Υποκλοπή από ATM τραπέζης

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
supernet
Honorary Member

Δημοσίευση από supernet » 02 Απρ 2008 01:47

Σωστός!

Για μας που το συζητάμε εδώ πέρα, και όσοι τέλος πάντων έχουν σύνδεση στο internet καλό θα ήταν να μπορούν να έχουν και web banking. Με τον τρόπο αυτό, τουλάχιστον μία φορά την μέρα θα μπορούν να ρίχνουν και μια ματιά στο τι συμβαίνει με την κάρτα/λογαριασμό τους. Εύκολα και χωρίς ταλαιπωρία.

Είναι τόσα πολά τα κρούσματα πλέον, που είτε θα κάνεις κάτι για να μην κλάψεις τα χρήματα σου είτε θα αφεθείς στην τύχη των πιθανοτήτων :wink:

Παντώς θεωρώ πολύ εξυπηρετική την υπηρεσία ενημέρωσης με sms της Πειραιώς. Σε οποιαδήποτε μεταβολή του λογαριασμού (κατάθεση/ανάληψη) έχεις άμεση ενημέρωση. Μακάρι να το εφαρμόσουν όλα τα τραπεζικά ιδρύματα.

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 02 Απρ 2008 10:10

Και τι έγινε που έχουμε winbank ή webbanking για άλλους? Την υπηρεσία με τα SMS δεν την έχω ενεργοποιήσει, αφού μπορώ να έχω πρόσβαση ηλεκτρονικά...... Και ναι, πρώτα βγαίνει η κάρτα, μετά τα χρήματα και στο τέλος η απόδειξη.... Για όσους αναρωτιούνται......

Αν νομίζετε πως έτσι θα γλυτώσετε να σας υποκλέψουν, κάνετε λάθος. Γιατί αυτό συνέβη και είμαι το χαρακτηριστικό παράδειγμα..... :( :evil:
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 02 Απρ 2008 10:27

Φίλος προγραμματιστής που εργαζόταν σε μεγάλη εταιρεία που αναπτύσει εφαρμογές κυρίως για τραπεζικές συναλλαγές, μεταξύ αυτών και το software κάποιων ATM, μου έδειχνε τις προάλλες το log file κίνησης σε ATM όπου μέσα στα διάφορα XMLοειδή tags εμφανίζεται κάποια στιγμή κώδικας (perl ή κάτι τέτοιο ήταν) με προγραμματάκι τύπου virus...

Σε μένα είχε κρατήσει το μηχάνημα μέσα την κάρτα και δεν την πετούσε... με το που πήγα σπίτι πήρα τηλέφωνο κεντρικά για να μου ακυρώσουν την κάρτα, την επόμενη που πήγα στο υποκατάστημα η κάρτα μου δεν είχε πέσει μέσα στο ATM, πράγμα που όπως μου είχε ενημερώσει η υπάλληλος ήταν καθημερινό φαινόμενο... Δηλαδή βάζεις την κάρτα δεν την παίρνει καλά το ATM και πέφτει ΜΕΣΑ στο κουτί. Την άλλη μέρα οι υπάλληλοι που ανοίγουν το ΑΤΜ μαζεύουν και αυτές τις πεσμένες κάρτες και περιμένουν τα θύματα να περάσουν να τις ζητήσουν. Στη δική μου περίπτωση δεν είχε γίνει καν αυτό... οπότε ή το ATM ήταν καρτοφάγο (όπως λέμε χορτοφάγος, κρεατοφάγος κλπ) ή κάποιος είχε στήσει απάτη για να κλέψει την κάρτα. Αυτό όταν θέλουν να σου κλέψουν την κάρτα και όχι να την αντιγράψουν.

Έχω πετύχει video στο διαδίκτυο με τους τρόπους που κλέβουν τις κάρτες από τα ΑΤΜ.
Ήταν κάτι τύποι που έδειχναν σε βίντεο πως θα κλέβεις από ΑΤΜ μέχρι που είχαν πάει και στήσαν σε εμπορικό κέντρο ψεύτικη ταμειακή μηχανή! και εισέπραταν κανονικά χρήματα από πελάτες... δεν μπορώ να βρω τα βιντεάκια ξανά, αλλά ήταν σκέτη τρέλα το τι κάναν τα άτομα, οι οποίοι ΔΕΝ ήταν κλέφτες αλλά κάνανε επίδειξη των μεθόδων των κλεφτών.
Το μόνο που βρήκα με ένα γρήγορο γκουκλάρισμα τώρα είναι:
http://consumerist.com/consumer/id-thef ... 259050.php

Φώτος:
http://novex.blogspot.com/2007/01/how-t ... -with.html
http://www.darkroastedblend.com/2006/12 ... hotos.html?
^^^ το πιο συνηθισμένο από μπατιροκλέφτες που δεν έχουν τεχνολογία υποκλοπών - αντιγραφής καρτών.

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 02 Απρ 2008 11:07

Το πως θα τους πιάσουμε είναι το ενδιαφέρον.... Το ATM της προτελευταίας συναλλαγής διαθέτει κάμερα. Το ΑΤΜ που μου υπόδειξαν από την τράπεζα όπου έγινε η υποκλοπή δεν ξέρω αν έχει, καθώς δεν έχω πάει ποτέ εκεί.......
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 02 Απρ 2008 12:10

@Sheena, πριν απ'όλα, Καλό Κουράγιο στο κυνήγι σου και Καλή Τύχη στην όλη περιπέτειά σου!!
Σε κάτι τέτοιες φάσεις -και όχι μόνο- χρειάζεται κάποιος ΧΑΚΕΡ για ν'αποδειχτεί η προχειρότητα και η φτήνια-προ πάντων- στα μέτρα ασφάλειας των πελατών τους εκ μέρους των τραπεζών. Αντίθετα δε τα λογισμικά, τα ηλεκτρομηχανικά κλπ μέτρα ασφάλειας των ίδιων από παραβιάσεις είναι τελευταίας τεχνολογίας και προσεγμένα μέχρι τελευταία λεπτομέρεια.
Συμφωνώντας με τη @Hermeia στο "Η Γνώση είναι Δύναμη" θα προσθέσω και ότι η Γνώση είναι Εξουσία!
Ονειρεύομαι ακόμα να μάθω -κάποτε- αρκετό προγραμματισμό, ώστε (τύφλα νά'χει η κάθε Assembly, και η κάθε C) να γράφω απ'ευθείας σε 100011000...! Άπαξ και μάθει κανείς απ'ευθείας ψηφιακή γλώσσα (δυαδική ή/και δεκαεξαδική) φαντάζομαι ότι θα μπορεί να "πιάσει συζήτηση" με ο,τιδήποτε ψηφιακό, από το κινητό του μέχρι το κεντρικό main frame του/της οιουδήποτε! Να δεις τότε πώς και για πότε έχεις απάντηση από τον οποιονδήποτε HY για τέτοιες -και όχι μόνο- βρωμοδουλειές που έχει καταγράψει!... Χωρίς να εξαρτάσαι από την καλή θέληση διαφόρων υπαλλήλων/υπηρεσιών/αρχών/πρωτοκόλλων/νομικών πλαισίων/κλπ κλπ.
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 02 Απρ 2008 12:33

DGeorge έγραψε:Άπαξ και μάθει κανείς απ'ευθείας ψηφιακή γλώσσα (δυαδική ή/και δεκαεξαδική) φαντάζομαι ότι θα μπορεί να "πιάσει συζήτηση" με ο,τιδήποτε ψηφιακό, από το κινητό του μέχρι το κεντρικό main frame του/της οιουδήποτε!.
αντε και εμαθες μονο δυο ψηφια στην ζωη σου 0@1
αντε και επιασες συζητηση με το κινητο σου η με την τοστιερα σου
φανταζεσε τι εχεις να ακουσεις απο εκει ?

θεος να σε φυλαει
πιο κουτσομπολικα μηχανακια δεν υπαρχουν !!!

Άβαταρ μέλους
supernet
Honorary Member

Δημοσίευση από supernet » 02 Απρ 2008 12:36

Sheena έγραψε:Την υπηρεσία με τα SMS δεν την έχω ενεργοποιήσει, αφού μπορώ να έχω πρόσβαση ηλεκτρονικά......
Έναν συνάδελφο μου πριν λίγο καιρό, του σηκώσαν τα χρήματα σε 3 ημέρες διαδοχικά. 4000 ευρώ περίπου συνολικά η ζημιά. Αν π.χ. είχε ειδοποίηση με sms, θα του ερχόταν ειδοποίηση 5-10 λεπτά μετά την πρώτη ανάληψη.... οπότε και θα καταλάβενε, οπότε θα ακύρωνε την κάρτα.... κλπ.

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 02 Απρ 2008 12:59

fiskilis έγραψε:
αντε και εμαθες μονο δυο ψηφια στην ζωη σου 0@1
αντε και επιασες συζητηση με το κινητο σου η με την τοστιερα σου
φανταζεσε τι εχεις να ακουσεις απο εκει ?

θεος να σε φυλαει
πιο κουτσομπολικα μηχανακια δεν υπαρχουν !!!
Με έκανες και γέλασα Άγγελε :lol: ......... Τελικά αυτά είναι τα χρήσιμα κουτσομπολιά.... Αντλείς πληροφορίες, όταν πραγματικά τις χρειάζεσαι, όπως στην περίπτωσή μου. ;)
Εικόνα

Hik

Δημοσίευση από Hik » 06 Απρ 2008 18:10

Να προτιμάτε ATM που έχουν κάμερα ή ακόμα καλύτερα είναι σε εσωτερικό χώρο. Π.χ. στη citibank που χρησιμοποιώ συνέχεια όλα τα ATM είναι σε εσωτερικό χώρο με κάμερες.

Άβαταρ μέλους
supernet
Honorary Member

Δημοσίευση από supernet » 06 Απρ 2008 18:18

Όπως προαναφέρθηκε, στη συγκεκριμένη τράπεζα να προσέχεις την πληκτρολόγηση του pin σου, στις touch screens.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 07 Απρ 2008 11:31

Τελικά τι έγινε;

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 07 Απρ 2008 15:42

Με πρόλαβες, CyberCr33p. :wink: Ήθελα να γράψω για το τι έγινε τελικά...

Με πήραν τηλέφωνο την Παρασκευή το απόγευμα από την τράπεζα και μου είπαν πως διαπιστώθηκε ότι όντως η συγκεκριμένη κίνηση δεν είχε γίνει από μένα. Επίσης ήδη είχαν πιστωθεί τα χρήματα στον λογαριασμό μου. :)

Το θέμα ακόμη διερευνάται. Είναι κάτι που έχει αναλάβει η τράπεζα. Τους ζήτησα να με ενημερώσουν για την εξέλιξή του. Δεν ξέρω κατα πόσο θα ανταποκριθούν σε αυτό, όμως θέλω να ξέρω τι έχει συμβεί (πως πήραν τα χρήματα)...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 07 Απρ 2008 15:47

Πάλι καλά :) Άντε, καλοφάγωτα τώρα που τα ξαναβρήκες :P

και αν μάθεις τελικά τι έγινε, αν μπορείς μας ενημερώνεις κι εμάς :wink:

Άβαταρ μέλους
dik_

Δημοσίευση από dik_ » 07 Απρ 2008 15:52

Sheena έγραψε:..διαπιστώθηκε ότι όντως η συγκεκριμένη κίνηση δεν είχε γίνει από μένα. ...
Αυτό πώς έγινε αν επιτρέπεις, κι αν σου είπαν βεβαίως;

(τέλος καλό, όλα καλά πάντως :) )

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες