Εάν είναι ανίκανος ο Πατέρας να προστατέψει το παιδί . . .

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 01 Απρ 2008 08:07

. . . τότε κάτι συμβαίνει εδώ
απο πότε τα μικρά παιδια έχουν άποψη για θεολογικά θέματα έτσι αβασάνιστα ??

και μετά γίνονται βορρά στα ΜΜΕ και σε καθε τσοντοφυλλαδα
να χαίρεστε κύριε γονέα το παιδί που έχετε και δεν το προστατεύετε !!!

Εικόνα

Εικόνα
Οργισμένες αντιδράσεις, ακόμη και μέσα στους ιερατικούς κόλπους, προκάλεσε προ ημερών ο «αφορισμός» του Συμφώνου Συμβίωσης και κάθε άλλης μορφής συνύπαρξης ζευγαριών, πλην εκείνων που η εκκλησία ευλόγησε με το μυστήριο του γάμου, από τον μητροπολίτη Θεσσαλονίκης Ανθιμο.

Ο βαρύτατος χαρακτηρισμός «πορνεία», διά στόματος του εκπροσώπου Τύπου της Διαρκούς Ιεράς Συνόδου, που συμπεριέλαβε και τα ζευγάρια τα οποία επέλεξαν το θεσμό του πολιτικού γάμου, αποτέλεσε, όμως, αφορμή ένστασης και από τον 14χρονο Αλέξανδρο Ανδρικόπουλο. Με την αποκαλυπτική επιστολή του ο γνωστός πλέον ανήλικος αρθρογράφος τοποθετείται ξεκάθαρα όχι μόνο όσον αφορά τα λεγόμενα του εκπροσώπου της Εκκλησίας, αλλά και την ατυχή έκφραση που ο τελευταίος επέλεξε, φορτώνοντας στο εξής τη «ρετσινιά» των... προϊόντων πορνείας στα παιδιά που προήλθαν από πολιτικό γάμο. Το κείμενο της επιστολής του 14χρονου Αλέξανδρου Ανδρικόπουλου έχει ως εξής:

«Οταν ο φίλος μου ο Κώστας ήρθε στο σχολείο τη Δευτέρα, κυριολεκτικά εκτός εαυτού και πολύ επιθετικός απέναντι στον καθηγητή μας των Θρησκευτικών, η πρώτη μου αντίδραση μετά το αρχικό σοκ ήταν να τον πλησιάσω στο διάλειμμα και να τον ρωτήσω τι τον έκανε να αντιδράσει έτσι άσχημα την ώρα του μαθήματος. Κάποιος λόγος εξαιρετικός θα υπάρχει και περίπλοκος. "Συνήθως εσύ -του είπα- ήσουν παράδειγμα καλής συμπεριφοράς. Ενα υγιές παιδί που ελέγχει τη σκέψη".
Η απάντησή του ήταν ρεαλιστική: "Κοίτα εδώ στο κούτελό μου και δες γιατί".
- Δεν διακρίνω τίποτα διαφορετικό και καινούργιο, του απάντησα.
- Αποφεύγεις, μου είπε κοφτά. "Πορνόπαιδο" γράφει. Και ξέρεις γιατί;
- Πού να ξέρω; απάντησα απορημένος.
- Γατί οι γονείς μου είναι πόρνοι.

Επρεπε δεν έπρεπε, εγώ σταυροκοπήθηκα ψιθυρίζοντας: "Πίσω μου σ' έχω σατανά".

- Και ντρέπομαι μέχρι θανάτου, συνέχισε εκείνος θυμωμένα.
- Εχεις κάνει κάτι για το οποίο πρέπει να ντρέπεσαι; ρώτησα.
- Εγώ όχι, αλλά οι γονείς μου, απάντησε.
- Δηλαδή, φέρε μου ένα παράδειγμα, επέμεινα.
- Δεν ξέρω αν άκουσες, αλλά κάποιοι εκπρόσωποι της Εκκλησίας λίγο πολύ κόλλησαν μια προσβλητική ταμπέλα σε όσους νέους γεννήθηκαν από γονείς με πολιτικό γάμο και τους ονόμασαν πόρνους, μου εξήγησε.
- Ναι, κάτι άκουσα κι έβαλα τα γέλια, είπα.
- Εβαλες τα γέλια γιατί δεν σε άγγιζε προσωπικά η ρετσινιά. Εμένα οι γονείς μου έκαναν πολιτικό γάμο. Αρα, κατά τη θρησκεία μας εκπορνεύονται, τόνισε.
- Μήπως υπερβάλεις λίγο; ρώτησα.
Η απάντησή του ήρθε απόλυτη: "Καθόλου δεν υπερβάλλω. Εγώ, αν θες να ξέρεις, ένιωσα να χάνω τον οικογενειακό προσανατολισμό μου. Σάστισα. Ακου… πόρνος! Είμαι τόσο θυμωμένος που ένιωσα εχθρό μου κάθε έναν που εκπροσωπεί την Εκκλησία. Οι ιεράρχες-γιαγκούλες δεν έχουν θέση στη Δημοκρατία. Είμαι σίγουρος ότι ο μακαριστός δεν θα επέτρεπε τόσο σκοταδισμό. Τέτοιες συμπεριφορές δεν έχουν αποδοχή".

Επρεπε να κάνω κάτι για να εμποδίσω το θυμό του, αλλά βλέπεις δεν με βοηθούσε η εμπειρία μου. Για την ακρίβεια, δεν είχα ιδέα τι να του πω. Ημουν σιωπηλός και αδύναμος να βρω διέξοδο σε αυτό το περίπλοκο ηθικό δίλημμα του φίλου μου.

"Πίσω μου σ' έχω σατανά" ψιθύρισα πάλι κάνοντας τον σταυρό μου. Ο Θεός είναι τόσο ευγενικός, ανεκτικός, δημιουργικός. Ποιος σατανάς τον φωτογράφισε τόσο σκληρό απέναντι στο δημιούργημά του;

Η σιωπή μου έκανε τον Κώστα αμήχανο. Ημαστε στο τέλος του διαλείμματος και ακόμα δεν είχα καμιά απάντηση να του δώσω. Τον έβλεπα να ετοιμάζεται να απομακρυνθεί, όπως τα ζώα τα τραυματισμένα, που γίνονται ιδιαίτερα επικίνδυνα. Οχι πως κινδύνευε από κανέναν. Ούτε κι εγώ. Ομως ένιωθε πως η περηφάνια του είχε χτυπηθεί. Ετσι γεννιέται το κακό στον έφηβο, λένε οι επιστήμονες. Χάνοντας την αυτοεκτίμησή του. Μετά αναζητά ομάδες με δόλο.

Ο Κώστας δεν μπορούσε να αντέξει τη σιωπή μου, ενώ εγώ αγωνιούσα να βρω λέξεις αλήθειας. Ενας Θεός ξέρει τι προσπάθεια έκανα να μην τον πληγώσω, άθελά μου, με βιαστικές φράσεις. Τότε σε τι θα διέφερα απ’ αυτούς τους σατανάδες που δήθεν εκπροσωπούν τον Θεό και που απερίσκεπτα πετάνε, εν έτει 2008, μια αρλούμπα και όποιον πάρει ο χάρος. Και στην περίπτωση αυτή πρόκειται για ψυχές εφηβικές. Και ευτυχώς για τη θρησκεία μου, θέλω να ελπίζω πως αυτοί που κουβαλάνε σκουριασμένα μυαλά είναι ελάχιστοι.

Πρόσφατα ρώτησα τον μητροπολίτη Ναυπλίου πώς να δω τον Θεό σοβαρά. "Οταν καταλάβεις ότι κι εσύ είσαι θεϊκό πλάσμα και ότι η ανθρώπινη ζωή είναι ιερή".

"Ναι, αυτό είναι ωραίο", του είπα. "Οταν όμως περιβάλλομαι από ξεπερασμένες αντιλήψεις με άρρωστους εαυτούς και απρόθυμους να με δουν να προχωρώ όπως το ποτάμι μπροστά; Η Εκκλησία πρέπει να εξειδικευτεί, αλλιώς εάν μείνει ναρκωμένη, αυταρχική, απειλείται από εσωτερικό εγωισμό και ασχήμια. Δεν είναι εύκολο να αγκαλιάσει ο νέος την ασχήμια. Ο νέος που δεν θέλει να είναι μέλος της Εκκλησίας, αλλά του Θεού".

- Υπάρχουν πολλοί τρόποι να αγκαλιάσεις τη θρησκεία και κατ΄ επέκταση τον Θεό, μου απάντησε η αγιοσύνη του.
- Πέστε μου έναν τρόπο.
- Να αγαπάς τον εαυτό σου, γιατί είναι μοναδικός, και να εξελίσσεσαι πνευματικά προς το καλό, την πρόοδο, την επιστήμη.
Με την εσωτερική μου άγνοια τον ρώτησα και κάτι άλλο: "Γιατί, σεβασμιότατε, τόσους αιώνες η θρησκεία δεν ανεβάζει τη ζωή μας στον παράδεισο;"
- Γιατί, παιδί μου, η Εκκλησία έχει κλειστά παράθυρα στη ζωή και στον πολιτισμό. Γι’ αυτό βουλιάζει στο σκοτάδι. Γιατί οι εκμεταλλευτές της την κάνανε εμπόρευμα. Γιατί για να ακούσεις τον νέο χρειάζεται πρώτα να κάνεις μπουγάδα γερή για να καθαρίσεις τις ρυτίδες του χρόνου. Φταίει ακόμα και κάτι άλλο, ίσως πιο σοβαρό: Ο λόγος της θρησκείας ακούγεται από εμάς τους ιεράρχες. Τον διαισθανόσαστε, όμως; Οχι. Το λάθος είναι δικό μας που αποτύχαμε, γιατί δεν έχουμε φρεσκάδα στο τώρα.
Ολα τα κατάλαβα από εκείνη τη συζήτηση. Ολα τα μέτρησα. Την ευχαρίστηση που αισθάνθηκα από εκείνη την αγνή, αληθινή κουβέντα ακόμα και σήμερα τη θυμάμαι.

Με μια αναλαμπή ελπίδας φώναξα στον φίλο μου: "Στάσου, Κώστα, μη φεύγεις. Θα σου πω δυο πράγματα αλλά θέλω να τ΄ ακούσεις προσεκτικά".

Εκείνος γύρισε για να με κοιτάξει στα μάτια. Το βλέμμα του, αν και έδειχνε άνετος, μαρτυρούσε ένα παιδί 14 ετών με σύγχυση και όχι και τόσο ιδανική εκπαίδευση, από γονείς που δεν προσεγγίζουν ένα θέμα όπως αυτό που προέκυψε γιατί ίσως νιώθουν άβολα να αναλύουν τη φράση ενός πουριτανού ιερέα που θέλησε με την κίνησή του να δημιουργήσει κρίση και εντυπώσεις. Για το παιδί, όμως, αυτή η πικρόχολη λέξη "πορνεία" δεν παύει να προϋποθέτει κάτι κακό. Κατά συνέπεια, ενοχές, τραυματισμό και τσαλάκωμα της αξιοπρέπειας.

Στο μεταξύ, το κουδούνι είχε χτυπήσει, αλλά ποιος νοιαζόταν; Η απάντηση που έδωσα στον φίλο μου ήταν απλή και κατανοητή. Σαν εκείνη του σεβασμιότατου Ναυπλίου: "Οι καιροί αλλάζουν, φίλε μου, αλλάζει η επιστήμη. Η θρησκεία γίνεται πιο ανοιχτόμυαλη, με ελάχιστες εξαιρέσεις. Μόνο ο θεός παραμένει ίδιος. Και για μένα θεός σημαίνει να πάρω σοβαρά την ανθρώπινη ζωή, να έχω ανοιχτό πνεύμα και να θεραπεύσω το κακό. Η θεραπεία είναι το αποτέλεσμα της αγάπης. Να μη βλάψω τον συνάνθρωπό μου κλέβοντας ή σκοτώνοντας. Να μη λέω ψέματα, να σέβομαι το περιβάλλον, τη φύση όπου ζω. Με λίγα λόγια, εμείς οι νέοι πρέπει να αξιοποιήσουμε αυτό που έχουμε μέσα μας, το φως. Σου ακούγεται ρομαντικό; Ευτυχώς όμως, αυτή είναι η απογειωμένη πραγματικότητα του μέλλοντος".

Ακολούθησε ένα σύντομο διάστημα σιωπής. Για λίγο νόμιζα ότι θα με βρίσει και θα φύγει. Για να πω την αλήθεια, φοβήθηκα μήπως δεν έγινα κατανοητός. "Καλά, αυτό δεν το είχα σκεφτεί. Αυτό είναι" αναφώνησε κάπως έκπληκτος. "Ο θεός συμβολίζει ζωή, ψυχική υγεία, αγάπη, ευφυΐα, πρόοδο, ελεύθερη βούληση. Οχι σκοτάδι του σατανά. Μεγάλε, σε πάω πολύ. Κόλλα το" μου είπε μ’ ένα χαμόγελο έως τα αφτιά. "Και τον δικό σου ιερέα πάω. Και τους γονείς μου με τα ανοιχτά μυαλά πάω. Ναι, τους πάω, γαμώτο, γιατί δεν υποκύψανε σε ξεπερασμένες αντιλήψεις και συμπεριφορές. Γιατί κάνανε εμένα από αγάπη και όχι από πορνεία".

Ενιωσα αναλαμπή ελπίδας όταν είδα την αλλαγμένη όψη του φίλου μου. Κατά τα άλλα, αν και πήραμε απουσία στο τελευταίο μάθημα, βγήκα από το σχολείο σχεδόν ενθουσιασμένος που ξόρκισα το κακό, που το σκόρπισε ένας άνθρωπος που ονομάζεται εκπρόσωπος της Εκκλησίας και που, κατά την ταπεινή μου άποψη, πρέπει να κριθεί από επιστήμονες.

Είναι η μόνη φορά που δεν θα ζητήσω συγγνώμη απ’ όσους ενοχληθούν. Γενικά, όταν πρόκειται για ανάρμοστες λέξεις που τοποθετούν τους εαυτούς μας χωρίς ακρίβεια, ειλικρίνεια και κατανόηση από εμάς τους νέους του 20ού αιώνα.

Η λέξη "πορνεία" δεν έχει σχέση με τον θεό, τον Χριστό, τη ζωή, τη φύση, την αγάπη.

Και τέλος, δεν έχει κανένας το δικαίωμα να γκρεμίζει την προσωπικότητα ενός παιδιού με γλωσσική, φραστική έκπτωση. Η θρησκεία πρέπει να είναι ευαίσθητη, να μην απορρίπτει, ούτε να καταδικάζει τις συμπεριφορές των ανθρώπων. Αλλά να προσπαθεί να τις κατανοήσει και να τις ερμηνεύσει. Να τις θερμάνει και να τις αναδείξει με χιούμορ, ζωντάνια και αγάπη. Δεν πρέπει να πάσχει από έλλειψη δημοκρατίας».

Ο μαθητής Γυμνασίου που «χτυπάει καμπανάκια»

Ο Αλέξανδρος Ανδρικόπουλος είναι μαθητής της Β’ Γυμνασίου και το μικρότερο μέλος μιας πενταμελούς οικογένειας. Εδώ και ενάμιση χρόνο ο ανήλικος έχει βρει τον τρόπο να «χτυπάει καμπανάκια» προς πάσα κατεύθυνση σχολιάζοντας την επικαιρότητα. Πολλές, μάλιστα, από τις επιστολές του έχουν γίνει πρωτοσέλιδα δημοσιεύματα σε εφημερίδες και αφορμή συζητήσεων σε τηλεοπτικές εκπομπές και κεντρικά δελτία ειδήσεων.

Υπενθυμίζεται η πρώτη του επιστολή, με τον τίτλο «Σε σας μιλάω, γονείς», που δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα «Ελευθεροτυπία» συγκλονίζοντας το πανελλήνιο, καθώς ο 13χρονος τότε Αλέξανδρος ήθελε να καταθέσει τη δική του γνώμη για την εξαφάνιση του μικρού Αλεξ στη Βέροια. Αίσθηση επίσης, έκανε η επιστολή του προς τον ασθενή -τότε- Αρχιεπίσκοπο Χριστόδουλο, η οποία δημοσιεύτηκε στην «Espresso». Με την επιστολή εκείνη ο Αλέξανδρος επιχειρούσε να μεταφέρει στον αρχιεράρχη την κατάσταση που αισθανόταν ότι επικρατούσε στο περιβάλλον του, κάνοντας λόγο για ανθρώπους «που προσπαθούσαν να "ροκανίσουν" το θρόνο του».

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 01 Απρ 2008 09:24

Αυτή η εμμονή με το οριζόντιο flipping στις φωτογραφίες είναι ενοχλητική. Οι DTPάδες θεωρούν ότι το να γυρίσουν τούμπα μια φωτογραφία δεν είναι μέγα ζήτημα, δεν αποτελεί το πρώτο βήμα προς μια αντεστραμμένη όψη της πραγματικότητας. Όμως οι άνθρωποι δεν είμαστε απόλυτα συμμετρικοί. Οι μικρές μας ασυμμετρίες είναι μέρος της εικόνας μας και της προσωπικότητάς μας. Σε τελική ανάλυση - σε μοριακό επίπεδο - είμαστε ακόμα περισσότερο ασύμμετροι (ή χειρόμορφοι). Το DNA είναι ένας δεξιόστροφος έλικας. Δεν υπάρχει αριστερόστροφο DNA στη φύση.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 01 Απρ 2008 13:01

Χμμμμ... δεν το είχα διαβάσει αυτό ομολογό. Ούτε το είχα ακούσει. Μπορώ πλέον να πώ πως ανήκω και εγώ σε αυτή τη κατηγορία των πόρνων. Με αποκαλούσε η φίλη μου πόρνο, για άλλο λόγο φυσικά, αλλα τελικά φένεται πως δεν θα χάσω αυτή τη ρετσινία.

Άβαταρ μέλους
HeRu
Flash Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HeRu » 01 Απρ 2008 13:23

fiskilis έγραψε:Μ@λ@κιες Γονεων παιδευουσι Τεκνά !!!
Εππ! Εσύ fiskilis που γνωρίζεις την Αλήθεια θα έπρεπε να δείχνεις πιο αμερόληπτη συμπεριφορά... :wink: ( εκτός εάν έπαψε να σε νοιάζει, οπότε πάω πάσο )

υ.γ. ξέρει ο fiskilis για πιο θέμα μιλάω ;)

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 01 Απρ 2008 13:31

Γιατι αμεροληπτη συμπεριφορα ?
Βλακιες του γονεα φτανουν σε αυτο το σημειο το παιδι να γινεται τροφη για ΜΜΕ και πορνοφυλλαδες !

απλα ειναι τα πραματα

Άβαταρ μέλους
HeRu
Flash Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HeRu » 01 Απρ 2008 13:40

fiskilis έγραψε:Γιατι αμεροληπτη συμπεριφορα ?
Βλακιες του γονεα φτανουν σε αυτο το σημειο το παιδι να γινεται τροφη για ΜΜΕ και πορνοφυλλαδες !

απλα ειναι τα πραματα
Μάλλον δεν κατάλαβες για ποιο θέμα μιλάω...Γνωρίζεις ότι αυτά είναι σημεία των καιρών...
Περί http://www.fiskilis.co.nr/ ο λόγος, εάν δεν πιάνεις τα hints...

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 01 Απρ 2008 13:49

μα αυτο που θελω εδω να τονισω ειναι η εκθεση του μικρου στα ΜΜΕ και οχι αυτο καθαυτο το κειμενο
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fiskilis την 01 Απρ 2008 16:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Sotrek
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sotrek » 01 Απρ 2008 14:35

HeRu έγραψε: Μάλλον δεν κατάλαβες για ποιο θέμα μιλάω...Γνωρίζεις ότι αυτά είναι σημεία των καιρών...
Περί http://www.fiskilis.co.nr/ ο λόγος, εάν δεν πιάνεις τα hints...
Και ποιος σου είπε ότι τα γνωρίζει..μπορεί να τα γνώριζε, μπορεί όμως να μην τα έχει γνωρίσει και ποτέ..

ο λόγος (γραπτός ή προφορικός) λέει πολλά για έναν άνθρωπο, το ήθος, το πνεύμα, και την ωριμότητα του!

ο καθείς μπορεί να κρίνει με βάση τα στοιχεία αυτά!

Άβαταρ μέλους
HeRu
Flash Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HeRu » 01 Απρ 2008 15:35

Sotrek έγραψε:ο λόγος (γραπτός ή προφορικός) λέει πολλά για έναν άνθρωπο, το ήθος, το πνεύμα, και την ωριμότητα του!
Ματθαίος 12:34,35.

Sotrek :pint:

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 01 Απρ 2008 16:09

Πλάκα κάνεις τώρα έτσι; Θρησκευτικό ζήτημα πραγματεύεται το post.
Θα πρέπει κάποιος να έχει πεθάνει ( όπως ο Ματθαίος πχ ) για να θεωρηθεί ότι αγγίζει την θρησκευτική συζήτηση;
Ο Άνθιμος δεν σου κάνει;
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 01 Απρ 2008 16:15

ειπαμε και παλι ο σκοπος δεν ειναι ο σχολιασμος του κειμενου ουτε το θεμα του κειμενου αλλα ο τροπος που δεν προστατευεται ενα ανηλικο απο τα ΜΜΕ και τον προβαλουν λογω της υποτηθεμενης απιστολης του στον Ανθιμο

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 01 Απρ 2008 16:35

Καταλαβαίνω τι θέλεις να τονίσεις, αλλά αυτό δεν αλλάζει την ταυτότητα του παρόντος post η οποία δεν είναι κοινωνικού ζητήματος, αλλά θρησκευτικού.
Ένα πόστ δεν κρίνεται από τον τίτλο του και από τον σκοπό του Author μόνο. Παίζει ρόλο και το περιεχόμενο.
Γίνονται πραγματάκια

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης