Κρασαρει το pc μου καθε μερα!

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
spiros81

Δημοσίευση από spiros81 » 27 Μαρ 2008 22:41

Γεια σας παιδες.θα ηθελα την βοηθεια σας στο προβλημα μου.Εχω παρει εδω και κατι μηνες ενα PC το οποιο το συναρμολογησα μονος μου. Παρουσιαζει ομως ενα προβλημα.Σχεδον καθε μερα κολαει-φριζαρει-κρασαρει...Δηλαδη εκει που ασχολουμε με οτιδηποτε παγωνει η εικονα και δεν κουνιετε τιποτα.Αυτο μπορει να μου το κανει μια φορα την μερα η και 5. Εχω δοκιμασει να αλλαξω θεση στις μνημες επειδη ειναι DUAL CHANNEL απο SLOT 1/3 σε 1ο και 2ο του ιδιου καναλιου.Εχω κατεβασει last drivers για γραφικα.Εχω κανει και format παλι τιποτα. Τι αλλο μπορει να φτεει? Μου εχει σπασει τα νευρα!

Χονδρικα το συστημα μου:

CPU : INTEL CORE DUO 2.66 (E6750)
GRAPHICS : GEFORCE 8500GT (PCI EXPRESS)
MOTHERBOARD : MSI MS-7236
MEMORY : DDR2 DUAL CHANNEL 2*1GB
SOUND : ONBOARD (with realtek Audio manager)
HD : exo kai 2 HD 80mb enan palio pci WD kai enan 320(WD) SATA

Αν χρειαστει καμια πληροφορια παραπανω πειτε μου...

Άβαταρ μέλους
Pavel
Honorary Member

Δημοσίευση από Pavel » 27 Μαρ 2008 22:50

Βγάλε την ψύκτρα, βάλε ΜΠΟΛΙΚΗ θερμαγωγική κόλλα (ή πως σκ@τ@ λέγεται) και κούμποσε την ψύκτρα ξανά. Παρόμοιο πρόβλημα αντιμετώπιζα πολύ συχνά στο Internet Cafe που δούλευα. Ή ήθελε κόλλα, ή δεν δούλευε το ανεμιστήρι της CPU.
Εσύ είσαι τρελός.

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 27 Μαρ 2008 23:02

Είχα παρόμοιο πρόβλημα, μου κολλούσε το mouse, έπειτα έκανε beep και γινόταν μαύρη η οθόνη, ο υπολογιστής φαινόταν σαν να συνέχιζε να δουλεύει. Ήταν πρόβλημα κάρτας γραφικών. Σου βγάζει εσένα μαύρη οθόνη μετά από λίγο και κάνει beep; Αν ναι, από που το πήρες;

Άβαταρ μέλους
spiros81

Δημοσίευση από spiros81 » 28 Μαρ 2008 00:27

Kainourios έγραψε:Είχα παρόμοιο πρόβλημα, μου κολλούσε το mouse, έπειτα έκανε beep και γινόταν μαύρη η οθόνη, ο υπολογιστής φαινόταν σαν να συνέχιζε να δουλεύει. Ήταν πρόβλημα κάρτας γραφικών. Σου βγάζει εσένα μαύρη οθόνη μετά από λίγο και κάνει beep; Αν ναι, από που το πήρες;
οχι δεν μου βγαζει μαυρη οθονη ουτε κανει beep. απλα κολαει η οθονε σε οτι κανω την ωρα εκεινη.

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 28 Μαρ 2008 15:04

spiros81 έγραψε:το οποιο το συναρμολογησα μονος μου.
εκεί εντοπίζω εγώ το πρόβλημα του Η/Υ
Εικόνα

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 28 Μαρ 2008 16:31

ψάξε για Bios update στο site της κατασκευάστριας εταιρείας του motherboard σου. (υπόψην ότι αν κολήσει το pc την ώρα που flashareis το bios την πάτησες) . Βέβαια προτού το κάνεις αυτό τσέκαρε λίγο με ανοιχτό το καπάκι του υπολογιστή σου τις θερμοκρασίες που αναπτύσονται πρώτα στην cpu σου (ακούμπησε με το δάχτυλο σου την ψύκτρα πρέπει να είναi δροσερή) και στην συνέχεια την κάρτα γραφικών (πάλι με το δάχτυλο δεν θα πρέπει να ψήνεται) και βέβαια ένας οπτικός έλεγχος για το αν δουλεύουν τα ανεμιστήρια.
Επίσης κάνε και ένα chkdsk στον δίσκο σου, και φυσικά κοίτα λίγο και το event viewer μήπως "πιάνει" errors προτού κολήσει.

(και μια ερώτηση) τα windows είναι αυθεντικά έτσι? όχι crackarismena

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 31 Μαρ 2008 02:14

δες λιγο και το θεμα της μητρικης σου.... φιλος μου εχει την ιδια μητρικη ,του εκανε τα ιδια κολπα αλλα και αλλα πολλα και την αλλαξε και ειναι οκ. και κατι ακομα. παρατηρησες αν κολαει και ο ηχος πρωτα πριν κολλησει η εικονα;;

Άβαταρ μέλους
Zozzy
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zozzy » 31 Μαρ 2008 12:30

Οι μνήμες τι μάρκα είναι; Δοκίμασε τες, ίσως να έχουν αυτές το κόλλημα και όχι το slot. Μπορείς να βάλεις το memtest για να τις τσεκάρεις.

Άβαταρ μέλους
spiros81

Δημοσίευση από spiros81 » 31 Μαρ 2008 22:31

Zozzy έγραψε:Οι μνήμες τι μάρκα είναι; Δοκίμασε τες, ίσως να έχουν αυτές το κόλλημα και όχι το slot. Μπορείς να βάλεις το memtest για να τις τσεκάρεις.
File mou an thimame kala einai apo crucial oi mnimes.. 1+1 gb dual channel.
Etreksa to testaki...kai mou kolise to pc pali sta prota 5 lepta. Den ksero ypopsiazome kati anamesa se mitriki kai mnimes. Simfona me to parapano post....ontos merika kolimata sinodeyotane apo enan hxo (ntrrrrrrrrr ) kapos etsi :) . perimeno kai ales apopseis kai to psaxno sinexia. pou tha paei tha vgei akri.

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 31 Μαρ 2008 23:10

an eine pragmati provlima kai ston ixo dokimase na apenergopoiiseis tin karta ixou an eine onboard kai ksanades

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 01 Απρ 2008 12:38

vrikes tpt?

Άβαταρ μέλους
spiros81

Δημοσίευση από spiros81 » 01 Απρ 2008 19:46

devilfw έγραψε:vrikes tpt?
Pros to paron den mou koulise...ala den mporo na exo apenergopihmeni tin karta ixou oli mera...den ksero pote tha mou petixei.Sta piramata eime akoma

Άβαταρ μέλους
spiros81

Δημοσίευση από spiros81 » 30 Δεκ 2010 21:47

Asxeto ala epidi vrethika se afta poy eixa grapsei palia....apla vrika tin akri. Otan evala to plastiko xoni gia aerismo pano apo ton epeksergasti... Malon anevaze thermokrasies to cpu otan etrexa apetitika applications...

johnnys14
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από johnnys14 » 31 Δεκ 2010 16:48

Όταν σου κολάει το σύστημα μήπως σου εμφανίζει το μόνιτορ μπλε οθόνη με κάποιους αριθμούς η απλά κολάει το σύστημα (παγώνει) ;

Άβαταρ μέλους
spiros81

Δημοσίευση από spiros81 » 31 Δεκ 2010 16:50

Απλά πάγωνε χωρίς μπλέ οθόνη. Εκανε και κάποιο ήχο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες