Partitioning & Διαμόρφωση εξωτερικού δίσκου usb σε FAT32

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 01 Απρ 2008 06:49

Πήρα προχτες ένα εξωτερικό δισκάκι 500G,
δεν ήθελα να μείνει μονοκόμματο.. (και για ευκολία σε περίπτωση που θα χρειαστεί ανάκτηση, και γιατί προτιμώ να έχω μερικά εικονικά δισκάκια εκεί μέσα για κάθε κατηγορία δεδομένων, και για διαφορετικές χρήσεις σε διαφορετικά λειτουργικά..)

Του άλλαξα τη διαμόρφωση με ένα Live Linux-άκι, η όλη δουλειά έγινε σε 10 λεπτά
(συν το χρόνο να βρει το Touchpad για να ανοίξει!)
κι είπα να το γράψω.. για κάθε ενδιαφέρον..

Εχουμε λοιπόν..
- ενα δίσκο usb που δεν θέλουμε να κρατήσουμε τίποτα από τα περιεχόμενά του, αλλά θέλουμε να του αλλάξουμε τα διαμερίσματα
- ένα πλάνο πώς θέλουμε να γίνει ο χωρισμός σε διαμερίσματα
- τουλάχιστο ένα διαμέρισμά του θέλουμε να είναι FAT (για τη διαμόρφωση)
- ένα linux-live-cd που λειτουργει σε κονσόλα στον υπολογιστή μας

σημ.
Ολα τα παρακάτω είναι όσο το δυνατόν πιο γενικά, και ισχύουν για όλα τα linux-live-cd που ξέρω. Μπορεί να μην ισχύουν μόνο για ειδικές διανομές (για ειδικές χρήσεις).
Ολα τα παρακάτω περιγράφονται για γραμμη εντολών/κονσόλα. Αν το δικό σας linux-live-cd ανοίγει σε περιβάλλον desktop, μπορείτε να πάτε σε κονσόλα με CTRL-ALT-F1
(ή F2, F3 ..) ή μπορείτε να ανοίξετε ένα παράθυρο κονσόλας στο desktop.
Ενα linux-live-cd που ανοίγει σε desktop, μπορεί να μην είναι πλήρως συμβατό με την κάρτα γραφικών σας, ή να χρειάζεται σχετικές ρυθμίσεις.. γι αυτό συμβουλεύω κατα προτίμηση κάποιο που να ανοίγει σε Κονσόλα.
Την παρακάτω διαδικασία την έχω κάνει πολλές φορές σε διαφορετικούς υπολογιστες με διάφορα linux-live-cd [Knoppix, Ubuntu, Slax]
Το μέγεθος του δίσκου και τα μεγέθη των διαμερισμάτων που αναφέρονται φυσικά είναι καλύτερο να τα προσαρμόσετε στο δικό σας δίσκο και στις δικές σας ανάγκες, Απλά χρησιμοποιώ το πρόσφατο πράδειγμά μου, για να αποφύγω μεταβλητές τύπου "δίσκος Χ Gb" .. κλπ.

Πάμε λοιπόν..
εχω τον παραπάνω εξωτερικό δισκο USB 500Gb, και
θέλω να γίνει 5 τμήματα/εικονικά-δισκάκια/διαμερίσματα/partitions (περίπου 100G το καθένα, σύνολο 500).
Θέλω φορητότητα, άρα θα διαμορφωθεί σε FAT32,
Θέλω 1 κομμάτι να "σηκώνει" μεγαλύτερα αρχεία, αυτό το κομμάτι μπορεί να γίνει ext3 (linux-μόνο) ή NTFS (winXP & Vista, συμβατό με νεώτερα linux)
.. δεν ξέρω ακόμα, οπότε θα το αφήσω αδιαμόρφωτο.

Primary/extended, bootable partitions.. ???
Το πιο πολύ δεν με νοιάζει, εδώ θα είναι όλα μου τα αντίγραφα, όλα τα αρχεία που δεν θέλω να χάσω.. αλλα μπορεί στο μέλλον να του βάλω κανενα λειτουργικό στο πρώτο διαμέρισμα.. οπότε εκεί θέλω flexibility (να μπορεί να γίνει 2 primary).
To Bootable επίσης αν χρειαστεί στο μέλλον θα ξανα-φτιαχτεί το συγκεκριμένο διαμέρισμα που θα φιλοξενήσει κάποιο λειτουργικό.

σκίτσο λοιπον
- διαμ1. 100G, primary, FAT32 (+ δυνατότητα για 2ο primary)
- diam2, 100G, primary, Fat32
- diam3, 100G, extended, Fat32
- diam4, 100G, extended, Fat32
- diam5, υπόλοιπο, (περιπου 100G), exteded, αδιαμόρφωτο (προς το παρον)

Ανοιγω λοιπον με ένα live-cd, χωρίς να έχω συνδέσει το δίσκο.
(Slax-6, προτιμώ τα απλά και δεν χρειάζομαι τίποτα παραπάνω τωρα)
- το slax-6, όπως και το Ubuntu ανοίγουν σε desktop, πατάω ctrl-Alt-F5
για την 5η κονσόλα, και απο κει χρησιμοποιώ και την τέταρτη και ίσως και καμιά άλλη, για να μου δειχνει τα στοιχεια που θέλω πρόχειρα (πχ. καποιο MANual εντολής ή τα στοιχεία κάποιου δισκου..)

Ας πούμε ότι δεν ξέρω το σύστημα και θέλω να δω τί παίζει με τους δίσκους,
πάμε να δούμε ποιους δισκους βλέπει

$ mount
(δείξε μου όλα τα προσαρτημένα/Mounted διαμερίσματα δίσκων)
.. και μου δείχνει..
/dev/sda1 on /mnt/sda1 type fuseblk (rw,nosuid,nodev,noatime,allow_other,blksize=4096)
/dev/sda2 on /mnt/sda2 type fuseblk (rw,nosuid,nodev,noatime,allow_other,blksize=4096)
/dev/sda3 on /mnt/sda3 type fuseblk (rw,nosuid,nodev,noatime,allow_other,blksize=4096)

στον φάκελο /mnt προσαρτώνται οι δίσκοι των περισσότερων παλαιώτερων linux,
ενώ κάποια νεώτερα (πχ. Ubuntu τα έχουν στο /media .. διορθώστε με εδώ).
Στο /dev είναι οι συσκευές/devices του συστήματος.
Τα ονόματα των φακέλων που αντιστοιχούν στους δίσκους δεν είναι απαραίτητο ναναι ίδια με τα ονόματα των αντίστοιχων συσκεών (devices), αλλα πολλές διανομές στην αυτόματη προσάρτηση τα κάνουν έτσι

Τί έμαθα με αυτή την εντολή?
Ο εσωτερικός δίσκος είναι SATA (αν ήταν IDE θα ήταν η συσκευή /dev/hda και τα κομμάτια του /dev/hda1 .. /dev/hda2/..)
Εχει 3 primary partitions .. (τα extended αρχίζουν από το 5)
Ξερω τώρα με σιγουριά πού βάζει τις προσαρτήσεις, και ότι ονομάζει τις συσκευές /dev/ ακριβώς έτσι.. με τον παλιό κλασσικό τρόπο και τις προσαρτά στο /mnt
Aν χρησιμοποιούσα κάποι άλλο live δισκάκι μπορεί να είχα μικροδιαφορές εδώ)

Δεν εχω συνδέσει ακόμη τον εξωτερικό usb, γιατί δεν τον θέλω mounted και γιατί θέλω να ξέρω με σιγουριά πού τον βλέπει το σύστημα.

Tί μας νοιάζει?
Ο εξωτερικός δίσκος που θα συνδέσω αμέσως μετά, θα εμφανιστεί στο συστημα ως η επόμενη διαθέσιμη συσκευή /dev/sdX - όπου Χ το πρώτο μη-χρησιμοποιημένο λατινικό γράμμα
Στο δικό μου συστημα τώρα θα είναι /dev/sdb, επειδή το /dev/sda ειναι ήδη πιασμένο από το δίσκο του συστήματος). Και ναι, θέλω και πρέπει να ξέρω ποια συσκευή δίσκου θα πάω να πειράξω (και θα χάσει τα πιθανά περιεχόμενά της)

Συνδέω τον εξωτερικό δίσκο, του αφήνω λίγο χρόνο να τον δει και δοκιμαζω την εντολή
$ mount
(δειξε μου τους προσαρτημένους δίσκους)
.. και παίρνω το ίδιο αποτέλεσμα. Οι περισσότερες διανομές θα δημιουργήσουν τα αντίστοιχα ονόματα στο /mnt για όλους τους δίσκους (εσωτερικους κι εξωτερικούς) που θα βρουν στον υπολογιστή κατά την εκκίνηση, κι ανάλογα με τις ρυθμίσεις τους μπορεί και να τους προσαρτήσουν αυτόματα (συχνά read-only) ή όχι.. αλλα πολύ σπάνια θα κάνουν το ίδιο για δίσκους usb που συνδέουμε αργότερα.
[η εντολή Mount αναφέρει και κάποια προσωρινά εικονικά δισκάκια που χρησιμοποιεί το live-cd για να τρέξει.. δεν μας αφορούν, δεν τα πειράζουμε.. κοιτάμε μόνο για καινουρια /dev/sdXY]

Για να δούμε αν τον είδε το νέο δίσκο..
$ ls /dev/sd*
(δειξε μου όλες τις σσκευές δίσκων που βλέπεις στην κατηγορία "sdX..."
- συμπεριλαμβάνει δίσκους SATA κι εξωτερικούς δίσκους USB, Ανεξαρτητα από το είδος του εξωτερικου δίσκου μέσα στο usb-Κουτί του)

Εδώ βλέπουμε το νέο δίσκο, αφου η απάντηση συμπεριλαμβάνει και τα
/dev/sdb
/dev/sdb1
- και ξέρουμε ότι αυτός ο δίσκος είναι ένα διαμέρισμα/partition ολόκληρος (αφου δεν έχει sdb2 ..ούτε άλλα μεγαλύτερα νούμερα..)

Για πες μας κάτι παραπάνω..

$ fdisk -l /dev/sdb
(πες μας τις βασικές πληροφορίες αυτής της συσκευής)
.. και μας λέει με λεπτομέρειες το μέγεθος και τη βασική γεωμετρία του δίσκου, καθώς και τη διαμόρφωσή του.

Κώδικας: Επιλογή όλων

Disk /dev/sdc: 500.1 GB, 500107862016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 60801 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

Device     Boot  Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sdb1            1       60800   488375968+   c  W95 FAT32 (LBA)
σημ. η εντολή fdisk με το διακόπτη "-l" και μια συσκευή δίσκου, μας δινει τις πληροφορίες του και δεν κανει τίποτε άλλο.

Ισως μας βοηθάει εδώ να σημειώσουμε το είδος διαμόρφωσης του δίσκου.. γιατί δεν είναι καθόλου τυχαίο που σχεδόν όλοι οι usb δίσκοι πωλούνται διαμορφωμένοι στο ίδιο "Win95 FAT32 (LBA)"
Είναι βελτιωμένο σε σχέση με το FAT16 και το βλέπουν όλα τα συνηθισμένα λειτουργικά - Linux (όλα), Win98, NT, XP και νεώτερα, MAC/OS (ίσως χρειάζεται σχετική ρύθμιση ή πρόγραμμα, πάντως με κάποιο τρόπο μπορεί να το δει και να το γράψει).
Γιατί αυτό το ίδιο είδος διαμόρφωσης θέλουμε να βάλουμε μετά.. και να μην μπλεχτούμε με τις λεπτομέρειες διαφορετικών FAT που κυκλοφορούν..
(για τους περιορισμούς του FAT βλέπε wikipedia)

Ωραια, ξερουμε ό,τι θέλουμε τώρα, πάμε να κόψουμε το δίσκο σε διαμερίσματα

σημ. απο το fdisk και παρακάτω χρειαζόμαστε προνόμια διαχειριστή/root για αυτές τις εντολές. Σε κάθε διανομή linux μπορεί νάναι διαφορετικό το πώς θα γίνουμε διαχειριστές, ή οι περισσότερες εντολές μπορεί να λειτουργήσουν αν γράψουμε μπροστά τους "sudo" [εκτέλεσε την εντολή που ακολουθεί με προνόμια διαχειριστή]
$ sudo fdisk -l /dev/sdb
(στο Ubuntu)
Στο slax η αρχική κονσόλα αναφέρει τις βασικές οδηγίες για Login ως root.

Παμε να αλλάξουμε τα διαμερίσματα του δίσκου.. Δεν θα χρησιμοποιήσουμε το fdisk εδώ, αλλά το cfdisk - για το γιατί δείτε τη βοήθεια του fdisk
[$ man fdisk /ή/ $ sudo man fdisk ]

$ cfdisk /dev/sdb
(ανοιξε να δούμε και να δουλέψουμε τα διαμερίσματα του δίσκου στη θέση /dev/sdb)
- Πριν δώσουμε αυτή την εντολή πρέπει ο συγκεκριμένος δίσκος να Μην είναι προσαρτημένος/mounted (κανένα διαμέρισμά του) αλλιώς θα μας την πει..
(από root ή sudo.. όπως όλες οι σοβαρές εντολές που αλλάζουν το συστημα ή κομμάτια του..)

Ανοίγει η οθόνη του cfdisk και μας δείχνει τις λεπτομέρειες του δίσκου - γεωμετρικά στοιχεία, μέγεθος. Εδώ έχει μόνο ένα διαμέρισμα με το μεγαλύτερο κομμάτι του δίσκου.
Αυτός ο δίσκος είχε κι ένα κοματάκι αδιαμόρφωτο στο τέλος, 9MB περίπου μέγεθος - υποθέτω ότι το έχει καβατζώσει για να μεταφέρει εκεί πιθανά bad clusters στο μέλλον, αλλα δεν ξέρω με σιγουριά - mental note ότι μάλλον είναι καλή ιδέα να του το ξανα-αφήσω κατι παρόμοιο..

- μέχρι εδώ όσα κάναμε είναι ασφαλή - κι αν τα καναμε απλά πειραματικά. μπορούμε τώρα να βγούμε σπο το πρόγραμμα με το δίσκο μας απείραχτο
(μπορούμε ακόμα και να παιξουμε λίγο με τα διαμερίσματα μέσα στο cfdisk.. αλλα να μην αποθηκεύσουμε τις αλλαγές..)

To πρόγραμμα έχει λίγες βασικές εντολές, που εμφανίζονται στο μενουδάκι του στο κάτω μέρος της οθόνης. Εμφανίζονται ενεργές όσες εντολές ταιριάζουν ανάλογα με το τί ειναι επιλεγμένο στην κεντρική οθόνη.. ενεργοποιούνται αν διαλέξουμε όποια εντολή θέλουμε (με βελάκια & Enter, ή με το πρώτο γράμμα της)
Η εντολή Print θα μας "τυπώσει" στην οθόνη τις λεπτομέρειες γεωμετρίας και διαμόρφωσης του δισκου - με όποιον από τους 3 τρόπους επιλέξουμε στο επόμενο μενού [ ασφαλής, δεν πειράζει τα περιεχόμενα]

Για να κανουμε νεα διαμερίσματα εδώ.. πρέπει να σβήσουμε το παλιό
(θα μπορούσαμε να κάνουμε νεα διαμερίσματα αν είχε κάποιο αδιαμόρφωτο / μη-χρησιμοποιούμενο κομμάτι ο δίσκος, και ναι, εδω μπορούμε να κάνουμε εκείνα τα 9ΜΒ ενα νεο διαμέρισμα..).

Πάμε λοιπόν και σβήνουμε το υπάρχουν διαμέρισμα.. (Delete)

Τώρα στην κεντρική οθόνη μας εμφανίζει το συνολικό μέγεθος του δίσκου ως αδιαμόρφωτο
(υπόψη ότι δεν εχει σβηστεί στ αλήθεια αν δεν αποθηκεύσουμε τις αλλαγές).

Επιλέγουμε New για τη δημιουργία νέου διαμερίσματος.
Μας ρωτάει μέγεθος [σε ΜΒ], γράφουμε 100000 (για περίπου 100G),
μας ρωτάει αν θα το βάλει στην αρχή ή στο τέλος του αδιαμόρφωτου ελεύθερου χώρου, επιλέγουμε αρχή/beginning, και το εμφανίζει στην κεντρική οθόνη,
ενώ στην επόμενη γραμμή αναφέρει το υπόλοιπο τμήμα του δίσκου αδιαμόρφωτο.

Το είδος του νέου διαμερίσματος είναι default στο Linux-σύστημα-αρχειοθέτησης (ext2/3.. ), επιλέγουμε Type για να το αλλάξουμε (με το συγκεκριμένο διαμέρισμα φωτισμένο) για να αλλάξουμε το είδος του.
Η εντολή Type (είδος αρχειοθέτησης) εμφανίζει μια σελίδα με κατάλογο των υποστηριζόμενων ειδών διαμερισμάτων.. ειναι πολλά, αλλα εμεις κοιτάμε μόνο ποιο κωδικό έχει το "W95 FAT32 (LBA)" και τον σημειώνουμε σε ένα χαρτάκι.
(για όσους εχουν απορίες, δεν υποστηρίζει ακόμα NTFS - δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια διανομή που ειδικεύεται..)

στο κάτω μέρος λέει "πατήστε πλήκτρο//Press any key".. πατάμε τη μπάρα πχ.. και στην επόμενη οθόνη γράφουμε τον κωδικό που σημειώσαμε (νομίζω είναι case sensitive)

Επιστρέφει στην κεντρική οθόνη και τώρα βλέπουμε το καινούριο μας διαμέρισμα να εμφανίζεται με το σωστό είδος [W95 FAT32 (LBA)]

Επαναλαμβάνουμε τη δημιουργία νέων διαμερισμάτων από τον αδιαμόρφωτο χώρο (μονο με επιλεγμένο το αδιαμόρφωτο είναι ενεργή η εντολή NEW- νέο partition), και ορίζουμε το ίδιο μέγεθος (ή όποιο θελουμε), μέχρι να μείνει μόνο το κομμάτι που θέλουμε να μεινει αδιαμόρφωτο [Αφησα 100G περίπου για NTFS - τη δημιουργία του οποίου υποστηρίζουν τα XP σε αδιαμόρφωτο κομμάτι εξωτερικού δίσκου - δεν εχω άλλα παράθυρα να δοκιμάσω..]

Από το 3ο κομμάτι επιλέγουμε "extended" .. γιατί..
Κάθε δίσκος μπορεί να έχει 4 primary partitions, δηλαδή θα μπορούσαμε να κόψουμε το δίσκο σε 4 primary κομμάτια (μόνο), αλλα αν θέλουμε πάνω από 4 κομμάτια.. το 4o primary γίνεται αυτό που φιλοξενεί τα extended.. δηλαδή μπορούμε να έχουμε μέχρι 3 primary _και_ όσα θέλουμε extended.
Εγώ θέλω τη δυνατότητα να μπορώ στο μέλλον να προσθέσω ένα primary (κόβοντας στη μέση το 1ο ή το 2ο διαμέρισμα, χωρίς να πειράξω τα άλλα άλλα διαμερίσματα), γι αυτό και από το 3ο τα κάνω extended.

Οταν όλα είναι έτοιμα, ελέγχουμε ότι είναι όπως τα θέλουμε (και τα σωστά είδη αρχειοθέτησης), και αποθηκεύουμε τις αλλαγές με την εντολή Write (γράψε τις αλλαγές).
Στην επιβεβαίωση εδώ πρέπει να γράψουμε ακριβώς οκόκληρο "yes" και <Enter>
.. και βγαίνουμε από το πρόγραμμα (Exit?]
(απο τη στιγμή που "γράψαμε" τα νέα διαμερίσματα, ο δίσκος δεν ξέρει πια τίποτα για οτιδήποτε είχε μέσα πριν στον ίδιο χώρο)

Ο δίσκος δεν είναι έτοιμος για χρήση έχουμε φτιάξει τα διαμερίσματα που θέλουμε, αλλα δεν τα έχουμε διαμορφώσει.

Aν δώσουμε τώρα

$ ls /dev/sdb*
θα μας δείξει παραπάνω διαμερίσματα..
/dev/sdb1 primary
/dev/sdb2 primary
/dev/sdv5 extended
/dev/sdb6/extended
[ kai /dev/sdb7/extended .. αν ειχα ορίσει και το τελευταίο πεμπτο του δισκου και δεν το ειχα αφήσει ελεύθερο..]

Μπορούμε τώρα να τα προσαρτήσουμε/Mount, αν δημιουργήσουμε πρώτα τα αντίστοιχα σημεία/φακέλους προσάρτησης μέσα στο /mnt .. [και μπορούμε ακόμα και να γράφουμε αρχεία από linux..]
αλλα ο δίσκος δεν είναι εντάξει αν δεν διαμορφώσουμε τα διαμερίσματά του (format), και πάλι χωρίς να είναι προσαρτημένα.

το Linux-Πρόγραμμα δημιουργίας συστήματος αρχείων FAT είναι το mkdosfs
(MaKe DOS FileSystem).
Σε κάποιες διανομές ίσως ναναι ελαφρά διαφορετικό.. πχ. το mkfs με κάποιο διακόπτη για dos-τύπο.. αν δεν υπάρχει το mkdosfs διαβάστε τη βοήθεια του mkfs [$ man mkfs]

Εγώ έβαλα τις παρακάτω εντολές..

$ mkdosfs -n ONOMA -R 2 -S 512 -v /dev/sdb1
$ mkdosfs -n ONOMA2 -R 2 -S 512 -v /dev/sdb2
$ mkdosfs -n ONOMA3 -R 2 -S 512 -v /dev/sdb5
$ mkdosfs -n ONOMA4 -R 2 -S 512 -v /dev/sdb6
ήτοι.. διαμόρφωσέ το (καθένα) σε FAT32, με 2 πίνακες FAT (R 2), με Sector-size=512, Verbose (να μου λες τί κάνεις), με "ΟΝΟΜΑ" .. το κάθε διαμέρισμα [dev/sdb1 το πρώτο .. κλπ..] Η κάθε διαδικασία τελειώνει σε λίγα δευτερόλεπτα, κι ο δίσκος μου είναι έτοιμος για να δεχτει όλα τα αρχεία που θέλω να αποθηκεύσω εκεί...

Πάω και τα προσαρτώ.. για να κάνω τις πρώτες μου αντιγραφες πιο απλά (και πιο γρήγορα) από εδώ..
Να έχουμε πρώτα πού να τα προσαρτήσουμε..
$ mkdir /mnt/prwto
$ mkdir /mnt/2mywork
$ mkdir /mnt/5mmedia
$ mkdir /mnt/6my-net
δηλαδή.. δημιούργησε αυτούς τους προσωρινους φακέλους (για να τους προσαρτήσω τα καινούρια διαμερίσματα)

και προσάρτησέ τους
$ mount /dev/sdb1 /mnt/prwto
$ mount /dev/sdb2 /mnt/2mywork
$ mount /dev/sdb5 /mnt/5mmedia
$ mount /dev/sdb6 /mnt/6my-net
Η πλήρης/σωστη εντολή θα έπρεπε να αναφέρει και το είδος filesystem (ενω για κάποιο λόγο μερικά live δεχονται τα παραπάνω)
σωστη εντολή mount
$ mount -t vfat /dev/sdb1 /mnt/prwto
(για διαμερίσματα δίσκου τύπου FAT)

Από εδώ και πέρα στον κάθε νέο φάκελο (πχ. /mnt/prwto ) βλέπω μέσα στο αντίστοιχο διαμέρισμα του δίσκου.

κι ελα να αρχίσουμε τις αντιγραφές..
πιο ευκολα με το Midnight Commander (mc) αν το υποστηρίζει το live-cd.. δοκιμάζουμε

$ mc
.. και (αν το έχει) ανοίγει τα δυο του παραθυράκια που στους παλιούς θυμίζουνε τόσο πολύ το NortonCommander (nc.. στο dos)
κι από όπου είναι τόσο βολικό να πάμε το ένα παραθυράκι του στον φάκελο προέλευσης και το άλλο στον φάκελο προορισμού μας και να αρχίσουμε τις αντιγραφές..

Παραδόξως, έτσι (από το slack/command/mc) αναφέρει ταχύτητα αντιγραφής [από εξωτερικό/usb σε εξωτερικό/usb] 10-12 ΜΒ/s, ενώ στα XP δεν πιάνει ποτέ τα 6 (μέση ταχύτητα 4,5-5ΜΒ/s εκεί..), με τους ίδιους εξωτερικούς δίσκους συνδεδεμένους στις ίδιες θέσεις (κι η αίσθηση του συνολικού χρόνου ταιριάζει με τις αναφερόμενες ταχύτητες)..

Το βάζω εδώ γιατί..
είναι ο μόνος τρόπος που ξέρω για διαμερισμάτωση και διαμόρφωση δίσκου σε FAT σήμερα - αν δεν έχεις win98 (ή ειδικά εμπορικά εργαλεία)
Τα Vista δείχνουν μάλλον να διαμορφώνουν μόνο δικούς τους δίσκους NTFS και δημιουργούν NTFS σε αδιαμόρφωτους δίσκους (ή κομμάτια τους)- δεν επιτρέπουν καμιά αλλαγή σε ήδη διαμορφωμένους δίσκους, ή τουλάχιστον έτσι μου λένε τα ίδια - άρα ακομα και για να διαμορφώσω ένα δισκο για δικό τους, χρειάζομαι το cfdisk για να σβήσω τα προηγούμενα partition που είχε.

Για τα "περίπου" στα αναφερόμενα μεγέθη χώρου αποθήκευσης, βλέπε τις διαφορές μεταξύ decimal/δεκαδικό και binary/δυαδικό Κβ,Μβ & Gb
(συντομα.. 1ΚΒ/binary = 1024Byte, 1MB/binary=1024(ΚΒ)*1024byte ..κλπ, ενώ στις διαφημίσεις πωλήσεων 500Μb=500.000byte- πάντα στρογγυλευμένο
σε δεκαδικά χιλιάρικα..)

Καλές διαμορφώσεις,
καλά αντίγραφα ασφαλείας των αρχείων σας,
καλή γνώση των βασικών εργαλείων Linux για ώρα ανάγκης
(και εκεί που δεν βολεύουν τα win..)

περισσότερα..

Αν εχετε κάποιο λειτουργικό που έχει βασικό συστημα αρχειοθέτησης το FAT (32), προτιμήστε εκείνο για τις διαμορφώσεις των Fat32 δίσκων σας.

Η παραπάνω εργασία δεν διαγράφει πραγματικά τα περιεχόμενα του δίσκου, απλά τα κάνει δύσκολο να βρεθούν (μέχρι να γράψετε άλλα από πάνω τους). Αν για παράδειγμα ο δίσκος είχε πριν ακριβώς τα ίδια διαμερίσματα, δεν αποκλείεται να δειτε μεσα του και τα παλιά του περιεχόμενα (δεν ειναι εγγυημένο, απλά αρκετά πιθανό σε Linux).
Αν χρειάζεστε να σβησετε με ασφάλεια τα παλιά περιεχόμενα του δίσκου, γράψτε τον μηδενικά, για παράδειγμα με την εντολή dd.
Το επόμενο βοήθημα μάλλον θα είναι για την πολύ χρήσιμη εντολή dd - επίσης από Linux-live-cd .. [Μην κρατάτε την ανάσα σας..]

Για αλλαγές σtα διαμερίσματα ενός δίσκου χωρίς να επηρεαστούν τα περιεχόμενά του. βλέπε και
http://gparted.sourceforge.net/livecd.php

τα πιο γνωστά live-cd (γενικής χρήσης) που υποστηρίζουν πλήρως ελληνικα (αυτόματα) συμπεριλαμβάνουν..
http://www.ubuntu-gr.org/
http://www.knoppel.org/
http://www.slackel.gr/
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 01 Απρ 2008 13:06

Αχ hermeina... μακάρι να το έγραφες αυτό όταν το χρειαζόμουνα :)

Σε ένα μόνο σημείο διαφωνώ με αυτά που γράφεις
Hermeia έγραψε:Αν εχετε κάποιο λειτουργικό που έχει βασικό συστημα αρχειοθέτησης το FAT (32), προτιμήστε εκείνο για τις διαμορφώσεις των Fat32 δίσκων σας.
Είχα τραβήξει τα πάνδυνα ένα καιρό μέχρι να καταλάβω οτι τα windows σε περιορίζουν στα μεγέθη των partitions των FAT32 συστημάτων.

Μετά από πολύ ψάξιμο ανακάλυψα οτι η Microsoft έβαζε περιορισμό για να εξαναγκάσει τον κόσμο να πάει στο NTFS. Νομίζω το μέγιστο όριο ενός FAT32 partition μέσα από τα windows είναι στα 32GB.

Με linux όμως μπορείς να το πας όσο θες.

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 01 Απρ 2008 13:55

Ευχαριστώ.

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω πλέον γουιν98 - και νομζω η wikipedia το αναφερει και το οριο μεγαθους των γουιν.
(τα γουιν 98 τα σκότωσε η μαμάτους.. μονο αν εχεις ενα απομονωμένο υπολογιστή μπορείς να τα έχεις πλέον..)

Στο λινουξάκι μεχρι όλο τον πεντακοσάρι μου άνετα.. δεν εχω πιο μεγάλο να δοκιμάσω.
Παραμενει βεβαια το όριο των 2ή4 τζι ανα αρχείο..

το ntfs είναι αρκετά πιο σοβαρό.. αλλα όπως πάντα εφτασφράγιστο μυστικο.. κι αφου οι κατασκευαστές των αληθινά μεγάλων δίσκων προτιμουν το linux-filesystem.. καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του..

και πάλι ευχαριστώ
νασαι καλα

καλο μηνα
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 01 Απρ 2008 14:22

Έχουν βγεί κανονικοί drivers για NTFS και στο linux. Στο pc μου έχω vista και ubuntu, οπότε για να μην υπάρχουν προβλήματα συμβατότητας χρησιμοποιώ σχεδόν ένα χρόνο τώρα NTFS partitions. Το κεντρικό partition του ubuntu μόνο είναι ext3. Από τα δύο λειτουργικά χρησιμοποιώ Ubuntu κατά κύριο λόγο και δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα NTFS πέρα κάποιον καθυστερήσεων όταν γράφω πολύ μεγάλα αρχεία. Το πρόβλημα της καθυστέρησης είναι στο NTFS όχι στο ubuntu.

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 01 Απρ 2008 14:47

Μια που είπαμε για NTFS όμως, και επειδή το θέμα είναι για εξωτερικούς σκληρούς να πούμε και μια σημείωση για τα Flash sticks!!

Τα flash sticks, και γενικότερα οι solid state σκληροί δίσκοι δεν αντέχουν πολλές εγγραφές, γι αυτό δεν είναι καλό να βάζουμε λειτουργικά συστήματα με journaling. Δηλαδή ΜΗΝ βάζετε NTFS, ext3 και άλλα τέτοια προχωρημένα formats.. προτιμήστε FAT32.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης