Γνώμες για οθόνη ... 28''

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 04 Απρ 2008 09:37

Για πείτε καμια γνωμη ρε παιδια για αυτηνα:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.150535

Ξερουμε και τι πάνελ φοράει?
(Για TN την κόβω εγω.)
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 04 Απρ 2008 10:51

Κατά πρώτον μια ΚΑΛΗΜΕΡΑ όλη δική σου....
Αν την θέλεις για σένα την οθόνη, και μάλιστα 28", να σε υποθέσω για image processing; Κι αν ναι, αλλά και γενικότερα, μόνο αν την βάλεις μπροστά σου και της "ρίξεις" τα "δύσκολά σου" θα καταλάβεις αν σου κάνει. Μην ξεχνάς ότι το μηχανάκι αυτό έχει να κάνει ΑΠ'ΕΥΘΕΙΑΣ με τα μάτια!!... Αυτό σημαίνει -στην κακή περίπτωση- περίεργες νύστες, ζαλάδες, απώλεια συγκέντρωσης κλπ. Στην καλή περίπτωση -αντίθετα- σημαίνει ανεξήγητο ανέβασμα διάθεσης & απόδοσης, κλπ.
Ο κάθε κατασκευαστής, κι ο κάθε "πωλητής" παραθέτει κάποια χαρακτηριστικά, τα περισσότερα από τα οποία ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ τα πιστεύεις, ενώ άλλα σου είναι τελείως άχρηστα για τη δουλειά για την οποία -ίσως- προορίζεις την οθόνη σου.
Ακόμα και την ίδια ακριβώς να είχα, το περισσότερο που θα μπορούσα να σου γράψω θα ήταν δικές μου εμπειρίες.
Ξέρεις, Connor, δουλεύω σε κάποια Φαρμακευτική Εταιρεία κι έχω κάποια επαφή με Οφθαλμιάτρους... Η πλέον μοντέρνα φιλοσοφία που άκουσα από τον κλάδο αυτό (μ'έστειλαν αδιάβαστο) ήταν: "Ο άνθρωπος βλέπει με τον εγκέφαλο!" :o
Φαντάζεσαι λοιπόν τον λόγο γιατί μια οθονάρα που ίσως μου αρέσει πάρα πολύ, εσύ μπορεί να την βρίσκεις ΜΕΤΡΙΑ, η @Sheena ΚΑΚΗ, κλπ κλπ Δεν έχουμε την ίδια κατασκευή εγκεφάλου=>Δεν έχουμε ίδια οπτικά νεύρα, οπτικά κέντρα=>Δεν έχουμε ίδιες αντιδράσεις σε οπτικά ερεθίσματα!!!!!
Από κάποιον από μας το καλύτερο που έχεις να πάρεις, επίσης, είναι αν η συγκεκριμένη οθόνη είναι αξιόπιστη -ως μηχάνημα- και δεν παρουσιάζει λειτουργικά προβλήματα.
Σου συνιστώ πάντως, αν έχεις την άνεση, να την δεις και να την "δουλέψεις" σα κάποιο μαγαζί, ώστε να έχεις δική σου άποψη από πλευράς ΟΠΤΙΚΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ! :wink:
Ελπίζω να βοήθησα και να μη σε ζάλισα :P
Καλημέρα :pint:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 04 Απρ 2008 10:57

να σε υποθέσω για image processing;
Οχι.
Για Games και για Videos.
μόνο αν την βάλεις μπροστά σου και της "ρίξεις" τα "δύσκολά σου" θα καταλάβεις αν σου κάνει.
Βασικα αυτο που με ενδιαφερει κιρίος εινα να μην έχει ghosting.
Οσες οθονες εχω πάρει (22-24) περαν μιας Benq, ειναι αθλιες.(Asus, LG, Nec)
υτό σημαίνει -στην κακή περίπτωση- περίεργες νύστες, ζαλάδες, απώλεια συγκέντρωσης κλπ
Μπα. Τετχια προβληματα δν έχω.ειμαι πανω στα PC περιπου 10-11 ώρες την μερα.
Μονο με CRT οθονες εχω τετχιο προβλημα
Ελπίζω να βοήθησα και να μη σε ζάλισα
Οχι βρε. καλοδεχουμενη η καθε γνωμη/αποψη.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 04 Απρ 2008 13:32

Connor MacLeod έγραψε: Για Games και για Videos.
Ελπίζω, σχετικά με τα Games να έχεις υπ'όψιν τις προειδοποιήσεις της Nintendo (και όχι μόνον αυτής) περί πιθανότητας επιληπτικών-νευρικών σπασμών από χρήστες των games, καθώς οι συσκευές έχουν ένα περίεργο frame-rate, που "βαράει" κυριολεκτικά στο νευρικό σύστημα. Απλώς έχε τον νού σου! :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες