Υποκλοπή από ATM τραπέζης

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 07 Απρ 2008 16:01

Sheena έγραψε:Με πρόλαβες, CyberCr33p. :wink: Ήθελα να γράψω για το τι έγινε τελικά...

Με πήραν τηλέφωνο την Παρασκευή το απόγευμα από την τράπεζα και μου είπαν πως διαπιστώθηκε ότι όντως η συγκεκριμένη κίνηση δεν είχε γίνει από μένα. Επίσης ήδη είχαν πιστωθεί τα χρήματα στον λογαριασμό μου. :)

Το θέμα ακόμη διερευνάται. Είναι κάτι που έχει αναλάβει η τράπεζα. Τους ζήτησα να με ενημερώσουν για την εξέλιξή του. Δεν ξέρω κατα πόσο θα ανταποκριθούν σε αυτό, όμως θέλω να ξέρω τι έχει συμβεί (πως πήραν τα χρήματα)...
Ώπα!!.... Τι έχουμε εδώ;;;;;;;;!!!!!!!!!
Υποψιάζομαι οτι το θέμα σηκώνει πολλά "ΓΙΟΥΠΙ" και περισσότερα "ΓΙΟΥΧΟΥ".
Είναι εντυπωσιακό 1) Το ότι σου τηλεφώνησαν αυτοί και 2)Ότι ΦΙΛΟΤΙΜΗΘΗΚΑΝ κι έβαλαν αυτομάτως τα χρήματα στη θέση τους!!!!!! Ποιός ξέρει;;!! Ίσως τους έχει θορυβήσει αρκετά από άποψη αξιοπιστίας (υπάρχει αρκετός ανταγωνισμός μάλλον) το όλο θέμα... Ίσως είχαν κι άλλα παρόμοια κρούσματα (δεν φαντάζομαι οι δράστες να αρκέστηκαν στα δικά σου λεφτούλια)... Ποιός ξέρει τι έγινε;;;!!
Πάντως ό,τι κι αν έγινε, είναι μάλλον δικό τους πρόβλημα... Και σίγουρα -ΠΛΕΟΝ- δεν είναι δικό σου :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe:
ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟ :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 07 Απρ 2008 16:10

Ton Oktovrio kapoioi ekanan psonia sto Paris aksias 3.900 euro me thn pistotikh karta mou.. meta apo ligo kairo mou epestrepsan to xrhma..

H trapeza den xanei pote dioti poly apla ta xrhmata einai asfalismena gia tetoies periptoseis kai ta pairnoun piso me synoptikes diadikasies :D

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 07 Απρ 2008 17:04

Δεν μου είπαν λεπτομέρειες, όσο και να επέμεινα. Μου τόνισαν όμως ότι το θέμα διερευνάται ακόμη. Προφανώς κάτι πολύ σοβαρό έχουν βρει.

Υποψιάζομαι το ATM που έκανα ανάληψη πριν παρατηρήσω την αλλαγή στο υπόλοιπό μου, μια και την ίδια ώρα έκαναν ανάληψη και άλλα άτομα τηρώντας ο ένας με τον άλλο τις αποστάσεις ασφαλείας. Επίσης διαθέτει κάμερα το συγκεκριμένο.

@fafos: Ελπίζω να στα επέστρεψαν σύντομα.

Τι μπορείς να πάθεις στα καλά του καθουμένου, έτσι; :roll:

Όσο για το καλοφάγωτα, πήγαν ήδη για να καλύψουν έξοδα, όπως ενοίκιο, κοινόχρηστα, κλπ, κλπ. :( Αλλά τουλάχιστον τα βρήκα! :D
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 07 Απρ 2008 17:11

Sheena έγραψε:Δεν μου είπαν λεπτομέρειες, όσο και να επέμεινα. Μου τόνισαν όμως ότι το θέμα διερευνάται ακόμη. Προφανώς κάτι πολύ σοβαρό έχουν βρει.
Δυστυχώς όχι...

Απλά δεν έχουν κάνει ΤΙΠΟΤΑ ακόμα... Αυτό θα πει "Το θέμα διερευνάται"...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 07 Απρ 2008 17:17

GeoStuff έγραψε:
Sheena έγραψε:Δεν μου είπαν λεπτομέρειες, όσο και να επέμεινα. Μου τόνισαν όμως ότι το θέμα διερευνάται ακόμη. Προφανώς κάτι πολύ σοβαρό έχουν βρει.
Δυστυχώς όχι...

Απλά δεν έχουν κάνει ΤΙΠΟΤΑ ακόμα... Αυτό θα πει "Το θέμα διερευνάται"...
Το κατάλαβα, γι' αυτό και πίεσα, αλλά η απάντηση ήταν συνεχώς η ίδια......

Θέλω να πιστεύω πως θα το ψάξουν, γι' αυτό και είπα "προφανώς κάτι σοβαρό έχουν βρει"..... :wink:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 07 Απρ 2008 17:21

Για επιπλέον προστασία να βάζετε και ημερήσιο όριο στις αναλήψεις από τα ATM.

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 07 Απρ 2008 17:38

CyberCr33p έγραψε:Για επιπλέον προστασία να βάζετε και ημερήσιο όριο στις αναλήψεις από τα ATM.
Υπήρχε αυτό, αλλά όπως βλέπεις δεν τους εμπόδισε να τραβήξουν όσο λογιστικό υπόλοιπο είχε μέσα η κάρτα. :wink:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 07 Απρ 2008 17:47

Κάτσε εννοείς ότι για παράδειγμα είχες για όριο 100 ευρώ και αυτοί τράβηξαν με μια ανάληψη 500 ευρώ;

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 07 Απρ 2008 17:53

CyberCr33p έγραψε:Κάτσε εννοείς ότι για παράδειγμα είχες για όριο 100 ευρώ και αυτοί τράβηξαν με μια ανάληψη 500 ευρώ;

Τράβηξαν με μια ανάληψη ότι λογιστικό υπόλοιπο βρήκαν μέσα. Το ημερήσιο όριο αναλήψεων στην κάρτα υπήρχε ήδη. Προσωπικά δεν ξέρω κάρτα που δεν έχει κάτι τέτοιο... Εκτός και αν είναι καμιά κάρτα που φορτώνεις στιγμιαία χρήματα....
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 07 Απρ 2008 18:07

Μου φαίνεται ότι η "δουλειά" δεν έγινε καν από ATM.

Άβαταρ μέλους
supernet
Honorary Member

Δημοσίευση από supernet » 07 Απρ 2008 19:41

CyberCr33p έγραψε:Μου φαίνεται ότι η "δουλειά" δεν έγινε καν από ATM.
Απλά συμφωνώ! :wink:

Άβαταρ μέλους
Stadem

Δημοσίευση από Stadem » 07 Απρ 2008 22:13

Η διεκδίκηση χρημάτων από τράπεζα έχει ένα συγκεκριμένο χρόνο αν θυμάμαι καλά 1 μήνα, μία γνωστή μου την έπαθε. κοίτα μην στο καθυστερήσουν προς όφελος τους.
web-IQ Interactive Quality
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
supernet
Honorary Member

Δημοσίευση από supernet » 07 Απρ 2008 22:22

Λοιπόν, Sheena πήγαινε και ζήτα εκτύπωση/αντίγραφο του λογαριασμού/κάρτας σου. Την ημέρα που αφαιρέθηκαν τα χρήματα, με οποιονδήποτε τρόπο θα την έχουν καταγράψει την κίνηση. Δες λοιπόν τι είδους κίνηση ήταν. Ανάληψη από atm? Ανάληψη από ταμείο? Λανθασμένη μεταφορά χρημάτων? Παίζουν κι αυτά :think: Έχω δει και κάτι τέτοια κουλά!!!

Κι όλα αυτά, γιατί μου φαίνεται πολύ τρελό κάποιος να μπορέσει να κάνει ανάληψη πάνω από το ημερήσιο όριο ασφαλείας :idea:

Άβαταρ μέλους
supernet
Honorary Member

Δημοσίευση από supernet » 09 Απρ 2008 05:24

Τρεις αλλοδαποί κατηγορούνται ότι έκλεβαν ΑΤΜ
08 Απρίλιος 2008

Συνελήφθησαν από τους Συνοριοφύλακες των Γόννων, τρεις αλλοδαποί οι οποίοι έφεραν πλούσιο ηλεκτρονικό εξοπλισμό για να κλέβουν χρήματα από ΑΤΜ τραπεζών με πλαστές κάρτες.

Στην κατοχή τους βρέθηκαν 65 πλαστικές κάρτες - "κλώνοι" και χρηματικό ποσό 7.820 ευρώ.

Όπως αποδείχθηκε από την προανάκριση οι τρεις συλληφθέντες είναι μέλη εγκληματικής οργάνωσης που χρησιμοποιεί την μέθοδο "Skimming", η οποία αφορά στις υποκλοπές δεδομένων τραπεζικών καρτών και των αντίστοιχων pin και στη συνέχεια κατασκευή πλαστικών καρτών - κλώνων.

Η σύλληψη των τριών αλλοδαπών, ηλικίας 33, 30 και 29 χρόνων, που επέβαιναν σε νοικιασμένο αυτοκίνητο, έγινε μετά από έλεγχο συνοριοφυλάκων στα Τέμπη.

Οι 65 κάρτες-κλώνοι, που είχαν το ίδιο σχήμα και μέγεθος, προοριζόταν για αναλήψεις μετρητών από ΑΤΜ τραπεζών.

Η υπόθεση ερευνάται σε πανελλήνια κλίμακα, για να διαπιστωθεί από ποιές τράπεζες έκαναν αναλήψεις χρημάτων, το ακριβές ποσό και άλλα στοιχεία της υπόθεσης. Κυρίως ερευνάται ο άξονας Αθήνας - Θεσσαλονίκης.

Πηγή: ΑΠΕ

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 09 Απρ 2008 10:15

Να 'σαι καλά που το αναφέρεις.... Να δούμε και την συνέχεια.....
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες