Υποκλοπή από ATM τραπέζης

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 01 Απρ 2008 10:36

Συνήθως δεν απασχολώ το φόρουμ με προσωπικά μου θέματα, αλλά με αυτό εδώ θέλω να ακούσω τις απόψεις σας.

Σαββάτο βράδυ ώρα 11:30 έχω βγει με παρέα για διασκέδαση. Συνειδητοποιώ ότι τα χρήματα που έχω πάνω μου είναι ελάχιστα και περνάμε από τοπικό κατάστημα τράπεζας να τραβήξω χρήματα από το ΑΤΜ. Βλέπω πως το υπόλοιπο δεν είναι παρα ελάχιστα χρήματα τα οποία δεν μπορώ να τραβήξω και παθαίνω πλάκα. Δεν μπορεί λέω. Αφού ξέρω πόσα διαθέτω στο λογαριασμό μου. Ξαναπροσπαθώ, πάλι τα ίδια. Για να μην κάνω την παρέα μου να περιμένει (μια και είχαμε παρκάρει πολύ πρόχειρα), φεύγουμε. Όμως όλο το βράδυ δεν μπορώ να ησυχάσω. Κάτι συμβαίνει λέω.

Πάω την επομένη το απόγευμα (Κυριακή) σε κάποιο κοντινό μου κατάστημα και ξαναβλέπω πάλι στο ΑΤΜ το ίδιο υπόλοιπο που είχα δει το προηγούμενο βράδυ. Ζητάω από το μηχάνημα να μου εκτυπώσει τις τελευταίες κινήσεις. Σε αυτές βλέπω μια κίνηση που έχει γίνει και είναι χρεωμένη για εχθές Δευτέρα (31/03). Δεν την αναγνωρίζω. Τηλεφωνώ στην τράπεζα και ζητάω να μου ακυρώσουν την κάρτα μου (cash card). Χθες Δευτέρα πηγαίνω πάλι σε κοντινό μου κατάστημα τράπεζας και ζητάω να μάθω τι έχει γίνει. Δείχνω στην υπάλληλο όλα τα χαρτάκια με τις κινήσεις που έχουν γίνει από τα ΑΤΜ.

Ψάξαμε και βρήκαμε σε ποιο κατάστημα είχε γίνει η κίνηση, ποια μέρα και ποια ώρα. Μόνο εκεί δεν βρισκόμουν την συγκεκριμένη χρονική στιγμή. Εκτός και αν έχω κλωνοποιηθεί και δεν το έχω καταλάβει. :P Η τράπεζα μου έδωσε και συμπλήρωσα μια αίτηση αμφισβήτησης της συγκεκριμένης κίνησης και φωτοτυπήσαμε τα χαρτάκια με τις τελευταίες κινήσεις από τα ΑΤΜs. Μου είπαν πως θα διερευνηθεί το θέμα από τον υπεύθυνο και αν είναι, θα μου επιστρέψουν τα χρήματα.

Αν δεν χρειαζόμουν να τραβήξω χρήματα το βράδυ του Σαββάτου από το ΑΤΜ, θα το έπαιρνα είδηση αρκετές μέρες αργότερα. :(

Το ζήτημα είναι τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις; Ποιόν να κυνηγήσω; Τι να άλλο να κάνω; Πού αλλού να απευθυνθώ; Έχω νευριάσει πάρα πολύ. Ξαφνικά έχω βρεθεί χωρίς χρήματα και από κίνηση που δεν την έχω κανει η ίδια. :evil: :evil: :cry: Υποψιάζομαι πως φταίει το προτελευταίο ΑΤΜ από το οποίο τράβηξα χρήματα, μια και το υπόλοιπο που έχει αφαιρεθεί είναι ακριβώς αυτό που είχα τότε. Ρώτησα την υπάλλήλο τι μπορεί να έχει συμβεί. Μπορεί να είχαν κάποιο τσιπ και την ώρα που εισάχθηκε η κάρτα στο ΑΤΜ να διάβασε τον κωδικό μου.... :cry:
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 01 Απρ 2008 11:08

ο ζήτημα είναι τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις; Ποιόν να κυνηγήσω; Τι να άλλο να κάνω; Πού αλλού να απευθυνθώ;
Aφτο που που ξέρω εγω είναπως οι τράπεζες σε Εσωτερικα ATM έχουν κάμερες.
Σε εξωτερικα δν γνωρίζω.
Τωρα αν έχουν κρατιμένη την σιγγεκριμενη μέρα σε αρχέιο, νομιζω μπορεις να ζητησεις να γινει εξακρίβοση.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 01 Απρ 2008 12:22

Να ζητησεις να γινει ερευνα για τυχον τοποθετηση μηχανισμου στα υποπτα μηχανηματα ΑΤΜ

να κανεις καταγγελια στον τραπεζικο μεσολαβητη
να κανεις καταγγελια στον συνηγορο του καταναλωτη
να κανεις καταγγελια στο προισταμενο υπουργειο των τραπεζων ( δεν ξερω πιο ειναι )

ελπιζω το ποσο να μην ηταν μεγαλο
μπορεις να αποδειξεις οτι την ωρα που εγεινε η αναλυψη του κλαπεντος εισουν καπου αλλου ?

σινεμα , εστιατοριο , καφε ?
με αποδειξη που ισως εχεις κρατησει ?

Άβαταρ μέλους
supernet
Honorary Member

Δημοσίευση από supernet » 01 Απρ 2008 12:59

fiskilis έγραψε:μπορεις να αποδειξεις οτι την ωρα που εγεινε η αναλυψη του κλαπεντος εισουν καπου αλλου ?

σινεμα , εστιατοριο , καφε ?
με αποδειξη που ισως εχεις κρατησει ?
Αυτό δεν ισχύει. Την απόδειξη μπορεί να της την έδωσε κάποιος φίλος/φίλη της. ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ δεν αμφισβητώ την Sheena. Απλώς θέλω να τονίσω ότι δεν είναι αποδεικτικό στοιχείο κάτι τέτοιο.

Η αίτηση αμφισβήτησης αρκεί προς στιγμή. Και να προσθέσω: ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΗ ΠΙΕΣΗ. Μην τους αφήσεις ήσυχους. Να τους ενοχλείς και να επικοινωνείς μαζί τους για να μαθαίνεις σε ποιο στάδιο βρίσκετε το θέμα σου. Διότι δεν είναι απλό το ζήτημα.

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 01 Απρ 2008 14:23

Τους έστειλα επιστολή σήμερα...... Να δω τι άλλο θα χρειαστεί να κάνω......
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sheena την 01 Απρ 2008 14:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 01 Απρ 2008 14:28

Sheena έγραψε:Του έστειλα επιστολή σήμερα...... Να δω τι άλλο θα χρειαστεί να κάνω......
. . . υπομονη και προσοχη που βαζεις την καρτα
ελεγχο του ΑΤΜ και ιδιετερα αν εχει εκεινο το πλαστικο καλυματακι με το λουκετακι οποτε ειναι και σχετικα πιο ασφαλες !!

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 01 Απρ 2008 14:31

Χρησιμοποιώ αρκετά χρόνια cash-card. Οι περισσότεροι κάπως έτσι πληρωνόμαστε.... Αλλά "μια φορά σπάει η στάμνα...", όπως λέει η γνωστή λαϊκή ρήση.....
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 01 Απρ 2008 14:35

να σε ρωτησω κατι
εισαι σιγουρη οτι δεν ειχες κανει καμια αγορα με την καρτα ?

επειδη την χρεωνουν μετα απο μερες και δεν αφαιρουν το ποσο αμεσα ??

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 01 Απρ 2008 14:39

Ποιας τράπεζας αν επιτρέπεται; Αρκετά περίεργο και είχα εμπιστοσύνη στα ATM... Καλό κουράγιο :( .

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 01 Απρ 2008 14:43

Το ξέρω αυτό που λες και δεν έχω κάνει τέτοια κίνηση. Άλλος την έκανε, αλλά ποιός;; :ο :hammer: Προφανώς το τελευταίο ATM που έκανα ανάληψη από την κάρτα μου κάτι είχε και διάβασε τον κωδικό μου ή τον λογαριασμό μου. Αλλιώς δεν εξηγείται πως έγινε η κλοπή του υπολοίπου της cash-card.....

Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με την συγκεκριμένη τράπεζα. Θα μπορούσε να συμβεί με οποιαδήποτε τράπεζα. Και αν ήταν μέσω ΔΙΑΣ; Δεν ήταν στην συγκεκριμένη περίπτωση, αλλά σκέψου το. Ποτέ δεν ξέρεις που θα σου συμβεί το οτιδήποτε..... Αυτό το κατάλαβα μια και καλή...... Είμαι παλιά χρήστρια των ATMs.... Τόσα χρόνια έτσι πληρώνομαι, έτσι κάνω ανάληψη χρημάτων..... Δεν είναι εύκολο να έχω πάντοτε πρόσβαση στις τράπεζες κατα τις ώρες που λειτουργούν.....
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 01 Απρ 2008 14:47

Εχουν γίνει πολλές καταγγελίες για κάμερες τοποθετημένες κάπου στην πάνω μεριά των ΑΤΜ που καταγράφουν το σύνθημα που χτυπάμε..
Κάθε φορά που το ξαναλέει η ΤΒ μου το υπενθυμίζει η μάνα..
Κι οι τράπεζες όλο λενε να αλλάζουμε τακτικά τον κωδικό.. αλλα πόσους κωδικούς να θυμάμαστε πια..
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 01 Απρ 2008 14:51

λοιπον την επομενη φορα να προσεχεις να εχει το μικρο πλαστικο μπροστα στην εισοδο της καρτας και να εχει πανω του ενα λουκετακι

κοιτα αν μπορεις να ρυθμισεις τον λογαριασμο σου να σου στελνει email η sms για καθε κινηση που κανεις δηλαδη αναλυψη η καταθεση ( εγω πειραιως εχω τετοια ενημερωση μεσα σε 5 λεπτα απο την κινηση ) ετσι ωστε να σε ενημερωνει αμεσα για καθε κινηση και να ξερεις τι γινεται

μπορουμε να μαθουμε το πιθανο μηχανημα για να εχουμε τον νου μας ??

οσο για το pin εχει κυκλοφορεισει μια συσκευουλα σε μπρελοκ που καθε φορα αλλαζει πιν στην καρτα και δεν χρειαζεται να το θυμασε και κανει και πιο ασφαλη την συνναλαγη καθως παραγει ενα πιν μιας χρησης !!!

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 01 Απρ 2008 14:56

Πειραιώς έχω και εγώ (πολλά χρόνια), αλλά όχι μόνο σε αυτή.... Όσο γι΄αυτήν την συσκευή πλέον θα την ζητήσω.....
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 01 Απρ 2008 15:04

βασικα θελει πολυ προσοχη με καρτες και ατμ. μη ξεχναμε τους αρκετους καλους ανθρωπους που με την βοηθεια της τεχνολογιας μας κλεβουν.σε τετοια περιπτωση κανεις τον μαμακα. αν και η τραπεζα μπορει να βρει στοοιχεια δε θα το κανει. σιγα μη μας δωσουν και λεφτα εξτρα. εγο εχω εναν λογαριασμο με τα πολλα φραγκα χωρις να εχω σε εκεινον καρτα και εχω ακομα εναν λογαριασμο στον οποιο εχω λιγα λεφτα τοσα οσα χρειαζομαι για ψιλα.... και δε με νοιαζει αν με υποκλεψουν. βεβαια παιζει και η προπληρωμενη καρτα.το καλυτερο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης