Συμβατότητα usb θυρων

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
treliaris7

Συμβατότητα usb θυρων

Δημοσίευση από treliaris7 » 21 Μαρ 2008 17:52

Μου παρουσιαζεται το εξης προβλημα.Οταν συνδεω καποιο αποθηκευτικο μεσο(σκληρο δισκο η στικακι) σε μια θυρα usb,ο Η/Υ κολλαει η δεν το αναγνωριζει,η κανει επανεκινηση κ φορτωνει το windows αλλα παραμενει κολλημενος..
οτιδηποτε αλλο κ αν συνδεσω στην usb δουλευει κανονικα.
η θυρα δεν ειναι usb 2.0 αλλα δικαιολογειται αυτο;
αν γνωριζει καποιος κατι παρακαλω να με βοηθησει εδω κ μια εβδομαδα δεν μπορω να βρω ακρη...Σας ευχαριστω που ενδιαφερεστε

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Συμβατότητα usb θυρων

Δημοσίευση από Hermeia » 21 Μαρ 2008 23:03

Σε ποια windows?
και

Εχω χρησιμοποιήσει αρκετούς δίσκους USB-2 και στικάκια και θήκη usb2-με-SATA-εσωτερικό μέσα, σε έναν παλιό υπολογιστή με usb1, μια χαρά [με linux μονο - το my-school-book 250G, στικάκια kingston 1 & 2 G, Κι ένα σατα σε κουτί usb-2..)
και στο χώρο του ufu.gr και με win-xp (τα στικάκια κι ένα wd-passport 120G - το τελευταίο είναι το μοναδικό που δεν το έχω φορμάρει στις προτιμήσεις μου κι ειναι "της μαμάς του" .. )

- κι οι περισσότερες usb-2 συσκευές αναφέρουν συμβατότητα προς τα πίσω (με το usb1), απλά χάνεις την παραπάνω ταχύτητα του usb-2.

Αν εχεις win-XP για παράδειγμα, ο κατασκευαστής τους κι οι κατασκευαστές αρκετών εξωτερικών δίσκων συμβουλεύουν να κατεβάσεις τα δικά τους..
- και τα πιο παλιά απαιτούν drivers, αλλιώς δεν βλέπουν τίποτε

δεν ξερω τι άλλο.. παιζει και πρόβλημα hardware βέβαια, ή/και κανενα irq conflict.. αλλα αφου δουλεύουν άλλες συσκευές.. τί να πω
- δοκιμασε εναλλακτικές - κι εναλλακτικά καλώδια βεβαια..
- και κανενα πρόβλημα τροφοδοσίας (για κάθε δίσκο που δεν εχει τη δική του και για όλα τα στικάκια)

υποθέτω ότι έχεις δοκιμάσει ενα-ενα, και χωρίς άλλες πρόσθετες συσκευές και οι usb του υπολογιστή δεν μοιράζονται resources, κι οι ίδιοι δίσκοι με τα ίδια καλώδια λειτουργουν χωρις πρόβλημα σε άλλο υπολογιστή με το ίδιο λειτουργικό, και . πολλά άλλα που δεν μας λες.. (ποιες αλλες συσκευές, μήπως υπάρχει αποθηκευένο configuration για εκεινες που δημιουργεί την ασυμβατότητα? .. )

και.. βεβαια, αν δεν κάνει πάντα το ίδιο αλλα όπως λες .. η/η/η .. τοτε είναι πρόβλημα αστάθειας (μαλλον hardw..)

και βεβαια δεν μας λες ούτε ποια μηνύματα σφαλματος έχουν καταγράψει τα παράθυρα..

και το πιο ενδιαφέρον θα ήταν να μας πεις και τι έχει συζητηθεί σε κάθε άλλη περίπτωση παρόμοιου ερωτήματος στο διαδίκτυο..

καλη τυχη

καλη τυχη
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης