Linksys200g + κλειδωμα

Ανταλλαγή εμπειριών και νέα για τις τιμές των συνδέσεων ADSL, VDSL στο internet.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
silveraki

Linksys200g + κλειδωμα

Δημοσίευση από silveraki » 25 Μαρ 2008 00:08

Σας υπόσχομαι οτι δεν θα σας φόρτωνα με ένα (ίσως απλό) θέμα αν η forthnet είχε την ευγενή καλοσύνη να υποστηρίζει τεχνικά αυτό που πουλάει.

Τεσπα. Όλα καλά με τη σύνδεση στο internet, ψάχνω να βρω έναν τρόπο να κλειδώσω το linksys200G ώστε να μην μπαίνουν άσχετοι - το χρησιμοποιώ συνεχώς σε wireless, γιατί το ethernet καλώδιο μου σπάει τα νεύρα.

Έχει κάποιος από εσάς forthnet2play και να μπορεί να με βοηθήσει στο θέμα αυτό;

Ας κάνει κάποιος την αρχή, ε;

Θα περιμένω... :roll:

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Linksys200g + κλειδωμα

Δημοσίευση από Basilakis » 25 Μαρ 2008 00:17

Gnwrizeis tin IP tou rooter sou? ean nai, kantin access, mpes sto admin panel, WLAN, kai energopoiise to WPA2. :_)

silveraki

Linksys200g + κλειδωμα

Δημοσίευση από silveraki » 25 Μαρ 2008 00:24

Δεν την ξέρω την ρημάδα.

Μπορώ να την ανακαλύψω όμως, άμα μου δώσεις καμιά οδηγία - στο υπόσχομαι, basilakisweb!

Thanks για τη βοήθεια

silveraki

Linksys200g + κλειδωμα

Δημοσίευση από silveraki » 25 Μαρ 2008 00:33

Άκυρο basilakis, τη βρήκα την IP address.

Στο WPA2 έχει 2 επιλογές: mixed και personal.

Ποιό είναι το σωστό; Έχεις και συ το ίδιο σύστημα;

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Linksys200g + κλειδωμα

Δημοσίευση από Basilakis » 25 Μαρ 2008 00:35

http://192.168.1.254/

i to default olws ton rooters

192.168.1.1

episeis vrika kai afto apo forthnet

http://www.forthnet.gr/templates/suppor ... c=10008225

Na sou pw tin alitheia, iparxei kai i parakamspi. Vgazeis to kalwdio tou tilefwnou apo to rooter, anoigeis to explorer, sou vgazei selida error i opoia einai stin topiki host tou rooter :D

--edited--
Bah me prolaves :D
Parola afta pes mas pws tin vrikes, i poia einai, einai kalo na kseroume :D

Oxi egw exw otenet, alla pernaw se doubleplay sintoma. Elpizw na aksizei opws mou eipane :)

Twra vale tin epilogi personal. Den nomizw pws iparxei swsto i lathos na sou pw tin alitheia. Alla spitiko einai, vale tin personal :)

silveraki

Linksys200g + κλειδωμα

Δημοσίευση από silveraki » 25 Μαρ 2008 00:42

basilakis, το βλέπω να στα σπάω τα νεύρα απόψε...

Λοιπόν, την IP τη βρήκα μέσα από το Help & Support των Vista.

Μετά: ακολούθησα όλη τη διαδικασία που μου έγραψες στο πρώτο σου post, μόνο που στην περιοχή LAN δίνει μόνο δύο επιλογές: enable & disable (είναι ήδη κλικαρισμένο το enable).

Πότε να σαλτάρω από το μπαλκόνι;

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Linksys200g + κλειδωμα

Δημοσίευση από Basilakis » 25 Μαρ 2008 00:50

HEHE it is ok :)

Loipon koita pws einai i dikia mou selida (an kai einai to rooter tou ote)

Εικόνα

Edw einai oi rithmiseis kai aplws esvisa to pass gia logous asfalias.

Afto dld pou prepei na vreis (den mporw na dw to perivalwn tou rooter sou, einai ena link Home Network i Lan isws, kai apo ekei Wlan (wirless lan isws).

Twra diavasa se kapoia post, pws kapoia rooters den dexontai kwdikopoiisi WPA mono WEP. Opote, des ti exei kai mou les :)

More info
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=68066

kai gia to linksys wag200g
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=69192

silveraki

Linksys200g + κλειδωμα

Δημοσίευση από silveraki » 25 Μαρ 2008 00:58

Δεν θα σε ταλαιπωρήσω άλλο basilakis..

Καμία άκρη δεν μπορώ να βγάλω. Το δικό μου περιβάλλον είναι τελείως διαφορετικό και το κάνω όλο το πακέτο laptop + router drag & drop (από το παράθυρο), σκέφτομαι να πάρω κάποια γραμμή τεχνικής υποστήριξης: όλο και κάποιος θα το σηκώσει τέτοια ώρα..

Όχι της forthnet βέβαια, μάλλον καμιά από αυτές που κυκλοφορούν...

Σε ευχαριστώ τόσο πολύ για τη βοήθεια!

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Linksys200g + κλειδωμα

Δημοσίευση από Basilakis » 25 Μαρ 2008 01:04

:)

des kai afto

http://downloads.techrepublic.com.com/d ... cid=172301
omws prepei na kaneis login kai na sou pw tin alitheia den to elenxa giati eimai poli kourasmenos na paizw me logins twra :)

silveraki

Linksys200g + κλειδωμα

Δημοσίευση από silveraki » 25 Μαρ 2008 01:05

Άστο, αυτο σου έλειπε...

Δεν μου λες: άμα το αφήσω χύμα ξεκλείδωτο, τι πρόβλημα υπάρχει;

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Linksys200g + κλειδωμα

Δημοσίευση από Basilakis » 25 Μαρ 2008 01:09

na sou "klevoune" sindesi. alla kai pali, prepei na exoune wirless, na einai se kontini apostasi me sena...

Koita, kalese tin forthnet (tin tetarti me to kalo) kai rwtise tous ti exoune na kanoune.

Apo tin alli fantazomai iparxei kai ena 800kati pou einai support 24 / 7 opws exei kai o ote. Emena xerontai na me akoune, stis 4 to prwi ^^

Gieve it a try :)

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Linksys200g + κλειδωμα

Δημοσίευση από deninho » 25 Μαρ 2008 01:11

Βασικά, άφησέ το ξεκλείδωτο. Η Ελλάδα έχει ανάγκη από free hot spots :P

Αν είναι ξεκλείδωτο, όποιος θέλει μπορεί να μπει στο internet μέσω του λογαριασμού σου. Επίσης, από τη στιγμή που μπαίνει στο δίκτυό σου, μπορεί να βρει τι κινείται εκεί μέσα (από το ποιες σελίδες επισκέπτεσαι, μέχρι τα username and passwords σου). Τέλος, μπορεί κάποιος να μπει στο νετ μέσω του λογαριασμού σου, να κάνει κάποια παρανομία, και αυτός να μην φαίνεται καθόλου, και να βρεθείς μπλεγμένη εσύ..

Αν έχεις υπομονή μέχρι αύριο το πρωί (μετά τις 12 :P), θα έχεις τη λύση.. Απλά γράψε τι λειτουργικό χρησιμοποιείς

silveraki

Linksys200g + κλειδωμα

Δημοσίευση από silveraki » 25 Μαρ 2008 01:15

denhino, καλά τα λες. Τί φταίνει οι hackers άμα εγώ είμαι *μπιπ*;

Το λειτουργικό μου είναι Windows Vista Home Premium και έχω το forthnet2play με το ρημάδι το link200g.

Thanks για την βοήθεια.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Linksys200g + κλειδωμα

Δημοσίευση από deninho » 25 Μαρ 2008 12:47

Το λεπόν:

Αφού έχεις βρει πως πας στη σελίδα του ρούτερ έχουμε κάνει ένα μεγάλο βήμα :)

α. Πας στην κεντρική σελίδα για τη διαμόρφωση των ρυθμίσεων του ρούτερ (συνήθως 192.168.1.1 για τα Linksys)

β. Πας στην καρτέλα wireless. Εκεί βάζεις τις αντίστοιχες ρυθμίσεις με την εικόνα tut 2. Το όνομα μπορείς να το αλλάξεις :P Μετά πατάς save

γ. Αφότου σου πει ότι αποθηκεύτηκαν οι ρυθμίσεις, κι όλα καλά, πας στο δεύτερο tab της καρτέλας wirless, το wireless security (εικόνα tut 1). Εκεί βλέπεις τις ρυθμίσεις για την ασφάλεια που χρησιμοποιώ εγώ, όταν έχω ανοιχτό το wireless. Βάζεις ένα διαφορετικό Passphrase, πατάς generate και σου εμφανίζει τους κωδικούς. Επιλέγεις και αντιγράφεις τον κωδικό που αντιστοιχεί στο επιλεγμένο "Default Transmit Key" (1 στην δική μας περίπτωση). Κάνεις save και σε αυτές τις ρυθμίσεις.

δ. Πας στο start menu->connect to, και σου εμφανίζει ένα παράθυρο με τις ασύρματες συνδέσεις της περιοχής σου. Βρίσκεις τη δική σου, και πρέπει να γράφει "Security Enabled network". Αν δεν το γράφει, ξανακάνεις το 2ο βήμα γτ μάλλον έχεις κάνει κάτι λάθος :P (tut 3 - στην εικόνα μας, γράφει connected στο δίκτυό μου, γτ βαριόμουν να το απορρυθμίσω :P)

ε. Αν το γράφει, κάνεις δεξί κλικ πάνω στη σύνδεσή σου πας properties (tut 4), βάζεις τις ρυθμίσεις που βλέπεις, κι εκεί που ζητάει το pass βάζεις αυτό που είχες κάνει copy στη βήμα 3. Πατάς οκ, και μετά λογικά θα σου γράψει ότι ψάχνει για διεύθυνση IP. Αν δεν στο γράψει, επιλέγεις τη σύνδεσή σου, και πατάς connect. Είσαι έτοιμη :)

Αν υπάρχει κάτι που δεν καταλαβαίνεις, ή δεν εξήγησα σωστά, ρώτα ελεύθερα :)
Συνημμένα
tut2.jpg
tut1.jpg
tut3.jpg
tut4.jpg

HADJIBABA

Linksys200g + κλειδωμα

Δημοσίευση από HADJIBABA » 13 Απρ 2008 03:32

Silveraki με έχει ταλαιπωρήσει κι εμένα πάρα πολύ η Forthnet.Κατ΄αρχήν με το modem/router σαν το δικό σου, που σπίτι μου με την δική τους γραμμή δεν λειτουργούσε, αλλά -πρόσεξε- όταν με φωνάξαν στα κεντρικά τους λειτουργούσε με τους δικούς τους υπολογιστές και όχι με τον φορητό τον δικό μου ! Τέλος πάντων, μετά από πολλά "πειράματα" (ήμουν άσχετος με τα μοντεμ) κατάφερα και το έκανα να λειτουργήσει.Κατ΄αρχήν σου συστήνω να μετονομάσεις το δίκτυό σου από Linksys που σου βγάζει με ένα δικό σου όνομα, γιατί οι χάκερς γνωρίζουν ότο μοντεμ σου είναι μάρκας Linksys πράγμα που τους διευκολύνει να μπούν στο δίκτυό σου.¨επειτα, μία πιο απλή ασφάλεια από αυτήν που σου πρότεινε ο φίλος είναι να πάς στην καρτέλα και να δώσεις ένα pass για WPA.Επίσης πολλές φορές είναι αδύνατον να μπώ στο δίκτυο με τον Mozilla και τότε δοκιμάζω με τον ΙΕ ο οποίος άν δεν μπορέσει να μπεί βγαίνει σε Diagnostic mode και μου δίνει οδηγίες, οπότε στο τέλος με συνδέει.¨Οταν αντί για το Linksys modem/router χρησιμοποιώ το Speedtouch 2+dsl που μου έιχε μείνει από τον ΟΤΕ, δεν έχω κανένα πρόβλημα στη σύνδεση.Το συμπέρασμά μου είναι πως το Linksys g200w μου βγήκε πατάτα, άσε όταν ζεσταθεί που διακόπτει την σύνδεση.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συνδέσεις ADSL, VDSL”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες