ethicalhacking.gr

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
snk

ethicalhacking.gr

Δημοσίευση από snk » 31 Μαρ 2008 22:33

Καλησπεριζω ολους εσας, συγνωμη αν δεν εχω κανει το ποστ στο καταλληλο σημειο, αλλα δεν βρηκα καποιο σχετικοτερο, για να μπαινω στο θεμα...

Εδω και πολλα χρονια ηθελα να φτιαξω εναν διαδικτυακο τοπο με θεμα την ασφαλεια υπολογιστων και δικτυων, αλλα κατι οι σπουδες, κατι οι υποχρεωσεις, κατι οι γυναικες... δεν με αφησανε ποτε να βγαλω στον αερα οσες πληροφοριες ή δικα μου προγραμματα που εχω περιπου για 10 χρονια.

Γιαυτο, καλω ολους οσους ενδιαφερονται να επισκεφτουνε τον ιστοτοπο www.ethicalhacking.gr . Ο ιστοτοπος ειναι σε προημο σταδιο, δεν θα ηθελα να τον φτιαξω μονος μου και μετα να κανω ανοιχτη προσκληση. Πιστευω πως ολοι εχουνε δικαιωμα ακομα και στην κατασκευη απο την στιγμη που θελουνε να συμμετασχουνε, ωστε να το νοιωθουνε σαν δικο τους ιστοτοπο

ευχαριστω.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

ethicalhacking.gr

Δημοσίευση από cdhyper » 01 Απρ 2008 00:41

cracking, flooding, DDos. Γουάου. Κι εγώ έλεγα πως στο freestuff βρίσκαμε μόνο warez και τσόντες.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

ethicalhacking.gr

Δημοσίευση από dimsis » 01 Απρ 2008 11:02

cdhyper έγραψε:Κι εγώ έλεγα πως στο freestuff βρίσκαμε μόνο warez και τσόντες.
... και free scripts; :p (offtopic)

@snk Βάλε πρώτα "οσες πληροφοριες ή δικα μου προγραμματα που εχω περιπου για 10 χρονια" και μετά το βλέπουμε και κρίνουμε... Το περιεχόμενο μετράει και αφού λες πως έχεις τόσο υλικό μαζεμένο, ανέβασε το να το ψάξουμε.

Άβαταρ μέλους
Zat

ethicalhacking.gr

Δημοσίευση από Zat » 01 Απρ 2008 13:40

Μπορεί να είμαι λίγο off topic, αλλά αυτό το "τους καλεί να συμμετάσχουνε" στην πρώτη σειρά πολύ με χάλασε... "τους καλεί να συμμετέχουνε" ή καλύτερα "σας καλωσορίζει και σας καλεί να συμμετέχετε" μήπως; Γιατί και το στυλ είναι σημαντικό :)

snk

ethicalhacking.gr

Δημοσίευση από snk » 01 Απρ 2008 14:01

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,

Dimsis: Όταν μιλάς στον πληθυντικό, εκπροσωπείς κάποια ομάδα ανθρώπων ή μονό εσένα πιστεύοντας πως και οι άλλοι συμφωνούνε? Ρωτάω απλά για να δω τις τάσεις, δεν κάνω λεκτική επίθεση.

ο ιστοτοπος γίνεται για συγκεκριμένα άτομα που έχουνε κάποια σχετική γνώση, ή θέλουνε να την αποκτήσουνε ενεργητικά και όχι παθητικά.

Αν αποφασιστεί ότι ο ιστοτοπος θα είναι ιδιωτικός και πως μονό με πρόσκληση μπορείς να γίνεις μέλος, διότι για κάποιους προωθεί την "αναρχία" ή ότι είμαστε "ταραξίες", (πχ hack.gr, houmf.gr)τότε δεν θα μπορείς να κρίνεις, ούτε βαλε και θα δούμε.

Εν πάση περίπτωση, ζητάω συντάκτες και ομοιοπαθείς για την σύνταξη κειμένων, και οποιονδήποτε άλλον νομίζει πως μπορεί να συνεισφέρει στην περίοδο κατασκευής. Άμα το σίτε κατασκευαστεί δεν υπάρχει να κάνεις τπτ, και άμα κάποιος δεν έχει ιδέα από security δεν μπορεί να συνεισφέρει (κυρίως έλλειψης ενδιαφέροντος).

Δεν ζητάω, ούτε κάνω διαφήμιση για επισκέψεις, αυτές θα έρθουνε από μονές τους... ειδικά ΟΤΑΝ (και όχι άμα) βγάλω στον αέρα μερικά μπαγκς του ζοο.γρ του ιν.γρ και μερικών άλλων αρκετά γνωστών. (Η αλήθεια είναι ότι αυτή η παράγραφος είναι πολύ διαφημιστική)

Για να διευκρινίσω την περίοδο κατασκευής... στις μέρες μας πολύ εύκολα φτιάχνεις ένα σίτε, όπως είπε και ο φίλος, από free scripts άλλο τίποτα. Εγώ, προσωπικά έχω τον τίτλο του μηχανικού ιντερνετ και δεν μου είναι ιδιαίτερα δύσκολο να σηκώσω ένα CMS ή να βάλω ένα δικό μου που έχω φτιάξει, απλά η περίοδος κατασκευής είναι η περίοδος γνωριμίας με άλλα άτομα, χωρίς βέβαια να αγνοώ την θέληση και την συμβολή τους. Στο www.ethicalhacking.gr το διευκρινίζω.

Ήδη κάποιο άτομο μέσω του frestuff προσφέρθηκε να βοηθήσει στην κατασκευή , το ότι μου έστειλε προσωπικό μήνυμα σημαίνει ότι ίσως να θέλει να κρατήσει ανωνυμία, τον ευχαριστώ και από εδώ λοιπόν.

Εν τέλη, πιστεύω πως κάλυψα τον σκοπό του ethicalhacking.gr , η εμπειρία μου έχει δείξει ότι τέτοια θέματα είναι ξουπερ για flames μιας και ο κάθε ένας λέει τα δικά του. Θα ευχαριστήσω τον Dimsis που με το σχόλιο του μου θύμισε να δηλώσω τον σκοπό και μέσα στο φόρουμ.

Δεν θα κάτσω να αναλώσω τον χρόνο μου προσπαθώντας να σας πείσω για κάτι, οι έχων γνώση το πιάνουνε το νόημα χωρίς πολλά πολλά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος snk την 01 Απρ 2008 14:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

snk

ethicalhacking.gr

Δημοσίευση από snk » 01 Απρ 2008 14:07

Zat έγραψε:Μπορεί να είμαι λίγο off topic, αλλά αυτό το "τους καλεί να συμμετάσχουνε" στην πρώτη σειρά πολύ με χάλασε... "τους καλεί να συμμετέχουνε" ή καλύτερα "σας καλωσορίζει και σας καλεί να συμμετέχετε" μήπως; Γιατί και το στυλ είναι σημαντικό :)
ευχαριστω, οντως δεν κολλαγε καλα, ουτε εμενα μου αρεσε.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

ethicalhacking.gr

Δημοσίευση από Basilakis » 01 Απρ 2008 14:49

Drama αλλά θα απαντήσω.

Έκανες ένα post ζητώντας την γνώμη μας για μία σελίδα. Ο Dimsis λοιπόν πολύ λογικά σου απάντηση να βάλεις περιεχόμενο, γιατί κύριε μηχανικέ του Internet, μία σελίδα με table border = 1, καφέ background, blue header tags, και άσπρο κείμενο, για πολλούς από εμάς, δεν έχει κάτι για να κρίνουμε.

Δεν λέω παρόλα αυτά τίποτα που χρησιμοποιείς tables και εμένα μου αρέσουνε και δεν μου είναι εύκολο να περάσω σε CSS.

Παρόλα αυτά μέσα στην σελίδα, λαλείς για πολλά πράγματα τα οποία δεν μας παρουσιάζεις.

Επιμένω λοιπόν πως εάν ζητάς την γνώμη σου, πρέπει να έχεις κάτι να δήξεις. Όταν λοιπόν με το καλό τελειώσεις, έλα να μας δείξεις κάτι

edit:
O plithintikos tou dimis itane plithintikos evgeneias.

Κώδικας: Επιλογή όλων

ο ιστοτοπος γίνεται για συγκεκριμένα άτομα που έχουνε κάποια σχετική γνώση, ή θέλουνε να την αποκτήσουνε ενεργητικά και όχι παθητικά. 
Tote mipws na min zitouses tin gnwmi sou apo emas?

snk

ethicalhacking.gr

Δημοσίευση από snk » 01 Απρ 2008 15:05

στην πρωτη γραμμη του ποστ δεν ζηταω γνωμη.. αλλα συγνωμη διοτι δεν βρηκα καποια αλλη πιο σχετικη κατηγορια.

Οπως επισης, αν και εισαι ειρωνικος απεναντι μου, θα σου πω να ξερεις, αν και ειμαι σιγουρος πως τυποι σαν και εσενα τα ξερουν ολα, πως το τραγικο στην πρωτη σελιδα δεν ειναι οι πινακες αλλα ο τροπος που χρησιμοποιω τα divs, σε ολα ξεκιναω με div align="center" ενω θα μπορουσα να το βαλω μεσα στο styles.

προλα αυτα ευχαριστω που αφιερωσες χρονο να κοιταξεις τον κωδικα. Οπως λενε και οι Αγγλοι, Don't lose the forest for the tree. κατι σαν το αναλογο, για το καρφι χανεις και το πεταλο.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

ethicalhacking.gr

Δημοσίευση από dimsis » 01 Απρ 2008 15:10

snk έγραψε:Dimsis: Όταν μιλάς στον πληθυντικό, εκπροσωπείς κάποια ομάδα ανθρώπων ή μονό εσένα πιστεύοντας πως και οι άλλοι συμφωνούνε?
Προφανώς το δεύτερο.
Ανοίγεις θέμα στο "Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου..." και μας παρουσιάζεις ένα άδειο blog, χωρίς περιεχόμενο και με ανύπαρκτο design και περιμένεις να ακούσεις τι;
Στην ουσία κάνεις διαφήμιση ενός domain και προσπαθείς να τσιμπήσεις κανέναν που έχει ήδη κάποια κείμενα για να τα ανεβάσεις στο blog σου ή ακόμα και κάποιον που θα σου σχεδιάσει το site. Κάτι σε "Βάζω το domain, βάζεις όλα τα άλλα;" το βλέπω προσωπικά.

Από την άλλη εφόσον γράφεις πως έχεις υλικό 10 χρονών δεν είναι πιο λογικό να ανεβάσεις κάτι πρώτα στο site σου, ώστε να υπάρχει ένα δείγμα γραφής ώστε να κρίνουν οι αναγνώστες / επισκέπτες και έπειτα όσοι θέλουν να συμμετέχουν κιόλας;

Φιλική - καλοπροέραιτη συμβουλή. Πρόσθεσε περιεχόμενο. Για μένα το design έρχεται σε δεύτερη μοίρα, όταν υπάρχει πρωτότυπο και ενδιαφέρον περιεχόμενο. Άδεια sites / blogs / forums και άλλα ετοιματζίδικα scripts έχουμε σιχαθεί να τα βλέπουμε να ανοίγουν και να κλείνουν στο Ελληνικό διαδίκτυο. Αυτά που έχουν χρήσιμο περιεχόμενο και κόσμο μαζεύουν και διάρκεια έχουν. (μέχρι να τα βαρεθούν οι ιδιοκτήτες τους τουλάχιστον!)

Τέλος αν η κριτική σε ενοχλεί, έχεις ποστάρει σίγουρα σε λάθος κατηγορία...

snk

ethicalhacking.gr

Δημοσίευση από snk » 01 Απρ 2008 15:34

οπως ειπα, τετοιου ειδους θεματα ξεκινανε flames. δυστυχως δεν μπορω να συνενοηθω με ατομα που διαβαζουνε επιλεκτικα (ας πουμε οτι δεν βλεπουνε τι ζηταω, οτι λεω πως η κατασκευη ειναι σε προημο σταδιο κτλπ) και δεν καταλαβαινουνε το νοημα μιας κινησης. Παρολα αυτα το καλο ειναι οτι ξεχωριζουνε οι υπολοιποι.

Πολυ καλη η σκεψη του φιλου "εγω εχω το domain εσυ βαλε τον χωρο" ο καθε ανθρωπος σκεφτεται με το οτι ειναι.

Αν πιστευεις πως δεν υπαρχουνε κειμενα για οτι θελω να γραφτουνε μαλλον δεν εχεις ιδεα τι γινεται. Οπως επισης μεσα στο σιτε μου μιλαω για εξελληνισμο. Αλλα ισως δεν ξερεις τι ειναι, ή ανηκεις στιν ομαδα του επιλεκτικου διαβασματος ενος κειμενου.

Τεσπα, ειμαι σιγουρος, οτι θα γινεις και εσυ μελος αναγνωσης, μιας και η ασφαλεια αφορα ολους οσους εχουν ιστοτοπο.

Συμπερασμα, Καλο ειναι να εκθετετε τις γνωμες σας, με βοηθαει να καταλαβω το ποιον του αποστολεα. βεβαια διαβαζετε τι εχω γραψει και μετα αποφασιζετε αμα θελω γνωμη για τον πινακα με border 1 και το defult template του wordpress.

Οσο για εμενα, με ξερουνε σιγουρα οσοι εχουνε surfarei με 14Κ και 33.6Κ

Τεσπα, δεν ξερω γιατι αλλα οσο απανταω νιωθω πως μειωνομαι και εγω και η προσπαθεια.

Ευχαριστω παντως διοτι μου δινετε την δυνατοτητα να απαντησω.

ALR
Honorary Member

ethicalhacking.gr

Δημοσίευση από ALR » 01 Απρ 2008 16:00

Αν σέρφαρες με 33.6 , τότε σίγουρα τσάταρες ανελέητα στο IRC. ( Άσχετο )

Πάντως αν έχεις εμπειρία από Forums θα έπρεπε να ξέρεις ότι ακριβώς όπως ξεκίνησες το post σου και ειδικά η παράγραφος:
Γιαυτο, καλω ολους οσους ενδιαφερονται να επισκεφτουνε τον ιστοτοπο www.ethicalhacking.gr . Ο ιστοτοπος ειναι σε προημο σταδιο, δεν θα ηθελα να τον φτιαξω μονος μου και μετα να κανω ανοιχτη προσκληση. Πιστευω πως ολοι εχουνε δικαιωμα ακομα και στην κατασκευη απο την στιγμη που θελουνε να συμμετασχουνε, ωστε να το νοιωθουνε σαν δικο τους ιστοτοπο
Θυμίζει Άρπα κόλα situation και δεν εμπνέει κάποιον να ασχοληθεί σοβαρά, γιατί ακριβώς έτσι αρχίζουν όλα τα posts από παιδάκια ή άσχετους που νομίζουν ότι είναι έξυπνοι.
Είναι δηλαδή άδικο για κάποιον που έχει σοβαρό σκοπό και ωθεί σε λάθος συμπεράσματα.
Γίνονται πραγματάκια

snk

ethicalhacking.gr

Δημοσίευση από snk » 01 Απρ 2008 18:35

ALR.. ναι οντως, τρελες ωρες στο IRC, ωραια χρονια τοτε, αλλα η ταχυτητα μας τα χαλαγε. thanks για την συμβουλη της εμφανισης, εχεις δικιο, αλλα δεν θα ηθελα να κατσω να φτιαξω κατι και μετα να το ξαναφτιαξουμε. Θελω να φτγιαξουμε και οχι να φτιαξω, μιας και δεν θα υπαρχει οικονομικο ή εμπορικο ωφελος.

Οπως καποιος ανεφερε, το περιεχομενο ειναι σημαντικο, βεβαια ο φιλος αυτος δεν καταλαβαινει την ενοια στρωνω το τραπεζι να φαμε εναντι τρωω σε στρομενο τραπεζι.

Αλοιμονο αν λεγαμε για τα ατομα που κανουνε ανοικτο καλεσμα για ενα project οτι θελουνε να τσιμπισουνε κοσμo, λες και ο κοσμος που εφτιαξε το linux, joomla, mambo, phpbb, ειναι τα θυματα του δημιουργου. Ελεος!

Αναφορικα της αρπα κολας... θα σου ελεγα να δεις το πρωτο ποστ για το linux του Linus Torvalds και το ανοιχτο καλεσμα που εκανε.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

ethicalhacking.gr

Δημοσίευση από cdhyper » 01 Απρ 2008 19:35

Για ποιο λόγο να βγάλεις live bug πχ του in.gr χωρίς να ειδοποιήσεις πρώτα το in.gr και μετά να βγάλεις ένα report; Πιο ηθικό δεν είναι αυτό;
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

snk

ethicalhacking.gr

Δημοσίευση από snk » 01 Απρ 2008 21:26

cdhyper έγραψε:Για ποιο λόγο να βγάλεις live bug πχ του in.gr χωρίς να ειδοποιήσεις πρώτα το in.gr και μετά να βγάλεις ένα report; Πιο ηθικό δεν είναι αυτό;
Η καλυτερη ερωτηση. Ο admin θα ενημερωνεται, αν και δεν θα γινεται καποιο tutorial για το πως να εκμεταλευτεις καποιον ιστοτοπο. Αλλα πως να εκμεταλευτεις καποιο συγγεκριμενο exploit. Τωρα αμα καποιο σιτε πεφτει στην αντιληψη μας τοτε θα ενημερωνεται ο διαχειριστης.

Θα παρακαλουσα οτι αποριες και ερωτησεις σχετικα με την λειτουργια, αμα ειναι ευκολο, να τις κανετε μεσα στο blog του σιτε

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

ethicalhacking.gr

Δημοσίευση από fiskilis » 02 Απρ 2008 07:39

snk έγραψε:Θα παρακαλουσα οτι αποριες και ερωτησεις σχετικα με την λειτουργια, αμα ειναι ευκολο, να τις κανετε μεσα στο blog του σιτε
μαλιστα
αυτο ειναι ολο το θεμα !!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες