Εγκατασταση ασυρματου ρουτερ

Ανταλλαγή εμπειριών και νέα για τις τιμές των συνδέσεων ADSL, VDSL στο internet.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
salvajeno1

Δημοσίευση από salvajeno1 » 26 Μαρ 2008 12:33

Καλημερα σε ολους,

Μετα απο χρονια αποφασισα και εγω να βαλω ιντερνετ και πηρα το conn-x. Με ρωτησαν τι ρουτερ θελω ενσυρματο (δωρεαν) ή ασυρματο (30ευρω). Εγω τους εξηγησα οτι το σπιτι μου ειναι πολυ παλιο και υπαρχει μονο ενα βισμα τηλεφωνου που απεχει απο το desktop μου περιπου 10 μετρα. Οποτε μου ειπαν θα παρετε το ασυρματο και εγω δεχτηκα για να μην εχω σε ολο το σπιτι καλωδιο 10 μετρων να περιφερεται. Πηρα το ρουτερ και παω να το εγκαταστησω και οι οδηγιες μεσα γραφουν οτι πρεπει να το συνδεσω σε βισμα τηλεφωνου. Αν ειναι ευκολο ας μου εξηγησει καποιος τι μπορω να κανω γιατι δεν καταλαβαινω την εννοια του ασυρματου και το 1242 δεν μπορω να το πιασω με τιποτα. Ευχαριστω εκ των προτερων οποιον εχει την καλη διαθεση. :-)

steve

Δημοσίευση από steve » 26 Μαρ 2008 13:18

Το καλωδιο τηλεφωνου χρειαζεται για να συνδεθει το router με την γραμμη του ΟΤΕ ωστε να παρει ΙΡ address και τα σχετικα το router. Ασυρματο ειναι ως προς την συνδεση του router με τον/τους υπολογιστες σου.

Ελπιζω να βοηθησα......

S.
Εικόνα

salvajeno1

Δημοσίευση από salvajeno1 » 26 Μαρ 2008 14:27

Ναι, και σε ευχαριστω πολυ που μου απαντησες. Καταλαβα τι συμβαινει. Ευχαριστω πολυ και παλι.

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 26 Μαρ 2008 15:49

επίσης, είναι πολύ καλύτερα να βρεις ένα τρόπο και να συνδέσεις και τον υπολογιστή σου με καλώδιο με το ρουτερ μια φορα, για να του κάνεις τις ρυθμίσεις ασφαλείας - και για το ασύρματο δίκτυο που θα στήσεις

θα συμβούλευα να βρεις πρώτα όλες τις σχετικές οδηγίες (ασφαλές ασύρματο δίκτυο) -πχ και αναζητώντας το μοντέλο του ρουτερ σου στο adslgr.com,
να βάλεις το 10μετρο καλώδιο για λίγη ώρα να το ρυθμίσεις - και μετά το βγάζεις το καλώδιο και το χρησιμοποιείς ασύρματα.

καλα σερφαρίσματα
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

salvajeno1

Δημοσίευση από salvajeno1 » 31 Μαρ 2008 12:54

Καλημερα σε ολους και ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας. Τα εκανα ολα αυτα που ειπαμε. Μπηκα στο ιντερνετ ενσυρματα και εκανα ολες τις ρυθμίσεις και λειτουργησε μια χαρα. Οταν ομως προσπαθησα να μπω ασυρματα δεν γινοτανε. Υπεθεσα οτι ο υπολογιστης μου δεν εχει καρτα δικτυου. Μου δανεισε λοιπον ενας φιλος την καρτα ασυρματου δικτυου που χρησιμοποιει ο ιδιος. Την συνδεσαμε και ενω η καρτα αναγνωριζει την ασυρματη συνδεση και λεει οτι ειμαστε στο ιντερνετ, δεν μπορουμε να μπουμε. Τι μπορει να συμβαινει? Να ειναι χαλασμενο το ρουτερ ή κατι μπορει να μην κανω σωστα? Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 31 Μαρ 2008 22:21

με ποιο προγραμμα πας να συνδεθεις και τι σου λεει ?

- αν εχεις ρυθμισεις ασφάλειας, θα πρέπει να δωσεις και στον υπολογιστή το ίδιο συνθημα/κωδικοποίησης για να μπεις στο ασύρματο

- αμα δεν το βρίσκει καθόλου ο υπολογιστής σου, δεν το βλέπει σαν υπάρχον δίκτου.. μπορεί να εχεις πολλους τοίχοις αναμεσα και αδύναμο σημα ?

- αν εχεις κρύψει το όνομα του ασυρματου δικτύου, πρέπει κάπου να το δηλώσεις στον υπολογιστή που το ψάχνει

.. παιζουν πολλα εδώ.. δοκίμαστε πρώτα χωρίς ασφάλεια και με τον υπολογιστή δίπλα στο ασύρματο..
(βεβαιώσου πρώτα ότι βλέπει το την ασυρματη συσκευή του ο υπολογιστής σαν συσκευή δικτύωσης.. δες και στη διαχείριση συσκευών από πίκανα ελέγχου, και στα προγράμματα δικτύωσης.. )

και διάβασε
- τη βοήθεια του λειτουργικού σου για το πώς συνδέεται στα ασύρματα δίκτυα
- τη σχετική βοήθεια του router σου για ασύρματη συνδεση
- κάθε σχετικό θέμα στην www.adslgr.com

καλη τυχη
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συνδέσεις ADSL, VDSL”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης