Σήμερα στον κόσμο .... ( τελευταία νέα )

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 11 Απρ 2008 13:31

Εγώ μετά το τέλος της 3ης Γυμνασίου, πήγα 8 μέρες Πολωνία, και 10 μέρες Βόρεια Γαλλία, στην περιοχή της Νορμανδίας. Οι γονείς μου μου είχαν εμπιστοσύνη και με άφησαν να πάω. Εγώ απλά πέρασα καλά και τους έδειξα ότι είχαν δίκιο για την εμπιστοσύνη που μου έδειξαν :wink:

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 11 Απρ 2008 14:17

Την εμπιστοσύνη στο παιδί σου την αποκτάς ανάλογα με την διαπαιδαγώγηση που έχεις κάνει.

Αν το παιδί αντιληφθεί ότι δεν του έχεις εμπιστοσύνη αντιδράει εντελώς με τον αντίθετο τρόπο από αυτόν που περιμένεις

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 11 Απρ 2008 15:43

Είναι μία απ'τις δύσκολες φάσεις όπου έχετε όλοι κάποιο δίκιο!!
Αφ'ενός ο @deninho και ο @lunarmedia από την οπτική γωνία των παιδιών, αφ'ετέρου κι ο @fiskilis από τη γωνία του γονιού.
@deninho και @lunarmedia μην ξεχνάτε παιδιά, ότι η 'Τέχνη-Τεχνική' των Παιδόφιλων (τουλάχιστον αυτών) εξελίσσεται καθημερινά. Αυτό σημαίνει ότι από τότε που πήγατε εσείς στις εκδρομές που αναφέρετε, μέχρι την ημέρα που έγινε το επεισόδιο του @fiskilis με την κόρη του, πρέπει να υπήρξε αρκετή εξέλιξη και στην 'Τέχνη' και στην 'Τεχνική'!!!
Εδώ έχουν φτάσει να 'τρέχουν' παγκοσμίως τη Δίωξη Παιδικής Πορνογραφίας μέσω Internet, που -αν μη τι άλλο- έχει ΤΣΑΚΑΛΙΑ στην ιχνηλάτηση.
Από την άλλη, οι διωκτικές αρχές κάθε χώρας αντιμετωπίζουν ΟΛΕΣ ισχυρή λειψανδρία λόγω 'λελογισμένων' προϋπολογισμών και γενικότερης ύφεσης. Οπότε κι αυτές (οι διωκτικές αρχές κάθε χώρας) δεν είναι και στα καλύτερά τους, προκειμένου να παράσχουν προστασία στα παιδιά-τουρίστες τους... Ούτε εκεί μπορείς να στηριχτείς λοιπόν! :naughty:
Για συνοδούς καθηγητές δεν το συζητάμε :myeye: (Η Τήρηση του Συντάγματος επαφίεται στον Πατριωτισμό των Ελλήνων!!!)<---παλιό άρθρο Νο. 114 του Συντάγματός μας.
Τι μένει λοιπόν για έναν ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ-ανήσυχο γονιό;;;!!!
Το γεγονός ότι επιστρέψατε από τις εκδρομές, που αναφέρετε, σώοι, αβλαβείς και χαλαρωμένοι είναι αποτέλεσμα Ναι μεν της σωστής διαπαιδαγώγησης που είχατε από τους δικούς σας, αλλά και καλής Τύχης (ταυτόχρονα: ΙΣΩΣ σωστοί συνοδοί καθηγητές, και μη-στοχοποίησή σας από κάποιον 'επαγγελματία'!).
Ζούμε όλοι στον ίδιο κόσμο, και γνωρίζετε καλά τις διαστάσεις που έχει πάρει παγκοσμίως η ΒΙΑ σε όλες τις μορφές της. Πιστεύω ότι κι εγώ στη θέση του @fiskilis θα αντιδρούσα παρόμοια με την κόρη του, ή με οποιονδήποτε από τους δύο γιούς μου!!!
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stathis » 11 Απρ 2008 15:48

fiskilis έγραψε:και βεβαια της το εξηγησα
απλα δεν μπορω να καταλαβω τους γονεις που αφηνουν παιδια αυτης της ηλικιας να ειναι μονα τους και μαλιστα εκτος χωρας για μερες !!

τοσο εμπιστευονται τα παιδια τους η δεν τους ενδιαφερει τιποτα πλεον ??

και αντε εμπιστευεσε το παιδι σου !
τους αλλους γυρω του ?
ειναι ικανο να προστατεψει τον εαυτο του εναντια σε καθε κινδυνο ??
Συγγνώμη , αλλά εγώ πρωτη γυμνασιου πήγα Γαλλία με το σχολείο.Και η μου δεν ειχαν προβλημα.Ακόμη και πριν αποφασισουν να ερθουν και καποια άλλα συγγενικα μου προσωπα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Stathis την 11 Απρ 2008 15:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 11 Απρ 2008 15:49

Ωραία, με αυτή τη λογική ας κλείσουν όλοι οι γονείς τα παιδιά τους σε ένα γυάλινο δωμάτιο και μόλις κλείσουν τα 18 να τα βγάζουν έξω :wink:
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 11 Απρ 2008 15:49

DGeorge έγραψε:Εδώ έχουν φτάσει να 'τρέχουν' παγκοσμίως τη Δίωξη Παιδικής Πορνογραφίας μέσω Internet, που -αν μη τι άλλο- έχει ΤΣΑΚΑΛΙΑ στην ιχνηλάτηση.
Ξέρεις τπτ για την αντίστοιχη ελληνική υπηρεσία; Γτ είχα μια επίσκεψη από κάποιον τέτοιον :evil:

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 11 Απρ 2008 16:18

deninho έγραψε: Ξέρεις τπτ για την αντίστοιχη ελληνική υπηρεσία; Γτ είχα μια επίσκεψη από κάποιον τέτοιον :evil:
....Ο Χριστός κι η Παναγία!!! :o :o
Τι έγινε ρε παιδιά??!! :roll: :roll:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 11 Απρ 2008 16:21

DGeorge έγραψε:Αφ'ενός ο @deninho και ο @lunarmedia από την οπτική γωνία των παιδιών, αφ'ετέρου κι ο @fiskilis από τη γωνία του γονιού.
Λάθος! Έχω ένα γιο 4 ετών και από τώρα σκέφτομε τι θα γίνει. Αν τον διαπαιδαγωγήσω όπως εγώ θεωρώ σωστά και αναπτυχθεί η εμπιστοσύνη τότε δεν θα έχω κανένα πρόβλημα να τον αφήσω.
DGeorge έγραψε:Το γεγονός ότι επιστρέψατε από τις εκδρομές, που αναφέρετε, σώοι, αβλαβείς και χαλαρωμένοι είναι αποτέλεσμα Ναι μεν της σωστής διαπαιδαγώγησης που είχατε από τους δικούς σας, αλλά και καλής Τύχης (ταυτόχρονα: ΙΣΩΣ σωστοί συνοδοί καθηγητές, και μη-στοχοποίησή σας από κάποιον 'επαγγελματία'!).
Ε όχι και από τύχη. Και μένα και φίλους και γνωστούς μας είχαν πλησιάσει διάφοροι για ναρκωτικά (δεν υπήρχε σε έξαρση τότε η παιδοφιλία) και το αποφύγαμε χαλαρά γιατί είχαμε την σωστή διαπαιδαγώγηση για τέτοιου είδους καταστάσεις.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 11 Απρ 2008 16:24

PanosIlio έγραψε:Ωραία, με αυτή τη λογική ας κλείσουν όλοι οι γονείς τα παιδιά τους σε ένα γυάλινο δωμάτιο και μόλις κλείσουν τα 18 να τα βγάζουν έξω :wink:
Προσοχή στα Άκρα... Ούτε προβληματισμούς, ούτε συζητήσεις προάγουν! 8)
Για να μην φτάσουμε ούτε στο άκρο αυτό, αλλά ούτε και σε οικογενειακά δράματα (χωρίς τη δυνατότητα 'System RollBack') μπαίνουν στο Τραπέζι Θέματα σαν κι αυτό για συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων! :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 11 Απρ 2008 16:29

Εγώ δεν είμαι των άκρων αλλά με αυτά που ακούω ειρωνεύομαι λιγάκι :wink:
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 11 Απρ 2008 16:31

lunarmedia έγραψε:
DGeorge έγραψε:Αφ'ενός ο @deninho και ο @lunarmedia από την οπτική γωνία των παιδιών, αφ'ετέρου κι ο @fiskilis από τη γωνία του γονιού.
Λάθος! Έχω ένα γιο 4 ετών και από τώρα σκέφτομε τι θα γίνει. Αν τον διαπαιδαγωγήσω όπως εγώ θεωρώ σωστά και αναπτυχθεί η εμπιστοσύνη τότε δεν θα έχω κανένα πρόβλημα να τον αφήσω.
DGeorge έγραψε:Το γεγονός ότι επιστρέψατε από τις εκδρομές, που αναφέρετε, σώοι, αβλαβείς και χαλαρωμένοι είναι αποτέλεσμα Ναι μεν της σωστής διαπαιδαγώγησης που είχατε από τους δικούς σας, αλλά και καλής Τύχης (ταυτόχρονα: ΙΣΩΣ σωστοί συνοδοί καθηγητές, και μη-στοχοποίησή σας από κάποιον 'επαγγελματία'!).
Ε όχι και από τύχη. Και μένα και φίλους και γνωστούς μας είχαν πλησιάσει διάφοροι για ναρκωτικά (δεν υπήρχε σε έξαρση τότε η παιδοφιλία) και το αποφύγαμε χαλαρά γιατί είχαμε την σωστή διαπαιδαγώγηση για τέτοιου είδους καταστάσεις.
Τιμώ και σέβομαι την άποψή σου... Φυσικά και είχες τα σωστά ΕΦΟΔΙΑ ώστε ν'αποφύγεις τους διάφορους με τα ναρκωτικά!! Οι γονείς σου έκαναν πολύ καλή δουλειά και ΜΠΡΑΒΟ τους!!!
Ωστόσο μην υποτιμάς τη "Σκοτεινή Πλευρά" της Δύναμης :force: !
PC-Ponemenos
Εικόνα

smiley

Δημοσίευση από smiley » 13 Απρ 2008 14:07

είναι μοδέρνα πράγματα αυτά της δύσης καλά κάνω και είμαι υπερήφανος Έλληνας... θα μου πεις και οι άλλοι; άνθρωποι και αυτοί αλλά βάρβαροι... τι περίμενες να βγει από δαύτους κάτι καλό; να προσέχετε σήμερα και τι τρώτε... κάλιο ελληνικό ας είναι να τύχει και σάπιο που τουλάχιστον θα το δεις παρά μακ καρκίνο ντελικατέσεν...

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 14 Απρ 2008 11:16

Sorry λιγο.
Διαβασα απο το σιγγεκριμενο topic μονο τον τίτλο και την τελεφτεα σελίδα(3/3)
εχουν καμια σχεση με το Σήμερα στον κόσμο..
:question:
:-?

Παμε παρακάτω.

Βασικα τα παιδια ειναι ενα τεραστιο θεμα και το πως τα μεγαλώνει ο καθε γονιος.
Ο καθε ενας πράτει με τον τρόπο που νομίζει ή ακόμα και απο το πώς έχει μεγαλώσει αυτος απο τουε γονεις του.
Το να εμπιστευεσε το πεδί σου εχει να κάνει και με την σιμπεριφορα του γονιου απεναντι στο πεδι και - σαφως- αφτο ειναι αλιλοσινδετο.(καπος ετσι ειναι η λεξη)
Δηλ πρέπει και το πεδί να μπορει να εμπιστευτει τον γονιο, καθως επίσεις και να τον σεβετε και όχι να τον φοβάτε.
Αν το πεδί ερχετε σε δευτερη μιρα και προέχουν τα επαγελλματικα οη καπχες άλες "ιποχρεώσεις" και το πεδι μεγαλώνει -σχετικα- μόνο του με τον γονιο να ειναι σε λιγες φασεις διπλατου, εκει υπάρχει πρόβλημα.

..................

(etc. μεγάλο θεμα ρε παιδια ειναι!)
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 14 Απρ 2008 15:31

Connor MacLeod έγραψε:Sorry λιγο.
Διαβασα απο το σιγγεκριμενο topic μονο τον τίτλο και την τελεφτεα σελίδα(3/3)
εχουν καμια σχεση με το Σήμερα στον κόσμο..
:question:

Παμε παρακάτω.

Βασικα τα παιδια ειναι ενα τεραστιο θεμα και το πως τα μεγαλώνει ο καθε γονιος.
Ο καθε ενας πράτει με τον τρόπο που νομίζει ή ακόμα και απο το πώς έχει μεγαλώσει αυτος απο τουε γονεις του.
Το να εμπιστευεσε το πεδί σου εχει να κάνει και με την σιμπεριφορα του γονιου απεναντι στο πεδι και - σαφως- αφτο ειναι αλιλοσινδετο.(καπος ετσι ειναι η λεξη)
Δηλ πρέπει και το πεδί να μπορει να εμπιστευτει τον γονιο, καθως επίσεις και να τον σεβετε και όχι να τον φοβάτε.
Αν το πεδί ερχετε σε δευτερη μιρα και προέχουν τα επαγελλματικα οη καπχες άλες "ιποχρεώσεις" και το πεδι μεγαλώνει -σχετικα- μόνο του με τον γονιο να ειναι σε λιγες φασεις διπλατου, εκει υπάρχει πρόβλημα.

..................

(etc. μεγάλο θεμα ρε παιδια ειναι!)
Πολύ σωστό και αληθινό αυτό που λες connor. Επίσης έχει να κάνει και με το πόσο εμπιστοσύνη έχει ο ίδιος ο γονιός στον εαυτό του ως άτομο. Από κει πηγάζει και η εμπιστοσύνη που έχει σε άλλα άτομα, όπως τα παιδιά του....

Θα συμφωνήσω πως ξεφύγαμε. Να θυμίσω δε πως είχαμε ανοίξει άλλο θέμα σχετικά με την διαπαιδαγώγηση των παιδιών και την σχέση τους με τους γονείς. Τι λέτε και εσείς; :wink:
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 14 Απρ 2008 17:30

Παναγιώτα,
μιας που απάντισες μηπως ξερεις εδω πχια λέξη τεριάζει?:
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες