Δημιουργία φόρμας υπολογισμού προυπηρεσίας

Συζητήσεις για την τοπική βάση δεδομένων Access της Microsoft

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
gianis kalpiris

Δημοσίευση από gianis kalpiris » 31 Μαρ 2008 21:20

Έχω μια βάση δεδομένων που έχει πίνακες με καθηγητές. Κάθε καθηγητής κάνει κάποιες ώρες την εβδομάδα σε διαφορετικά σχολεία. Πώς μπορώ να οργανώσω τη βάση μου έτσι ώστε κάθε στιγμή να μπορώ να βγάζω την προυπηρεσία του καθενός χωριστά και για κάθε σχολείο και συνολικά.
Είναι η πρώτη φορά που γράφω και ελπίζω να είναι κατανοητή η ερώτησή μου. Σας ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
koYkoY

Δημοσίευση από koYkoY » 31 Μαρ 2008 22:29

Θα πρέπει να μας γράψεις περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με το πως έχεις κατανέμει τα δεδομένα σου στη βάση (πίνακες και πεδία).

gianis kalpiris

Δημοσίευση από gianis kalpiris » 31 Μαρ 2008 23:01

Επειδή δουλεύω σε Γραφείο Εκπ/σης έχω φτιάξει βάσεις σε μόνιμους εκπαιδευτικούς που δίνουν τα πάντα: Bεβαιώσεις αποδοχών, προυπηρεσίας κλπ.
ΕΔώ όμως έχω ωρομίσθιους που δουλεύουν σε πολλά σχολεία(3-4) και θέλω να μπορώ να βγάζω την προυπηρεσία κατά σχολείο και συνολικά. Δεν έχω σχεδιάσει ακόμη τη βάση. Ψάχνω ιδέες για το πως θα το στήσω. Αυτό που θα ζητάω στη βεβαίωση είναι: όνομα. επώνυμο, κλπ και το σύνολο των ωρών ανα σχολείο και συνολικά
Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
koYkoY

Δημοσίευση από koYkoY » 02 Απρ 2008 17:16

Ας πούμε έχεις τρεις πίνακες:
tblTeachers με πεδία TeacherID (αυτόματη αρίθμηση - βασικό κλειδί), TeacherName (Κείμενο)
tblSchools με πεδία SchoolID (αυτόματη αρίθμηση - βασικό κλειδί), SchoolName (Κείμενο)
tblHours με πεδία EntryID (αυτόματη αρίθμηση - βασικό κλειδί), TeacherID, SchoolID, Hours (αριθμός)

Για τα πεδία TeacherID και SchoolID στον τύπο δεδομένων πάτησε τον οδηγό αναζήτησης που ακολουθώντας τον θα μπορέσεις να δημιουργήσεις μία αναδιπλούμενη λίστα με τους καθηγητές και τα σχολεία και αυτόματα τις σχέσεις μεταξύ των πινάκων σου.

Δημιουργώντας μία φόρμα με προέλευση εγγραφών τον πίνακα tblHours θα μπορείς να εισάγεις τις ώρες που ήδη έχουν κάνει οι καθηγητές αλλά και τις νέες που θα κάνουν.

Τέλος το ερώτημα qrHours σου προσφέρει τις πληροφορίες που θέλεις
SELECT tblHours.TeacherID, tblHours.SchoolID, Sum(tblHours.Hours) AS TotalPerSchool, DSum("Hours","tblHours","TeacherID=" & [TeacherID]) AS GrandTotal
FROM tblHours
GROUP BY tblHours.TeacherID, tblHours.SchoolID;

gianis kalpiris

Δημοσίευση από gianis kalpiris » 02 Απρ 2008 18:29

koYkoY με ξεκόλλησες.
:idea: Ειχα κολλήσει με άλλο τρόπο και το μυαλό δεν γύριζε.
Επειδή θέλω και ανα μήνα, προφανώς θα δημιουργήσω και tablemonth.
Ξεκινάω και ελπίζω αν χρειαστώ τη βοήθειά σου θα την έχω.
Ευχαριστώ πολύ
:fl4:

Απάντηση

Επιστροφή στο “MS Access”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες