[solved] Slax 6 & ελληνικά

Είναι δωρεάν, είναι σταθερό, είναι γρήγορο.. ας το γνωρίσουμε και λίγο καλύτερα..

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 09 Απρ 2008 19:41

Μετά από πολλά πειράματα με πολλά Live-CD, αγαπώ το Slax και απο την έκδοση 6 βλέπει αρκετά καλά το φορητό μου χωρίς παρεμβάσεις (όλα εκτός του μοντεμ, χτες συνδέθηκα και ασύρματα στο διαδίκτυο!).

Το πρόβλημα παραμένουν τα ελληνικά..
Σήμερα δοκίμασα το slax-greek-6.0.0.iso
[απο http://gd.tuwien.ac.at/opsys/linux/slax ... 0-full-OS/ ]
που όμως δεν είχε καμια σχέση με το slax 6
(δεν βλέπει καθόλου την ασύρματη συσκευή, & δεν εμφανίζονται ελληνικά στην κονσόλα ενώ ο mc νομιζει ότι... με αποτέλεσμα τα μενου του να περιέχουν μαύρα κουτάκια!)
- άσε που οι κονσόλες που δουλεύω περισσότερο, είναι όλες χαμένες, εκτός από την 6 (μοναδική ελεύθερη/λειτουργική) και την 1 - αφιερωμένη στα τρέχοντα Χ .. !!!
- κι όσο για το desktop, εξακολουθεί να βλέπει τα ελληνικα ονόματα αρχείων ως ???? .. οποτε.. από απόψε δοκιμάζω το τελευταίο slax-6.4 καιθα προσπαθήσω να του προσθέσω κι ελληνική υποστήριξη σε ένα usb stick.

- στο slax 6..
βλέπω ελληνικά στις ιστοσελίδες και στα htm αρχεία μου και σε αρχεια κειμένου που ανοίγω με Kword αν ορίσω τη σωστή ιστοσελίδα (στα Χ).

Το βασικό ζητούμενο είναι να μπορώ και να γράψω ελληνικά, αλλα και να κάνω το locale ελληνικο -
και ιδανικά να μπορώ να δω (και να μετονομάσω) και τα ελληνικά ονόματα αρχείων
(ιδανικά και στην κονσόλα... αλλα και μονο στα X κάνει τη δουλεια)
Στη συνέχεια ελπίζω ότι θα είναι εφικτή και η προσθήκη ενός ελληνικου spell-checker.. και δεν θα έχω αναγκη πια την ms (εκτος από τις περιπτώσεις που η μοναδική πρόσβαση στο διαδίκτυο είναι μεσω modem! - μεχρι να βρω λυση και στο κρυμμενο-HDA μοντεμ)

Η επόμενη προσπάθειά μου είναι να ανοιξω με Boot parameter
lang=el_GR iocharset=ISO-8859-7
- το γράφω σωστά?
- και τί άλλο θα χρειαστώ για υποστήριξη και ελληνικού πληκτρολογίου ?

Παρακαλώ για καθε βοήθεια για να φτάσω στο τελικό αποτέλεσμα !

υ.γ. το slackel το έκαψα αλλα δεν το δοκιμασα ακομα.. αλλα δεδoμένου ότι ειναι παλαιότερο απο το παραπάνω slax-greek-6.. και μου τη σπάει τρομερά που οι περισσότερες διανομές απαξιούν να αναφέρουν τον πυρήνα τους.. να ξερεις τί δυνατότητες να περιμένεις/ελπίζεις πριν το κάψεις βε αδερφέ..

υγ2. μεχρι χτες χρησιμοποιούσα τα live-cd κυρίως για γρήγορες μεταφορές αρχείων μεταξυ των δίσκων (10+ΜΒ/s εναντι μεσου όρου 3.5Mb στα vista).. κι εκεί ειναι πιο σπαστικό το πρόβλημα με τα ελληνικά ονόματα αρχείων.. συνηθως δεν τα αντιγράφει, αρνείται, αλλα μια φορά τα αντέγραψε, (αγνωστο γιατί, από ένα δισκο Lacie.. με αποτέλεσμα να έχω ένα φάκελο γεματο ερωτηματικά.. κι αντε να το εξηγήσεις αυτό στην ιδιοκτήτρια του δίσκου.. )
- αλλα μετά απο τη γλύκα του σερφαρισματος.. τώρα θέλω να το λύσω επιτέλους

Ευχαριστώ προκαταβολικά
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Hermeia την 06 Ιούλ 2009 20:50, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 11 Απρ 2008 20:07

συνεχεια αναφοράς πειραμάτων..

το slackel 2.0.1
- αρχισε να μου τη σπάει απο την boot-εικόνα του, όπου δεν με αφήνει να ρυθμσω boot parameters - και οι επιλογές που μου δίνει δεν με καλύπτουν
- θέλω copy2ram & desktop και τουλάχιστο 2-3 αληθινές κονσόλες ελεύθερες, όπου να μπαινω σαν root (στις κονσόλες), ακριβώς όπως στο αληθινό slax.

Ειλικρινά δεν θυμάμαι τί άλλο.. πάντως όποιος το θέλει, εχω κάψει 2 δισκάκια, στείλτε μου πριβέ μια ταχυδρομική διεύθυνση να σας τα στείλω.

συνεχεια πειραμάτων.. το slax.6.0.4 .. η μόνη του διαφορά από το slax 6 που εντόπισα ειναι ότι κατι κολλάει στο dhcpcd.. κι αντι να με βαλει στο διαδίκτυο, απλά κατεβάζει (αποσυνδέει, κλείνει) την όποια wifi συσκευή του δηλώσω !!!
Το αυτό επαναλήφθηκε πολλές φορές, με την εσωτερική ασύρματη και με ένα usb στικάκι Sagem.
Σημαντική η λεπτομέρεια ότι πέφτει όποια συσκευή δώσω στο dhcpcd, ενώ η άλλη μένει ενεργή (αν ηταν ανεβασμένη)
Τζίφος η πρόσβαση στο διαδίκτυο δηλαδή, και επιστρέφω στο slax 6 (και ελπίζω στο 6.0.5 Που θα κυκλοφορήσει από μέρα σε μέρα..)

slax 6
Ανοιγω το copy2ram προσθέτοντας boot parameters:
lang=el_GR iocharset=ISO-8859-7

και να ενα μοκρό θαύμα, το locale αναφέρει ελληνικά παντού, στην κονσόλα δεν τα βλέπω βέβαια, αλα στα Χ βλέπω ελληνικά ακόμα και έσα στη virtual κονσόλα τους, δηλαδή τόσο απλά όσο να πατήσω F3-view πάνω σε ένα ελληνικό .txt αρχείο στο mc για να το διαβάσω!
Ωραία, τώρα παρακαλώ πληροφορίες για το πώς θα προσθέσω και ελληνικό πληκτρολόγιο.

Βεβαια είχε και τα μικροπροβληματάκια του.. πχ. με αυτή τη ρύθμση Locale, το fstab προσθετει στου δίσκους
(εξωτερικούς usb, fat) το "iocharset=el_GR.ISO-8859-7" με το οποίο δεν προσαρτώνται με τίποτις.. ενω το δέχονται αν γράψω στην εντολή mount ή αν κανω edit το fstab με την παρακάτω τιμή
iocharset=iso8859-7
Να μια ωραία φρίκη.. δεν μας φτάνει που μας βγάζουν την ψυχη για να βαλουμε ελληνικά
(και δεν θελω να συζητήσω το επίπεδο ποιότητας των εξελληνισμένων slax. Αν υπάρχει πουθενά κανένα που να μην έχει τίποτα λιγότερο από το slax 6 και πάνω παρακαλώ δώστε μου το σχετικό συνδεσμο. Τιποτα λιγώτερο = καμια λιγώτερη δυνατότητα, στις κονσόλες, στα Boot-menu, στην αναγνώριση υλικου, κι όπου αλλού έχει σημασία). Δεν με νοιάζει αν τα μενού κι οι οδηγίες ειναι ελληνικά (δεν με χαλάει), αρκει να κάνει όλα όσα το slax 6 (+) και να εχει KAI ελληνικο locale KAI ελληνικό πληκτρολόγιο. Τόσο πολά ζητάω.
Ουτε φρου-φρού, ούτε αρώματα, ούτε περισσότερες γκλαμουράτες επιλογές στο boot που όμως δεν με αφήνουνε να πω τι θέλω εγώ, ούτε λιγώτερες κονσόλες, ούτε "α, το wifi σου το αφαιρέσαμε".. σε ενα Image που ειναι συνηθως 3πλάσιο από το αρχικό/αγγλικό (600MB αντι 200).. και μόνο αυτός που το έφτιαξε ξέρει γιατί.. αλλα αμα δεν μου αναγνωρίζει τις συσκευές ειναι μόνο τζαμπα χώρος αγάπη μου..
Στην τελική το σλαχ δεν φημίζεται για τις γκλαμουριές του αλλά για το μικρό του όγκο, τη μεγάλη φορητότητα και τις πολλαπλάσιες δυνατότητές του , άμα του μεγαλώνεις και του κόβεις δυνατότητες και φορητότητα.. απλά πες το και με ενα κοινουριο όνομα για να μην μπερδευόμαστε (κι ανάφερε ότι βασίστηκε στο slax).

Με λιγώτερα λόγια, έχω απελπιστεί από τις ελληνικές διανομές του slax, den me kal;yptei to slackel (Και το σεβομαι που εχει διαφορετικό όνομα).. ειμαι αρκετά ευχαριστημένη από το αγγλικό slax-6,
κι αναζητώ ακόμα το πώς θα του προσθέσω ελληνικό πληκτρολόγιο - για να μεταφέρω όλες τις δουλειές μου εκει.

ευχαριστώ για την υπομονή

(πάλι στα βιστα.. ελπίζω για πολυ λιγο ακόμα..)
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

greema

Δημοσίευση από greema » 11 Απρ 2008 22:32

Υπάρχουν νεώτερες εκδόσεις του Slackel
δες εδώ
και εδώ τα νέα slackel 3.3
Υπάρχει και mini έκδοση

Σε οποιαδήποτε έκδοση slackel-3.3, μπουτάρεις και επιλέγεις Greek
Στην επόμενη Οθόνη όποια επιλογή φωτίσεις δεν πατάς enter αλλά το Tab
Και προσθέτεις στις ήδη υπάρχουσες επιλογές την δική σου και κατόπιν πατάς enter και μπουτάρεις.

Για το wifi έχει γραφικά εργαλεία.

Για πολλαπλές οθόνες επιλέγεις την επιλογή εκκίνησης στην γραμμή εντολών startx δηλαδή και πατάς enter.
Σε πάει στην γραμμή εντολών όπου με alt+ F1, alt+F2 κλπ ανοίγεις όσες κονσόλες θέλεις
και κάνεις login είτε σαν root με passwoord root
Είτε σαν χρήστης slackel με password slackel
Για γραφικό περιβάλλον δίνεις startx και enter
Ή επίσης init 4
Ασε που τα slackel της σειράς 3 έχουν και compiz για nvidia κάρτες γραφικών αλα s(vista)

Το slax έχει δηλωμένη λάθος κωδικοσελίδα iso8859-7 αντί της σωστής el_GR.utf-8 για να υπάρχει πλήρης υποστήριξη ελληνικών. Επίσης για τα ελληνικά χρειάζονται και άλλα αρχεία που το slax δεν τα περιέχει για να είναι μικρό το μέγεθός του.

Το slackel περιέχει κώδικα δικό του χρησιμοποιεί διαφορετικό script για σετάρισμα των x. Εχει δικό του εγκαταστάτη που γράφτηκε από την αρχή. Και στο κάτω κάτω οι εκδόσεις του βγαίνουν μετά από πολύ χρόνο και κόπο. Δεν έχει γκλαμουριές για να το παίξει ωραίο αλλά απευθύνεται στον αρχάριο αλλά και στον έμπειρο χρήστη αφού μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ΟΛΑ αντί των windows. Απευθύνεται στην εκπαίδευση αφού περιέχει πάρα πολύ εκπαιδευτικό λογισμικό. Και είναι ελληνικότατο. Σε όποιον αρέσει το χρησιμοποιεί. Σε όποιον δεν αρέσει μην το χρησιμοποιήσει. Για το όνομα SLACK-ware h-EL-lenic. Ετσι το slackel βασίζεται στο slackware όπως και το slax και στα linux-live scripts για τη δημιουργία του live-cd.
Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ άλλο live-cd - διανομή ελληνική ή ξένη που να είναι ΠΛΗΡΩΣ πολυγλωσσική (10 γλώσσες) και να έχει περιβάλλον το kde και διαλόγους στο Gcompris σε όλες αυτές τις γλώσσες και να δουλεύουν τέλεια τα αντίστοιχα πληκτρολόγια, τρέχοντας απλώς το live-cd. Ετσι μπορεί να το χρησιμοποιήσει και ο Γάλλος και ο Γερμανός, ο Ρώσος κλπ σαν διανομή στη γλώσσα του. Επομένως το slackel δεν είναι slax.
Ενα απλό slackel στο google θα εμφάνιζε ότι υπάρχουν νέες εκδόσεις του slackel.

Εξάλλου εκτός από το knoppel δεν υπάρχει άλλη διανομή live-cd που να έχει πλήρως ελληνικό περιβάλλον και να υποστηρίζει πλήρως ελληνικά. Και επίσης το ubuntu, το zenwalk, το vector linux κλπ έχουν από πίσω δεκάδες προγραμματιστές που δουλεύουν για τις διανομές. Και στην Ελλάδα τα knoppel και slackel αναπτύσσονται από ένα άτομο αντίστοιχα, χωρίς να κερδίζουν τίποτε. Ετσι τουλάχιστον πρέπει να τους πούμε και κανα καλό λόγο γιατί διαφορετικά δεν θα υπήρχε ελληνική διανομή live-cd.

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 12 Απρ 2008 06:18

greema ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες σου - και να ξερεις ότι θα προωθηθούν όσο μπορώ - ειδικά οι τελευταiες εκδόσεις.

παρακαλώ μην με παρεξηγείς, εκτιμώ αφάνταστα ότi το slackel είναι ουσιαστικά η μια από τις δυο αληθινες ελληνικές διανομες live-cd, φτιαγμένες από ελάχιστους ανθρώπους της κοινότητας, κι αληθινά open-source
(το ubuntu ποτέ δεν καταφέρνω να το νοιώσω σαν αληθινά Open-source.. κάτι μέσα μου διαμαρτυρεται συνεχεια ότι είναι πολυεθνικό εμπορικό προϊόν.. κι ας ειναι τοσο βολικό για τους καινούριους.. πάντα όμως έχει και τις κρυφές του ατζέντες..)

Απλά ..
1. θελω slax - με εναλλακτικό ελληνικό πληκτρολόγιο, _Η_Θεά_ η ίδια δεν μου κάνει, θέλω Slax
[ταπεινά συγνώμη μεγάλη θεά!}.
και
2.από όσα λες..
"όποια επιλογή φωτίσεις δεν πατάς enter αλλά το Tab "
.. ήμουνα άτυχη και δεν δούλεψε το ΤΑΒ μου τη μοναδική φορά που δοκίμασα το Slackel (2.0.1)

παρακαλώ πολύ για την έκδοση του πυρήνα του slackel 3.3 (Τελευταία έκδοση ) που αναφέρεις
- ακούγεται ενδιαφέρον και πάντα θέλω να έχω πρόχειρα ελληνικά live για να δειχνω σε νέους υποψήφιους εραστές τους .. (αλλα φυσικά πρέπει να λειτουργούν άψογα στον υπολογιστή μου για την επιδειξη)

ps. δεν θέλω 10 γλώσσες, μόνο [και] ελληνικό πληκτρολόγιο σε iso8859-7 [εννοείται και αγγλικό και υποστηριξη codepage el-gr-utf-8]

ps2. αμα δεν μου αναγνvρίζει συσκευές.. ελπίζω να βοηθήσεις.. για αρχη το μόντεμ μου είναι κρυμενο μέσα σε μια HDA (high definition audio) .. που είναι intel-compatible.. Θα το εκτιμούσα αν θα μπορούσα να ακούω και τους ήχους του συστήματος όταν λειτουγεί το Modem [απαιτητική τρελή..]

ps3...
μερικά πράγματα εξακολουθούν να με τρελαίνουνε.. ή μάλλον είμαι ήδη άρρωστη...
"ε οποιαδήποτε έκδοση slackel-3.3, μπουτάρεις και επιλέγεις Greek "
δηλαδή... Α. πρέπει να επιλέξεις ελληνικά σε ένα ελληνικό live-cd KAI B. θεωρείσαι από χέρι ανίκανος να το προσθέσεις/αφαιρέσεις/αλλάξεις μετά με το ΤΑΒ στο boot-sequence/cheatcodes..
Αλλα συμφωνα με τις παραπάνω δηλώσεις αυτό είναι πολύγλωσσο (τιπ: και μια μικρή αναφορά στο όνομά του θα το βοηθούσε να προωθηθεί στους χρήστες και των 10 γλωσσών.. ειλικρινά, πχ. slackel-languages.. slackel-balcan .. slackel-european .. H δεν ξερω.. καποιο hint στο όνομα).

Γι αυτό σου λέω, θέλω slax.

Εχω δοκιμάσει οτιδήποτε έχει πέσει στα χερια μου (και εχει κατεβει σε διάφορους υπολογιστες), απο το 2003 που ανακάλυψα το linux.
Θέλω slax.
Μπορεί όταν ωριμάσω να προχωρήσω και στο slackware, αλλα φέτος
θέλω slax.
(ή, ότι άλλο δουλεύει με το φορητό μου, κι είναι λιγώτερο από 250ΜΒ στο stick -μαζί με Οoffice+gimp, αφήνοντάς μου τα λοιπά 750ΜΒ για data. Δουλεύει εννοώ πλήρη κονσόλα και δυνατότητα X - δυστυχώς τα Χ χρειάζονται σε αρκετές ιστοσελίδες, & στη επεξεργασία ελληνικών κειμένων και βεβαια και εικόνων.)

Θέλω slax.
Βρήκα το ελληνικό Module του 6. που μου έρχεται καλύτερα προς στιγμή.. και μεσα στο Σ/Κ ελπίζω να συνεργαστεί..

ευχαριστώ για όλες τις ενημερώσεις, τις χρειάζομαι.

Hermeia the Ιnfosharer

ps4. για όποιον δεν το κατάλαβε, θέλω slax.
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

greema

Δημοσίευση από greema » 13 Απρ 2008 22:21

Οσα έγραψα για το ΤΑΒ ισχύουν για τις νέες εκδόσεις slackel 3.3

Η έκδοση του πυρήνα είναι 2.6.21.5

To Slackel edu 3.3 με OpenOffice μόνο Αγγλικά και Ελληνικά το κατεβάζεις ταχύτατα με 120MBit/sec από εδώ
md5sum εδώ

Υπάρχει όπως είπα και το slackel-3.3 mini (396ΜΒ)
Slackel-3.1-mini multilingual (373ΜΒ)

Δοκίμασέ το ίσως σου κάνει. Είναι απλό στη χρήση. Απλώς πάτα enter στο Greek kai enter ξανά και μπούταρε. Μην χρησιμοποιείς το TAB. Νομίζω ότι είναι όλα έτοιμα για αυτά που θέλεις.
To multilingual σημαίνει ότι είναι πολυγλωσσικό, ένα σε όλα. Δεν χρειάζεται να κατεβάζεις διαφορετικές εκδόσεις.

Για το modem εφόσον είναι εσωτερικό είναι παλιά ιστορία, είναι θέμα οδηγών που δεν βγάζουν συνήθως οι εταιρίες για linux.
Σήμερα υπάρχει adsl και routers και οι διανομές linux συνδέονται αυτόματα στο internet

Για να κάνεις το slax να είναι πλήρως λειτουργικό και στις εκτυπώσεις και παντού στα ελληνικά θέλεις παραπάνω από 250 ΜΒ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος greema την 13 Απρ 2008 23:45, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 13 Απρ 2008 23:02

Thanks - oti psaxnw na to katevasw ki evriska mono torrents (to mini) - se search "slackel+3+download" .. ki i8ela na rwtisw an einai kapoy kai se ftp

otan les
" θέλεις παραπάνω από 250 ΜΒ"
ayto einai se egatastasi se disko (H usb ) H se RAM H se ti ?

pos to paron gia ena live poy na ypostirizei ellinika (kai idanika na vlepei tis syskeyes moy, eidika gia networking)
- den exw apaitiseis gia ektypwsi klp.. giati meta ama 8elw na ypostirizei kai to kalwdio/metatropea usb-2-paraller.. nomizw einai too much gia ena ive

an einai se egatastasi se disko/usb, mexri kai 500MB ama ta exei mesa ola, einai mia xaroyla

ligo ka8ysterisi giati seniarw toys diskoys pali.. m'aresei toso na paizw me to cfdisk!!!
- kai 8a katevei kai 8a kaei apo slax-6 !!!

thanks karga !

----------------------
edit
---------------------
sorry, alla
" http://slackel.hellug.gr/fi...el-edu-oo-3.3.iso does not exist "
.. kai genika den yparxoyn sites me toses mazemenes telitses mesa toys..
& pira to link me de3i clik kai copy link - ki oxi me text copy..

psaxnw sto http://slackel.hellug.gr/ .... kapoy ekei 8a einai
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Hermeia την 13 Απρ 2008 23:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

greema

Δημοσίευση από greema » 13 Απρ 2008 23:29

Η έκδοση του πυρήνα είναι 2.6.21.5
To Slackel edu 3.3 με OpenOffice το κατεβάζεις με ftp κάνοντας κλικ εδώ

Τo mini 3.3 τα έχει όλα και εκτυπώσεις και koffice και gimp και ελληνικά και πολυτονικό και άλλα, μόνο 396ΜΒ

Τo mini 3.3 και την έκδοση με koffice 3.3 τη κατεβάζεις μόνο με torrent από www.slackel.gr/slackel/slackel-el.html . Σε λίγες μέρες θα είναι και αυτά διαθέσιμα να ρίχνεις μια ματιά στο http://slackel.hellug.gr/files/ και θα τα βρεις εκεί

Εννοώ σαν live-cd ή σε usb χωρίς εγκατάσταση.
Εχει επιλογή για εγκατάσταση σε usb. (Για να το βάλεις όμως και να μπουτάρει με σωστά τα ελληνικά θέλει να διορθώσεις ένα αρχείο. Κατέβασέ το και τα ξαναλέμε)
Οπότε σε usb 512 ή 1GB σου περισσεύουν τα υπόλοιπα, από τα 373 ή 396 που πιάνει το mini.
Υπάρχει και το forum υποστήριξης του slackel στο www.tetradio.gr

διάβασε και αυτό
και αυτό σαν δείγμα των συζητήσεων
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος greema την 13 Απρ 2008 23:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

greema

Δημοσίευση από greema » 13 Απρ 2008 23:50

Sorry, διόρθωσα τα link τώρα δουλεύουν δες πάλι τα προηγούμενα μηνύματα

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 14 Απρ 2008 00:03

thnks,
avrio 8a mpw sta eparata pali kai 8a exw torrent.. giati simera den me 8elei i asyrmati (megisto 1KB katevazei!!!)

Twra ektypwseis. polytoniko kai ola-se-ena.. na to dw kai na toy anapsw labada !!!

aytos o pirinas prepei na ypostirizei to wifi moy, akoma ki an xreiastei pros8iki kanena module - poly kala nea !!! - cross my figers na exei kai to updated hda-intel.ko .. mpas kai dw kai modem .. alla vevaia ki ayto prosti8etai..
Mallon na parw ena stick 2 H 4G... to 1G einai afieromeno se slax & auto-usb-radio-stick

thanks again !!!
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

greema

Δημοσίευση από greema » 14 Απρ 2008 00:16

Κατέβασε το μινι από εδώ
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος greema την 18 Απρ 2008 22:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 14 Απρ 2008 07:37

Και για να κλεσω το θεμα..

Ιδου γραφω ελληνικα στο live-slax-6
- χωρις να εχω πετυχει ακομα τις σωστες ρυθμισεις κωδικοσελιδων, και χωρις να εχω ανοιξει προσθετοντας τιποτα στο boot-menu
(απλα επελεξα απο τις υπαρχουσε επιλογες το copy2ram)

- να ζητησω συγνωμη για τα τονισμενα φωνηεντα που λειπουνε (δυσκολευομαι να συνηθισω να γραφω ατονα-αλλα-οχι-γκρικλισ....)

και ιδου πω'ς εγινε

στη status-bar του KDE, δεξια στα εικονιδια ειναι κι ενα με την usa σημαα,
δεξι-κλικ πανω του απο περιεργεια,
κι ιδου μια επιλογη "Configure" οπου διαλεγουμε γλωσσες..
Βασικα εδιωξα αρκετς που ητανε προεπιλεγμενες (ιταλικα, γαλλικα, κροατικα, κι εγω δεν ξερω τι..)
γιατι απο τη στιγμη που ρυθμισα την αλλαγη με alt-shilt δεν ελεγε να περνας πρωτα απο τη μιση ευρωπη πριν φτασεις στα ελληνικα

επισης, προσθετοντας στο mount καθε δισκου/partition τη σωστη κωδικοσελιδα.. τα ελληνικα ονοματα αρχειων δεν ειναι πια ερωτηματικα..
ειναι παπακια βεβαια, θελει και καποια γραμματοσειρα συστηματος για να φανουνε σωστα, αλλα δεν ειναι πρβλημα πια η αντιγραφη/μετακινηση τους, και το ανοιγμα τους λειτουργει, δεν λεει οτι δεν μπορει να κανει τιποτα σε μια σειρα ερωτηματικα..

Απο σημερα επιτελους μπορω αρκετη απο τη δουλιτσα μου εδω... το βαζω σε ενα στικακι για να προστεθουνε.. οποια προγραμματα λειπουν πιο συχνα..

επβεβαιωνεται η κλασσικη αναφορα οτι το slax εναι " για σους δεν βαριουνται να ψαχνουν"
οσο κι η βιβλικη ρηση "'Οποιος ψαχνει, βρσκει"

καλες λινουξιες

-------------------------------
μεταγενέστερη προσθήκη
είδα ελληνικά ονόματα αρχείων [σε usb/FAT δίσκο] - στο desktop μόνο και όχι στην κονσόλα- όταν τον προσάρτησα έτσι:
$ mount /dev/sdb1 /mnt/sdb1 -o codepage=737,iocharset=iso8859-7
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Linux Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης