Domain για χωριό

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Domain για χωριό

Δημοσίευση από Garakatsamol » 03 Απρ 2008 22:49

Ήθελα να ρωτήσω αν δικαιούται κάποιος ιδιώτης να κατοχυρώσει domain του ονόματος ενός χωριού. Η περίπτωση έχει ως εξής:
Υπάρχει κάποιος δήμος ο οποίος (μετά καποδίστρια) περιέχει και την κοινότητα στην οποία αναφέρομαι και η οποία έχει διαφορετικό όνομα από το Δήμο. Το domain της κοινότητας έχει κατοχυρωθεί από κάποιον ιδιώτη. Τώρα ο δήμος θέλει να φτιάξει ιστοσελίδα για το συγκεκριμένο χωριό και ενδιαφέρεται για το domain. Υπάρχει περίπτωση να το διεκδικήσει από τον ιδιώτη?

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Domain για χωριό

Δημοσίευση από Garakatsamol » 03 Απρ 2008 23:06

Ευχαριστώ, θα το κοιτάξω

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Domain για χωριό

Δημοσίευση από Banavas » 03 Απρ 2008 23:16

Δεν θα το διεκδικήσει απλώς θα το πάρει οποσδήποτε. Ο ιδιώτης μπορεί να το κρατήσει το πολύ μέχρι την επόμενη αναναίωση. Μετά θα έρθει το τέλος.........
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Domain για χωριό

Δημοσίευση από Garakatsamol » 03 Απρ 2008 23:24

Εκεί που κολλάω είναι το εξής:
Επειδή το domain ΔΕΝ είναι το όνομα του δήμου πχ έστω ότι πρόκειται για την κοινότητα της "κάτω τραχανοπλαγιάς" η οποία μετά τον καποδίστρια υπάγεται στον "Δήμο Λευκόπετρας". Το leukopetra.gr λογικά μπορεί να το διεκδικήσει. Το katotraxanoplagia.gr όμως θα μπορεί?

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Domain για χωριό

Δημοσίευση από Basilakis » 03 Απρ 2008 23:42

Den nomizw kan, pws tha endiaferthei. Eixa mia paromia periptwsi kai milise me ton dimo, o dimos tou edwse adeia. spanio men alla simvainei :)

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Domain για χωριό

Δημοσίευση από Garakatsamol » 03 Απρ 2008 23:46

Basilakisweb έγραψε:Den nomizw kan, pws tha endiaferthei. Eixa mia paromia periptwsi kai milise me ton dimo, o dimos tou edwse adeia. spanio men alla simvainei :)
Εγω είμαι με το δήμο : :P

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Domain για χωριό

Δημοσίευση από Basilakis » 03 Απρ 2008 23:48

Yea sorry :$

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Domain για χωριό

Δημοσίευση από scoobby » 03 Απρ 2008 23:50

εαν ειναι χωριο η κοινοτητα δεν εχει το δικαιωμα να στο παρει χωρις δικη,με δικη και εαν το τραβηξει μεχρι εκει δεν ξερω.Παντως εμενα εχει παρει το ματι μου αρκετα ιδιωτικα σαιτ για χωρια.

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Domain για χωριό

Δημοσίευση από Banavas » 04 Απρ 2008 00:12

Παιδιά μη σκοτώνεστε, το θέμα είναι απλό. Το ΙΤΕ έχει ένα κατάλογο με τα ονόματα "τοπωνυμίων". Αν πέφτεις μέσα στον κατάλογο απλά δεν αναναιώνεσαι. δεν έχει σημασία αν το διεκδικεί κανείς.
Τα διάφορα site που υπάρχουν είτε είναι τα επίσημα (από τους δήμους) είτε δεν περιέχουν το όνομα ακριβώς πχ είναι ανορθόγραφα ή με διαφορετική γραφή ή με πρόσθετα στην ονομασία πχ ikolopetinitsamas.gr, είτε δεν έχουν φτάσει σε αναναίωση μετά από την αλλαγή που δεν επιτρέπει την κατοχύρωση "τοπωνυμίων".
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Domain για χωριό

Δημοσίευση από Hermeia » 04 Απρ 2008 04:05

Garakatsamol έγραψε:Το katotraxanoplagia.gr όμως θα μπορεί?
.. κι οτι σκεφτόμουνα να παρω το www.katw_trahanoplagia.eu ...

Θέλω να πω ότι στην "σπάνια" γλώσσα μας παιζει πολύ το πως μετατρέπεις σε λατινικα, το πώς γεμίζεις ανάμεσα στα κενά των λέξεων και το αν προτιμάς να πληρώνεις τους ... χμ.. (απο πλευράς τήρησης της διεθνούς διαδικτυακής νομοθεσίας) υπεύθυνους του .gr ή επιλέγεις να το παιξεις ευρωπαίος..

το μονο χωριό που θα με ενδιέφερε το λένε Αγιο Δημήτρη.. οπότε καταλαβαίνετε..
πάντως αμα το ψάξω, σίγουρα θα βρώ κάποια καλή λύση (πχ καποιο παλιο ξεχασμενο παρατσουκλι του πριν την επέλαση της εκκλησίας..)
Θέλω όμως να δω πως θα λύσει η παραπάνω περιγραφόμενη ελληνική πρακτική το ζήτημα της ιστοσελίδας όλων των τόπων που τους λένε "Βαθύ" στα περισσότερα ελληνικά νησιά.. εγώ πιστεύω ότι θα έπαιρνα άνετα το "va8y.gr" .. ή ίσως ακόμα και το va9y.gr H va8u.gr .. ba8i, .. κλπ. με επιχείρημα ότι το σωστό όνομα ειναι μονο το www.βαθυ.gr και το αντίστοιχο φραγκολεβαντίνικο του ΕΛΟΤ.. και να δουμε ποιος θα γελάσει τελευταίος αν δεσμεύσουν όλες τις εναλλακτικές που δειχνουν ή/και που ακουγονται όπως όλα τα μυριάδες ελληνικά τοπωνύμια σε όλες τις παραλλαγές τους..)

Για γελια και για κλάματα είμαστε και στο ζήτημα αυτο.. και συγνώμη φίλη/φίλε για το προβλημά σου, η σωστη απάντηση είναι παραπάνω, ρωτάς την αρμόδια αρχή για το τί ισχύει και τί δικιολογητικά χρειάζεται - και ψάχνεις πρώτα και την βελτιστη ΕΛΟΤ μεταφορά του ονόματος..

σε καλό μας.
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Domain για χωριό

Δημοσίευση από Garakatsamol » 04 Απρ 2008 04:15

Ευτυχώς ή δυστυχώς το όνομα που θέλω γράφεται με έναν μόνο τρόπο. Κατά τα άλλα έχεις δίκιο υπάρχει πρόβλημα με το συγκεκριμένο θέμα της μεταφοράς στα λατινικά. Ο ΕΛΟΤ όπως λες έθεσε κάποιους κανόνες αλλά και πάλι δεν είναι και πολύ ικανοποιητική η ρύθμισή του διότι φωνητικά δεν ανταποκρίνονται σωστά τα ελληνικά στα λατινικά.
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Θα επικοινωνήσω με τους φορείς και θα σας ενημερώσω

Panagioths

Domain για χωριό

Δημοσίευση από Panagioths » 04 Απρ 2008 16:14

Αν είναι μέσα στην λίστα που έχει στο site το ΙΤΕ τότε ο Δήμος κάνει καταγγελία στην ΕΕΤΤ και μόλις αποφανθεί η ΕΕΤΤ του το διαγράφουν αμέσως (όχι μέχρι την επόμενη ανανέωση) και το παίρνει ο Δήμος. Εαν πάλι δεν είναι μέσα στην λίστα τότε μιλάς με την ΕΕΤΤ (όχι με το ιτε, το ιτε δεν έχει καμία δικαιωδοσία) και σου λένε τι γίνεται ακριβώς...

xrisvol

Domain για χωριό

Δημοσίευση από xrisvol » 09 Φεβ 2009 15:17

Φίλοι μου γειά σας

Παρόμοιο πρόβλημα είχα και εγώ και θέλω από την πείρα σας να μου πείτε κατά την γνώμη σας τι "γίνεται".

Μένω στο Δήμο Κάρλας Μαγνησίας και το 2004 μου ήρθε μια ιδέα να φτιάξω κάτι για την περιοχή μου , καθότι είμαι best newbie σχεδιαστής.

Πριν προχωρήσω (τότε το 2004) στην καταχώρηση ονόματος είδα ότι υπήρχε η απαγόρευση από το ΙΤΕ - στον κατάλογο που υπάρχει - το όνομα www.karlas.gr .

Εγώ την σελίδα μου την ονόμασα www.e-karla.com .

Τώρα
1) το www.ekarlas.gr το έχει κατοχυρωμένω ο Κος ΝΟΜΑΡΧΗΣ ΣΑΜΟΥ, ΙΚΑΡΙΑΣ & ΦΟΥΡΝΩΝ κος ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν. ΚΑΡΛΑΣ
2) Το www.karla.gov.gr το έχει κατοχυρωμένο ο Δήμος Κάρλας Μαγνησίας.
3) Το www.karlas.gr έχει απαγόρευση από το ΙΤΕ.

Και ρωτάω φίλοι μου :
Το www.karla.gr μπορώ τελικά να το κατοχυρώσω ή θα έχω πρόβλημα;

Δεν μπορεί κάτι θα ξέρετε. :D

Περιμένω απαντήσεις παντού (εδώ στο mail στην σελίδα μου)

Φιλικά
Χρήστος

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες