και ο Καναδάς τα καλά του, έχει και τα κακά του, όπως κάθε χώρα άλλωστε.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης