Παράτυπο ΟΛΟ το co.gr ή "Νόμιμη" Αυθαιρεσία της ΕΕΤΤ ?

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giannis78 » 13 Απρ 2008 18:28

εγώ πουλάω μέσου του script μου απευθείας και δεν υπήρχε ποτέ θέμα, μάλιστα μου φτιάξανε και το plugin free.
Το θέμα είναι αν ο φίλος dnfan έχει κάτι η του έχει συμβεί κάτι από την εν λόγο εταιρία, γιατί αλλιώς αν θέλει να είναι 100% κατοχυρωμένος όπως λέει μπορεί να μιλήσει μαζί τους και να πάρει τις εγγυήσεις που θέλει .
Όσο και ευχαριστημένος να είμαι εγώ είτε κάποιος άλλος είναι διαφορετικό να πάρεις τις απαντήσεις από την πηγή.
WebHosting Services
http://www.intechs.gr

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 13 Απρ 2008 18:31

σχετικα με το script ακριβως αυτο
πρεπει να στο εγκρινουν οι της .co.gr καθως ειναι ατομικα τα script αυτα και δεν μπορει να το βαλει ο οποιοσδηποτε

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giannis78 » 13 Απρ 2008 18:33

ε ναι αυτοι το κανανε το Plugin για την εφαρμογη για να γινονται online κατοχυρώσεις / ανανεώσεις.
WebHosting Services

dnfan

Δημοσίευση από dnfan » 13 Απρ 2008 19:07

Μάλλον κάνετε refocus το topic

Δεν έχω καμία επαφή με την εν λόγω εταιρεία του co.gr ούτε προσπάθησα να πάρω όνομα co.gr και φυσικά δεν έκανα θέμα πόσο ευχαριστημένοι ως registrars είτε ως χρήστες είναι οι άνθρωποι που είχαν/έχουν συνεργαστεί μ’αυτή

Το θέμα είναι περισσότερο η ΕΕΤΤ και λιγότερο το co.gr

Γιατί η ΕΕΤΤ ενώ δεν είναι υπεύθυνη για τα επιπλέον επίπεδα subdomains προσπαθεί να θέσει σαφέστατους κανόνες που χρησιμοποιεί εκείνη. Αυτό δεν είναι μόνο θέμα του co.gr αλλά οποιουδήποτε χρησιμοποιεί subdomains. Το co.gr είναι η πιο γνωστή εμπορική εφαρμογή

Ευαισθητοποιήθηκα γιατί με έχει ενοχλήσει η παράλογη τακτική της ΕΕΤΤ που κανένας δεν μιλάει και κανένας δεν έχει παράπονα ενώ οι αυθαιρεσίες της είναι σε καθημερινό επίπεδο
Δεν είναι κάτι τεχνικό που θα μπορούσαν να με βοηθήσουν οι κύριοι του co.gr αν επικοινωνήσω κατευθείαν

Καλέστε τους εδώ να απαντήσουν υπεύθυνα για την κατάσταση αν τους ενδιαφέρει να δώσουν λεπτομέρειες και όχι απλά ότι καλύπτονται από μία γενική άδεια

Θα χαρώ ιδιαίτερα να δω ότι η ΕΕΤΤ έχει προβλέψει γι’αυτούς (.co.gr) και να μην βασίζονται πάλι σε κάποια παροδική ασάφεια της ΕΕΤΤ που αργότερα μπορεί να αποσαφηνιστεί με αρνητική ερμηνεία για το co.gr

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giannis78 » 13 Απρ 2008 23:49

Ok εντάξει καταλάβαμε έχεις πρόβλημα με την ΕΕΤΤ.
Να ρωτήσω κάτι?
Ασχολείσαι πολλά χρόνια με domains?
WebHosting Services

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 14 Απρ 2008 13:02

dnfan έγραψε:Ασε εμένα να ανησυχώ για τα copyrights .... και ας ασχοληθούμε με το topic
Δε τα ξέρεις καλά τα πράγματα. Για τα copyrights ανησυχώ εγώ που το forum είναι στο όνομά μου. Εσύ είσαι απλά ένας που γράφει με ψευδώνυμο και χωρίς ονοματεπώνυμο.

Το θέμα αυτό το έχουμε ξανασυζητήσει, ψάξε λίγο, όπως και για το domains.gr ψάξε και γι' αυτό που αν το πρόβλημά σου είναι η ΕΕΤΤ και όχι η εταιρεία που έχει το co.gr θα πρέπει να σε ενδιαφέρει. Εκτώς κι αν θέλεις να κάνεις focus μόνο σε αυτά που ενδιαφέρουν εσένα.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

dnfan

Δημοσίευση από dnfan » 14 Απρ 2008 13:42

Δυστυχώς τα ξέρω μια χαρά τα πράγματα και για να σε βοηθήσω στο έργο σου εδώ πρέπει να σου πω να μην ανησυχείς για τα copyrights αυτού του topic απο μένα, δεν θα ζητήσω ποτέ δικαιώματα απο τον εαυτό μου.

Το domains.gr ήταν διαφορετική περίπτωση δεν έχει κάποια σχέση με αυτά που λέμε.
Εδώ έθιξα το δικαίωμα ή όχι της ΕΕΤΤ να ελέγχει και τα subdomains, δεν είναι θέμα reserved word

Αν το έχετε συζητήσει και αυτό θα μου πεις ένα σχετικό topic γιατί δεν βρήκα κάποιο ?

Εφόσον μία κατάσταση που δεν έχω δει πουθενά αλλού σε άλλο TLD ή ccTLD ενδιαφέρει ΜΟΝΟ εμένα ίσως να ήταν καλύτερα να κλείσεις το θέμα

Τουλάχιστον με βοηθήσατε να καταλάβω ότι αυτά τα θέματα δεν ενδιαφέρουν τους Ελληνες χρήστες μιας και το αντιμετωπίζεται ως ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑ και βλέπω ότι δεν υπάρχουν απαντήσεις

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 14 Απρ 2008 13:47

dnfan έγραψε:Δυστυχώς τα ξέρω μια χαρά τα πράγματα και για να σε βοηθήσω στο έργο σου εδώ πρέπει να σου πω να μην ανησυχείς για τα copyrights αυτού του topic απο μένα, δεν θα ζητήσω ποτέ δικαιώματα απο τον εαυτό μου.
auto eleipe... an tou zitouses esi dikaiomata ego ti tha eprepe na tou zitiso??? (ochi tipota allo alla den mou aresoun ta proin "mpatsika" apo dimoprasia 4X4)

ascheto alla anathema kai an katalave kaneis pio einai to thema sou... ego toulachiston den to katalava... opote ase ta clopypaste kai ta dikaiomata kai "ksanaepanalave to story"
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 14 Απρ 2008 14:07

Το co.gr είχε καταχωρηθεί στις 15-1-2001 (όπως φαίνεται στο whois), πριν αλλάξουν και ξαναλλάξουν οι κανονισμοί καταχώρησης από την ΕΕΤΤ. Οπότε λογικά ΔΕΝ τους αγγίζουν ότι αλλαγές και να κάνουν από εδώ και πέρα που προφανώς θα ισχύουν για τα domains που θα καταχωρούνται από την στιγμή που άλλαξαν οι κανονισμοί και έπειτα.

Από όσο θυμάμαι από παλιά η ΕΕΤΤ προσπαθούσε να βγάλει παράνομο το domain και ο ιδιοκτήτης του co.gr τους έτρεξε στα δικαστήρια όπου ασφαλώς δικαιώθηκε. Τώρα αν πήρε αποζημίωση δεν ξέρω (και χλωμό το βλέπω κιόλας).

Η ΕΕΤΤ έχει κάνει πολλές φορές σφάλματα με την διαχείριση των gr domains, κάτι που έχουμε ξανασυζητήσει πολλές φορές εδώ, π.χ.:
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=27608
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=33197
και σε άλλα topics που αν κάνεις ένα search θα τα βρεις.

Διάβασε και εδώ τι είχε γίνει με το domains.gr που τώρα λειτουργεί κανονικά : http://www.europlanet.gr/mageiremata.pdf

Έτσι όπως έχουν γράψει τον κανονισμό, ανά πάσα στιγμή η ΕΕΤΤ μπορεί να κρίνει πως ένα gr domain είναι λέξη κλειδί... Απλώς ακόμα και αυτό ισχύει για domains που καταχωρούνται από τις 31/12/2003 και μετά.

http://www.eett.gr/gr_pages/telec/Domai ... B_2005.pdf (προηγούμενο)

> Άρθρο 8
1. Η ΕΕΤΤ απορρίπτει Αίτηση Εκχώρησης Ονόματος Χώρου με κατάληξη .gr, στις εξής, περιοριστικά οριζόμενες περιπτώσεις, που αποτελούν απόλυτους λόγους απόρριψης:

«Ιδίως, δεν επιτρέπεται η εκχώρηση ονομάτων χώρου με κατάληξη .gr που αποτελούν λέξεις κλειδιά στο Διαδίκτυο. Ενδεικτικά, αναφέρονται οι λέξεις www, email καθώς και κωδικοί Χωρών όπως αυτοί περιέχονται στη λίστα ISO-3166-1 του οργανισμού ISO.»

Γενικώς είναι άλλη μια περίπτωση «ου μπλέξεις» όπως οι περισσότερες στην Ελλάδα...

dnfan

Δημοσίευση από dnfan » 15 Απρ 2008 00:37

Ευχαριστώ για την απάντηση σου είναι η πιο πλήρης και κοντινή με το θέμα

Το πρόβλημα εδώ είναι ότι δεν μιλάμε αποκλειστικά για reserved words (και πραγματικά θα ήθελα να μάθω πως βγαίνουν αυτά τα reserved words, όπως είπα και σε ένα άλλο post κάνουν search το google και οτιδήποτε είναι παραπάνω από 1,000,000 results είναι reserved ?)

Στο παρελθόν η ΕΕΤΤ έχει αυθαιρετήσει επί γνωστών υποθέσεων domains αλλά κατά περίπτωση και όχι κατά κανόνα. Το συγκεκριμένο θέμα είναι ένα από το πρώτα που βρίσκω που είναι μια αντικρουόμενη ΓΡΑΠΤΗ αντίφαση.

Όπως είπα και πριν ναι μεν η ΕΕΤΤ ΔΕΝ είναι υπεύθυνη για ονόματα 3ου και παραπάνω επιπέδου ΑΛΛΑ δίνονται σαφείς οδηγίες (δείτε το αρχικό post) για το τι πρέπει ο κάτοχος του ονόματος του 2ου επιπέδου να κάνει και συμπληρώνει ότι μπορεί να διαγράψει το όνομα και να χαθούν προφανώς όλα τα ονόματα 3ου ή παραπάνω επιπέδου που έχουν δημιουργηθεί

Δηλαδή με απλά λόγια όπως αναφέρει η ΕΕΤΤ δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω / πουλήσω / νοικιάσω / χαρίσω το www.us.xxx.gr γιατί το 3o επίπεδο αποτελείται από 2 γράμματα

Μέχρι που φτάνει η προστασία των ονομάτων μέχρι το 2001 ?
Τι ακριβώς καλύπτει ?

Είναι κατάφορη και πρωτοφανής παραβίαση που συμπληρώνει την ασυδοσία, ανευθυνότητα και κακή παροχή των υπηρεσιών των ιθυνόντων της ΕΕΤΤ

Το θέμα είναι ότι η κατάσταση αυτή θα συνεχιστεί

Αν κάποιος έχει στοιχεία για σχετικές διευθύνσεις σε τμήματα της Ευρωπαικής ένωσης σχετικά με το θέμα (για τις αρμοδιότητες της ΕΕΤΤ σχετικά με το internet και τα ονόματα) ας μου στείλει ένα PM με τις λεπτομέρειες

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 15 Απρ 2008 00:59

dimsis έγραψε: Διάβασε και εδώ τι είχε γίνει με το domains.gr που τώρα λειτουργεί κανονικά : http://www.europlanet.gr/mageiremata.pdf
Θεώρω άστοχη την παρουσίαση του pdf/δελτίου τύπου της Europlanet ως κάλυψη προς το θέμα...

Mην αρχίσω πάλι για την Europlanet... θα καταντήσω γραφικός σε κάποιο σημείο. [είναι κορυφαίο πάντως η παραπλάνηση πελατών με το 8€ / χρόνο για .GR χωρίς να αναφέρεται ότι αυτή είναι τιμή για 10ετή κατοχύρωση -προπληρωμένη- και χωρίς Φ.Π.Α.]
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Άβαταρ μέλους
dik_

Δημοσίευση από dik_ » 15 Απρ 2008 06:27

Προφανώς δεν έχουν λίστα με όλες τις λέξεις κλειδιά, γιατί θέλουν να είναι καλυμμένοι μελλοντικά για κάθε τέτοια λέξη που ίσως προκύψει. Αν π.χ. πριν μερικά χρόνια κατοχύρωνες το ipv6.gr όταν δεν υφίστατο, τώρα θα είχαμε θέμα. Λέω τώρα χαζό παράδειγμα. Ή αν κάποια στιγμή γίνουν της μοδός τα .rel (για religion, όπως έχουμε τα .edu, .gov κτλ), σου λέει, δεν μπορείς κύριε να τσιμπήσεις το rel.gr, γιατί θέλουμε να μπορούμε να δίνουμε .rel.gr εμείς! Κι αυτό χαζό παράδειγμα.

Θα μπορούσαν βέβαια να έχουν μια τεράστια λίστα που να την ανανεώνουν όποτε προκύπτει κάτι τέτοιο και μάλιστα θα ήταν πιο σωστοί έτσι, αλλά δεν...

Όσο για το:

"...δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω / πουλήσω / νοικιάσω / χαρίσω το www.us.xxx.gr..."

δεν ξέρω αν μπορείς να πουλήσεις ή να νοικιάσεις, αλλά να χρησιμοποιήσεις σίγουρα μπορείς!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες