Portal για την Αλεξανδρούπολη

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
mmingos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mmingos » 19 Απρ 2008 11:42

Ξεκινήσαμε απο πέρσι μια προσπάθεια να δημιουργήσουμε ένα Portal για την Αλεξανδρούπολη. Έχουμε κλείσει περίπου ένα χρόνο και θα θέλαμε πλέον να ζητήσουμε τη γνώμη σας για τη δουλίτσα που έχει γίνει μέχρι τώρα.

Παρακαλώ επισκεφτείτε το http://www.alexandroupoli.gr / htto://www.alexandroupoli.net και πείτε μας τη γνώμη σας. Τι σας αρεσει και τι δεν σας αρέσει. Θα θέλαμε και μία άποψη για την οργάνωση του υλικού...

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 19 Απρ 2008 12:17

e107 CMS

όχι και το καταλληλότερο για τέτοιου είδους site. Ή τουλάχιστο αλλάξτε το βασικό template του e107.

Το e107 το χρησιμοποιούσα και εγώ παλιά για το ASBTV (AlexSoft Business Turbo Vision) της Virtual Pascal αλλά σύντομα διαπίστωσα ότι ενώ έχει πληθώρα ενσωματωμένων στοιχείων όπως forum κλπ. σου δένει τα χέρια εάν θέλεις να κάνεις αρκετές αλλαγές στον τρόπο λειτουργίας.

Βλέπω πάντως πληθώρα πληροφοριών. Μπράβο.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 19 Απρ 2008 14:07

mmingos ti schesei echeis me tin kozani kai ti me tin alex/poli?

re si alexsoft giati sou vromaei to e107 ego to theoro apo ta kalitera "open" diathesima pou eiparchoun
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 19 Απρ 2008 14:13

τα τοπωνυμια σε γρ δεν εχει δικαιωμα μονο ο δημος να τα κατοχυρωνει???Κατα τα αλλα το σαιτ απο οτι βλεπω εχει πλουσιο περιεχομενο και ανανεωνεται καθημερινα στο κοματι του περιεχομενου περνετε αριστα

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 19 Απρ 2008 14:15

me tin alexandroupoli an thimame kala ipirche ena thema... an thimame kala epanalanvano... kai nomizo to eiche anaferei o dimsis
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)

mmingos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mmingos » 19 Απρ 2008 14:18

Παιδιά το e107 το χρησιμοποιώ και στο http://www.giapraki.com και το σενάριο πάει πολύ καλά. Υπάρχουν πολλά plugins και αρκετό support. Δεν είναι joomla (Απο support εννοώ) αλλά να την ψάξεις, για εμένα είναι απο τα καλύτερα CMS. Tα themes που με καλύπτουν σε στυλ portal για το e107 δεν είναι αρκετά βέβαια και σχεδιαστικά μας έκαναν τα core thems και για αυτό δεν τα πειράξαμε. Το giapraki.com ήταν το πρώτο Site που έγινε με e107 στην Ελλάδα με τόσα plugins. Την μετάφραση την κάναμε εμείς στα Ελληνικα.

KGP : Στην Κοζάνη μένω οπότε δημιουργήσαμε το giapraki.com και στην Αλεξανδρούπολη έτυχε να είμαι 3-4 μήνες φαντάρος και βρήκα καλή ομάδα και δημιουργήσαμε το alexandroupoli.gr.

Παρεπιπτόντως ψάχνουμε και άλλες πόλεις για να ξεκινήσουμε αυτή την προσπάθεια. Το στήσιμο το αναλαμβάνουμε εμείς, το hosting, την τεχνική υποστήριξη κλπ και τη συντήρηση θέλουμε κάποιον ντόπιο ορεξάτο απο την υποψήφια πόλη. ;-) Όποιος έχει όρεξη και πόλη η οποία έχει κόσμο το συζητάμε.

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 19 Απρ 2008 14:19

α ναι νομιζω γραφετε κανονικα alexandroupolis αλλα η ελληνες πατανε συνηθως alexandroupoli οπως patra patras,προσφερετε διαφημιση στο σαιτ σας?

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 19 Απρ 2008 14:20

KGP έγραψε:re si alexsoft giati sou vromaei to e107 ego to theoro apo ta kalitera "open" diathesima pou eiparchoun
Δεν μου βρομάει καθόλου. Ίσα - ίσα έχω την ίδια γνώμη με εσένα για το e107. Απλώς είπα ότι κατά την γνώμη μου δεν ταιριάζει για το συγκεκριμένο είδος σελίδας. Μπορεί να κάνω και λάθος έτσι;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alexsoft την 19 Απρ 2008 15:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 19 Απρ 2008 14:26

vasika tora tin eida tin selida... pisteuo oti echeis dikio genika to site den mou "kathotan" kala i domi tou theleis, to olo stisimo... kati den mou pigene kala...

vevea ego den eime antikeimenikos kritis otan mporesei tha valo tin gineka mou na mou pei tin gnomi tis pou echei pio "right to the point/aproskopti" apopsi

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 19 Απρ 2008 16:31

Καταρχήν καλησπέρα στους συντοπίτες και μέσα από το freestuff. Είμαι μέλος και στο site παρόλο που οφείλω να ομολογήσω πως δεν συμμετέχω ιδιαιτέρως. Ευκαιρία λοιπόν μια και ζητήθηκαν οι γνώμες μας, να γράψω και εγώ τη δική μου, αλλά σε πρώτη φάση περιληπτικά γιατί είμαι σε διάλλειμα στο μάθημα και δεν έχω πολύ χρόνο.

ΥΠΕΡ:
Πλούσιο περιεχόμενο, τακτικές ανανεώσεις

ΚΑΤΑ:
Παλιομοδίτικο design και όχι του προσωπικού μου γούστου (λαμβάνοντας πάντα υπόψη πως οποιαδήποτε άποψη περί design είναι καθαρά υποκειμενική για όλους). Ιδιαίτερα το λογότυπο πάσχει πολύ.

Κακό στήσιμο - δομή κεντρικής σελίδας (και άλλων). Παρόλο που υπάρχει το μενού αριστερά με τις περισσότερες επιλογές, ιδιαίτερα η κεντρική σελίδα παραείναι φορτωμένη, πράγμα που τελικά το καθιστά δύσχρηστο. Μέτρησα 32 blocks στην κεντρική!
Μπλέξιμο θεωρώ επίσης το να γράφεις κάτω από την κεντρική είδηση στη μεσαία στήλη
[ Άρθρα ] - [ Forum ] - [ Τοπικά Sites ] - [ Photo Album ] - [ Παιχνίδια ] - [ Βοήθεια ] - [ Ονειροκρίτης/Ζώδια ] και αριστερά στο μενού να έχεις τα ίδια πράματα, με διαφορετικά ονόματα που πηγαίνουν στις ίδιες επιλογές π.χ. Τοπικές Ιστοσελίδες = Τοπικά Sites , Παιχνίδια On-line = Παιχνίδια , Φωτογραφίες (Photo Gallery) = Photo Album κλπ

Σε γενικές γραμμές το site είναι υπερφορτωμένο και δύσχρηστο φαντάζομαι πολύ περισσότερο για νέους σέρφερς του διαδικτύου. Θεωρώ πως χρειάζεται KISS

Τώρα όσων αφορά το domain:
KGP έγραψε:me tin alexandroupoli an thimame kala ipirche ena thema... an thimame kala epanalanvano... kai nomizo to eiche anaferei o dimsis
Σωστά θυμάσαι Κωνσταντίνε:
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... 608#258079

Και το καλύτερο είναι πως το '96 - '97 που είχαμε ζητήσει το gr domain προς καταχώρηση δεν μας το δώσαν για αυτόν ακριβώς τον λόγο... επειδή ΤΟΤΕ ήταν γεωγραφικός προσδιορισμός, μετά τι άλλαξε μόνο οι υπεύθυνοι της ΕΕΤΤ το γνωρίζουν... αλλά εφόσον άλλαξαν τους κανονισμούς τους, και εφόσον επιτρέπουν να κλείσει κάποιος ονόματα δήμων - κοινοτήτων - περιοχών κλπ που είναι εκτός της λίστας, τότε όλα καλά και συνεχίζουμε....

---
Αυτά στα γρήγορα... τα ξαναλέμε.
PS: Επειδή είχα φτιάξει το παλιό e-evros.gr (πριν το αλλάξουν σε php) και συμμετείχα και στο παλί evros.gr ΚΑΙ στον κώδικα και στην ενημέρωση του αργότερα θα επιστρέψω με κάποια πράγματα που είχα πει και στον Θάνο όταν στήναμε το e-evros.gr και που είχαμε εφαρμόσει στο παλιό evros.gr...

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 19 Απρ 2008 17:58

re seis telika osoi echoun schesi me tin leksi EVReOS echoun schesi kai me ta diadiktiaka kai "m" "pragmata... hahahahaha

mmingos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mmingos » 20 Απρ 2008 19:08

dimsis θα χαρώ να επιστρέψεις με περισσότερα σχολια σου. Το Site χρειάζεται επανασχεδίαση, στα πλαίσια του e107 και θέλουμε να κρατήσουμε σε κεντρική περιοχή τα εξής : Ειδήσεις - Συνδεδεμενα Μέλη - Κουβεντούλες. Δυστυχώς αυτό το σενάριο μου φαίνεται δεν μπορεί να γίνει εκτός απο τρίστηλο. Αναμένω τα σχόλια σου.

Άβαταρ μέλους
Sotrek
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Sotrek » 21 Απρ 2008 00:55

Σχετικά με το θέμα του template δεν σε βόλεψε κάτι άλλο από το net?

πχ:
http://www.themesbase.com/?category=e107
http://e107designs.org/download.php

γενικά google it! :wink:
Εικόνα

mmingos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mmingos » 21 Απρ 2008 09:48

δυστυχώς όχι, χρειάζομαι να είναι τρίστηλο και δεν βρήκα κάτι άλλο προσεγμένο. Σίγουρα είναι παλιό το design της σχεδίασης και στο giapraki.com και στο alexandroupoli.net αλλά δεν έχω βρει αντικαταστάτη... ψάχνω κάθε εξάμηνο τα themes αλλά τζίφος. Δεν μου πάει κάτι άλλο στο μάτι καλα.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 21 Απρ 2008 13:23

Αυτά που πιστεύω μετράνε κυρίως σε sites δήμων είναι η ειδησεογραφική κάλυψη όλων των τοπικών θεμάτων.

Τα κυριότερα από αυτά που απαιτούν άμεση και πολλές φορές καθημερινή ενημέρωση είναι:
- Αστυνομικά δελτία τύπου
- Εφημερίες φαρμακείων / βενζινάδικων
- Δημοτικά συμβούλια (θέματα και αποφάσεις), δελτία τύπου, ανακοινώσεις, διαγωνισμοί
- Άλλες ανακοινώσεις δήμου / νομαρχίας και λοιπών φορέων
- Τοπικός έντυπος τύπος και περιοδικά (θέματα ή και syndication ειδησεογραφίας)
- Ψυχαγωγία (συναυλίες και άλλα events, θέατρο, τι παίζουν οι κινηματογράφοι, φωτογραφίες και παρουσιάσεις χώρων ψυχαγωγίας (καφετερίες, μπαρ, εστιατόρια, ταβέρνες κλπ). Αυτά που ενδιαφέρουν επισκέπτες ή μόνιμους κάτοικους είναι κυρίως πληροφορίες του το παίζει στην πόλη. Δεν με ενδιαφέρει τόσο να διαβάσω κριτικές και reviews για ταινίες που παίζουν στους κινηματογράφους, όσο ποιες ταινίες προβάλονται στους κινηματογράφους της πόλης. Πληροφορίες από εκεί και πέρα μπορώ να βρω ή να κάνετε syndication με κάποιο εξειδικευμένο site (π.χ. cine.gr) ή στην τελική να βάλετε links προς reviews της κάθε ταινίας προς κάποιο site.

Από εκεί και πέρα βασικά θεωρώ:
- Επαγγελματικός οδηγός
- Κατάλογος και μηχανή αναζήτησης καθαρά τοπικών web sites
- Τουριστικές πληροφορίες (αξιοθέατα, διανομή (επιλεγμένα καταλύματα από τον επαγγελματικό οδηγό), τρόποι πρόσβασης, δρομολόγια, χάρτες κλπ)
- MEDIA: Photo gallery, video gallery, local radio stations (με streaming όσα έχουν), local tv stations (με streaming όσα έχουν)
- Πολλαπλές υπηρεσίες μελών (social network apps)
- Προσωπογραφίες : παρουσιάσεις σημαντικών προσώπων της πόλης + παρουσιάσεις απλών πολιτών

Εννοείται πως μπορούν να μπουν και άλλες υπηρεσίες και εφαρμογές, αλλά δεν χρειάζεται να είναι όλες φορτωμένες στην κεντρική σελίδα.
Αυτό που χρειάζεται να γίνει είναι ένα ενιαίο μενού με υπομενού σε σταθερό σημείο του site, που θα έχουν μαζεμένες όλες τις υπηρεσίες του site ώστε να μη χάνετε ο επισκέπτης. Αυτό το μενού πολύ πιθανών να «χτίσει» και το sitemap του site. Μια ενιαία αναζήτηση είναι επίσης βολική για τους χρήστες με έξτρα δυνατότητα σύνθετης αναζήτησης με περισσότερα κριτήρια για τους πιο προχωρημένους.

Από εκεί και πέρα είναι πολλοί αυτοί στους οποίους μπορείς να «πουλήσεις» υπηρεσίες πέρα των adsense, μέσα από ένα τέτοιου είδους σωστά υλοποιημένο site. Από τοπικούς επαγγελματίες που θα προβληθούν με διάφορους τρόπους (banners, ειδική προβολή στον επαγγελματικό οδηγό, έξτρα ιστοσελίδα ή και site με αναλυτικές πληροφορίες και φωτογραφίες κλπ)…
Είναι διαφορετικό τη διαχείριση / ενημέρωση να την κάνουν ιδιώτες και διαφορετικό να την κάνουν δημόσιοι υπάλληλοι του δήμου ή μιας νομαρχίας… άλλα πράγματα χρειάζεται να «τονίσει» ο ένας, άλλα ο άλλος. (π.χ. μηνύματα δημάρχων και νομαρχών είναι σχεδόν άχρηστα σε ιδιωτικά sites….).
Το design του site και το στήσιμο του παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο και στο αν θα κρατήσει τον επισκέπτη ή θα τον τρομάξει και θα φύγει, αλλά και στην πρώτη εντύπωση που είναι πολύ σημαντική. Είναι αμέτρητες οι φορές που κλείνω sites πολύ γρήγορα όταν είναι κακοσχεδιασμένα ή κακοστημένα, και ενώ μπορεί να έχουν περιεχόμενο που να μου αρέσει το έχουν χαντακωμένο και πίσω από άσχημα templates.
Αν δει κανείς το web 2.0 ως προς το σχεδιασμό των web sites και όχι ως προς τις τεχνολογίες που χρησιμοποιούνται, διακρίνει εύκολα ότι κυριαρχεί η απλότητα και αποφεύγονται οι πολύ φορτωμένες σελίδες.
Έχω ξανά αναφερθεί σε αυτά εδώ: http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... 062#269535
Αυτά προς το παρών ως τροφή για σκέψη και ιδέες… το τι μπορεί να γίνει από όλα αυτά και πως βέβαια έχει να κάνει με πάρα πολλούς άλλους παράγοντες στην τελική… (π.χ. χρόνος, χρήμα, διάθεση, πόσοι και ποιοι ασχολούνται με το project κλπ κλπ)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης