Ζητείται άτομο με άριστες γνώσεις PHP

Ψάχνετε για δουλειά; Καταχωρήστε το βιογραφικό σας εδώ.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
supernet
Honorary Member

Δημοσίευση από supernet » 04 Απρ 2008 17:33

scooterlord έγραψε:αλλά τί θα πεί σύμβαση; Στο freelancing? Καταρχήν θέλω ο ενδιαφερόμενος να δουλεύει στο χώρο του. Οπότε τί σύμβαση; Και για ποιό λόγο; Να εγγυηθώ για τί; Αφού ούτως ή άλλως θα πληρώνετα ανά δουλειά και με τα προσυννενοημένα χρήματα και ΠΑΝΤΑ στην ώρα του...
Πες το σύμβαση πες το όπως θέλεις. Κάτι γραπτό που να κατοχυρώνει και εσένα και την άλλη πλευρά. Π.χ. Ότι θα του προκαταβληθεί το τάδε % για τις Α,Β,Γ εργασίες και ότι θα σου παραδοθεί το project σε Χ χρόνο. Κατ' αυτόν τον τρόπο, δεν θα εγγυηθείς μόνο εσύ αλλά και ο εξωτερικός συνεργάτης σου.

Να σου πω, περιληπτικά, σκηνικό για να καταλάβεις; Κάποιος κύριος ήθελε να του φτιάξουν site. Βρήκε μετά από σύσταση, παρακαλώ, κάποιον να του το φτιάξει. Του δωσε το 50% προκαταβολή + ένα laptop για να δουλέψει. :kaloe: Μετά από 1 μήνα ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΛ.... Τον έψαχνε... αλλά ο άλλος άφαντος. Απογοητεύτηκε και απλώς κλαίει και τα λεφτά και το μηχάνημα μέχρι σήμερα!

scooterlord

Δημοσίευση από scooterlord » 04 Απρ 2008 17:35

supernet, σωστά κατάλαβες λοιπόν ότι δεν έχει δικαιώματα μόνο ο ενδιαφερόμενος αλλά και ο "εργοδότης".

Εγώ δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα να υπογράψω οτιδήποτε χαρτί που να γράφει οτιδήποτε, ακόμα και παρουσία δικηγόρου (γιατι μπορεί να μην ξέρεις ότι αλλιώς είναι απλά ένα παλιόχαρτο). Και μάλιστα και με ρήτρες και απο τις 2 πλευρές. Είμαι πολύ ξεκάθαρος σ'αυτά που ζητάω και σ'αυτλα που δίνω ώστε να μην έχω τίποτα να φοβηθώ.

Άβαταρ μέλους
supernet
Honorary Member

Δημοσίευση από supernet » 04 Απρ 2008 17:38

scooterlord έγραψε:Είμαι πολύ ξεκάθαρος σ'αυτά που ζητάω και σ'αυτλα που δίνω ώστε να μην έχω τίποτα να φοβηθώ.
Τώρα ναι είσαι. Γιατί πριν δεν ήταν τόσο ξεκάθαρο :)
Και να σημειώσω. Μ'αρεσε πολύ αυτό με τη σύμβαση. Μήπως να του κάνω και ιδιωτική ασφάλεια; Freelancing ψαχνω..

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 04 Απρ 2008 17:41

scooterlord έγραψε:Έγινε ρε παιδια, δε θα μαλώσω κιόλας μαζί σας. Δε θέλετε δουλειά; Όλα καλά!

Και να σου πω billt, όταν ο εκάστοτε συνεργάτης θα είναι σε θέση να μου κόψει δελτίο παροχής υπηρεσιών, τότε θα του κάνω και πρόσληψη. Κι επειδή αν δουλεύεις στο χώρο ξέρεις πως δουλεύει το σύστημα, τότε θα με καταλάβεις.

Τι πρόσληψη και κουραφέξαλα????
Συμβόλαιο λέμε freelance. Έρχεσαι σε μένα μου λες τι θέλεις και σου λέω πόσα θέλω.Μετά καθόμαστε κάτω και κάνουμε ένα χαρτί που λέει ότι σήμερα στις 4/4/08 ανάμεσα στον billt στον scooterlord συμφωνούνται τα παρακάτω 1,2,3,4 .. παράδοση εως ... και πληρωμή ....
Υπογράφουμε και σφραγίζουμε (υποθέτω έχεις κάνει έναρξη) και στο τέλος με εξωφλείς και παίρνεις τιμολόγιο. Είμαι στο χώρο πάρα πολλά χρόνια και σε διαβεβαιώνω ότι έτσι δουλεύει το σύστημα.

Κατάλαβες τώρα τι είναι σύμβαση;

scooterlord

Δημοσίευση από scooterlord » 04 Απρ 2008 17:41

Τελικά υπάρχει κανείς; Τα project περιμένουν. Για μια ιδέα του τι ακριβώς γνώσεισ ψάχνω είναι σαν το project στο:

http://say-it-right.info

4 γλώσσες, βάση με πολλαπλά id, συνδιασμός με cart για πωλήσεις, διαχείρηση πολλών στοιχείων, backup, ανανέωση προϊόντων μέσω XML

scooterlord

Δημοσίευση από scooterlord » 04 Απρ 2008 17:44

billt, ευχαριστώ για τις περιττές διευκρινήσεις :Ρ Εγώ όμως δε δουλεύω με αυτόν τον τρόπο.

Εγώ λέω θέλω αυτό και δίνω τόσα. Θέλεις; Αν θέλεις καλώς, αν όχι, πάλι καλώς. Τεσπα, όταν κάποιος ενδιαφερθεί σοβαρά ας κάνει PM...

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 04 Απρ 2008 18:32

Μου φαίνεται θα κόψω τις απαντήσεις στο αναζήτηση εργασίας...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 04 Απρ 2008 19:52

Ναι Cordis, έχεις δίκιο. Και όποιος ζητάει κάτι να το γράφει τυποποιημένα για να μην γράφει εξυπνάδες για "σπατάληση χρόνου" κτλ

Anyway, δεν συνεχίζω.Οι περισσότεροι έχουμε τόσα χρόνια στο χώρο και μιλάμε πιο κόσμια από κάποιος άλλους που ..... δε βαριέσαι .....:(

Άβαταρ μέλους
supernet
Honorary Member

Δημοσίευση από supernet » 04 Απρ 2008 20:45

cordis έγραψε:Μου φαίνεται θα κόψω τις απαντήσεις στο αναζήτηση εργασίας...
Aς κόβει τις απαντήσεις από μόνος του, όποιος δεν σηκώνει μύγα στο σπαθί του.

Ο διάλογος ποτέ δεν έβλαψε κανέναν.

scooterlord

Δημοσίευση από scooterlord » 04 Απρ 2008 22:46

απο κάποιους αλλους που...? τεσπα, δεν προκειται να συνεχισω κι εγς τη συζητηση, χαιρομαι αν ολοι βγαζετε τα λεφτα που θέλετε, αν εχετε τη δουλεια που θέλετε και αν παίρνετε μεγάλη ικανοποίηση από τα project που συμμετέχετε και σας εύχομαι να μη βρείτε ποτέ "κακούς" και ξέρόλες εργοδότες σαν κι εμένα...

Το τελευταίο που θα πώ είναι, πως επειδή κι εγώ πάλευα να συντηρώ εταιρείες ηλίθιων ατόμων που επωφελούνταν των γνώσεών μου και εκμεταλλευόντουσαν την ανάγκη μου, αποφάσισα να δώσω σε κάποιους που τώρα ξεκινούν στο χώρο -και όχι εσάς που είστε ΧΡΟΟΟΟΝΙΑ στο χωρο :Ρ - και να τους δώσω τα λεφτά που κανένας δε θα τους έδινε, τις πλάτες και τη σιγουριά που αναζητούσα κι εγώ και δεν έβρισκα...

billt, αφού είσαι τόσα χρόνια δε μας δείχνεις κι εσύ κανένα portfolio να σε δούμε; Και δεν άκουσα σχόλια για τα δικά μου, θέλατε να τα δείτε και σας έδωσα urls. Λυπάμαι αν δε σας έδωσα τροφή για σχόλια...

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 04 Απρ 2008 23:21

drama i kavala stin ksanthi
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 04 Απρ 2008 23:26

scooterlord έγραψε: billt, αφού είσαι τόσα χρόνια δε μας δείχνεις κι εσύ κανένα portfolio να σε δούμε; Και δεν άκουσα σχόλια για τα δικά μου, θέλατε να τα δείτε και σας έδωσα urls. Λυπάμαι αν δε σας έδωσα τροφή για σχόλια...
koita gia ton billt mporo na miliso oti einai ok kai den chriazete oute doulies na deiksei oute na epidichtei... an kai oi doulies tou theoro oti einai para poli mikres (gia ta dika mou dedomena) an kai para poli megales gia ta dika sou ... ton sevomai...

oso gia sena...den edoses trofi gia scholia giati poli apla den echeis kanei otidipote "simantiko" pou na dinei trofi...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος KGP την 05 Απρ 2008 00:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 05 Απρ 2008 00:13

scooterlord έγραψε:απο κάποιους αλλους που...? τεσπα, δεν προκειται να συνεχισω κι εγς τη συζητηση, χαιρομαι αν ολοι βγαζετε τα λεφτα που θέλετε, αν εχετε τη δουλεια που θέλετε και αν παίρνετε μεγάλη ικανοποίηση από τα project που συμμετέχετε και σας εύχομαι να μη βρείτε ποτέ "κακούς" και ξέρόλες εργοδότες σαν κι εμένα...

Το τελευταίο που θα πώ είναι, πως επειδή κι εγώ πάλευα να συντηρώ εταιρείες ηλίθιων ατόμων που επωφελούνταν των γνώσεών μου και εκμεταλλευόντουσαν την ανάγκη μου, αποφάσισα να δώσω σε κάποιους που τώρα ξεκινούν στο χώρο -και όχι εσάς που είστε ΧΡΟΟΟΟΝΙΑ στο χωρο :Ρ - και να τους δώσω τα λεφτά που κανένας δε θα τους έδινε, τις πλάτες και τη σιγουριά που αναζητούσα κι εγώ και δεν έβρισκα...

Σου εύχομαι καλή συνέχεια και να βρεις αυτό που ψάχνεις

scooterlord

Δημοσίευση από scooterlord » 05 Απρ 2008 01:34

KGP, οντως, τιποτα δεν εχω κανει.. δικιο εχεις. Τι είναι καταχωρησεις στο Web Design Index 2 φορες; Τι είναι Platinum awards για 3d σε cgtalk, cgcars, 3dm3? Anyway, η συζητηση κατεληξε μια αηδια. Λυπαμαι που ο κόσμος έχει γίνει ΤΟΣΟ καχύποπτος και δεν κανει ενα βήμα παραπανω...

Απλα ρε παιδια, μια απορια λύστε μου. Δηλαδή τί διαφορετικό έπρεπε να πει κανείς για να βρεί ένα άτομο σαν αυτό που ζητάω;; Ότι δίνω προκαταβολή ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ;; Αυτό είναι το ζητούμενο; Το ότι όλα είναι ξεκάθαρα εξαρχης, η πληρωμη προσυνεννοημένη, τα λεφτά πάντα 50% μπροστα πριν καν ξεκινήσει η δουλειά, η ειλικρίνια και η συμμετοχή σε μεγάλα Projects, η γενικά η συναναστροφή με ένα καινούριο γκρουπ ανθρώπων που μοιράζεστε τα ίδια ενδιαφέροντα δε μετράει;

Γιαυτό η Ελλάδα δεν πάει μπροστά. Γιατί είναι μόνο πως θα κράξει ο ένας τον άλλο, πως θα το παίξει έξυπνος (και μην πει κανεις για την πρωτη παράγραφο του post αυτου - ήταν απάντηση σε χλευασμό) και γενικά πως θα τη φέρει ο ένας στον άλλο. Ειλικρίνεια μηδέν. Όλα ψευτοπαλληκαρισμοί, μαγκιές κι από ουσία τιποτα...

Και να μη σχολιάσω τη signature του KGP... εσύ είσαι άλλη κλάση...

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 05 Απρ 2008 02:06

Οι πρώτες 2 απαντήσεις που έλαβες από μένα και τον supernet ήταν καλοπροαίρετες.Εσυ απάντησες επιθετικά.

Υπάρχουν πάρα πολλά άτομα που μπορουν να σε βοηθήσουν, αλλά υπάρχουν προϋποθέσεις που θέτει ο καθένας για τις συνεργασίες. Μια από αυτές είναι οι προκαταβολή, η γραπτή συμφωνία και η νόμιμη έκδοση τιμολογίου. Εσύ από τους πελάτες σου δεν παίρνεις προκαταβολή? Δεν κάνεις σύμβαση?

Εσύ απάντησες:
Εγώ όμως δε δουλεύω με αυτόν τον τρόπο. Εγώ λέω θέλω αυτό και δίνω τόσα. Θέλεις; Αν θέλεις καλώς, αν όχι, πάλι καλώς
Θεωρώ ότι η αλαζονία χαρακτήρισε τα posts σου και προκάλεσες τον εκνευρισμό των χρηστών που σου απάντησαν.

Ρωτάς πως έπρεπε να θέσεις το θέμα? Εγώ θα έλεγα:

"Ζητούνται PHP developers για εξωτερική συνεργασία από εταιρία web για την ολοκλήρωση μεγάλων projects. Προσφέρουμε αμοιβή κατόπιν συμφωνίας και προοπτική για μόνιμη συνεργασία καθώς υπάρχει συνεχή ροή έργων. Αν ενδιαφέρεστε παρακαλώ στείλτε μας ένα σύντομο προφίλ, έργα στα οποία έχετε συμετάσχει ή αναπτύξει και σε ποιο βαθμό καθώς και τα στοιχεία επικοινωνίας σας "

Καλή συνέχεια και πάλι :P

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Εργασίας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες