Ζητείται άτομο με άριστες γνώσεις PHP

Ψάχνετε για δουλειά; Καταχωρήστε το βιογραφικό σας εδώ.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
supernet
Honorary Member

Δημοσίευση από supernet » 05 Απρ 2008 02:15

scooterlord έγραψε:Απλα ρε παιδια, μια απορια λύστε μου. Δηλαδή τί διαφορετικό έπρεπε να πει κανείς για να βρεί ένα άτομο σαν αυτό που ζητάω;; Ότι δίνω προκαταβολή ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ;; Αυτό είναι το ζητούμενο; Το ότι όλα είναι ξεκάθαρα εξαρχης, η πληρωμη προσυνεννοημένη, τα λεφτά πάντα 50% μπροστα πριν καν ξεκινήσει η δουλειά, η ειλικρίνια και η συμμετοχή σε μεγάλα Projects, η γενικά η συναναστροφή με ένα καινούριο γκρουπ ανθρώπων που μοιράζεστε τα ίδια ενδιαφέροντα δε μετράει;
Να το πω απλά... Κάποια στιγμή θα βρεις αυτόν που θέλεις έτσι όπως τον θέλεις. Μετά μπορεί να γίνετε φίλοι, κολλητοί, κουμπάροι κ.ο.κ. και να δουλεύετε και οι 2 χωρίς εγγυήσεις και με κλειστά τα μάτια.

Μέχρι να γίνει όμως αυτό, θα στο ξαναπώ, πρέπει να τον διασφαλίσεις, όπως κι αυτός εσένα :wink:

scooterlord

Δημοσίευση από scooterlord » 05 Απρ 2008 02:21

Τεσπα, επειδη δε γνωριζόμαστε, είναι λογικό ο ένας να ψάχνει λόγο να παρεξηγεί τον άλλο. Για μενα σε αυτό το χώρο μετράνε πολύ οι διαπροσωπικές σχέσεις, πιστεύω μια επαφή από κοντά βοηθάει και τις 2 μεριές. Αυτά για τα συμβόλαια περι freelancing, πρώτη φορά τα ακούω, ειλικρινά.

Εκτός κι αν μιλάω με Έλληνες της διασποράς! Στην Ελλάδα δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, ή τουλάχιστον δεν το έχω συναντήσει εγώ ΠΟΤΕ. Και έψαξα δουλειά σε πολλές εταιρίες, και δούλεψα για μερικές από αυτές, αλλά ΠΟΤΕ λόγος γυα συμβόλαιο. Εδώ κάνεις τη δουλειά ΣΩΣΤΑ και δε σε πληρώνουν κιόλας.

Και, χμ, ας ακριβολογήσω κιόλας. Χρησιμοποίησα για μένα τον όρο εργοδότης, γιατί εγώ στην ουσία παρέχω τα Projects και πληρώνω... ψάχνω όμως συνεργάτη, όχι υπάλληλο.

Άβαταρ μέλους
DataHellas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από DataHellas » 15 Απρ 2008 15:46

Μπορώ να αναλάβω οτιδήποτε σε PHP, html, javascript, ajax, βάσεις δεδομένων (mysql, postgreSQL), γραφικά, διαχείριση server (linux), κλπ κλπ. Έχω πολύ μεγάλη εμπειρία σε αυτά τα θέματα. Το πρόβλημά είναι ότι έχω ελάχιστο ελεύθερο χρόνο (σχεδόν μηδενικό). Πχ αυτή την περίοδο είμαι κλεισμένος. Θα πρέπει να μου λες τι θες και θα σου απαντώ αν και πότε μπορώ να το ξεκινήσω. Βασικά ασχολούμαι με λογισμικό γύρω από το Elxis CMS (www.elxis.org) αν σε βολεύει το Elxis ως πλατφόρμα είναι σαφώς καλύτερα. Οι δουλειές μου είναι όλες πολύ προσεγμένες και ειδικά από άποψη ασφάλειας. Δεν δουλεύω ως υπάλληλος, αλλά ως συνεργάτης και δεν κατασκευάζω κάτι αν δεν μου αρέσει.

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 15 Απρ 2008 17:16

Είμαι και εγώ εδώ....

Αν και μέχρι τα τέλη Ιουνίου είμαι λίγο πιεσμένος μιας και είμαι στα τελειώματα του δικού μου CMS - WebOS (ASCOOS CMS δες ΕΔΩ ή ΕΔΩ για περισσότερες πληροφορίες. [Το πρώτο site που θα βγει στον αέρα βασισμένο στο ASCOOS είναι το www.athos.gr ] ), εντούτοις είμαι πρόθυμος για οποιαδήποτε συνεργασία εφόσον οι απολαβές είναι normal για τα επίπεδα μου.
Επειδή όμως εδώ δεν μπορούμε να πούμε τιμές στείλε PM.

doomya

Δημοσίευση από doomya » 07 Μάιος 2008 14:20

scooterlord έγραψε:απο κάποιους αλλους που...? τεσπα, δεν προκειται να συνεχισω κι εγς τη συζητηση, χαιρομαι αν ολοι βγαζετε τα λεφτα που θέλετε, αν εχετε τη δουλεια που θέλετε και αν παίρνετε μεγάλη ικανοποίηση από τα project που συμμετέχετε και σας εύχομαι να μη βρείτε ποτέ "κακούς" και ξέρόλες εργοδότες σαν κι εμένα...

Το τελευταίο που θα πώ είναι, πως επειδή κι εγώ πάλευα να συντηρώ εταιρείες ηλίθιων ατόμων που επωφελούνταν των γνώσεών μου και εκμεταλλευόντουσαν την ανάγκη μου, αποφάσισα να δώσω σε κάποιους που τώρα ξεκινούν στο χώρο -και όχι εσάς που είστε ΧΡΟΟΟΟΝΙΑ στο χωρο :Ρ - και να τους δώσω τα λεφτά που κανένας δε θα τους έδινε, τις πλάτες και τη σιγουριά που αναζητούσα κι εγώ και δεν έβρισκα...

billt, αφού είσαι τόσα χρόνια δε μας δείχνεις κι εσύ κανένα portfolio να σε δούμε; Και δεν άκουσα σχόλια για τα δικά μου, θέλατε να τα δείτε και σας έδωσα urls. Λυπάμαι αν δε σας έδωσα τροφή για σχόλια...
αφου περιμενα τοσες μερες να αναπτυχτει το τοπικ ενα θελω να τονισω φιλε ...
μπορεις να μου πεις για ποιο λογο να σε προτιμεσει καποιος ?
εαν ενας συμφορουμιτης γνωριζει ολα αυτα που ζητας, για ποιο λογο αυτος να σου φτιαχνει ενα site εσυ να εχεις κανονισει να πληρωθεις 10.000 και σε αυτον να δωσεις πχ 2.000 αντε 3.000 ?
θυματα ψαχνεις ???? να σου πρωτεινω κατι ,διοτι ψαχνω υπαλληλους
θελεις να σε προσλαβω στην δικη μου εταιρια και να μου κλεινεις δουλιτσες και να σου δινω
κανενα ποσοστακι ? 5%- 7% τι λες ? θα ειναι και νομιμο
με ασφαλεια ΙΚΑ χαρτια εφοριας και κτλ.

κατα δευτερων ..... φτιαξε το web site σου διοτι αυτο ειναι ετοιματζιδικο template , επiσεις οι φωτογραφίες ειναι απαράδεχτες και τριτο και ποιο βασικό

βαλε τηλεφωνα και στοιχεια στην "εταιρια σου" διοτι σε λιγο καιρο
H ΣΔΟΕ θα σου κανει επισκεψη εαν δεν εισαι νομιμος

κοιτα να δεις , τι ιδέες κατευαζει ο κοσμος για να μαζεψει λεφτα !!!!

ανεβασε ενα σαιτ και καλα ....."συμβουλοι website" και ψαχνει ατομα να του κανουν τις δουλειες .......

σαινι σαινι !!!!!!!!!

ΥΓ. χρησιμοποιω ακριβος την ιδια γλωσσα που χρησιμοποιεις και εσυ

rude php !
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος doomya την 09 Μάιος 2008 12:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 07 Μάιος 2008 20:03

scooterlord έγραψε:...κι εγώ πάλευα να συντηρώ εταιρείες ηλίθιων ατόμων...
Είναι καλό να μη βρίζεις πρώην εργοδότες σου, όσο ηλίθιοι και να ήτανε. Βασική αρχή του επαγγελματία που θέλει να υπάρχει και να προχωράει.
scooterlord έγραψε:...που επωφελούνταν των γνώσεών μου και εκμεταλλευόντουσαν την ανάγκη μου...
Εκμετάλλευση υπάρχει μόνο στο στρατό.
Στο IT η αγορά είναι ανοιχτή. Ζητάς όσα θες και φεύγεις όποτε θες αν δεν σου αρέσει.
scooterlord έγραψε:...και να τους δώσω τα λεφτά που κανένας δε θα τους έδινε...
Αρκετά αφηρημένο αλλά και αισιόδοξο δεν είναι αυτό; Έχεις κάτι πιο συμπαγές να μας πεις;
scooterlord έγραψε:Μέχρι σήμερα δε βρήκα ατομο συνεπές στο λόγο του, και, πίστεψέ με ψάχνω καιρό.
... απλά απορώ που δε μπορώ να βρω αυτό που ζητάω
Ίσως κάνεις κάτι λάθος τότε. Η ποιότητα επαγγελματιών που σου έρχονται ίσως αντικατοπτρίζει το τρόπο με τον οποίο τους ψάχνεις.

Γενικά θέλεις να τρέξεις projects αλλά από τα λεγόμενα σου φαίνεσαι αρκετά τσαντισμένος και σίγουρα θα έχεις τους λόγους σου.
Σου εύχομαι καλή τύχη

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 07 Μάιος 2008 22:15

Ως εργοδότης σε web projects τα τελευταία 7 χρόνια θεωρώ ότι είναι απαράδεκτο ο εργοδότης να μην πληρώνει κάποιον που ο ίδιος επέλεξε να του αναλάβει κάτι, ακόμα και αν τελικά ο εργαζόμενος δεν ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες του. Και αυτό γιατί πρώτιστα για το ανεπιτυχές αποτέλεσμα φταίει ο εργοδότης που δεν επέλεξε το σωστό άτομο. Όταν μιλάμε για php ή για προγραμματισμό είναι μετρημένα κουκιά. Βλέπεις προηγούμενες δουλειές, συζητάς 2 ώρες και κρίνεις, αν ξέρεις βέβαια. Ποτέ δεν πας βλέποντας και κάνοντας ειδικά όταν είσαι σε παραγωγή. Όταν επιλέξεις κάποιον, αν αποτύχει αυτός ο κάποιος, το μεγαλύτερο ποσοστό ευθύνης είναι δικό σου και πρέπει να το πληρώσεις ως υπεύθυνος εργοδότης. Διαφορετικά δεν ξέρεις τι σημαίνει εργοδότης.

Ο εργοδότης είναι συνώνυμο της ευθύνης. Για τα πάντα είναι υπεύθυνος αυτός. Ακόμα και αν δεν είναι έτσι πρέπει αισθάνεται. Και στην συγκεκριμένη περίπτωση, αν τελικά σου παραδώσει κάτι που δεν σου αρέσει ο υπάλληλος/συνεργάτης/freelancer σου, τον πληρώνεις ένα μεγάλο ποσοστό ή όλα όσα συμφωνήσατε, και την επόμενη φορά θα είσαι πιο προσεχτικός στις επιλογές σου.

Δεν βρήκες κάποιον να συνεργαστείς απλούστατα γιατί έθεσες την αμοιβή του υπό την υποκειμενική σου κρίση και μετακύλησες δικές σου ευθύνες σε αυτόν. Ποιος θα ασχοληθεί μαζί σου υπό τέτοιες συνθήκες σε ένα τόσο δυσεύρετο αντικείμενο όπως το php development; Έχεις αναθέσει ποτέ δουλειά freelancing σε ξένα sites ανάθεσης έργων; Το ξέρεις ότι ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ SITES ΑΠΑΙΤΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΟ-ΠΛΗΡΩΜΗ του project στην εταιρεία που διαχειρίζεται το site ΣΑΝ ΔΕΣΜΕΥΣΗ, ώστε να αισθάνεται ο developer ασφαλής και απερίσπαστος στην εργασία του; Αν δεν σου αρέσει το αποτέλεσμα διαπραγματεύεσαι την αμοιβή και συνήθως ο developer αμοίβεται είτε με ολόκληρο το ποσό είτε με το μεγαλύτερο μέρος του γιατί απλά είτε ήταν ασαφής ο εργοδότης είτε νόμιζε ότι το project ήταν ημιτελές ή κακό, ενώ στην πραγματικότητα ήταν ό,τι ζήτησε.

Με λίγα λόγια η προσωπική εντύπωση που αποκόμισα από εσένα που ζητάς αυτό το πράγμα είναι ότι είσαι υπερ-ενθουσιασμένος για κάποια χρήματα που πήρες από κάποια projects που ανέλαβες και, ακούγοντας ειδήσεις που λένε για ανεργίες και τέτοια, νομίζεις ότι θα σκιστεί κάποιος να σε ικανοποιήσει. Αμ δε. Η ανεργία ισχύει για τους ανειδίκευτους και όχι για τους περιζήτητους. Εγώ έκανα 1 χρόνο να βρω υπάλληλο που θα μου κάνει τη δουλειά μου, πράγμα που μου κόστισε και σε χρόνο και σε χρήμα (η εξαργύρωση της ευθύνης του εργοδότη που λέγαμε).

Και κάτι τελευταίο. Η τελειότητα που ζητάς, δεν υπάρχει στα projects που εσύ ο ίδιος έφτιαξες. Πιο μετρημένο ύφος δεν θα έβλαπτε γνωρίζοντας ότι ακόμα και εσύ δεν είσαι τόσο τέλειος.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 08 Μάιος 2008 13:43

Βασικά... Καλημέρα σας :)
cordis έγραψε:Μου φαίνεται θα κόψω τις απαντήσεις στο αναζήτηση εργασίας...
Αφεντικούλη ψυχραιμία :D , χαλάρωσε, κι άφησε τον Αριστοφάνη (που έχεις και έχουμε όλοι οι Έλληνες μέσα μας) να εκδηλωθεί.
Μόνο και μόνο το στήσιμο του FS θα έπρεπε να είναι ΤΟ δείγμα εργασίας, τουλάχιστον, αρκετών από 'δώ μέσα....
Φαντάσου δηλαδή τι επιπέδου Τεχνική (και όχι μόνο) δουλειά έχετε κάνει, ώστε όσες φορές έχω επιχειρήσει να μπω από το σπίτι, με τον υπερσύγχρονο εξοπλισμό μου(P3 ΝΑΙ P3 PC, modem του ΚΆΠΟΤΕ, και σύνδεση ΟΤΕΝΕΤ PSTN 56 -η ΓΝΩΣΤΗ ΑΡΧΑΙΑ-, κλπ. κλπ), η σύνδεση γίνεται -με ταχύτητα PSTN 56-, η είσοδος γίνεται ΑΜΕΣΩΣ, η δε εξερεύνηση-πλοήγηση πάει ΣΦΕΝΤΟΝΑ-ΣΦΑΙΡΑ! ...Λίαν επιεικώς ΜΕΤΡΙΑ δουλειά δηλαδή!!! :lol: :lol:
Και θέλετε να μας πείτε δηλαδή εσύ Cordis, κι οι λοιποί FreeStuffίτες, ότι γνωρίζετε από PHP;; :P 8)
Προσωπικά μπορεί να έχω ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ ΜΑΥΡΑ από PHP. Γνωρίζω ωστόσο άλλες γλώσσες προγραμματισμού, γνωρίζω κάποια πραγματάκια από PC και θεωρώ ότι μπορώ να έχω κάποιαν άποψη. Κρίνοντας πρώτα από το αποτέλεσμα (Στήσιμο-λειτουργικότητα κλπ κλπ) και δεύτερο από παρακολούθηση των posts διαφόρων -σε θέματα PHP- μπορώ να καταλάβω (σε κάποιον βαθμό) το επίπεδο γνώσης.
Μπορεί να μη βαθμολογώ με ΑΡΙΣΤΑ, καθώς ο όρος αυτός είναι απόλυτος κι η εξέλιξη τερματίζει σ'αυτόν. Πλην όμως φίλτατε κ. Cordis, λοιποί φίλτατοι κ.κ. Mods κλπ, τείνετε 'ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ' :P στο ΑΡΙΣΤΑ! :respect:
Επίσης το ύφος, η σεμνότητα, η τεκμηρίωση των posts σε θέματα PHP (και όχι μόνο) είναι ισχυρές ενδείξεις για τα επίπεδα Γνώσης των συμμετεχόντων.

Από την άλλη μεριά, βρήκα στο topic αυτό -δυστυχώς- ένα ακόμα αρνητικό-σχετικό επιχείρημα στα όσα γράφω στο άλλο topic (περί Πληροφορικής-Επαγγελματιών και εκπαίδευσης από τον ιδιωτικό τομέα).
Μήπως, στην Ελλάδα μας, έχει παρεξηγηθεί ο όρος "Ιδιωτικός Τομέας"; Μήπως ο όρος "Εργοδότης" συγχέεται με τον όρο "Αφέντης" :question:
Εννοείται φυσικά, ότι εξαιρούνται όσοι κατανοούν εμπράκτως τη σημασία του όρου "Εργοδότης"!!! Δεν μ'αρέσει να 'Ισοπεδώνω'.
cdhyper έγραψε:Η τελειότητα που ζητάς, δεν υπάρχει στα projects που εσύ ο ίδιος έφτιαξες. Πιο μετρημένο ύφος δεν θα έβλαπτε γνωρίζοντας ότι ακόμα και εσύ δεν είσαι τόσο τέλειος.
:respect:
Ρε αδέλφια, λέτε κάτι ανάλογο να είναι ο λόγος που δεν με πιστεύουν όταν δηλώνω "ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑΣ";; :D
Αφού, να φανταστείτε, είχα σκοπό να βάλω αγγελία -"Ως ΑΥΤΟΚΡΑΤΩΡ"-: 'Αφέντης ζητεί Δούλους. Πληροφορίες Εντός.', και ήρθε αυτό το post του cdhyper και μου έκοψε τα φτερά μου. :crybaby: :crybaby:
Δηλαδή φίλτατε κ. cdhyper για ποιόν λόγο, μου κόβετε τα φτερά μου έτσι σκληρά και άκαρδα, και διστάζω τώρα να βάλω την αγγελία μου; Ε; :P

Και -τέλος- κάτι κι από μένα προς τον αγαπητό scooterlord:
Δεν ξέρω πώς 'δουλεύει' η αγορά σας σήμερα, και πώς εννοεί ο καθένας τον όρο "Freelancing". Ωστόσο, ξέρω καλά ότι το ρητό "Οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους!!!!" ούτε ειπώθηκε ΤΥΧΑΙΑ, ούτε -μετά από τόσους αιώνες- εξακολουθεί να είναι επίκαιρο ΤΥΧΑΙΑ!
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Εργασίας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες