Σοβαρό πρόβλημα - οι εικόνες δεν εμφανίζονται!

Ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την HTML, XHTML και την κατασκευή σελίδων για το Web.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nathanlyk

Δημοσίευση από nathanlyk » 04 Απρ 2008 23:05

Έχω ανεβάσει το www.antonispolitisart.com.
Ενώ οι εικόνες στην επιλογή TA ΕΚΘΕΜΑΤΑ ΜΟΥ, φαίνονται όταν "τρέχω" τη σελίδα από το pc μου, όταν μπαίνω στη σελίδα από τον internet explorer οι εικόνες δεν εμφανίζονται! ! Τι φταίει σε αυτό? ? ?? ????????????????????????????????

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 05 Απρ 2008 00:22

Ρε συ αντώνι, κρίμα είναι με τόσες καλές δουλείς, να χαλίεσαι με τέτοια σελίδα. Sorry Που το λέω, αλλα τα έργα σου είναι εξερετικά οπίτε μου βγαινει αυτό.

ANyway,

αυτά τα ??? ωγαίνουνε απο mySQL?

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Δημοσίευση από MichalisS » 05 Απρ 2008 00:44

Εμένα πάντως μια χαρά μου τις εμφανίζει... -Μετά από αρκετή ώρα φυσικά...-

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 05 Απρ 2008 01:10

Αντώνη έχεις βάλει τις φωτογραφίες στο κανονικό τους μέγεθος και έχεις μικρύνει το κελί τους για να φαίνονται σαν thumbnails.
Αυτό προκαλεί τεράστια καθυστέρηση σε όποιον πάει να δεί τα έργα σου και εκνευρισμό.

Προτείνω αρχικά να μετατρέψεις τις εικόνες σε μικρογραφείες, 80χ60 πχ με κάποιο πρόγραμμα και να τις ανεβάσεις ξανά.

Ωραίες δουλειές, by the way :)
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 05 Απρ 2008 07:33

φυσικο ειναι να αργουν καθως καθε εικονα εχει τεραστιο μεγεθος

500 kb ειναι μια εικονα που ειδα
πολλαπλασιασε με το συνολο των εικονων που εχεις στην πρωτη σελιδα και θα τρομαξεις απο το μεγεθος που πρεπει να ανοιξει ενας χρηστης για να τις δει ολες

κανε ενα thumbnail ( μικρογραφια ) για κθε εικονα και βαλε την στην πρωτη σελιδα για να σου ανοιγει αμεσα

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 05 Απρ 2008 13:40

Αυτό που κάνω εγώ σε παρόμοια..
(βλέπε http://homepages.pathfinder.gr/hermeia/album/agr.htm )
- εκός από το ότι δεν βάζω ποτέ φωτογραφίες-τέρατα Online, -
πάντως στην σελίδα-κατάλογο με πολλές φωτοργαφίες βάζω μικρά τους αντίτυπα που τα αποκαλώ "γραμματόσημμα" - συνήθως με μέγιστο μέγεθος 150πίξελ (σε όποια είναι η μεγαλύτερη διάσταση κάθε φωτό..).
Γυσικά μπορείς να πας για ελαφρά μεγαλύτερες, πχ. 200 Pixel ή κάτι τέτοιο..
Και κάποι υπάρχουν και κάποια προγράμματα που το κάνουν αυτό (δημιουργούν μικρές εκδοχές των φωτογραφιών που τα ταϊζεις..), αλλα δεν τα έχω φτάσει/ψάξει ακόμα.

Η σελίδα-παράδειγμα παραπάνω είχε φτιαχτεί για να λειτουργεί αποδεκτά σε συνδέσεις 56Κ .. και ίσως και μλίγη υπομονή και σε 28Κ.. ενω σήμερα με τις ευρυζωνικές ανοίγει άμεσα..
- και αν χρειαστεί να προστεθούν πολλές ακόμα φωτό (στον κατόλογο), θα μπεί ένα όριο και θα συνεχίζουν σε επόμενη σελίδα.

Μετά οι "μεγάλες" φωτό που ανοίγουν αν επιλέξεις (τα περισσότερα) απο τα "γραμματόσημα" του καταλόγου, θα μπορούσαν άνετα να είναι όσο μεγάλα θέλεις, ειδικά αν θα ανέφερες στον επισκέπτη το (περίπου) μέγεθός τους, επειδή
- όταν κάποιος κάνει κλίκ πάνω σε μια μικρή εικόνα online, βασικά περιμένει να ανοίξει μια μεγαλύτερη εικόνα
- η επόμενη σελίδα έχει μόνο μια εικόνα κι όχι πολλές.. οπότε δεν πολαπλασιάζεται το πρόβλημα του χρόνου φόρτωσης επί τον αριθμό των σελίδων.

Καλή δουλειά.
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “HTML και XHTML”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες