Θα ξαναπεράσω ένα χεράκι windows..αλλά ποιά?

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
FotiSpeaking@

Δημοσίευση από FotiSpeaking@ » 29 Μαρ 2008 00:41

Μιάς και το ΣιΝτι των windows με το οποίο εγκατέστησα τα ΧΡ που έχω τώρα, (τα οποία δεν δουλεύουν καλά, λόγω 1000+1 γρατζουνιών) λέω να προμηθευτώ ένα καινούριο ΣιΝτι με Windows... το θέμα είναι ποιά?

Δέν με ενδιαφέρει η εμφάνιση (ακόμα και στα χρ, χρησιμοποιώ classic theme), αλλά η απόδοση και, λιγότερο, η συμβατότητα. Γι αυτό σκέφτομαι να πάω λίγο πιο πίσω...

Πλέον λειτουργώ με λίνουξ, αλλά καμιά φορα, κάτι δεν με πάει καλά, και δεν έχω χρόνο να ψαχτώ...οπότε στρέφομαι αναγκαστικά στα Windows λίγο. Απλά το μόνο που θέλω είναι να είναι όσο γίνεται πιο γρήγορα.

Και εδώ ρωτάω: Μια έκδοση παλιά, με λιγότερες απαιτήσεις, (πχ win98) θα δουλεύει αισθητά πιο γρήγορα στο ΠιΣί μου, ap' ότι αν το βάλω με ΧΡ?

Θα έχω σοβαρό πρόβλημα ασυμβατότητας με το ήδη υπάρχον Hardware, περιφεριακά και drivers (πχ για soundcard)?

Θα μπορώ να δουλέυω σε αυτό πιο σύγχρονα προγράμματα (πχ VrtualDJ) χωρίς πρόβλημα?
Εικόνα
Right now, as you read this,
7 Million people are having SEX!
And you're on the computer!
omg...you must be a psycho....

Άβαταρ μέλους
supernet
Honorary Member

Δημοσίευση από supernet » 29 Μαρ 2008 02:28

Η γνώμη μου είναι XP. Σίγουρα όχι vista... και γιατί να πας και σε 98... :wink:

Για τι μηχάνημα μιλάμε;

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 29 Μαρ 2008 10:07

απόδοση & συμβατότητα = Windows XP

mariosal
Honorary Member

Δημοσίευση από mariosal » 29 Μαρ 2008 10:48

Από τα Vista μακρια. Αφού εάν έχεις 1gb RAM απλός θα τα βλέπεις να μπουτάρουν και να ανοίξεις κανένα word και κόλλησαν. Άσε που θα πηγαίνει αργά ο υπολογιστής αφού θέλει για να μην πάει αργά κανέναν Intel Core 2 Duo.

XP και είσαι μια χαρά.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 29 Μαρ 2008 10:54

.::MarioTheBest::. έγραψε:Από τα Vista μακρια. Αφού εάν έχεις 1gb RAM απλός θα τα βλέπεις να μπουτάρουν και να ανοίξεις κανένα word και κόλλησαν. Άσε που θα πηγαίνει αργά ο υπολογιστής αφού θέλει για να μην πάει αργά κανέναν Intel Core 2 Duo.
Έχεις προσωπική εμπειρία, ή αναμεταδίδεις αυτά που σου είπε ένας φίλος σου από το σχολείο, που του το είπε ο ξάδερφός του, που έχει έναν φίλο, που ξέρει ένα παιδί, που έχει ένα ξάδερφο στο πανεπιστήμιο της άνω κολοπετινίτσας, στο τμήμα θεολογίας, και ξέρει από κουμπιούτερ;

Και με ένα γίγα ραμ τρέχουν τα vista, και με μονοπύρηνο τρέχουν. Απλώς οι νιούφιδες δεν ξέρουν πως να το κάνουν να τρέξει. Γτ το ράδιο αρβύλα δίνει και παίρνει

Άβαταρ μέλους
supernet
Honorary Member

Δημοσίευση από supernet » 29 Μαρ 2008 10:56

FotiSpeaking@ έγραψε:Και εδώ ρωτάω: Μια έκδοση παλιά, με λιγότερες απαιτήσεις, (πχ win98) θα δουλεύει αισθητά πιο γρήγορα στο ΠιΣί μου, ap' ότι αν το βάλω με ΧΡ?
Όπως και να 'χει, με το παραπάνω σκεπτικό σίγουρα όχι Vista.

Άβαταρ μέλους
FotiSpeaking@

Δημοσίευση από FotiSpeaking@ » 29 Μαρ 2008 11:40

milame gia:

2.66GHz
1024RAM
NVidia Geforce 5200 :roll:

mpa...ta vista ta apokleiw...
θέλω κάτι απλό, που να τρώει όσο γίνεται λιγότερο..απ'ότι καταλαβα θα την απόδοση την έχω...ότι και να βάλω..(το σκεφτομαι για 2000)

από συμβατότητα...?
Εικόνα
Right now, as you read this,
7 Million people are having SEX!
And you're on the computer!
omg...you must be a psycho....

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 29 Μαρ 2008 12:28

απόδοση & συμβατότητα = Windows XP

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 29 Μαρ 2008 13:41

Μίας και έχω κουραστεί να ακούω συνέχεια οτι τα Vista δεν είναι καλά θα πώ το εξής.

Τα έχω σε 2 laptop και λειτουργούνε ΑΨΟΓΑ (σκέφτομαι να τα περάσω και στο mac, εάν ψαχτώ λίγο).

Το ένα του αδερφού μου, gaming και dling καθαρά και το άλλο του πατέρα μου, επεξεργασία μουσικής και εικόνων.

Και οι δύο είναι ευχαριστιμένοι με ότι και να συμβαίνει. Το μόνο πρόβλημα που είχα, ήτανε με ένα πολύ παλίο πρόγραμμα, PrintArtist, το οποίο αναγκάστηκα να το κάνω να δουλέψει με έναν περίεργο τρόπο, σωστό παρόλα αυτά.

Τα vista δεν είναι αποτυχεία. Σπάνια έχουνε crasharei (2 μηχανήματα μιλάμε έτσι;...) και σπάνια ασυμβατότητα με drivers. ναι, χρειάστηκε σε κάποια φάση να κατεβάσω στο laptop του πατέρα μου κάτι για την κάρτα ήχου. ΚΑΙ; Στο κεντρικό μου το έχω κάνει πολές φορές το ίδιο.

mariosal
Honorary Member

Δημοσίευση από mariosal » 29 Μαρ 2008 14:14

Από προσωπική εμπειρία. Άσε που να Vista έχουν κλέψει πάρα μα πάρα πολλά από τα Mac OS X Tiger και Leopard.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 29 Μαρ 2008 14:17

Κλέψει; Τι ενωείς με αυτό;

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 29 Μαρ 2008 14:32

Έχω βαρεθεί να ακούω τα ίδια και τα ίδια για τα Vista, τα MAC και τα λοιπά λειτουργικά...

Βγαίνει ο κάθε ένας και λέει ότι έκλεψε, "δανείστηκε", βούτηξε κτλ...

Και τι σε νοιάζει εσένα αν έχει πάρει στοιχεία από το MAC? Όπως και το ΜΑC έχει πάρει στοιχεία από το LINUX και είχε κάποτε βουτήξει όλη την Xerox και πάει λέγοντας...

Τι να λέει δλδ? Δεν χρησιμοποιείς ένα λειτουργικό επειδή μοιάζει με ένα αλλό??? ΕΛΕΟΣ...

Αυτό που λέει ο Basilakisweb είναι πολύ σωστό... Και εγώ χρησιμοποιώ Vista εδώ και 2 μήνες και είναι άψογα... Πολύ πιο βολικά από τα XP και δεν μου τρώνε τπτ παραπάνω από όσο τα XP.

H παραπληροφόρηση σε όλο της το μεγαλείο...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stathis » 29 Μαρ 2008 14:39

Δεν εχω να συμπληρωσω κάτι πέρα το οτί κουράστηκα με τον πολεμο των λειτουργικων.Παρθενογεννεση δεν υπάρχει πλεον που να χτυπάτε τον κώλ0 σας κάτω!

Πως είναι δυνατόν , να μην έχουν ίδια στοιχεία ;
Ακόμη κι αν δεν αντιγραψεις σκόπιμα , το στυλ που σου αρεσει το θυμασαι και το επαναδημιουργείς!

Είναι σαν να μου λετε οτι θα χρησιμοποιείτε μονο το FS , γιατί όοοοοολα τα άλλα site έχουν κλέψει το web 2.0 design του και'γω δε ξερω τι....get a life.

Και ναι τα Βιστα παίζουν μια χαρα , αν ξερεις δλδ να τα ρυθμισεις , το ιδιο και τα XP....

mariosal
Honorary Member

Δημοσίευση από mariosal » 29 Μαρ 2008 15:03

Εμενα με είχαν τρελάνει με τα καθημερινά update τους καθώς έχουν πάρα πολλά γραφικά καθώς και για να κάνω κάτι μου ζήταει συνέχεια για πιστωποιητικά και τέτοια.

Βάλε XP.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες