SandBox

Η μηχανή αναζήτησης Google.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

SandBox

Δημοσίευση από Basilakis » 03 Απρ 2008 12:45

Υο να πηγαίνει η δουλεία σου στην κορυφή, είναι Portfolio. Το να κατεβάζεις τους ανταγωνιστές σου συναιπάγεται απο αυτό.

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

SandBox

Δημοσίευση από scoobby » 03 Απρ 2008 12:50

Εαν μπορειτε να βαλετε στο σαντμποξ τους ανταγωνιστες σας οπως νομιζετε τοτε ο γκουγκλ εχει αποτυχει!Αλλα δεν νομιζω να ισχυει αυτο,μαλλον εσεις κανετε καποιο λαθος....
Και ειναι πολυ ανηθικο!Αντι να κανετε σεο μπλακ(αν και δεν νομιζω οτι μπορειτε) καλυτερα θα ηταν να ανεβειτε εσεις αντι να κατεβασετε τους αλλους που στανταρ ειναι ποιο ευκολο απο το να κατεβασετε τους αλλους.

Thoughtless
Επικοινωνία:

SandBox

Δημοσίευση από Thoughtless » 03 Απρ 2008 12:50

Το να κατεβάζεις του ανταγωνιστές σου προσπαθώντας να τους ρίξεις στο sandbox επειδή είναι καλύτεροι από εσένα στο optimizing δεν νομίζω ότι είναι portfolio.
Δηλαδή αν τρέχεις 100μ σε ολυμπιακούς και κάποιος είναι μπροστά απο εσένα του ρίχνεις μια τρικλοποδιά βγαίνεις μπροστά του και είσαι μάγκας.

εντιτ φορ σκουμπι: είναι εύκολο να ρίξεις κάποιον.
it's all about contribution ...

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

SandBox

Δημοσίευση από Basilakis » 03 Απρ 2008 12:57

Ερμμ... ναι όταν αυτό το πράγμα είναι η δουλεία σου, το να περάσεις μπροστά απο κάποιον, ακόμη και με ρίξιμο είναι η λύση. Βλέπεις, γιατι να εμπιστευτούνε εσένα, όταν ο άλλος είναι καλύτερος;

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

SandBox

Δημοσίευση από scoobby » 03 Απρ 2008 12:58

ωραια εαν ειναι ετσι αν μπορει καποιος να ριξει ενα σαιτ ας το κανει σε ενα απο τα δικα μου www.seakayak-greece.com δεν εχω ασχοληθει πολυ με αυτο οποτε δεν με πειραζει.Αντε για να δουμε τι μπορει να κανετε..Παντως εαν βαλετε λινκς προς το σαιτ μου για να το ριξετε θα σας πω κα ευχαριστω.Τωρα το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι να κανετε αναφορα για πληρωμενα λινκ στον γκουγκλ η κατι αναλογο.Τελως παντων εμενα μου αρεσουν τα πειραματα και ειμαι μεσα.Οποιος θελει ας το κανει.

εντιντ εαν ησουυν σε ξενο φορουμ και το ελεγες αυτο το λιγοτερο θα ειχες φαει 100 κοκκινα και το ποιο πιθανο θα ειχες γινει μπαν
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος scoobby την 03 Απρ 2008 13:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Thoughtless
Επικοινωνία:

SandBox

Δημοσίευση από Thoughtless » 03 Απρ 2008 12:58

Δηλαδή δουλειά > Ηθική;

Sorry αλλα θα διαλέξω το 2ο. Και θα ξέρω ότι εγώ είμαι καλύτερος παιζοντας με τους κανόνες. ;)

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

SandBox

Δημοσίευση από Basilakis » 03 Απρ 2008 13:00

Η Ηθική υπάρχει όταν όλοι παίζουνε με αυτή. Όταν χάνετε, πρέπει να συνεχίσεις να είσαι ψηλά και όχι να αφήσεις να σε πατάνε :)

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

SandBox

Δημοσίευση από cordis » 03 Απρ 2008 17:59

διαβάστε λίγο για business ethics για να σας μείνει το business... έχουν αλλάξει οι καιροί, δεν είμαστε ούτε στο '80 ούτε στο '90... έχει μάθει ποια η αγορά και τα καρακόλια τα σφάζει με τον τρόπο της. Γίνετε πάνω από όλα άνθρωποι.

Όλο αυτό μου θυμίζει το ανέκδοτο με τον Έλληνα και τον Εβραίο. "Βλέπει ο Έλληνας τον γείτονά του να έχει μια γίδα και λέει: - Α! Τον !#@$#!@$ θα της ρίξω φάρμακο να ψηφίσει.... Βλέπει και ο Εβραίος τον γείτονά του να έχει μια γίδα και λέει: Α! Τον !@$@#$@ θα πάρω τέσσερεις γίδες!"

Αυτό θέλετε να είστε; Με 'γειά σας με χαρά σας. Θα ήσαστε μόνοι σας σε αυτό. Ξεστραβωθήτε και πάνω απ' όλα προοδεύστε!
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

SandBox

Δημοσίευση από scoobby » 03 Απρ 2008 18:37

Sto ΣΑΝΤΜΠΟΞ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΑΙΤ,ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ ΣΕ ΠΑΛΙΑ ΣΑΙΤ.
Ο γκουγκλ ξερει πολυ καλα τι κανει και δεν αφηνει μερικους επιτηδειους να χαλανε την δουλεια χρονων καποιων σοβαρων κατοχων ιστοχωρον οποιος μπορει ας το κανει στο σαιτ που ανεφερα πιο πανω.

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

SandBox

Δημοσίευση από skeftomilos » 03 Απρ 2008 18:52

Η ηθική είναι ένα πράγμα, και η πρώτη θέση στο Google ένα άλλο. Την ηθική μπορεί να την έχουν πολλοί, αλλά την πρώτη θέση μόνο ένας.

Η Google δεν έγινε η κυρίαρχη μηχανή αναζήτησης στο Web επειδή βασίστηκε στην ηθική των ανθρώπων, αλλά επειδή μπόρεσε να την παρακάμψει και να την αγνοήσει. Με άλλα λόγια εξουδετέρωσε το πλεονέκτημα της ανηθικότητας, βάζοντας ηθικούς και ανήθικους στο ίδιο τσουβάλι. Μια άλλη μηχανή θα μπορέσει να ξεπεράσει την Google μόνο αν καταφέρει να γίνει πιο Google από τη Google, πιο ικανή στο να εφαρμόζει τις ίδιες αμοραλιστικές μεθόδους.

Thoughtless
Επικοινωνία:

SandBox

Δημοσίευση από Thoughtless » 03 Απρ 2008 20:59

scoobby έγραψε:Sto ΣΑΝΤΜΠΟΞ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΑΙΤ,ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ ΣΕ ΠΑΛΙΑ ΣΑΙΤ.
Ο γκουγκλ ξερει πολυ καλα τι κανει και δεν αφηνει μερικους επιτηδειους να χαλανε την δουλεια χρονων καποιων σοβαρων κατοχων ιστοχωρον οποιος μπορει ας το κανει στο σαιτ που ανεφερα πιο πανω.
@scooby: Στο sandbox μπαίνουν "καινούρια" ή μικρής εμβέλειας sites ΚΥΡΙΩΣ. Αυτό δε συμαίνει ότι ένα submission σε 10.000 directories ή stuffing σε keyword text links δεν θα οδηγήσει την Google να βάλει στο sandbox συγκεκριμένα site.
Αν την μία μέρα έχεις 10 link προς το site σου και σε μία βδομάδα γίνουν 30.000 πιστεύεις ότι το GoogleBot θα το περάσει απαρατήτητο και θα σου δώσει και καλύτερο ranking;
Δεν μιλάμε για sites που κερδίζουν natural backilinks κάθε μέρα λόγο popularity. Ελάχιστα είναι αυτά στην Ελλάδα (βλέμε freestuff.)
Όλα αυτά ειναι προσωπικές απόψεις μιλώντας εμπειρικά πάντα αυτά τα χρόνια που ασχολούμε με το SEO.

@skeftomilos: To google νομίζω αποδεδειγμένα απορίπτει ανήθικες τεχνικές αν και εφόσον αυτές μπορούν να πιστοποιηθούν με κάποιον τρόπο. Είναι δύσκολο, αλλά το κάνει.

+1 Cordis.

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

SandBox

Δημοσίευση από scoobby » 03 Απρ 2008 22:00

Αυτα τα 10000 σαμπμισιον που αναφερεις ειναι σε φρι νταιρεκτορι,ετσι δεν ειναι?Το ξερεις οτι απο αυτα τα 10000 τα μισα δεν θα τα δει ποτε ο γκουγκλ
για τους εξης λογους¨
1)αποριψη του σαιτ
2)τοσο βαθια στο νταιρεκτορι που δεν γινεται ιντεξινγκ,
3)δεν υπαρχει κανενας να τα εγκρινει.
τα αλλα μισα δεν θα τα δει ο γκουγκλ αμμεσα/θα παρει μηνες.
1)γιατι θα κανουν μηνες να το εγκρινουν
2)γιατι τα νταιρεκτορι αυτα τα κανει ιντεξινγκ ο γκουγκλ πολυ αργα,
3)εχει τοσα πολλα λινκ στην σελιδα που το βλεπει σαν λινκ φαρμ.
Οποτε καταλαβαινεις οτι απο τα 10000 μερικα δεν θα μετρησουν ποτε και αλλα θα μετρησουν μετα απο μηνες.
Ετσι τι εχουμε καμμια 100 με 500λινκ σε μια περιοδο 1-3 μηνες οποτε δεν σε ποιανει το πεναλντι του γκουγκλ αλλα δεν εχεις και μπενεφιτς απο αυτο.
Βεβαια εαν εχεις 0 λινκς και ξαφνικα αποκτησεις 30000 την εβαψες.Αλλα ποιος θα παει να κανει κακο σε ενα σαιτ που εχει 10 λινκ.
Βασικα τα ιδια λεμε αλλα εσυ το βλεπεις ποιο ευκολο να γινει ενω εγω το βλεπω ποιο δυσκολο να σου κανει ο αλλος κακο στο σαιτ σου.Βεβαια εγω (πιστευω και εσυ)δεν εχουμε δοκιμασει ποτε να το κανουμε σε αλλον.
Για να καταληξω αυτο που θελω να πω ειναι οτι ειναι απειρως ποιο δυσκολο να κατεβασεις το σαιτ του αλλου απο το να ανεβασεις το δικο σου.

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

SandBox

Δημοσίευση από skeftomilos » 04 Απρ 2008 00:11

@Thoughtless: Να σου πω την αλήθεια δεν τα πάω καλά με την ηθική, προτιμώ τον ωφελιμισμό. Γι αυτό και μου αρέσει να σκέφτομαι ότι η Google δεν ενεργεί με βάση ηθικά κριτήρια αλλά ωφελιμιστικά. Δηλαδή ότι ρυθμίζει τους αλγορίθμους της επιδιώκοντας τη μέγιστη δυνατή ωφέλεια για τους χρήστες των υπηρεσιών της, όχι για να συμμορφώσει κάποιος ασυμμόρφωτους με κάποιες απαράβατες και προαιώνιες ηθικές αρχές. Βέβαια στην πράξη δεν αποκλείεται το ένα να οδηγήσει στο άλλο. :-)

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

SandBox

Δημοσίευση από id12586 » 04 Απρ 2008 04:23

Basilakisweb έγραψε:Ερμμ... ναι όταν αυτό το πράγμα είναι η δουλεία σου, το να περάσεις μπροστά απο κάποιον, ακόμη και με ρίξιμο είναι η λύση. Βλέπεις, γιατι να εμπιστευτούνε εσένα, όταν ο άλλος είναι καλύτερος;
Nτάξει! Φίλε είσαι off. :o
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
Rosida
Επικοινωνία:

SandBox

Δημοσίευση από Rosida » 05 Απρ 2008 00:44

Οχ, παιδια, πλάκα έκανα, και τόση συζήτηση έπεσε

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google”

Μέλη σε σύνδεση