Photoshop + Poster Print

Βοήθεια και προτάσεις για το καλύτερο πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας, και γραφικών.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
De_Profundis
Επικοινωνία:

Photoshop + Poster Print

Δημοσίευση από De_Profundis » 11 Απρ 2008 23:55

Καλησπέρα σας. Έχω μία απορία σχετικά με το την ανάλυση που πρέπει να έχει μία φωτογραφία επεξεργασμένη ή και δημιουργημένη εξαρχής στο Photoshop ώστε να την κάνω αφίσα.

Η ανάλυση της εικόνας εξαρτάται απο το dpi ή και απο τις διαστάσεις της εικόνας? Για μία τυπική αφίσα, ας πούμε 20 cm χ 30 cm τί μέγεθος (σε pixels) πρέπει να έχει η φωτογραφία (περίπου), και σε πόσα dpi???

Εάν για λόγους ευκολίας δημιουργήσω μία νέα εικόνα με ανάλυση 1024 x 768 (για να βλέπω τί κάνω και χωρίς να έχω πρόβλημα με τα brushes), μετά μπορώ να αυξήσω τις διαστάσεις χωρίς να χάσω πολύ ποιότητα; Εκεί παίζει ρόλο το dpi??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, και ελπίζω να ήμουν αρκετά σαφής με αυτά που ρωτάω να μάθω. Οποιαδήποτε άλλη διευκρίνηση, ευχαρίστως να σας τη δώσω.
Εικόνα

/ - { Render Your Dreams } - /

My Deviant Art

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Photoshop + Poster Print

Δημοσίευση από Hermeia » 12 Απρ 2008 06:55

Η αναλυση της εικόνας είναι το dpi (ανά ίντσα) - που μπορείς επισης να το βαλεις να εμφανίζεται σε στιγμές ανά εκατοστό.

Το συνολικό μέγεθος της εικόνας όμως (σε στιγμές/εικονοστοιχία) είναι το dpi ΕΠΙ τις διαστάσεις της.

Ετσι στο περίπου, για μια μεση ανάλυση 300dpi, to A4 μέγεθος (21χ30εκ) είναι περίπου 8χ11 ίντσες (οχι ακριβώς.. δεν θυμαμαι),
αρα το μέγεθος της εικόνας σε στιγμές/Pixel είναι
[8χ300] επί [11χ300] - ή - 2400 επί 3300 pixel.

Νομίζω ότι το photoshop σε διευκολύνει σ' αυτό, δηλ. εχει ξεχωριστές ρυθμίσεις για την αναλυση εικόνας (dpi) και για το μέγεθος της εικόνας (στο χαρτί), οπότε μπορείς να διαλέξεις dpi=300 και διαστάσεις = 20χ30 cm .. και θα υπολογίσει αυτόματα το μέγεθος σε Pixel.
Εάν για λόγους ευκολίας δημιουργήσω μία νέα εικόνα με ανάλυση 1024 x 768 (για να βλέπω τί κάνω και χωρίς να έχω πρόβλημα με τα brushes), μετά μπορώ να αυξήσω τις διαστάσεις χωρίς να χάσω πολύ ποιότητα; Εκεί παίζει ρόλο το dpi??
Οχι, ποτέ δεν αλάζουμε την ανάλυση της εικόνας για να δουλέψουμε. Για να βλέπεις τί κάνεις όταν χρειάζεσαι λεπτομέρεια, όπως κι όταν χρειάζεσαι να δεις το συνολο σε αποσταση (μικρό) .. κλπ. αλλάζεις κάθε φορά το συντελεστή ΖΟΟΜ, κι όχι την ανάλυση της εικόνας.
Γενικά, μπορείς να δεις αρκετή λεπτομέρεια αυξάνοντας το ζοομ, μέχρι περίπου να βλέπεις το κάθε pixel της εικόνας σου σαν ενα καθαρό τετράγωνο στην οθόνη - περιπου όσο ένα μικρό γράμμα.. και τότε μπορείς να διορθώσεις λεπτομέρεια ακόμα και 1-1 Pixel - χωρίς να αλλοιώσεις την ανάλυση της εικόνας σου.

Οταν θέλεις καθαρή εικόνα με λεπτομέρειες, ποτέ δεν την αυξάνεις το μέθεθος (και αναλυση). μιας εικόνας (που υπάρχει, που έφτιαξες, που ακόμα δουλεύεις)
Είναι πάντα καλύτερα να δουλεύεις σε μεγαλύτερη αναλυση και μέγεθος (εικονας σε Pixel), και στο τέλος να το μικραίνεις αν χρειαστεί - αν θέλεις καθαρή εικόνα.
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Photoshop + Poster Print

Δημοσίευση από Banavas » 12 Απρ 2008 10:04

Νομίζω οτι η πιο σωστή τακτική για να βρείς την ανάλυση στην οποία θα δουλέψεις είναι να ξεκινήσεις από τον σκοπό για τον οποίο δημιουργείς την εικόνα σε συνδυασμό με το μέσο εκτύπωσης και το μέγεθος του αρχείου.

Ξεκινώ από το μέσο εκτύπωσης που έχει κάπως συγκεκριμένα standards. Αν τυπωθεί σε ofset (τυπογραφείο) πρέπει η ανάλυση να είναι τουλάχιστον 300 dpi. Η ofset τυπώνει με ανάλυση 2400dpi αλλά τα αρχεία που παράγονται με τέτοια ανάλυση είναι τεράστια, οπότε κατεβαίνεις σε ανάλυση για να διευκολύνεις την εργασία σου την μεταφορά των αρχείων και τον χρόνο απασχόλησης του service bareu (φιλμ).
Η ανάλυση των 300 dpi θα δώσει πολύ καλά αποτελέσματα για το σύνολο των περιπτώσεων εκτός αυτών όπου απαιτείται εξαιρετική ποιότητα, κυρίως σε διαφημίσεις μόδας κοσμημάτων κλπ. σε αυτές τις περιπτώσεις ανεβάζεις την ανάλυση όσο σε πέρνει από μέγεθος αρχείου.

Αν τυπώσεις σε plotter τότε μια ανάλυση 150 dpi δίνει πολύ καλό αποτέλεσμα (Λόγω τις inkjet μεθόδου εκτύπωσης το μελάνι διαχέεται και δίνει την αίσθηση του πλακάτου χρώματος) . Ακόμα και με 150 dpi το μέγεθος του αρχείου για 70χ100 θα είναι περίπου 60 Mb.

Aν θέλεις γιγαντοαφίσσα σαν αυτή στους δρόμους (48 φύλλα 70χ100) τότε πρέπει να βρείς τυπογραφείο με το ειδικό μηχάνημα splitter. :-? :wink:

Για να δουλέψεις πιο εύκολα τις βουρτσες (σε περίπτωση που το κανονικό αρχείο είναι πολύ μεγάλο) κάνε μια εικόνα αντίγραφο με μικρότερη ανάλυση και δοκίμαζε πρώτα εκεί τις βουρτσες ή τα φιλτρα για να δείς στα γρήγορα το αποτέλεσμα και εφόσον σου κάνει το ξανακάνεις στην μεγάλη εικόνα με την ανάλογη υπομονή. :o
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Άβαταρ μέλους
e-times
Graphics Moderator

Photoshop + Poster Print

Δημοσίευση από e-times » 12 Απρ 2008 14:21

Να κανω μια διευκρινηση και να πω οτι δεν πρεπει να συγχεουμε τα ppi (pixels per inch) με τα dpi (dots per inch).

Οταν μιλαμε για αναλυση σε μια εκτυπωμενη φωτογραφια αναφερομαστε σε ppi και οταν μιλαμε για το εκτυπωτικο μεσο αναφερομαστε σε dpi.

H ικανοτητα εκτυπωσης ενος printer εκφραζεται σε dpi (δηλ. ποσες κουκιδες μπορει να εκτυπωσει ανα ιντσα)
Το μεγεθος του εκτυπωμενου Pixel μετριεται σε ppi (δηλ. ποσα Pixel χωρανε σε μια ιντσα)

Ανοιξε μια φωτογραφια σου στο Photoshop και πηγαινε Image>Image Size. Eκει κοιτα να μην ειναι τσεκαρισμενο το Resample Image και προσεξε τα εξης:
Στο Pixel Dimensions τα πεδια δεν αλλαζουν και οταν πειραζεις το Resolution αλλαζει το Width & Height της εκτυπωσιμης εικονας.
Εδω θα δεις οτι οι διαστασεις της εκτυπωσιμης εικονας ειναι αντιστροφως αναλογη με τα ppi, κατι που δεν ισχυει για την ποιοτητα.
Περισσοτερα ppi καλυτερη ποιοτητα αλλα μικροτερη σε διαστασεις εκτυπωσιμη εικονα.

Κοιτα σε τι εκτυπωτικο μεσο προκειται να τυπωσεις διοτι το καθενα απαιτει καποια ελαχιστα ppi για την εκτυπωση οπως πχ. Offset 300 ppi, Minilab 150 ppi ή στο σπιτι σου με εναν inkjet 200 ppi.

-Για να τυπωσεις σε 20cm X 30cm ή Α4, 21Χ29 cm σου αρκει καταρχην μια φωτογραφικη μηχανη στα 8 Mp (εδω μπορεις και 30cm X 40cm) ωστε ο αισθητηρας να μπορει να δωσει αυτες τις εκτυπωσεις.

Οσον αφορα την ευκολια στο να βλεπεις τι κανεις -οπως σου ειπε και η Hermeia- μονο με το zoum tool (in / out) και οχι με το πειραγμα αναλυσης εικονας.

Ελπιζω να εγινα κατανοητος.
Εικόνα

Good News For The Smokers, Non-Smokers Die Too

Άβαταρ μέλους
De_Profundis
Επικοινωνία:

Photoshop + Poster Print

Δημοσίευση από De_Profundis » 13 Απρ 2008 16:41

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά. Με βοηθήσατε να κατανοήσω πολλά. Thanks again. ;)
Εικόνα

/ - { Render Your Dreams } - /

My Deviant Art

magia

Photoshop + Poster Print

Δημοσίευση από magia » 28 Σεπ 2009 00:37

σας ευχαριστω προκαταβολικα ειμαι σε μια διαδικασια νεα μου ειπε ο τυπογραφος να ειναι 300 ppi και 9 mmαυτο ετσι που μου το ειπε δεν το κατανοησα.

magia

Photoshop + Poster Print

Δημοσίευση από magia » 28 Σεπ 2009 00:42

δεν ειμαι γραφιστας ζωγραφος ειμαι και εκανα μια μακετα για να την δουλεψουν για φυλλαδια διαφημιστικα αλλα με εβαλε σε μεγαλο μπελα !!αν μπορειτε να μου πειτε τι να κανω μια φιλη βοηθησα και τωρα ειμαι με το βιβλιο στο χερι!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Adobe Photoshop, illustrator”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες