Ψυχολογία περιπτεράδων/ψιλικατζήδων με λεφτά και ρέστα.

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 25 Μαρ 2008 20:16

.::MarioTheBest::. έγραψε:Όχι εγώ φίλοι μου. Αφού μας τα κάνει αυτά του πετάνε τα παιδιά παπνογόνα. Το βγάλανε και το ρεύμα.
.::MarioTheBest::. έγραψε:Δεν έχω δυναμιτάκια και τέτοια. Οι φίλοι μου τα κάνουν, απλώς γελάω εγώ όταν τα κάνουν. Ένας χαζός του έκαψε την τέντα του περιπτέρου.
Η συμπεριφορά των φίλων σου δεν είναι έξυπνη. Βλάπτουν έναν άνθρωπο χωρίς να κερδίζουν τίποτα οι ίδιοι, και ταυτόχρονα διακινδυνεύουν να βρουν το μπελά τους και να ντροπιάσουν την οικογένειά τους.

Έξυπνος: Ωφελώ τον εαυτό μου ωφελώντας τους άλλους. Βαθμολογία 10 πόντοι.
Καλός: Ωφελώ τους άλλους βλάπτοντας τον εαυτό μου. Βαθμολογία 1 πόντος.
Κακός: Ωφελώ τον εαυτό μου βλάπτοντας τους άλλους. Βαθμολογία -1 πόντος.
Βλάκας: Βλάπτω τους άλλους βλάπτοντας και τον εαυτό μου. Βαθμολογία -10 πόντοι.

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 26 Μαρ 2008 09:17

skeftomilos έγραψε:
Έξυπνος: Ωφελώ τον εαυτό μου ωφελώντας τους άλλους. Βαθμολογία 10 πόντοι.
Καλός: Ωφελώ τους άλλους βλάπτοντας τον εαυτό μου. Βαθμολογία 1 πόντος.
Κακός: Ωφελώ τον εαυτό μου βλάπτοντας τους άλλους. Βαθμολογία -1 πόντος.
Βλάκας: Βλάπτω τους άλλους βλάπτοντας και τον εαυτό μου. Βαθμολογία -10 πόντοι.
:clap: :respect:

Εδώ κολλάει και το εξής ρητό:

Ο Έξυπνος παραδέχεται.
Ο Πονηρός δικαιολογείται.
Ο Ηλίθιος επιμένει.

;)
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 26 Μαρ 2008 09:31

Αλητάκια

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 26 Μαρ 2008 11:27

Γενικά.. αν κάτι κάνει Χ,10 .. τους ρωτάω αν θέλουν το δεκάλεπτο, και το θέλουν όλοι.. έτσι διώχνω τα ψιλά με καλές επιπτώσεις στην ικανοποίηση όλων, κι αυτοί που με ξέρουν έτσι δεν γκρινιάζουν τη σπάνια μέρα που δεν έχω 10λεπτο (εκτός από ένα γκαντέμη.. που ρωτάει 5-10 φορές.. "Δεν εχεις,ε?" .. λες και θα του έλεγα ψέματα.

Το κακό είναι ότι όλα καλά μέχρι 10λεπτα.. τα μικρότερα νομίσματα - ακόμα και για τη διευκόλυνσή τους, τα δέχονται καλούτσικα μόνο τα ταμεία των μικρών σουπερ-μαρκετ γειτονιας, για να τα έχουν ιδιαίτερα για τις ηλικιωμένες πελάτισσες που τα απαιτουν ακριβώς..
Εδώ έχω πρόβλημα.. γιατί σπάνια πληρώνω μετρητά στις υπεραγορές (βασική χρήση κάρτας).. οπότε τα μαζεύω σε 70-λεπτα/80λεπτα για τον ηλεκτρικο/μετρο.. όπου τα μηχανήματά τους από κατασκευής τους δεν τα δεχονται (κατω απο 10λεπτα).. οπότε πάω ταμείο.. για να εισπράξω κλασικές εκφράσεις δυσκοιλιότητας στη θέα των χάλκινων κερμάτων, αλλα προφανώς είναι υποχρεωμένοι να τα δέχονται.. απλά τα βάζουν πρόχειρα δίπλα για τον επόμενο άτυχο που θα θέλει ρέστα..

Μ' αρέσει η σιγουριά και η άνεση του "σκληρού" νομίσματος στο πορτοφόλι μου στα (σπάνια) ταξίδια εκτός ΕΕ, το να μην χρειάζεται να ανησυχώ για συνάλλαγμα αλλα να το θέλουν όλοι με γενικά ευνοϊκούς όρους,

αλλα έλεος, το 5λεπτο αξίζει κάπου 17 δραχμές.. και δεν του άξιζε τόση απαξίωση από την πρώτη του εμφάνιση !
- όμως όλοι συνεργούν στην απαξία του..
(αλλα όταν το ψωμάκι βαδίζει με σιγουριά για ελάχιστο κόστος 1ευ.. τί περιμένεις..)

Τελικά το μόνο πεντάλεπτο με κάποια ζήτηση είναι το σπάνο του Λιχτεστάιν για τους συλλέκτες..

πολυ καλημερα σας
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης