Ζητείται άτομο με άριστες γνώσεις PHP

Ψάχνετε για δουλειά; Καταχωρήστε το βιογραφικό σας εδώ.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
scooterlord

Δημοσίευση από scooterlord » 03 Απρ 2008 06:32

Καλημέρα σε όλους. Λοιπόν, με λίγα λόγια και πολύ απλά ψάχνω άτομο να γνωρίζει PHP απ'εξω κι ανακατωτά. Και να ξέρει τι είναι το Plesk, Cpanel, FTP, κτλ (ξέρω θα πρεπε να εννοούνται για κάποιον που ξέρει άριστα PHP, αλλα τα γράφω όπως και νάχει).

Αυτο που κυρίως μ'ενδιαφέρει είναι να παραδίδει δουλειά ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΤΗΣ. Ούτε λεπτό αργότερα από αυτήν που θα έχουμε προσυνεννοηθεί. Και επιπλέον το άτομο να είναι ευέλικτο και να έχει την ωριμότητα να πάρει μια πρωτοβουλία και να διορθώσει, προσθέσει, αφαιρέσει κάτι χωρίς να χρειάζεται να τον 'πιάσω από το χέρι' και να του υποδείχνω τι να κάνει καθε 3 και λίγο.

Τελοσπάντων άτομο το οποίο μπορώ να βασιστώ, να αφήσω μια δουλειά και να πάω στον πελάτη μου χωρίς να χρειάζεται να ελέγξω για λάθη, να γκρινιάζω ή/και να τσατίζομαι.

Πληρώνω καλά, και πάντα 50% προκαταβολή, τα υπόλοιπα με το πέρας της δουλειάς. Ροή δουλειάς θα είναι (εκτός απροόπτου και κρίνοντας από τα δεδομένα αυτή τη στιγμή) συνεχόμενη για αρκετό καιρό.

ΔΕΝ μ'ενδιαφέρουν ιδιαίτερα τα βιογραφικά, θέλω να δω πρακτικές γνώσεις σ'αυτά που ζητάω. ΠΑΡΑΚΑΛΩ όποιος ενδιαφέρεται, ας έχει τα προσόντα για να μη σπαταλάμε ο ένας το χρόνο του άλλου. Θέλω αρκετά εξειδικευμένες γνώσεις, πχ, να είναι σε θέση να φτιάξει ενα eshop από την αρχή μόνος του, να μπορεί να διαχειριστεί μεγάλες βάσεις με πολλά ερωτήματα, κτλ

Εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι, η πρώτη συνεργασία με οποιονδήποτε εδώ μέσα είναι ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΗ και εφόσον η δουλειά μας ολοκληρωθεί κανονικά θα πληρωθεί τα προσυννενοημένα χρήματα. Αν φυσικά δε μείνω ευχαριστημένος (ΔΕΝ ειμαι παράλογος και μάλιστα πολύ ορθος στην κρίση μου) ας μην περιμένει κάποιος που σπατάλησε το χρόνο μου να πληρωθεί κιόλας.

scooterlord

Δημοσίευση από scooterlord » 04 Απρ 2008 16:30

Τι εγινε παιδια? Δεν υπάρχει κανένας που να έχει αυτά που ζητάω, που ούτως ή άλλως έπρεπε να εννοούνται;

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 04 Απρ 2008 16:58

Δεν ξέρω αν εκφράζω γνώμες άλλων. Δεν νομίζω να είναι θέμα γνώσεων, αλλά:
Εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι, η πρώτη συνεργασία με οποιονδήποτε εδώ μέσα είναι ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΗ και εφόσον η δουλειά μας ολοκληρωθεί κανονικά θα πληρωθεί τα προσυννενοημένα χρήματα. Αν φυσικά δε μείνω ευχαριστημένος (ΔΕΝ ειμαι παράλογος και μάλιστα πολύ ορθος στην κρίση μου) ας μην περιμένει κάποιος που σπατάλησε το χρόνο μου να πληρωθεί κιόλας.
Δεν συνιστώ σε κανέναν να δουλέψει χωρίς προκαταβολή τουλάχιστον 30-50%. Από εκεί και πέρα εσύ πρέπει να κρίνεις από τις προηγούμενες δουλειές του υποψήφιου συνεργάτη. Και βέβαια όλα πάντα με σύμβαση :)

Άβαταρ μέλους
supernet
Honorary Member

Δημοσίευση από supernet » 04 Απρ 2008 16:59

scooterlord έγραψε:Αν φυσικά δε μείνω ευχαριστημένος (ΔΕΝ ειμαι παράλογος και μάλιστα πολύ ορθος στην κρίση μου) ας μην περιμένει κάποιος που σπατάλησε το χρόνο μου να πληρωθεί κιόλας.
Mην απορείς που δεν έχεις πάρει απάντηση. Διάβασε ξανά τα bold :wink: To ερώτημα είναι, "ποιος θα σπαταλήσει τον χρόνο ποιου".

:)

scooterlord

Δημοσίευση από scooterlord » 04 Απρ 2008 17:05

απαντω και στους 2. καταρχην billt, δηλαδή εσύ πληρώνεις κάποιον προκαταβολή έτσι στα τυφλά χωρίς να ξέρεις αν θα σου κάνει τη δουλειά σου όπως τη ζητάς; Εγώ όχι, λυπάμαι...
Και να σημειώσω. Μ'αρεσε πολύ αυτό με τη σύμβαση. Μήπως να του κάνω και ιδιωτική ασφάλεια; Freelancing ψαχνω..

Supernet... κρίμα τη μαγκιά σου. Το θέμα είναι ότι όλοι οι Έλληνες κλαίγονται ότι δε βρίσκουν δουλειά, ότι δεν πληρώνονται καλά, ότι το ένα, ότι το άλλο. Έχεις κάθε δικαίωμα να είσαι καχύποπτος, αλλα μην το παίζεις έξυπνος γιατί θα μπορούσε κάποιος σαν εμένα (ή κατ'εσέ κάποιος καλύτερος από μένα) να βάζει το φαγητό στο τραπέζι σου...

Μέχρι στιγμής πληρώνω ένα 19χρονο το ελάχιστο ενα πεντακοσάρικο για ψιλοδουλειές και με την υπάρχουσα ροή του δίνω κοντά στα 2000 το μήνα. Απλά δεν προλαβαίνουμε. Και είμαστε στο ξεκίνημά μας.. ούτε το χρόνο σου σού ζήτησα να σπαταλήσεις, ούτε τίποτα. Μάθε εσύ PHP και όταν μεγαλώσεις και αποκτήσεις και την ωριμότητα να κυνηγήσεις μια δουλειά, έλα και κάνε reply.

Άβαταρ μέλους
supernet
Honorary Member

Δημοσίευση από supernet » 04 Απρ 2008 17:14

scooterlord έγραψε:
Supernet... κρίμα τη μαγκιά σου. Το θέμα είναι ότι όλοι οι Έλληνες κλαίγονται ότι δε βρίσκουν δουλειά, ότι δεν πληρώνονται καλά, ότι το ένα, ότι το άλλο. Έχεις κάθε δικαίωμα να είσαι καχύποπτος, αλλα μην το παίζεις έξυπνος γιατί θα μπορούσε κάποιος σαν εμένα (ή κατ'εσέ κάποιος καλύτερος από μένα) να βάζει το φαγητό στο τραπέζι σου...

ούτε το χρόνο σου σού ζήτησα να σπαταλήσεις, ούτε τίποτα. Μάθε εσύ PHP και όταν μεγαλώσεις και αποκτήσεις και την ωριμότητα να κυνηγήσεις μια δουλειά, έλα και κάνε reply.
Sorry αν σε έθειξα ή δεν διάβασες κάτι που θα σε ικανοποιούσε. Read my emoticons :reading:

Δόξα το Θεό είμαι σε ηλικία για να βγάζω αρκετά για να ζω όπως θέλω. Συμφωνώ γι αυτό που είπες περί ανεργίας... Πλην όμως δεν απάντησα για να χτυπήσω την πόρτα σου, αλλά για να σου λύσω την απορία:
Τι εγινε παιδια? Δεν υπάρχει κανένας που να έχει αυτά που ζητάω, που ούτως ή άλλως έπρεπε να εννοούνται;
Τώρα αν εσύ δεν δέχεσε δεύτερες γνώμες, θα έπρεπε να κλειδώσεις το θέμα που άνοιξες και να δέχεσε προτάσεις μέσω PM.

P.S.: Συμφωνώ με την σύμβαση!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος supernet την 04 Απρ 2008 17:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
MegasmorF
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MegasmorF » 04 Απρ 2008 17:20

Καλησπέρα σε όλους θα παρακαλέσω να μην βγάλουμε μαχαίρια. :)
Λοιπόν scooterlord το 20% του freestuff.gr είναι κάτι παραπάνω από άριστη στην php όπως και σε άλλες πολλές γλώσσες που ίσως να μην τις έχεις δεί ούτε στα πιο γλυκά σου όνειρα!!! Όταν όμως γράφεις 1 θέμα με μία Α επιθετικότητα μην περιμένεις να πάρεις πίσω απαντήσεις!
Εάν είσαι έτσι και στην πραγματική ζωή σου τότε δεν νομίζω να υπάρχει καλή συνεργασία με τους υπαλλήλου σου anyway για να μην το τραβάω ( Εγώ ξέρω php όπως και καμιά 1000 άλλη εδώ) που είναι 14-15 και 16 χρονών και σου τραβάνε την μια τάπα πάνω στην άλλη άν θέλουν ( οχι εσένα γενικός μιλάω) ένα θες πήγαινε στο θέμα που μιλάει για την php και διάλεξε όποιον θες αλλά πιο ευγενικά!
Εάν πάλι θες να σου γράψουμε php στείλε email με το project και είσαι έτοιμος!! Αλλά please να βλέπεις όλους τους ανθρώπους γνωστούς - αγνώστους ίδια
Πες μου τη λέξη σ αγαπώ σε σένα να πιστέψω...και γω μια ολοκληρη ζωή μπορώ να καταστρεψω...

scooterlord

Δημοσίευση από scooterlord » 04 Απρ 2008 17:21

Μαλλον παρεξήγησα το ύφος σου, ζητώ συγγνώμη. Απλά σπάζομαι που δε μπορώ να βρω ένα άτομο να μπορώ να βασιστώ πάνω του. Να μη χρειάζεται να τρέχω πίσω από τα πάντα.

Τα δεδομένα είναι πως τα χρήματα είναι καλα, ροή δουλειάς υπάρχει δόξα τω Θεώ. Δηλαδή τί άλλο να πει κανεις;

Όσον αφορά τη σύμβαση, δεν ξέρω με ποιον απο τους 2 συμφωνείς, το θέμα είναι πως αυτά είναι σενάρια sci-fi για Ελλάδα. Και δεν το κάνω "γιατί όλοι έτσι δουλεύουν" αλλά τί θα πεί σύμβαση; Στο freelancing? Καταρχήν θέλω ο ενδιαφερόμενος να δουλεύει στο χώρο του. Οπότε τί σύμβαση; Και για ποιό λόγο; Να εγγυηθώ για τί; Αφού ούτως ή άλλως θα πληρώνετα ανά δουλειά και με τα προσυννενοημένα χρήματα και ΠΑΝΤΑ στην ώρα του...

Άβαταρ μέλους
MegasmorF
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MegasmorF » 04 Απρ 2008 17:22

Η σύμβαση δεν είναι μόνο για τον προγραμματιστή είναι και για εσένα scooterlord γιατί αν σε δουλέψει κάποιος άντε να τον βρεις
Πες μου τη λέξη σ αγαπώ σε σένα να πιστέψω...και γω μια ολοκληρη ζωή μπορώ να καταστρεψω...

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 04 Απρ 2008 17:23

scooterlord έγραψε:απαντω και στους 2. καταρχην billt, δηλαδή εσύ πληρώνεις κάποιον προκαταβολή έτσι στα τυφλά χωρίς να ξέρεις αν θα σου κάνει τη δουλειά σου όπως τη ζητάς; Εγώ όχι, λυπάμαι...
Και να σημειώσω. Μ'αρεσε πολύ αυτό με τη σύμβαση. Μήπως να του κάνω και ιδιωτική ασφάλεια; Freelancing ψαχνω..
Χωρίς σύμβαση ή παραγγελία δεν υφίσταται συνεργασία. Ποιό το πρόβλημά σου να υπογράψεις σύμβαση (συμβόλαιο ή έστω δελτίο παραγγελίας) όπου θα αποτυπώνονται όλα αυτά που λες?

Καλή τύχη .... έτσι όπως τα έχεις θέσει μόνο 19χρονα θα βρεις και στο μέλλον.

ΥΓ: Να ξέρεις ότι εδώ υπάρχουν πάρα πολλοί επαγγελματίες, που ξέρουν τη δουλειά τους και ξέρουν και τι θέλουν, οπότε κατέβα από το καλάμι και καλό θα είναι να είσαι πιο ευγενικός. Πίστεψέ με αν ψάχνεις τους άριστους όπως λες, δεν θα βρεις και πολλούς που να "κλαίγονται ότι δεν βρίσκουν δουλειά"

scooterlord

Δημοσίευση από scooterlord » 04 Απρ 2008 17:25

Και νάμαι πάλι να απαντώ. Αν γνώριζα PHP δε θα έψαχνα άτομα. Εγώ είμαι του interface, γραφίστας, 3d-ας. Και σίγουρα δεν αμφιβάλλω για τις γνώσεις κανενός, αλλά ΔΥΣΤΥΧΩΣ αμφιβάλλω για τη συνέπειά τους. Μέχρι σήμερα δε βρήκα ατομο συνεπές στο λόγο του, και, πίστεψέ με ψάχνω καιρό.

Εδώ βλέπω άτομα που πάνε να ξεκινήσουν εταιρείες web design και δεν ξέρουν να βγάλουν άκρη σε ενα αδειο template μόνο με tables. Και τέτοια άτομα έρχονται και το "παίζουν" ξερόλες και συνεπείς. Και άσε την ασχετοσύνη τους.. αν δεν ξέρεις μαθαίνεις. Τη συνέπεια όμως την έχεις μέσα σου από τότε που γεννιέσαι...

Είμαι αγανακτισμένος και μιλώ έτσι. Δεν πολεμώ κανέναν, απλά απορώ που δε μπορώ να βρω αυτό που ζητάω.

Άβαταρ μέλους
MegasmorF
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MegasmorF » 04 Απρ 2008 17:28

Το βρήκες όλοι εδώ έιναι συνεπείς

scooterlord

Δημοσίευση από scooterlord » 04 Απρ 2008 17:28

Έγινε ρε παιδια, δε θα μαλώσω κιόλας μαζί σας. Δε θέλετε δουλειά; Όλα καλά!

Και να σου πω billt, όταν ο εκάστοτε συνεργάτης θα είναι σε θέση να μου κόψει δελτίο παροχής υπηρεσιών, τότε θα του κάνω και πρόσληψη. Κι επειδή αν δουλεύεις στο χώρο ξέρεις πως δουλεύει το σύστημα, τότε θα με καταλάβεις.

Δε θέλω να δημοσιεύσω δουλειές τώρα για να μη φαίνεται οτι αυτοδιαφημίζομαι, αλλά πίστεψέ με, πολλοί θα ήθελαν να συμμετέχουν.

Anyway, όπως καταλήγει το ζήτημα κι επειδή ΟΝΤΩΣ χάνουμε το χρόνο μας χωρίς λόγο, όποιος και ΑΝ ενδιαφέρεται, ας στείλει PM.

Άβαταρ μέλους
MegasmorF
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MegasmorF » 04 Απρ 2008 17:30

scooterlord βάλε ένα Portfolio να δούμε Project σου

scooterlord

Δημοσίευση από scooterlord » 04 Απρ 2008 17:32

Πολύ εύκολο. Ανοιξε www.green-apple.gr πήγαινε πελάτες και όπου δεις Σωτηριάδης Νίκος είναι δικά μου. Δες επιπλέον www.scooterlord.gr, δες www.makrigiannis.com, και μπες cgtalk.com, cg-cars.com, 3dm3.com και γραψε to nick mou.. :P

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Εργασίας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες