Ο Connor εισακούστηκε! Πρόταση απλοποίησης Ελληνικής γραφής

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Δημοσίευση από MichalisS » 20 Απρ 2008 02:30

Είχα καλό δάσκαλο! :P

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 20 Απρ 2008 13:37

:wink: :wink: :wink:

Ευχαριστώ
1. Να καταργηθούν τα γράμματα «η» και «υ» και να αντικατασταθούν από το γράμμα «ι».

2. Να καταργηθεί το γράμμα «ω» και να αντικατασταθεί από το γράμμα «ο».

3. Να καταργηθούν οι εξής συνδυασμοί γραμμάτων και να αντικατασταθούν ως εξής: «αι"---> «ε», «ει"--->"ι», «οι--->ι», «υι"--->ι», «αυ"--->"αβ», «ευ"--->"εβ"

4. Να καταργηθεί η χρήση του «γγ» και να αντικατασταθεί από το «γκ».

5. Να καταργηθεί το τελικό γράμμα «ς» και να αντικατασταθεί από το γράμμα «σ».

Ως αποτέλεσμα των ανωτέρω αλλαγών, αναφέρει ο. ευρωβουλευτής, το Ελληνικό αλφάβητο θα έχει μόνο 21γράμματα (α, β, γ, δ, ε, ζ, θ, ι, κ, λ, μ, ν, ξ, ο, π, ρ, σ, τ, φ, χ, ψ) και ένα μόνο δίψηφο (το «ου").

Αυτή η πρόταση είναι γελοία και μάλλον από άτομο που ξέρει για την ελληνική γλώσσα λιγότερα από όσα ξέρει για τα chicken nuggets
Αντε εγω, να μην έχω ιδέα(που για να λεω ότι λέω ή πολυ ψαγμένος είμαι ή μ@@@κας)
Αλλα ενας βουλευτης? = 10.000 Connors.

Επιδη κάπχοι είναι κολιμενοι με την ιστορία μας, δν σιμενει ότι πρέπει να κιταμε πάντα πίσω εμεις οι έληνες.
Ο κόσμος προχοράει.οι εποχές αλάζουν.
Καπχια πράματα εξελίσοντε....
Το αν εξελίσοντε προς το καλιτερο ή προς το χιρότερο, ειναι αλο θέμα.
Θα μπορουσαμε ακόμα να χρισμοποιούμε κάρα και όχι αμαξια με βενζίνα για 100 διαφορετικους λόγους.
Αλα εχουμε προχορίσει απο εκεινη την εποχή....
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Δημοσίευση από MichalisS » 20 Απρ 2008 14:24

Connor MacLeod έγραψε:Αντε εγω, να μην έχω ιδέα(που για να λεω ότι λέω ή πολυ ψαγμένος είμαι ή μ@@@κας)
Αλλα ενας βουλευτης? = 10.000 Connors.
Πίστεψέ με, στη συγκεκριμένη περίπτωση ίσως εσύ να είσαι 10.000 Ματσάκηδες!

Και δεν μου λες ρε Κόνορα, άντε πες εφαρμόζουμε αυτήν την γραφή. Μετά από 5 γενεές βλέπουν οι τότε Έλληνες -αν υπάρχουν- τη λέξη "εφχαριστό" -αν δεν έχουν καταργηθεί και οι τόνοι-. Πώς θα ξέρουν ότι είναι ρήμα; Εμπειρικά; Και πώς θα ξέρουν τι σημαίνει η κάθε λέξη που βρίσκουν αν δεν μπορούν ν' αναλύσουν την ετυμολογία της; Εμπειρικά πάλι; Είναι δυνατόν να μάθει ένας άνθρωπος τόσες λέξεις που έχει η Ελληνική γλώσσα εμπειρικά; Διαβάζουν ένα κείμενο και συναντούν μια λέξη άγνωστη, π.χ "εβδεμονία"... Πώς στο καλό θα πάει το μυαλό τους στο "ευ + δαίμων" για να καταλάβουν ότι σημαίνει ευλογημένος από τον Θεό άρα ευτυχισμένος;
Δεν είναι θέμα προγονολατρείας ή "κολλήματος στο παρελθόν"... Αλλάζει όλο το νόημα της λέξης. Αν με ρωτάς, κακώς καταργήθηκε και το πολυτονικό. για παράδειγμα, η λέξη "Ελένη" στην πρώιμη γραφή θα γραφόταν ως ΗΕΛΕΝΗ ή HELENH. Αυτή η δασεία που καταργήθηκε δια νόμου -πρωτοφανή πράγματα να συνάπτονται νόμοι για τον τονισμό- υποδήλωνε ακριβώς αυτό το Η που χάθηκε, το οποίο οι ξένοι κρατούν στη γραφή τους, ενώ εμείς θεωρήσαμε σωστό αν το πετάξουμε.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 20 Απρ 2008 14:49

Έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα όπως τα λέει ο MichalisS. Η πολυπλοκότητα της ελληνικής γλώσσας είναι αναγκαιότητα επειδή ακριβώς έχουμε μια πάρα πολύ πλούσια γλώσσα με πολλά φωνήεντα/διφθόγγους αλλά και πολλά νοήματα για ίδιες και παρεμφερείς λέξεις. Όσοι πιστεύουν ότι είναι θέμα προόδου και οπισθοδρόμησης (βλ Connor) δεν ξέρουν τι τους γίνεται.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 20 Απρ 2008 15:45

Όσοι πιστεύουν ότι είναι θέμα προόδου και οπισθοδρόμησης (βλ Connor) δεν ξέρουν τι τους γίνεται.
Γιατι δν σεβεσε την αποψη μου?
Δν υπά και να την δεχτεις.
Απλα να την σεβαστεις.
:cry: :cry: :cry:

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 20 Απρ 2008 16:43

Τι να σεβαστώ μωρέ; Εγώ αν σου έλεγα ότι 256mb ram είναι καλύτερα από 4gb ram επειδή είναι λιγότερα εσύ θα το σεβόσουν ή θα με κορόιδευες;
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 20 Απρ 2008 17:56

Connor MacLeod έγραψε: Επιδη κάπχοι είναι κολιμενοι με την ιστορία μας, δν σιμενει ότι πρέπει να κιταμε πάντα πίσω εμεις οι έληνες.
Ο κόσμος προχοράει.οι εποχές αλάζουν.
Καπχια πράματα εξελίσοντε....
Κόνορα, και γώ γουστάρω εξέλιξη. Ολοι σε αυτό το site γουστάρουν εξέλιξη. Αν δεν ήταν έτσι, αυτό το site δεν θα υπήρχε και εγω δεν θα είχα ποτέ την ευχαρίστηση να βλέπω τις φιλοσοφημένες ατάκες του cdhyper και τον primal τρόπο γραφής και σκέψης σου.

Παρ όλα αυτά όμως, πώς γίνεται να προχωρήσουμε μπροστά αν δεν θυμόμαστε τί υπάρχει πίσω μας? Το παρελθόν και τα στοιχεία του είναι αυτό που μας ορίζει σαν λαό και μας δίνει την ταυτότητα μας. Αυτά θα πετάξουμε αντί για τα κακώς κείμενα? Δεν θα ήταν ανόητο εκ μέρους μας να κάνουμε κάτι τέτοιο?
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 20 Απρ 2008 19:56

αίσχος! :hammer: :hammer: :hammer:

btw τι κάνετε φρισταφίτες μου; :D
εμένα με στείλαν Σαμοθράκη να βαράω προσοχές στους γλάρους :(
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 20 Απρ 2008 20:34

Connor MacLeod έγραψε: Το αν εξελίσοντε προς το καλιτερο ή προς το χιρότερο, ειναι αλο θέμα.
Αυτό είναι το μόνο θέμα, να μπορούμε να εξελιχθούμε προς το καλύτερο,
ειδάλλως δεν χρειάζεται να την παλεύουμε.

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 20 Απρ 2008 21:26

Την πρόταση του Ματσάκη τη βλέπω με πολύ συμπάθεια. Το ό,τι η ελληνική γλώσσα είναι πιο περίπλοκη από όσο χρειάζεται είναι περισσότερο ή λιγότερο προφανές. Αν μπορούμε με ευχέρεια να τη χειριζόμαστε είναι γιατί έχουμε επενδύσει ένα δυσανάλογα μεγάλο κομμάτι της ζωής μας για να εντρυφήσουμε στις ιδιοτροπίες της. Χρόνο που θα μπορούσαμε να αξιοποιήσουμε διαφορετικά. Μια επένδυση που θα είχε νόημα αν ήμασταν άφθαρτοι και η ζωή μας ανεξάντλητη. Αν.

Οι δυσκολίες που αντιμετωπίζει αυτή η πρόταση νομίζω δεν έχουν τόσο σχέση με την πιθανή απώλεια νοήματος λόγο της γραμματικής ομοιότητας ορισμένων μεμονωμένων λέξεων, όσο με του εξής δύο παράγοντες:

1) Ανακατανομή του πνευματικού κεφαλαίου. Οι λόγιοι έχουν κάθε λόγο να σαμποτάρουν μία τέτοια πρόταση που οδηγεί στη μείωση του ανταγωνιστικού τους πλεονεκτήματος. Και βρίσκονται σε εγγενώς πλεονεκτική θέση στο να προβάλλουν τις απόψεις τους.

2) Η εφαρμογή της πρότασης θα έχει απτά μακροπρόθεσμα οφέλη, αλλά εξίσου απτή βραχυπρόθεσμη ζημία. Πρόκειται για δίλημμα που αντιμετωπίζουν συχνά οι κατασκευαστές λογισμικού, όταν πρέπει να αποφασίσουν για την backward compatibility των προϊόντων τους. Ο Joel Spolsky το περιγράφει πολύ καλά εδώ: How Microsoft Lost the API War. Για τον ίδιο λόγο έχουν αποτύχει μέχρι σήμερα όλες οι προσπάθειες αντικατάστασης του δύσχρηστου πληκτρολογίου QWERTY: Friends Don't Let Friends Type Qwerty.

Υ.Γ. Αφτό το post αρχικά ίχε τρία ορθογραφικά λάθι. Τα διόρθοσα με τι βοίθια του Word. :-)

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 21 Απρ 2008 01:41

@skeftomilos
Δεν είναι κακό να είναι πολύπλοκο και περίπλοκο το οτιδήποτε αρκεί αυτό να μπορεί να κάνει την εργασία του άριστα, και τουλάχιστον για τα Νεοελληνικά αυτοί που έχουν μοχθήσει να τα μάθουν είναι σε θέση να έχουν άριστο λόγο και πνεύμα.
Τα ελληνικά εγώ προσωπικά δεν θα δεχτώ ποτέ να τα κάνουν ελλινικα, (δικό μου κόλλημα) σίγουρα μετά από 1000 χρόνια θα είναι μια τελείως διαφορετική γλώσσα, ωστόσο θα ήθελα πολύ οι μελλοντικοί Έλληνες να συνεχίσουν να μιλάνε με θαυμασμό για αυτό τον πλούτο και γιατί όχι να τον συνεχίσουν.
Για να συνεχίσουν όμως πρέπει να τα συνεχίσουμε και εμείς, μάλιστα να τα καλλιεργήσουμε αντάξια της ιστορίας της και όχι να τα κατακρεουργήσουμε και να τα πετσοκόψουμε λέγοντας ότι είναι δύσκολα.
Ξεκινώντας από τα αρχαία ελληνικά μέχρι τα νεοελληνικά η γλώσσα μας έχει σταθεί άξια και συζητάνε για αυτή μέχρι και τώρα, σχεδόν όλα τα ξενόφερτα πανεπιστήμια έχουν ειδικές βιβλιοθήκες για τα Ελληνικά
βλ http://www.perseus.tufts.edu/hopper/
μέχρι που υπάρχει (υπήρχε) η σκέψη αρκετών χωρών να ενσωματώσουν σαν δεύτερη γλώσσα εκμάθησης τα αρχαία Ελληνικά.
Και εμείς τώρα συζητάμε ότι πρέπει να τα απλοποιήσουμε.. Γιατί;

ΥΣ Εγώ είμαι μπούφος στην γραμματική, στο σχολείο προτιμούσα να κάνω κοπάνες και να πειράζω κοριτσάκια.
(στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα) :hammer:
Ευτυχώς που υπάρχει και το word, hey αν τα απλοποιήσουν τουλάχιστον δεν θα χρειάζεται να το χρησιμοποιώ.

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Δημοσίευση από MichalisS » 21 Απρ 2008 01:50

Τ' αρχαία Ελληνικά διδάσκονται ακόμα και στη Σενεγάλη.
Λέτε να είναι τυχαία που τ' αρχαία Ελληνικά οξύνουν περισσότερο το μυαλό απ' ότι τα μαθηματικά;

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 21 Απρ 2008 02:31

ArchangelX έγραψε:Boss, πρέπει να βρήκαμε bug. Το αποπάνω post του Κόνορα, εγώ βλέπω οτι το έβγαψε ο sibas :o
Φαντάζεσαι να γράφαμε όλοι έτσι, εκεί να δεις πόσα bug θα είχαμε :yea:

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 21 Απρ 2008 10:11

Τι να σεβαστώ μωρέ;
Εγω πάντος σεβομε την αποψή σου να μην με σεβαστεις, και δν με πιραζει που εσυ δν θελεις να σεβαστεις την αποψήμου.
:P
Παρ όλα αυτά όμως, πώς γίνεται να προχωρήσουμε μπροστά αν δεν θυμόμαστε τί υπάρχει πίσω μας?
ΓΙαυτο, υπάρχει ενα μαθημα απο το δημοτικό μεχρι και το λίκιο που το εχουν ονομασει ιστορια.

Αυτό είναι το μόνο θέμα, να μπορούμε να εξελιχθούμε προς το καλύτερο,
ειδάλλως δεν χρειάζεται να την παλεύουμε.
Την μολινση του περβαλοντος την θεορέις καλη εξέλιξη?\
:-?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες