Βοήθεια σε ένα SQL Query

Γενικές συζητήσεις για SQL και SQL Servers (RDBMS)

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
biz

Βοήθεια σε ένα SQL Query

Δημοσίευση από biz » 09 Απρ 2008 00:32

Έχω ένα πίνακα σταθμοί και ένα τιμές. Οι 2 πίνακες συνδέονται με ένα κοινό πεδίο idstation όπου στον πίνακα σταθμοί είναι primary key. Κάθε σταθμός αλλάζει συχνά τιμές αλλά μας ενδιαφέρει πάντα η τελευταία.
Θέλω ένα sql query όπου να μου δίνει σε μια λίστα τους σταθμούς ταξινομημένους κατά την φθηνότερη τιμή και η τιμή που να εμφανίζει για κάθε σταθμο να είναι η τελευταία που έχουμε δώσει.

Παλιότερα είχα ένα πεδίο active στον πίνακα τιμές όπου μόλις εισήγαγα μια νέα τιμή για ενα σταθμό γινόταν true και η προηγούμενη active τιμή γινόταν false.
Έτσι για κάθε σταθμό είχα μια active τιμή και μπορούσα να έχω με ένα left outer join τις τελευταίες τιμές για κάθε σταθμό ταξινομημένες με αύξουσα ή φθίνουσα σειρά.
Τώρα θέλω να καταργήσω το πεδίο active ώστε να γίνει πιο γρήγορα η εισαγωγή τιμής αλλά δεν μπορώ να βρω το κατάλληλο sql query.
Όποιος μπορεί να δώσει κάποια ιδέα θα με βοηθήσει ουσιαστικά.

thanks

Άβαταρ μέλους
Snowball

Βοήθεια σε ένα SQL Query

Δημοσίευση από Snowball » 08 Απρ 2009 10:59

biz έγραψε:Έχω ένα πίνακα σταθμοί και ένα τιμές. Οι 2 πίνακες συνδέονται με ένα κοινό πεδίο idstation όπου στον πίνακα σταθμοί είναι primary key. Κάθε σταθμός αλλάζει συχνά τιμές αλλά μας ενδιαφέρει πάντα η τελευταία.
Θέλω ένα sql query όπου να μου δίνει σε μια λίστα τους σταθμούς ταξινομημένους κατά την φθηνότερη τιμή και η τιμή που να εμφανίζει για κάθε σταθμο να είναι η τελευταία που έχουμε δώσει.

Παλιότερα είχα ένα πεδίο active στον πίνακα τιμές όπου μόλις εισήγαγα μια νέα τιμή για ενα σταθμό γινόταν true και η προηγούμενη active τιμή γινόταν false.
Έτσι για κάθε σταθμό είχα μια active τιμή και μπορούσα να έχω με ένα left outer join τις τελευταίες τιμές για κάθε σταθμό ταξινομημένες με αύξουσα ή φθίνουσα σειρά.
Τώρα θέλω να καταργήσω το πεδίο active ώστε να γίνει πιο γρήγορα η εισαγωγή τιμής αλλά δεν μπορώ να βρω το κατάλληλο sql query.
Όποιος μπορεί να δώσει κάποια ιδέα θα με βοηθήσει ουσιαστικά.

thanks
Να μην καταργήσεις το πεδίο active απλά να του βάλεις ένα index για να επιταχυνθεί το query σου και να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς left outer join. :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βάσεις Δεδομένων και SQL - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες