Εκτίμηση και πώληση domain και sedo

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 20 Μαρ 2008 13:13

Είμαι καινούριος στη πώληση domain names και θέλω κάποιες διευκρινήσεις. Η ιστορία μου:

Έχω αγοράσει κάποια domain names τα οποία θεωρώ πως αξίζουν και τα πάρκαρα στο sedo.com και έβαλα πως πωλούνται. Δέχτηκα ένα mail από κάποιον ο οποίος πολύ επίσημα μου ζήτησε μια τιμή και μου είπε ότι θέλει να το μεταπουλήσει (το e-mail μου το βρήκε μάλλον κάνοντας whois το domain name μου). Αν και μπορούσε να κάνει προσφορά μέσω του sedo, δεν έκανε.

Ερώτηση πρώτη: Έστω ότι με αυτόν τελικά συμφωνούσαμε και του πουλούσα το όνομα, το sedo μου έκανε τσάμπα διαφήμιση και τελικά το πούλησα χωρίς να δώσω το 10% από αυτά που θα κέρδιζα... γίνεται αυτό;; Αν ναι τότε γιατί υπάρχει το sedo; :lol: Φαντάζομαι θα σου προσφέρει κάποια κάλυψη παραπάνω αλλά παραπάνω από το paypal;

Συνεχίζω την ιστορία... Του απάντησα λοιπόν αυτουνού μια τιμή και μου είπε μια 20πλάσια τιμή αλλά θέλει να πληρώσω εκτιμητή για να είναι καλυμμένος ότι κοστίζει τόσο και να του το πουλήσω έπειτα με μια 10-15% έκπτωση. Επίσης μου είπε έμμεσα (θα το εξηγήσω αργότερα αυτό) ότι όταν πληρώνεις για εκτίμηση κάτω από 50$ τότε την εκτίμηση την κάνει μηχανή και δεν είναι έγκυρη, αυτός θέλει οπωσδήποτε να γίνει εκτίμηση από κάποιον ειδικό manually. Επίσης μου πρότεινε ο ίδιος εταιρίες για να μου κάνουν την εκτίμηση...

Ερωτήσεις: Συνηθίζεται αυτό να κάνεις την εκτίμηση και έπειτα να το πουλάς και αν ναι σε ποιες περιπτώσεις; Έχετε κάνει ποτέ εκτίμηση και όντως ισχύει ότι αν δε πληρώσεις αρκετά, στη κάνει την εκτίμηση αυτόματα ρομποτάκι; Για πείτε τις εμπειρίες σας όσοι έχετε πληρώσει για εκτιμήσεις domain names... Το sedo πάντως λέει για εκτιμήσεις οι οποίες είναι "personalized".

Μου κάνουν εντύπωση πάντως τα εξής στην όλη φάση (και πιστεύω πως μπορεί να είναι απατεώνας):
1) Μου είπε πολλά λεφτά και στο ξαφνικό για να εντυπωσιαστώ, αν πίστευε ότι μπορεί να αξίζει τόσα το domain γιατί δεν το αγόρασε και έπειτα να το πουλήσει όσο λέει;
2) Του είπα στο πρώτο mail ότι δέχομαι πληρωμές μέσω paypal και στο 2ο με ρώτησε αν δέχομαι πληρωμή μέσω paypal (σαν να έχει έτοιμο ένα ίδιο mail και να το στέλνει αυτόματα σε πολλούς).
3) Γιατί μου πρότεινε δικές του εταιρίες για εκτίμηση και μάλιστα έμμεσα; Τι εννοώ με το έμμεσα... μου έδειξε ένα post από ένα forum στο οποίο είχε ρωτήσει και του είχαν απαντήσει κάποιοι για κάποιες εταιρίες εκτίμησης. Αυτό το forum ήταν ανενεργό για λόγους αναβάθμισης, αλλά το μήνυμα αυτό το έβλεπες. Επίσης στο μήνυμα το συγκεκριμένο φαινόταν σαν να είχε πληρώσει ήδη κάποιους άλλους, πολλά λεφτά για κάποια άλλα domain names... τέλος πάντων μου φαίνονται λίγο ύποπτα όλα αυτά, για να μη το κουράζω, εσάς πως σας φαίνονται και τι θα κάνατε στη θέση μου;

Εμένα μου έδωσε λίγο την αίσθηση ότι σαν να είναι ο εκτιμητής πίσω απ'αυτές τις εταιρίες και θέλει να κάνω εκτίμηση για να βγάλει λεφτά (έχω μεγάλη φαντασία;)...

Και μια άλλη ερώτηση σχετικά με το sedo...
Για να ξεκινήσει auction με ένα όνομα πρέπει να δοθεί μια αρχική προσφορά, ωραία; Μπορώ να την κάνω εγώ αυτή τη προσφορά; Αξίζει γενικά το auction; Μπορεί να χάσεις βέβαια και το 10% του ποσού που ζητάς αν δεν υπάρξει άλλη προσφορά... σωστά τα έχω καταλάβει;

:)

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 20 Μαρ 2008 13:40

Είναι σχεδόν βέβαιο ότι πρόκειται για απάτη. Στέλνεις λεφτά στον συνεργάτη του "εκτιμητή" και δεν αγοράζει το domain.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 20 Μαρ 2008 15:42

Αν θέλει, ας πληρώσει αυτός τον εκτιμητή. Αυτός αγοράζει, όχι εσύ :wink:

Panagioths

Δημοσίευση από Panagioths » 20 Μαρ 2008 17:37

Είναι γνωστή απάτη. Έχει γίνει σε πολλούς. Το όνομα το έχεις φρεσκοκαταχωρήσει ε;

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 20 Μαρ 2008 18:04

Χεχε ναι, περίπου πριν ένα μήνα το καταχώρησα :) . Θα κάνω αυτό που είπε ο deninho, θα του πω να πληρώσει αυτός, εγώ πουλάω τόσο.

mf_iii

Δημοσίευση από mf_iii » 02 Απρ 2008 20:37

Ναι απατη πρεπει να ειναι!

Βασικα αυτο με τις πωλησεις domains εχει ωφελος?

Δηλαδη, εφοσον πηρα ενα domain που ηταν free σημαινει οτι δεν το θελουν πολλο ειδαλλως θα το ειχαν κατοχυρωσει ηδη... εκτος κι αν αφου το παρεις εισαι τυχερος και το θελει καποιος το συγκεκριμενο και βρει εκει που το πουλας... τοτε ναι αλλα πολυ σπανιο θα ελεγα για να ασχοληθεις με κατι τετοιο σωστα? Δεν ξερω... :s

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 03 Απρ 2008 01:19

Apath einai .. exw parei apeira tetia emails.
Oi sovaroi agorastes den tha sou zitisoun na to kaneis appraisal.

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 08 Απρ 2008 17:39

ειναι παλια απατη αυτη,μην μπεις καν στον κοπο να του απαντησεις.

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 09 Απρ 2008 19:15

Καλησπέρα,

Και να πουλήσεις τόσο φρόντισε την συναλλαγή να την κάνεις μέσω του Sedo. Μέσω Paypal μπορεί μετά να κάνει dispute και να μπείς σε 1002 περιπέτειες.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες