εκτύπωση φωτογραφιών

Συζητήσεις για την τοπική βάση δεδομένων Access της Microsoft

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
aterzakis

εκτύπωση φωτογραφιών

Δημοσίευση από aterzakis » 09 Απρ 2008 01:45

θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να εκτυπώνω σε μια έκθεση κάποιες φωτογραφίες απο κάποιες εγρραφές που έχω καταχωρήσει σε έναν πίνακα(από το πεδίο photo πχ)?γιατί δεν μου τις εμφανίζει.. και αυτές θα μπορούσα να τις εκτυπώνω σε ένα έγγραφο word? ξέρω τη διαδικασία και τις απαραίτητες εντολές για να εκτυπώσω τιμές από πεδία (πχ επώνυμο) σε συγκεκριμένα σημεία ενός εγγράφου word..ισχύει το ίδιο και για τις φωτογραφίες?

Άβαταρ μέλους
kon73
Script Master
Επικοινωνία:

εκτύπωση φωτογραφιών

Δημοσίευση από kon73 » 14 Απρ 2008 01:47

Φίλε aterzakis
Αν κατάλαβα καλά θέλεις ένα report το οποίο να τυπώνει τις Linked ή embeded φωτογραφίες στην βάση δεδομένων σου ; Οι φωτογραφίες σου είναι Linked ή embeded ?
Έβαλες DataType OLEObject ; αν ναι στο Insert Object έβαλες Create from File ή Create New

Γράψε μου περισσότερα ή αν θέλεις στείλε ένα sample της mdb σου.

Φιλικά
kon73[/i]

aterzakis

εκτύπωση φωτογραφιών

Δημοσίευση από aterzakis » 15 Απρ 2008 15:11

δεν το εχω κανει ακομα απλα ρωτάω για να δω αν θα αναλάβω μια εργασία που θέλουν να μου αναθέσουν.. θα τα κάνω όλα αυτά μπου μου λες.. θα το κάνω σύνδεση κάθε εγγραφής με την αντίστοιχη foto.. απλά μετά που θέλω να εκτυπώνετε κάπου η ίδια η foto θέλει κάτι ξεχωριστό ή όπως εκτυπώνω το ΕΠΩΝΥΜΟ πχ θα εκτυπωθούν και οι φωτο?

Άβαταρ μέλους
kon73
Script Master
Επικοινωνία:

εκτύπωση φωτογραφιών

Δημοσίευση από kon73 » 15 Απρ 2008 19:44

Φίλε aterzakis,

Μπορώ να πω απλά με δύο λόγια ότι ναι θα σου εμφανίζεται στο report ως απλό πεδίο αρκεί να κάνεις σε κάθε record στο πεδίο σου με δεξί κλικ Create from File και να διαλέξεις την φωτό σου.

Αν το επιλέξεις Link δεν πρέπει να αλλάξεις την τοποθεσία των φωτογραφίων και διατηρείς μικρό το μέγεθος της βάσης σου. Αλλιώς αν υπάρχει ο κίνδυνος να αλλάξεις τοποθεσία των φωτογραφίων σου τότε φίλε μου με επιβάρυνση το μέγεθος της βάσης mdb ενσωματώνονται οι φωτογραφίες στο mdb αρχείου σου.

Αυτά το λοιπόν

Φιλικά

kon73

Απάντηση

Επιστροφή στο “MS Access”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης