Server δικτυου αλλαξε -ως μηχανημα-

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 02 Απρ 2008 10:30

Κατ'αρχήν (η ΚΑΛΗΜΕΡΑ είναι του Θεού) καλημέρα στην παρέα
ΕΥΤΥΧΩΣ έχω δηλώσει PCPONEMENOS κομπιουτεράς, αλλά μέχρι εκεί...!
Άλλοι, δηλώνοντας ΔΙΚΤΥΑΔΕΣ, και μάλιστα πιστοποιημένοι, έκαναν το εξής καταπληκτικό:

Αντικατέστησαν τον SERVER (ΔΗΛΑΔΗ το μηχάνημα!!) στο δίκτυο του Λογιστηρίου, στην Εταιρεία όπου δουλεύω, μετά από σχετική συνεννόηση. Μέχρις εδώ ΟΛΑ ΠΕΡΙΦΗΜΑ!!
Όμως το "παλιό" μηχάνημα επρόκειτο να χρησιμοποιηθεί σε νέο-άλλο δίκτυο -πάλι στο λογιστήριο-.
Έτσι οι "ειδικοί" θεώρησαν καλό να αλλάξουν ΟΝΟΜΑ (Computer Name) στο νέο μηχάνημα και να αφήσουν το παλιό μηχάνημα με το παλιό του όνομα.
Δηλαδή στο ήδη υπάρχον δίκτυο, οι σταθμοί -μη ειδοποιημένοι- έψαχναν να βρουν τον Server τους ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΑΝ, όπως επίσης και ένας άλλος SERVER της Αποθήκης, ο οποίος συνεργαζόταν με τον SERVER του Λογιστηρίου. Κι επειδή ο SERVER της Αποθήκης έχασε την επικοινωνία, προφανώς σταμάτησε η συνεργασία Software Λογιστηρίου με Software Αποθήκης!!!
Ακόμα και οι ΜΗ-Πιστοποιημένοι κομπιουτεράδες με κάποιες γνώσεις δικτύων μπορούν να φανταστούν το ΜΠΑΧΑΛΟ που προέκυψε!!!
Όταν έθεσα το ερώτημα στους "ειδικούς" γιατί άλλαξαν Όνομα στο νέο μηχάνημα-SERVER του υπάρχοντος δικτύου, πήρα την απάντηση ότι "Αφού το παλιό μηχάνημα θα παρέμενε SERVER σε άλλο δίκτυο, έπρεπε να κρατήσει τα στοιχεία του, και να πάρει καινούργια στοιχεία το νέο μηχάνημα!" :wink: :roll:
Δηλαδή -με την ίδια λογική- αν το Υπουργείο ΠΡΟΕΔΡΙΑΣ αλλάξει κτήριο θα αλλάξει και όνομα. Στο δε παλιό κτήριο επειδή θα στεγαστεί η Κεντρική Οργάνωση των Προσκόπων θα λέγεται "Υπουργείο ΠΡΟΕΔΡΙΑΣ".......
Μια χαρά τους βρίσκω τους προσκόπους!... Άντε κι εις ανώτερα!... Και σε προεδρία Δημοκρατίας!!!! :kaloe:
Πείτε μου ρε παιδιά... Είναι στραβός ο Γιαλός, ή εγώ πηγαίνω καρφωτός κατά πάνω του;;;;
Αρχίζω να αποκτώ ψυχο-υπαρξιακά προβλήματα. :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cristusflo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cristusflo » 04 Απρ 2008 04:29

καποιοι εκει μεσα χρειαζονται....

:hammer: :hammer: :hammer: :hammer:

:D :D

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 04 Απρ 2008 12:02

DGeorge έγραψε:Έτσι οι "ειδικοί" θεώρησαν καλό να αλλάξουν ΟΝΟΜΑ (Computer Name) στο νέο μηχάνημα και να αφήσουν το παλιό μηχάνημα με το παλιό του όνομα.
Δηλαδή στο ήδη υπάρχον δίκτυο, οι σταθμοί -μη ειδοποιημένοι- έψαχναν να βρουν τον Server τους ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΑΝ, όπως επίσης και ένας άλλος SERVER της Αποθήκης, ο οποίος συνεργαζόταν με τον SERVER του Λογιστηρίου. Κι επειδή ο SERVER της Αποθήκης έχασε την επικοινωνία, προφανώς σταμάτησε η συνεργασία Software Λογιστηρίου με Software Αποθήκης!!!
Δεν καταλαβαίνετε υψηλά ζητήματα Ασφάλειας δικτύων.

Το έκαναν για να μπερδέψουν τους κακούληδες χάκερς...

Έλα ρε παιδία... Είναι σαφές...

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 04 Απρ 2008 13:16

cristusflo έγραψε: καποιοι εκει μεσα χρειαζονται....

:hammer: :hammer: :hammer: :hammer:
:D :D
Δυστυχώς στο emotions' window δεν περιλαμβάνεται φάση με κλωτσοπατινάδα!!... Θα ταίριαζεεεεεεε!!!
GeoStuff έγραψε: Δεν καταλαβαίνετε υψηλά ζητήματα Ασφάλειας δικτύων.

Το έκαναν για να μπερδέψουν τους κακούληδες χάκερς...

Έλα ρε παιδία... Είναι σαφές...

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Γιώργο τι λες - τι καταλαβαίνεις; Θες να με στείλεις κι εσύ αδιάβαστο, κατευθείαν για Δαφνί; (Κι εχω βρει ένα ζουρλομανδύα που μου πάει γάντι...) Γιούχου Γιούχου :roll:
:lol: :lol:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 04 Απρ 2008 13:18

Όχι όχι... είναι σωστό αυτό που έκαναν...

Χαχαχαχαχαχα...

Ένα μπράβο στα παιδιάαααααα....

:D :D :D :D :D

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 04 Απρ 2008 15:25

Τα γέλια σου δεν είναι τίποτα, μπροστά σ'εκείνα που θά'κανες, αν ήσουν από μιά γωνιά όταν είχαν έρθει οι Softwareάδες του CRM (Server αποθήκης) για να βρούν γιατί ξαφνικά είχε αρχίσει να κάνει νούμερα... "Μα καλό μου τι έπαθες; Μα γλυκό μου πώς την είδες;"
Πού να πάει ο νους τους με τη μία, ότι είχε χαθεί η επικοινωνία με τον Server του Λογιστηρίου... Και μες στου γραφείου τη σιγή μία φωνή ηκούστη: "Άλλαξε Server το Λογιστήριο;"
"Ε ναί..." λέω κι εγώ ψιλοαμήχανος "...και λοιπόν τι έγινε;" Συνέχισα. "Του άλλαξαν όνομα οι παλιο@#$%^&**"~." ξαναλέει η φωνή.
:arrow: Εδώ λάμπουν-αστράφτουν τα ΦΛΑΣ επάνω στη φάτσα μου :oops:, κι ο σκηνοθέτης φωνάζει "CUT"!!! 8)
Με το που θά'βλεπες τη φάτσα μου, πόσο @@@@κας ένοιωσα, θά'παιρνες γέλιο για το σπίτι, για καμμιά βδομάδα... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 04 Απρ 2008 15:30

Δεν χρειάζεται να φανταστώ...

Είμαι αρκετά τυχερός (άτυχος) να έχω πετύχει και εγώ τρελλά σκηνικά στην δουλειά...

Αποκορύφωμα των τελευταίων ημερών ένας VIP Server να κάθεται 9 μήνες χωρίς Antivirus και κανένα Security Update...

Χαχαχαχαχα... Εκεί να δεις πόσα γέλια έπεσαν...

:D :D :D :D

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 21 Μάιος 2008 15:24

Ο Server Λογιστηρίου-Αποθήκης (γνωστός πλέον ο κυρ Θανασάκης) τρέχει Windows 2000 Server. Το ίδιο τρέχει και ο File Server της Εταιρείας. Τα δίκτυα δουλεύουν σε σύστημα Workgroup (ΟΧΙ Domain) και μπορεί σταθμός του ενός (πχ. λογιστηρίου-αποθήκης) να δει σταθμό του άλλου group (πχ. πωλήσεων).
Σήμερα συνέβη η εξής διένεξη: Σταθμός (με Linux) Πωλήσεων έχει πάρει -ΑΥΤΟΜΑΤΑ- την IP, η οποία δόθηκε -επίσης ΑΥΤΟΜΑΤΑ- σε σταθμό (με Win XP Pro) λογιστηρίου-αποθήκης. Πανικός στην αποθήκη, καθώς τα Win XP Pro έδωσαν αυστηρή προειδοποίηση: παραβίαση δικτύου-διένεξη IP-System Error! :evil: :evil: :evil:
Βρήκα τον 'ένοχο' σταθμό, έχοντας εξελίξει τη μέθοδο "Αναγνώρισις Οσμής Ονύχων" (κοινώς, μυρίζω τα νύχια μου :P :P ).
Ωστόσο, μου έμεινε ένα τεράστιο ερωτηματικό να αιωρείται πάνω από το δολιχωτό κολοκυθο-καρπουζο-κέφαλό μου!!!!!
Πώς κ. Πρόεδρε, ο DHCP Server έδωσε την ίδια IP (αυτομάτως) και στους δύο σταθμούς;
Και μετά...
Έχει το LINUX ρύθμιση, ώστε να δίνει παρόμοια προειδοποίηση με αυτήν που έδωσαν τα XP Pro (παραβίαση δικτύου-διένεξη IP-System Error!);;
PC-Ponemenos
Εικόνα

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 22 Μάιος 2008 02:00

Dgeorge για να αποφύγεις τέτοια μελλοντικά προβλήματα με τα Ip θα πρέπει Απαραίτητα όλοι οι servers να έχουν διεύθυνση βάση του Mac Address τους.
Για να εξηγηθώ. Στον Server που τρέχει DHCP θα πάς στην κονσόλα του Dhcp και θα δείς μία ρύθμιση που λέει Rerervations.
Εκεί λοιπόν θα φτιάξεις reservations για κάθε έναν server που υπάρχει στο δίκτυο σου.
Πρώτα θα βρείς το Mac address της κάρτας δικτύου του κάθε server
(τρέχεις ipconfig /all) και αφού σημειώσεις το mac address που θα δείς πάς στην κονσόλα του Dhcp και φτιάχνεις το καινούργιο reservations.
Ετσι το Dhcp service ψάχνει το δίκτυο για την κάρτα με το συγκεκριμένο Mac address και του δίνει την συγκεκριμένη διεύθυνση που του έχεις ορίσει.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 22 Μάιος 2008 10:14

@intelcore2
Χίλια Ευχαριστώ!!!! Και για την ανταπόκριση αυτή καθαυτή, και για τις οδηγίες.
-----Νυχτιάτικα ~1.00 το πρωί καθόσουν και μου έγραφες οδηγίες.----- Τι άλλο θα μπορούσα να πω;; Νά'σαι καλά.

:respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect:
PC-Ponemenos
Εικόνα

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 22 Μάιος 2008 12:59

Dgeorge και εσύ να είσαι καλά. (μην ανυσηχείς για την ώρα έχω αυπνίες τελευταία) χαχαχα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 23 Μάιος 2008 15:04

Φίλε intelcore2
(Ξανα)Βρέθηκε ο ένοχος που έδινε διπλές IP. Ήταν ένα 'Netgear' που -ενώ λειτουργούσε σαν κομβικό σημείο (ασύρματο)- είχε δυνατότητα να δίνει και αυτό IPs (πέρα από τον file server). Ήρθε ένας 'δικτυάς' φίλος, το βρήκε, και του έκοψε τη δυνατότητα αυτή.
Έτσι έμεινε μόνο ο file server να δίνει IPs σε όλα τα δίκτυα. Ωστόσο (για καλό και για κακό) κάναμε reservation τις IPs των τριών-τεσσάρων servers. ...Τουλάχιστον κάναμε αυτό, ώστε και 'φυτευτή' να μπεί πλέον μια περίεργη IP, να μην μπορέσει να 'φρικάρει' τους servers.
Και πάλι χίλια ευχαριστώ. Η ΠΡΟΛΗΨΗ είναι πάντοτε, και πολύ, καλύτερη από τη θεραπεία!
Και πάλι νά'σαι καλά.
(Υπ'όψιν. Η ευχές δεν είναι πλέον μόνο μέσα από καρδιά, αλλά και μέσα από τη "γούνα" μου, που κόντεψε να καεί από τα παιχνιδάκια κάποιων.)
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες