megalo provlima me rapidshare download limit..please help!

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 20 Μαρ 2008 14:41

gergeo έγραψε:ok an thewreis to thread mi nomimo,parakalw diegrapse to i kleisto..sorry gia tin anastatwsi pou prokalesa.. :cry:
κανεις μεχρι τωρα δεν νομιζω να ειπε οτι δεν ειναι νομιμο το ποστ σου
απλα συζητηση κανουμε καθως πολλα περιεργα συμβαινουν τωρα τελευταια

δες τι βρηκα ψαχνωντας σχετικα
Λοιπόν στο σύζυγο μου έγινε με παρόμοιο τρόπο - μια ωραία πρωία πάει να μπει με το καλό να δει τα μαιλ του και του βγαίνει μληνυμα ότι ειναι αποκλεισμένος απο τον προβαιντερ και να επικοινωνήσει τηλεφωνικά με το τμήμα τάδε. Παίρνει λοιπόν και του λένε, γνωρίζουμε ότι κατεβάσατε τορρεντ αρχείο, αυτό συνιστά παράνομη δραστηριότητα, λάβετε την προσωρινή σς διακοπή ως σύσταση διαγράωτε τα όλα και εάν το ξανακάνετε θα σας διακόψουμε για μια εβδομάδα. Την τρίτη φορά θα ακολουθήσει μήνυση χωρίς ειδοποίηση και θα υποστείτε έλεγχο και κατάχεση όλου του υποπτου υλικού. Τελεία.

Αυτά συνέβησαν στις ΗΠΑ, πέρισυ το Γενάρη, με καλωδιακή σύνδεση κιόλας - τον Ιούνιο μετακόμισε στην ελλάδα και βρήκε μια ηρεμία. Αλλά γράφτηκε στο usenet γιατι τα είδε όλα και δεν το ξανατολμά. Τώρα τι ναπω εγω....
http://www.inout.gr/showthread.php?t=17149&page=3
οποτε βγαλε και εσυ συμπερασμα !

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 20 Μαρ 2008 14:56

gergeo έγραψε:ok an thewreis to thread mi nomimo,parakalw diegrapse to i kleisto..sorry gia tin anastatwsi pou prokalesa.. :cry:
Φυσικά και δεν πρέπει να απολογίσε.
fiskilis έγραψε:δες τι βρηκα ψαχνωντας σχετικα
παράθεση:
Λοιπόν στο σύζυγο μου έγινε με παρόμοιο τρόπο - μια ωραία πρωία πάει να μπει με το καλό να δει τα μαιλ του και του βγαίνει μληνυμα ότι ειναι αποκλεισμένος απο τον προβαιντερ και να επικοινωνήσει τηλεφωνικά με το τμήμα τάδε. Παίρνει λοιπόν και του λένε, γνωρίζουμε ότι κατεβάσατε τορρεντ αρχείο, αυτό συνιστά παράνομη δραστηριότητα, λάβετε την προσωρινή σς διακοπή ως σύσταση διαγράωτε τα όλα και εάν το ξανακάνετε θα σας διακόψουμε για μια εβδομάδα. Την τρίτη φορά θα ακολουθήσει μήνυση χωρίς ειδοποίηση και θα υποστείτε έλεγχο και κατάχεση όλου του υποπτου υλικού. Τελεία.
Αυτά συνέβησαν στις ΗΠΑ, πέρισυ το Γενάρη, με καλωδιακή σύνδεση κιόλας - τον Ιούνιο μετακόμισε στην ελλάδα και βρήκε μια ηρεμία. Αλλά γράφτηκε στο usenet γιατι τα είδε όλα και δεν το ξανατολμά. Τώρα τι ναπω εγω....
http://www.inout.gr/showthr...=17149&page=3
οποτε βγαλε και εσυ συμπερασμα !
Δηλαδή αν έγραφα εγώ σε ένα forum:
Σήμερα το πρωΐ που βγήκα από το σπίτι μου με πάτησε ένας ελέφαντας στο πόδι αλλά ευτυχώς δεν ήταν σοβαρό γιατί την ώρα που θα έπεφτε πάνω μου τον χτύπησε ένα πυροσβεστικό και έπειτα του έπεσε ένα πιάνο από τον 8ο όροφο.
θα ήταν αξιόπιστο ώστε να το αναπαραγάγεις και σε άλλα;

Αν μου βρεις ένα νόμο όπου μπορούν να κάνουν όσα λες τότε το ξανασυζητάμε.

Μην μου πεις πάλι για Γαλλίες Αμερικές και Ουγκάντες.

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 20 Μαρ 2008 14:57

To rapidshare νομιμοποιείται σε αρκετές χώρες του κόσμου, από τη στιγμή που αναφέρει σε πολλές σελίδες του εκείνη την option/δυνατότητα
"αν πιστευετε ότι κάποιο αρχείο μας παραβιάζει τα copyright δικαιώματά σας, ενημερώστε μας να το κατεβασουμε"
- ή όπως το λέει στα αγγλικά
- και μάλλον το τηρεί, αλλιως δεν θα είχε αντέξει τόσες επιθέσεις από τις χώρες που νομίζουν ότι το διαδίκτυο είναι εταιρική διοκτησία τους - μη λέμε και ονόματα..
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 20 Μαρ 2008 15:15

Το τηρεί 100%. Αν τους πω ότι το τάδε αρχείο καταπατεί τα πνευματικά μου δικαιώματα, ή γενικά είναι παράνομο (παιδική πορνογραφία κλπ) θα το κατεβάσουν. Κι εγώ στέλνω φωτογραφίες (που έχω αγοράσει ή έχω τραβήξει μόνος) για εκτύπωση στην αδερφή μου μέσω του rapidshare. Είμαι παράνομος; :-?

Και επειδή έχω μιλήσει με άνθρωπο που δουλεύει σε ελληνικό isp: τους έρχονται καθημερινά πάρα πολλά email ότι η τάδε ip την τάδε ώρα κατέβαζε μέσω του τάδε πρωτοκόλλου το τάδε αρχείο. Και τα email αυτά πάνε κατευθείνα στα διαγραμμένα :P

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 20 Μαρ 2008 19:20

deninho έγραψε:Και επειδή έχω μιλήσει με άνθρωπο που δουλεύει σε ελληνικό isp: τους έρχονται καθημερινά πάρα πολλά email ότι η τάδε ip την τάδε ώρα κατέβαζε μέσω του τάδε πρωτοκόλλου το τάδε αρχείο. Και τα email αυτά πάνε κατευθείνα στα διαγραμμένα :P
Χμμμ ανησυχητικό αυτό... υπάρχει νόμος που τους δίνει το δικαίωμα να παρακολουθούν τι κατεβάζει ο χρήστης; Παράνομο το κόβω...

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 20 Μαρ 2008 20:49

eiparchei nomiko plaisio
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 21 Μαρ 2008 00:28

Δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο. Απλούστατα, όταν σου στέλνω ένα αρχείο μέσω τορρεντ, μπορώ να δω την ip σου. Προφανώς κάποια μποτάκια δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολα για εταιρίες του μεγέθους της Paramount

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 21 Μαρ 2008 15:42

kai ksanaleo.... iparchei nomiko plaisio...

deninho einai i deuteri fora -thimame kai tin alli palaiotera me tous seismous - pou me ferneis sta oria na valoume metaksi mas stoichima... kai os gnoston ego den "paizo" oute kan se chrimatistirio...
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 21 Μαρ 2008 15:55

το λες ότι υπάρχει νομικό πλαίσιο. Γιατί δεν μας δίνεις κάποιο λινκ, για να το δούμε κι εμείς; Εγώ, απ'όσο έχω ψάξει, δεν έχω βρει κάτι..

ΠιΕς. Για τους σεισμούς που λες, δε θυμάμαι :-?

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 21 Μαρ 2008 16:23

ti na thimase...

oso gia to nomiko na psakseis na to vreis... neoleRa ola etoima sto piato ta thelete... me tin dikaiologia oti to "echete psaksei" ...

darxangel

Δημοσίευση από darxangel » 08 Ιούλ 2009 18:19

Koitaxte paidia

Ta torrent einai ontws anixnefsima apo tous providers klp. To katalavainoun giati "syndeese se ekatontades meri tou kosmou gia poly mikra diasthmata taytoxrona".

Ok to dexomai oti o provider exei dikaiwma na sou kovei to internet klp.

Alla oi providers den einai ilithioi. Xeroun poly kala giati agorases tin 24ara syndesi kai oxi tin 2ara...gia na min pw 1Mbps. Kai den kanoun m***kies tou typou: se malwnw pou katevazeis torrents klp, giati tha xasoun agria pelateia...

Se teleftaia analysi egw exw 24. Kapote eixa 1. Tis selides mou tis fortwne mia xara, ta word/excel docs ta katevaze se 4-10 sec...ti allo thes??? Kana PDF pou na ftanei ta 40??? kai pali mia xara itan. Profanws exoun katalavei giati o kosmos pairnei 8 h 12 h 24 Mbps kai efoson vgazoun lefta tha se kalyptoun sa skylia, den pa na katevazeis esy tainies 20GB 1080p.

Kai to rapidshare to xei parei xampari apo pou vgazei lefta kai mas kalyptei olous. Ta 5GB ti mera einai kalypsi. Giati o mpatsos tha epairne xampari oti esy type katevazeis 80 ti mera...

Afti einai oi gnwmi mou emena... An kai ta 5 tha ta protimousa 10/day...
Den peirazei...for our own safety. :-) :-)

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 08 Ιούλ 2009 19:05

χμ.. δεν θα συμφωνησω.

Με 1-2 Mbits/s δεν μπορεις να δεις HDvideo οπως πχ VIMEO. Θες 3-5mbit/s.

Το rapidshare δεν σου περιορισε το traffic για να σε προφυλαξει αλλα για βγαλει παραπανω λεφτα. Αν θελεις να κατεβασεις παραπανω απο 5GB μπορεις να αγορασεις αλλα 100GB traffic με 10Ε.
Το rapidshare ειναι ο μεγαλυτερος νομιμος κλεφτης του ιντερνετ αυτην την στιγμη.

Τελειωνουν οι ωρες του σιγα σιγα γιατι τα Ρωσσακια εχουν κυρηξει πολεμο. Ολες οι ομαδες των crackers πληρωνονται για να σηκωνουν τα παρανομα σε ρωσσικους σερβερς ακα Uploading, hotfile, turbobit, letitbit, depositefiles ktl.
Απλα πρεπει να στηθει καποιο δικτυο που να ειναι γρηγορο και αξιοπιστο οπως το rapidshare ωστε να εξισορροπισει λιγο το μονοπωλειο, η κλεψια και η απληστια του rapidshare.
Ηobby: Shooting photons

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 08 Ιούλ 2009 19:43

Το rapid προσφάτως έχασε άλλη μια δίκη, οπότε προσπαθεί εδώ και καιρό να γλιτώσει τις απανωτές μηνύσεις
Η Γερμανική δικαιοσύνη καταδίκασε τη γνωστή υπηρεσία διαμοιρασμού αρχείων Rapidshare, κατόπιν της διακαστικής διαμάχης που άρχισε πέρυσι με τις κατηγορίες της GEMA ( οργάνωση για τα δικαιώματα των μουσικών και κατά του παράνομου διαμοιρασμού μουσικών αρχείων). Η Rapidshare θεωρήθηκε υπεύθυνη από το δικαστήριο, για ό, τι αρχεία ανεβάζουν οι χρήστες της- κατηγορείται δε από την GEMA για ζημιά € 24.000.000 (αναφέρεται στην αξία των τραγουδιών που διαμοιράσθηκαν από την Rapidshare).

Η GEMA έχει κερδίσει τις μέχρι τώρα διαμάχες και ζητά από την Rapidshare να εμποδίσει τον διαμοιρασμό των 5.000 μουσικών αρχείων τα οποία αντιπροσωπεύει η πρώτη. Κατόπιν και της δεύτερης απόφασης του δικαστηρίου, οι υπεύθυνοι της Rapidshare υποχρεούνται να ενσωματώσουν φίλτρα που θα εμποδίζουν το upload αρχείων με πνευματικά δικαιώματα.

Η Rapidshare έχει το δικαίωμα να ασκήσει έφεση.

http://arstechnica.com/tech-policy/news ... -rules.ars
http://www.gema.de/en/
πηγή: Rapidshare-Γερμανική δικαιοσύνη = 0-1

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 09 Ιούλ 2009 22:46

Kainourios έγραψε:Σωστός ο Lunar και να προσθέσω επίσης πως η άρση του απορρήτου των τηλεπικοινωνιών επιτρέπεται σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις και όταν πρόκειται για κακουργηματικές πράξεις στην Ελλάδα. Για την καταπάτηση πνευματικών δικαιωμάτων (εκτός αν θεωρείς ότι μπορεί να έκανε κάποια άλλη παρανομία στο rs) δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο... για την ώρα τουλάχιστον.
Το Rapidshare δεν είναι στην Ελλάδα.

Οπότε αν εσύ κατεβάζεις τον κώλο σου και σκάει στο RS καταγγελεία βασιζόμενη στο παρακάτω παραθυράκι της Γερμανικής νομοθεσίας (εκεί εδρεύει το RS) τότε θα σε δώσει στεγνά όπως το έχει ξανά κάνει...

http://torrentfreak.com/rapidshare-shar ... rs-090425/
http://www.rlslog.net/rapidshare-hands- ... se-raided/
At first it was unclear how the identity of the uploader was revealed, but today German news outlet Gulli said it had found out that this was likely to be accomplished by creative use of paragraph 101 of German copyright law. It turns out that several record labels are using this to take legal action against those who share music on Rapidshare.

KGP, stop being an ASS και μοιράσου ότι ξέρεις. Έλεος. :x

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 10 Ιούλ 2009 03:19

Ζήτησαν logs από το rapidshare; Πώς ξέρουν ότι κατέβασαν τραγούδια αξίας 24.000.000 ευρώ;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης