Κατασκευή Διακόπτη on/off.

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 26 Μαρ 2008 17:47

Μπορει καπχιος να με πει πως θα κανω εναν on/off button?
στο ΤΕΕ ίχα κανει αλλα δν θιμαμε πως(ειχε tutorial το βλιβλιο στους ηλεκτρονικους και δν το έχω τορα)

εχω πάρει 3 εξωτ. δίσκους seagate Και δν έχουν πάνω On/off.

ερωτησης:
αν τραβ-άω το βίσμα απο το ρευμα, φαντάζομαι ειναι πρόβλημα αφτο για το δισκο, ε?

οποτε πρέπει να κανω επάνω στο μετασχιματιστή ενα κουμπ-άκι On/off.
καμια βοήθεια?
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 26 Μαρ 2008 18:23

γιατί δεν βάζεις τα 3 τροφοδοτικά πάνω σε πολύμπριζο με διακόπτη?

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 26 Μαρ 2008 19:07

Μα αφτο δν είναι το ίδιο με το να τραβ-άω το φις-άκι της τροφοδοσίας απο τον σκληρό τον δίσκο απεφθίας?
:-?

Α!
και οι δίσκοι που πίρα ειναι αφτί:
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.301738

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 26 Μαρ 2008 19:40

ναι αλλά και με το διακοπτάκι πάνω στα τροφοδοτικά το ίδιο δεν είναι? (δεν το γνωρίζω αλλά νομίζω ότι θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα)

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 26 Μαρ 2008 21:28

συμβουλεύω διακόπτη στο ρεύμα
- η διαφορά από το τράβηγμα του καλωδίου είναι ότι ένας καλός διακόπτης δεν κινδυνεύει ποτέ να βραχυκυκλώσει επειδή τον κλείνεις.

επίσης, οι περισσότεροι εξωτερικοί δίσκοι χωρίς διακόπτη, "απενεργοποιούνται" όταν τους κάνεις ασφαλή κατάργηση - όπως κι ενεργοποιούνται μόλις βάλεις το usb τους σε ενεργό υπολογιστή κι αρχίσει να τους ψάχνει το λειτουργικό (ή μόλις τους κάνεις mount σε linux)

σε κάθε περίπτωση δεν τραβάς κανένα καλώδιο την ώρα που λειτουργεί ο δίσκος (αν δεν κάνει θόρυβο, πιάστον να νοιώσεις το σπινιάρισμα)

Αν ειναι να τραβήξεις καλώδιο οπωσδήποτε.. καλύτερα να βγάζεις το usb.. (καλυτερα στο Hub), που είναι φτιαγμένο για σύνδεση-αποσύνδεση ενεργό - υπό ρεύμα (πχ. αμα βγάλεις το ποντίκι δεν τρέχει μία.. και συνδέεις δισκους και στικάκια με τον υπολογιστή ανοιχτό..)

Προσωπικά, άμα μου κάνει νάζια η "ασφαλής κατάργηση των win (προτότυπο ε?) - του ζητάω να πάει για ύπνο πχ. ή να αλλάξει χρήστη.. κι εκείνη την ώρα που σίγουρα δεν χρησιμοποιεί το δίσκο, κλείνω το σταθεροποιητη - ο φορητός δεν καταλαβαίνει με τη μπαταρία - ή άμα δεν φοράει τη μπαταρία, τότε βγάζω το usb πρώτα, και μετά που σβήνει ο δίσκος βγάζω και το ρεύμα του.

Ειναι ενα πρόβλημα οι εξωτερικοί δισκοι χωρίς διακόπτη..
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 26 Μαρ 2008 21:37

αμα βγάλεις το ποντίκι δεν τρέχει μία
Μην το λες.
Εχω κάψει παλιοτερα και ps θύρα του keyboard!
σε κάθε περίπτωση δεν τραβάς κανένα καλώδιο την ώρα που λειτουργεί ο δίσκος
Βασικα εγω εκει κολαω γιατι το θεμα ειναι ότι ο δίσκος λειτουργει πάντα!
Δεν έχει σιμασια αν γραφει/διαβάζει.
Παντα όταν ειναι ανικτο το PC ο HDD γυρναει. οποτε δουλεύει.
επίσης, οι περισσότεροι εξωτερικοί δίσκοι χωρίς διακόπτη, "απενεργοποιούνται" όταν τους κάνεις ασφαλή κατάργηση
καλα το έχεις σε ισαγογικα το απενεργοπιουντε.
αυτη την ασφαλη καταργιση, ποτε δν την καταλαβα.
Απλα όταν το πατάς, ο δίσκος παει να χρισμοπιητε απτα ςιndows (δηλ. δν γραφουν ουτε διαβαζουν απο το σιγγεκριμενο HHD).
Αλλα παρολα αυτα εξακολουθει να γυρναει, οποτε ειναι σε λειτουργια.

Και μετα απο όλα αφτα, διαβάζοντας το βλιβλι-αράκι ακόμα και η ίσια η seagate, με λιγα λόγια σου προτηνει να καταστρέψεις τον δίσκο!
Απλα λέει κανε ασφαλη καταργιση και τραβα το ρευμα!
:o

Διακοπτη τελικα πως φταχνουμε ρε παιδια?
:cry:

τον εχω βάλει για φορματ απο τις 17:45 και ακόμα κάνει! ειναι φισιολογικο αφτό?
Επίσης, μπορω να σινδεσω ταυτόχρονα και τους 3 δισκους και να κανω και στους 3 ταυτοχρονα φορματ ή δν κάνει αφτο να το κανω?

:question:

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 31 Μαρ 2008 21:55

δεν ξερω να φτιαχνω διακοπτη

ενα διακοπτη -σε-καλωδιο-σούκο χρησιμοποιώ σε περιπτώσεις απελπισιας, όπως είχανε παλιά οι ψηστιέρες.. σε ενα μικρό καλωδιάκι που παρεμβάλω πριν την πρίζα.

Για την "ασφαλή κατάργηση" .. αθάνατο Linux
(όπου ακομα και σε δύσκολες περιπτώσεις σου λέει ποια λειτουργία χρησιμοποιεί το δίσκο..)

Λοιπον στα Vista, αρκετές φορές αμα αρνειται την πρώτη φορά (κι αμα ξερεις οτι δεν ειναι ανοιχτο κανενα πρόγραμμα που "μπορεί" να ψαχνει το δίσκο, όπως πχ. το quickFind ¨η το media player..)
μετα τη 2η ή την τρίτη προσπάθεια τελικά τον καταργεί.
Τότε τον βγάζεις με ασφάλεια - ετσι λένε όλοι
(και ποτε δεν δουλευει ο δισκος τότε.. μονο το φωτάκι του..)

Αν αρνειται κατηγορηματικά, δοκίμασε και το άλλο, βαζεις τα win για ύπνο (αναστολή λειτουργίας ή αδρανοποίηση) - και μόλις σβήσουν τα φωτάκια του (εσωτερικου) δίσκου, τότε βγάζεις επίσης με ασφάλεια όλους τους εξωτερικους δίσκους, και επαναφέρεις τον υπολογιστή.

Η άλλη λύση είναι να βάζεις τους εξωτ. δίσκους σε διαφορετικο/ξεχωριστό surge-protector και να τους κλεινεις από το δικό του διακόπτη.

τι δίσκο έχεις που δεν σταματάει μετά την ασφαλή κατάργηση ?

(εχω 3 wd.. ένα από.. Mybook, passport & elements.. το passport Oυτε ρεύμα δεν εχει να του κλεισεις.. και δυο κουτια που έχουν διακόπτη.. αλλα και πάλι τον κλείνω μόνο μετά την ασφαλή κατάργηση..)

καλη τυχη

υγ.
τα στικάκια πως τα βγάζεις ?

--- εδιτ---
συγώμη, τώρ ειδα την υποσημείωση σου..

1. νομίζω ότι δεν γίνεται να κανεις παράλληλο φορματ

2. προτιμώ φόρματ στο linux - και για ΦΑΤ (οποιο θέλεις) - εκανα προχτες ενα δισκακι 500gb σε 10 λεπτά

3. αργει γιατί είναι μεγάλος ο δίσκος ... και κανεις λεπτομερές/αναλυτικό φόρματ (οχι quick) - σε win.

4. αμα θελεις να σβηστουν τελειως τα παλια του δισκου, και πάλι συνιστώ να τον γράψεις μηδενικά με dd σε linux.. και βασικο partitioning επίσης με το cfdisk, Κι αμα θελεις ntfs πας μετα στα win Για γρηγορη/quick διαμόρφωση

καπου εχω αρχίσει να το γράφω.. διαμερισμάτωση δίσκου και διαμόρφωση FAT με Live-cd ..
υπόσχομαι να το δημοσιεύσω το συντομότερο (στην κατηγορία HD/hardware αν δεν κανω λάθος.. αλλιώς θα το μεταφερουνε στη σωστή κατηγορία οι αρμόδιοι)

- δεν ξερω γιατί αλλά όλλες οι εγγραφες σε εξωτερικους δίσκους γίνονται τουλάχιστο με διπλάσια ταχυτητα απο Linux.. ισως ειναι η απευθείας πρόσβαση στους πόρους..

νασαι καλά
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες