Web Designer issue

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Web Designer issue

Δημοσίευση από Basilakis » 25 Μαρ 2008 18:17

Χτες συνάντησα κάποιους φίλους και έφτασε η συζήτηση στο Internet, Την γνώση που έχουνε και το τι συμβαίνει.

Μετά σκέφτηκα να δώ που μπορώ να φτάσω σε σχέση με την ασχολία μου. Έτσι είπα πως κατασκευάζω sites ( κάποιος από την παρέα ήμουν σίγουρος πως θα ενδιαφερθεί αφού ήμουν μιλημένος εκεί.)
Συζητώντας, ανακάλυψα πως όχι μόνο δεν ήξερε τι ήτανε αυτό που έπρεπε να κάνει, αλλα είχε σκοπό να πληρώσει και κάποιο 1000e για μία σελίδα με ένα Table, ΜΙΑ ΜΟΝΟ εικόνα αριστερά και μία στήλη κειμένου δεξιά (είδα το σχέδιο, για το οποίο είχε δώσει προκαταβολή είδη).

Αυτό που θέλω να ρωτήσω, και βασικά να συζητήσω μαζί σας είναι το εξής.

Τι είναι το σωστό, κατά την δικιά σας γνώμη;
Ενημέρωση τον πελατών για το τι μπορούμε να κάνουμε, πως μπορεί να γίνει σωστά;
Και όταν αυτοί έχουνε την ελληνική προκατάληψη μέσα τους, δλδ:
Πολλά χρώματα, πολλές εικόνες, η λατέρνα του κυρ – θωμά γενικός σε ένα web site, τι γίνεται τότε;

Δικια μου προσωπική άποψη είναι πως πρίν κάνω οτιδήποτε ενημερώνω για αυτό που πρέπει να γίνει. Έχω μάλιστα φύγει από δουλεία στην οποία δεν μπορούσα να έχω τον έλεγχο της σελίδας (κάτι για λατέρνα που ανέφερα).
Από την άλλη, έχω μπει στο δίλλημα να πώ: Δεν γα***αι θα κάνω ότι θέλει να πληρωθώ και να τελειώνω. Δεν ξέρω εάν το θεωρείται λάθος, παρόλα αυτά είχα έναν ικανοποιημένο πελάτη ακόμη και εάν τα δικά μου standars έπεσαν.

Αυτό που ρωτάω σαν conclusion είναι
1) Μασκαράδες Web Designers (το παράδειγμα με τις 3 εικόνες που ανέφερα) VS Επαγγελματίες (πτυχιούχοι / hobbyists που έχουνε φάει ΑΡΚΕΤΑ χρόνια για να καταφέρουνε κάτι).

Αυτό αφορά κατα βάση τους Web Deigners νομίζω, αλλα σε μία άλλη συζήτηση που παρακολούθησα σχετικα με βιογραφικά, αναφέρθηκε πως εταιρίες δεν προσλαμβάνουν διαφορετικούς "τύπους" οπότε φαντάζομαι, ισχύει για ένα γενικό πλάνο.

mariosal
Honorary Member

Web Designer issue

Δημοσίευση από mariosal » 25 Μαρ 2008 18:21

Τι λε ρε που θα πληρώσει κάποιος 1000 γιούρα για μία τόσο απλή ιστοσελίδα.

Πιστεύω να τον σταμάτησες πρωτού τα δώσει.

Ή του είπαν ψέματα ή αυτοί κατάλαβαν ότι ήθελε κάτι άλλο ή αυτός είπε κάτι άλλο σε αυτούς.

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Web Designer issue

Δημοσίευση από Garakatsamol » 26 Μαρ 2008 16:09

Προσωπικά προσεγγίζω το θέμα ως εξής:
Briefing από τον πελάτη. Εντοπισμός του τί θέλει να κάνει, πώς το έχει στο μυαλό του, τι περιμένει από τη σελίδα του, υπάρχουσα εταιρική ταυτότητα κτλ
Σύμφωνα με το briefing ετοιμάζεται πρόταση η οποία συνοδεύεται από περιγραφή των τεχνικών χαρακτηριστικών αυτών που θα γίνουν αλλά και γενικότερα προσπαθώ να δώσω στον άλλο να καταλάβει τι παίρνει με αυτό που πληρώνει. Έχοντας γραπτά τα τεχνικά χαρακτηριστικά μπορεί να πάρει κι άλλες προτάσεις οι οποίες ικανοποιούν τις ίδιες προδιαγραφές κι έτσι αποφεύγεις συμπεριφορές του τύπου "μα εγώ το βρήκα αλλού στη μισή τιμή".
Τέλος αν υπάρξει συμφωνία ανά χρονικά διαστήματα ενημερώνω για την πρόοδο της σελίδας και δείχνω ο,τι είναι παρουσιάσιμο από θέματα Layout και design έτσι ώστε να μην κάνω τζάμπα δουλειά.
Σε γενικές γραμμές αυτά...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες