Ο Connor εισακούστηκε! Πρόταση απλοποίησης Ελληνικής γραφής

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 12 Ιούλ 2008 22:44

ναι 18 καινουργιοι ηχοι και ολα τα προβληματα λυνονται.

Κοιτα μπορουμε να τους παρουμε απο τις αλλες γλωσσες. Δλδ ο γαλλος μπορει να προφερει τα διαφορετικα "e" και ο ελληνας δεν θα μπορεσει ?

Επισης αμα γινει αυτο δεν θα χρειαστει να αλλαξει και ο τροπος σκεψης γιατι καθε "Ι πολιτικί που περιγράφετε στο άρθρο σασ ίνε μάλον ξεπερασμένο μοντέλο" θα ακουγεται διαφορετικα.
Ουτε θα πρεπει να ξαναγραφτουν τα παντα γιατι οπως εγω δεν μπορω να διαβασω κατι γραμμενο στην καθαρευουσα δεν θα μπορει και το παιδι μου να διαβασει κατι με την παλια γραφη.

Για το πως θα το πασαρω στον λαο μαλλον πλακα κανεις. Εδω μας πασαρουν οτι θελουν οποτε το θελουν και το δεχομαστε σαν χαυνοι.
θα εστηνα μια ομαδα 20 ψυχολογων-κοινωνιολογων να μου βρουνε τροπο πως να το πασαρω. Επισης θα λαδωνα ολα τα καναλια να το προωθησουν σαν την βελτιστη αλλαγη-καινοτομια.
Τα παιδια δεν θα ειχαν προβλημα γιατι αποροφανε σαν σφουγγαρια και θα ελυνε και τα προβληματα ορθογραφιας τους.

EDIT: Νομιζω οτι ειναι πολυ ευκολο να αλλαξει τον τροπο που μιλαει ο ελληνας. Ηδη το εχει κανει ενσωματονωντας τοσες αγγλικες λεξεις κτλ.
Ηobby: Shooting photons

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 12 Ιούλ 2008 23:44

Σόρρυ αλλά από τη μεριά μου δεν τα βλέπω τόσο ρόδινα τα πράγματα. Τώρα έχουμε ανορθόγραφους Έλληνες που μιλάνε σωστά, τότε θα έχουμε ανορθόγραφους που θα είναι και ανορθόλογοι συν τοις άλλοις. Θα ακούς Έλληνες να μιλάνε και θα νομίζεις ότι ακούς Γάλλους. Ο Σαρκοζί θα αισθάνεται σαν στο σπίτι του στην Ελλάδα.

Πολλοί θα αντιδράσουν με τη νέα φλούφλικη ομιλία και θα ιδρύσουν το κόμμα του Παραδοσιακού Λόγου. Οι εκσυγχρονισμένοι θα αναφέρονται σε αυτούς απαξιωτικά ως Παλαιοομιλούντες. Στα μπαρ θα υπάρχουν χωριστές θέσεις για καπνίζοντες και μη, και για παλαιοομιλούντες και μη. Στο δημόσιο θα απαγορεύεται η παλαιά ομιλία, και όσοι είναι παλαιοομιλούντες θα καταφεύγουν στις τουαλέτες για να πουν καμιά παραδοσιακή κουβεντούλα και να καπνίσουν και κανένα τσιγαράκι.

Στην τηλεόραση δε θα παίζονται οι αυθεντικές παλιές ελληνικές ταινίες για να μην επηρεάζεται ο κόσμος από την παλιά προφορά. Οι ταινίες θα παίζονται μεταγλωττισμένες στη νέα ελληνική ομιλία. Εναλλακτικά θα παίζονται μεταγλωττισμένες στα αγγλικά με υπότιτλους. Από ελληνικά τραγούδια στο ραδιόφωνο θα παίζονται μόνο τα καινούργια, ή όσα από τα παλιά πρόλαβαν οι ερμηνευτές σους να τους κάνουν το σχετικό remake. Τα πολύ παλιά όπως π.χ. του Καζαντζίδη θα υποστούν ψηφιακή επεξεργασία ώστε ο αλησμόνητος λαϊκός βάρδος να τραγουδάει το Υπάρχω με τη σωστή εκσυγχρονισμένη προφορά.

Και πολύ φοβάμαι πώς η νεολαία δε θα ακολουθήσει ούτε τους εκσυγχρονισμένους ούτε τους παλαιοομιλούντες, και θα αρχίσουν να μιλάνε στα αγγλικά μεταξύ τους. Στο κάτω-κάτω καλύτερα είναι τα ελληνο-γαλλικά από τα αγγλο-αμερικάνικα;

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 13 Ιούλ 2008 00:07

Nαι μπορει να γινει και αυτο αλλα δεν ειπα συγκεκριμενα να δανειστουμε στοιχεια μονο απο την γαλλικη γλωσσα.

Μπορει να γινει και το αλλο ομως. Πχ εγω και τα 2 γαλλικα "e" τα ακουγα το ιδιο ενω για τους γαλλους εχουν τεραστια διαφορα και δεν τα μπερδευουν ποτε.
Ετσι οι παλιοι που ξερουν ορθογραφια μπορει να ακουνε τα καινουργια "ε" το ιδιο και να μην χρειαστει να τα προφερουν καν και απλα θα μιλανε με προφορα.

Η παλια γενια θα φυγει καποτε και θα μεινει μονο η νεα.

Λες οτι οι νεοι θα ακουνε την καινουργια γλωσσα σαν "φλουφικια". Δλδ για τοσο μαγκες τους εχεις τους ελληνες εσυ ?
Το θεμα ειναι πως θα την πασαρεις. Μπορει εσενα να σου φαινεται φλουφικια η γαλλικη λογω των επιροων που ειχες καθως μεγαλωνες. Για του γαλλους τα γαλλικα δεν ακουγονται φλουφικα οπως επισης και για πολλους αλλους λαους.

Εδω περασαν αλλα και αλλα φλουφικα gay stuffs και οι ελληνες τα δεχτηκαν μια χαρα. Βλεπε trendy βλεπε ΕΜΟ βλεπε metrosexual κτλ.
Οτι θες τον κανεις τον ελληνικο λαο σορρυ.

Ποιος απο την καινουργια γενια βλεπει παλιες ελληνικες ταινιες ? Δεν το βλεπω σοβαρο προβλημα εγω αυτο για την μεταβαση.
Επισης Καζαντζιδη γιατι να ακουσουμε ξανα ? για να πινουμε ρετσινες ή για να χορευουμε trendy ζειμπεκικα ? Η μηπως ειμαστε μεταναστες ?

EDIT: Επισης στην Γαλλια οταν ακουνε Ελληνας το πρωτο που σκεφτονται ειναι "GAY" και "ΠΑΙΔΕΡΑΣΤΙΑ".

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 13 Ιούλ 2008 00:48

Να σου πω την αλήθεια δε βλέπω τι θα κερδίσουμε με όλα αυτά. Δεν καταλαβαίνουμε ο ένας τον άλλο έτσι όπως μιλάμε τώρα; Υπάρχουν κάποιες λέξεις με κοινή προφορά που μας μπερδεύουν λίγο, αλλά μπορούμε να βγάλουμε άκρη από τα συμφραζόμενα. Με τον εμπλουτισμό της ομιλίας θα αποφύγουμε μεν τα μπερδέματα αλλά με τι κόστος. Δεκαοχτώ νέοι ήχοι! Είναι σα να προσθέτεις δεκαοχτώ νέα ψηφία σε ένα αριθμητικό σύστημα. Σαν από το δεκαδικό να πηγαίνεις στο δεκαεξαδικό. Από μια τέτοια μετάβαση περιμένεις θεαματική αύξηση των αριθμών που μπορούν σχηματιστούν χρησιμοποιώντας τον ίδιο αριθμό ψηφίων. Στο δεκαδικό σύστημα υπάρχουν 100 διψήφιοι αριθμοί, ενώ στο δεκαεξαδικό οι διψήφιοι είναι 256. Στην περίπτωσή μας θα υποστούμε όλη αυτή την αύξηση της προφορικής πολυπλοκότητας, και το μόνο που θα κερδίσουμε θα είναι η προφορική διασαφήνιση μιας χούφτας λέξεων.

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 13 Ιούλ 2008 01:09

Δεν χρειαζεται να ειναι νεοι ηχοι. Μπορει να γινει εξυπνα και να συμβει αυτο που σου ειπα πριν. Να τροποποιηθουν ελαφρως δλδ οι ηχοι.
Οπως ειναι το "e" ετσι θα ειναι και το "σ". Πχ παλι στα γαλικα εχεις το παχυ "σ-CH" και το λεπτο "σ-S".
Παλι και τα δυο εγω ο "παλιος" θα τα ακουω απλο "σ" ενω για τους νεους θα ειναι "σ" και "ς".
Αν και το "σ" δεν χρειαζεται και πολυ να αλλαξει μιας και ειναι ευκολο να το βαζεις μονο στο τελος της λεξης αλλα λεμε τωρα.

Τα κερδη ειναι τεραστια ετσι. Λυνεται το προβλημα ορθογραφιας που ανεφερες, τα παιδια δεν σπαταλανε πια χρονο να μαθουν ορθογραφια οπως λες και οι ξενοι ΑΝ καταφερουν να μαθουν την γραμματικη και την συνταξη τοτε η ορθογραφια δεν θα τους απασχολει καθολου.

Τα παιδια θα καταλαβαινουν και τις δυο προφορες ομως. Δες τα παιδια των γεωργιανων που ειναι διγλωττα και μια χαρα μιλανε ελληνικα και στο σπιτι γεωργιανα.
Οποιος θελει δλδ θα μπορει να ακουσει και Καζαντζιδη.
Το να μετατρεψεις τονους γραπτων σε "απλη" γραφη ειναι πολυ πιο τρελο απο το να ακουει ενα παιδι τον καζαντζιδη να τραγουδαει με προφορα.

Επισης κραταμε και την υπερηφανια μας οτι εχουμε την καλυτερη γραφη χεχε.

[/img]

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 13 Ιούλ 2008 02:27

Η ανάγνωση της σύνθετης γραφής δεν είναι δύσκολη, επομένως δεν είναι απαραίτητη η μετατροπή όλων των παλιών εντύπων. Η δυσκολία της είναι στο γράψιμο, όπου πρέπει κανείς να θυμάται όλους αυτούς τους ορθογραφικούς κανόνες και όλες αυτές τις εξαιρέσεις των κανόνων. Η απλοποιημένη γραφή έχει σχεδόν τα ίδια πλεονεκτήματα με την εμπλουτισμένη προφορά, και απαιτεί μηδενική έρευνα και ελάχιστη εξάσκηση για την εξοικείωση μαζί της. Όσο για τη γραφή μας μπορεί να γίνει ακόμα καλύτερη αν απλοποιηθεί, ώστε να είμαστε ακόμα πιο περήφανοι γι αυτή.

Βρήκα ένα πρόσφατο άρθρο του Γ.Μπαμπινιώτη: Χρειάζεται η ιστορική ορθογραφία;

Αναρωτιέται: γιατί οι αγγλόφωνοι λ.χ. λαοί (Άγγλοι, Αμερικανοί, Αυστραλοί, Καναδοί) δεν προχώρησαν σε υιοθέτηση τής φωνητικής ορθογραφίας, όταν μάλιστα έχουν να αντιμετωπίσουν πολύ οξύτερες ορθογραφικές δυσκολίες απ' ό,τι εμείς;

Απάντηση, δεν προχώρησαν γιατί περιμένουν εμάς να κάνουμε το πρώτο βήμα. Είμαστε το παγκόσμιο πρότυπο στον τομέα της γλώσσας και της γραφής, και κανένας λαός δεν τολμά να ξεστρατίσει από τα χνάρια μας. Η πρωτοβουλία μας ανήκει.

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 13 Ιούλ 2008 03:05

skeftomilos πολύ καλός ο υπερσύνδεσμος
τώρα, αν κάποιος περάσει το κείμενο από το παραπάνω υπερσύνδεσμο στον μετατροπέα σου
και μπορέσει να το διαβάσει σωστά θα του πω ένα μεγάλο μπράβο*, και αν βγάλουμε και τους
τόνους τότε μάλλον πιο εύκολα θα είναι τα κινέζικα.

*Φυσικά αν κάποιος νομίζει ότι μπορεί να το διαβάσει σωστά τότε μάλλον πρέπει να διαβάσει και το παρακάτω για να καταλάβει γιατί το διαβάζει σωστά.

http://www.simply4all.net/blog/blog/rea ... t-you-can/
http://www.mrc-cbu.cam.ac.uk/~mattd/Cma ... index.html

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 13 Ιούλ 2008 03:30

skeftomilos έγραψε:Η ανάγνωση της σύνθετης γραφής δεν είναι δύσκολη, επομένως δεν είναι απαραίτητη η μετατροπή όλων των παλιών εντύπων.

% Αναγν4σ% τ)5 σ$νθετ%5 γραφ%5 δεν εϊναϊ δ$σκολ%, επομεν45 δεν εϊναϊ απαραϊτ%τ% % μετατροπ% ολ4ν τ4ν παλι4ν εντ$π4ν.

Ενα παραδειγμα πως θα βλεπει το παιδι μου την παλια γραφη. Ξενοι χαρακτηρες κατα προσεγγιση αλλα you get the point οτι δεν ειναι σωστη η σκεψη σου.

Ασε τις πρωτοβουλιες καλυτερα γιατι οι ελληνες ειμαστε επιρρεπεις στην μ@λ.κιες και δεν λεει να το ρισκαρουμε.

Που το στηριζεις οτι η απλοποιημενη γραφη θα ειναι καλυτερη οταν θα εχει χαθει ολος ο πλουτος της ελληνικης γλωσσας ?

Αν αλλαξει ο προφορικος λογος δεν χρειαζεται να μαθει κανεις κανονες ορθογραφιας αφου οτι ακους αυτο θα γραφεις.
Οσοι θα θελουν να το ψαξουν περισσοτερο με την ελληνικη γλωσσα θα εχουν ακομη την δυνατοτητα να εξερευνησουν το πλουτο της και ολοι οι υπολοιποι δεν θα εχουμε κανενα προβλημα αφου θα γραφουμε ανετα χωρις να γνωριζουμε απο προερχεται το καθε τι κτλ.

Τελος ρε συ skeftomilos με τι γαλονια δινεις απαντηση εσυ στον Μπαμπινιωτη ?

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 13 Ιούλ 2008 03:47

Εγώ ένα πράγμα έχω να ρωτήσω.

Όλοι αυτοί που ζητάνε την απλούστευση, στο σχολείο τους έγραφαν ή γράφουν έτσι και περνάνε τις τάξεις;

Αυτό που ξέρω είναι ότι όλη αυτή η τάση ξεκίνησε από την πιτσιρικαρία που από την λύσσα τους να γράψουν στον γκόμενο ή στην γκόμενα γρήγορα στο chat ή στο SMS έγραφαν ότι π@π@ρι@ τους έρχονταν στο κεφάλι.

Δεν νομίζω ότι ένα μάτσο απαίδευτα και αγράμματα παιδαρέλια θα μπορέσουν να επηρεάσουν την ομορφιά της Ελληνικής γλώσσας όσα τρυκ και να βγάλουν.

Η ορθογραφία είναι δύσκολη για τους τεμπέληδες που βαριούνται να κάτσουν να μάθουν 5 πράγματα. Οι ίδιοι τεμπέληδες είναι αυτοί που παθαίνουν κράμπες στον αντίχειρα και σέρνονται από chat σε chat μπας και βγάλουν κανένα γκόμενο/α.

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 13 Ιούλ 2008 04:03

lunarmedia έγραψε:Δεν νομίζω ότι ένα μάτσο απαίδευτα και αγράμματα παιδαρέλια θα μπορέσουν να επηρεάσουν την ομορφιά της Ελληνικής γλώσσας όσα τρυκ και να βγάλουν.
Κατά την ίδια ακριβώς λογική να σε ρωτήσω και εγώ κάτι...

Όλοι αυτοί οι εκπαιδευμένοι και σπουδαγμένοι ελιτιστές, βλέπε Φιλόλογους και λοιπούς λόγιους, έχει κανείς σκοπό να διαδώσει αυτή την όμορφη και πλούσια γλώσσα???

Οι τάσεις ξεκινάνε για να καλύψουν ένα κενό σε μια περιοχή, είτε αυτό είναι λόγω πλήξης με την υφιστάμενη κατάσταση είτε είναι λόγω ανάγκης για εξέλιξη, οπότε κάτι ήταν λάθος από την αρχή...

Μην κατηγορούμε μονάχα τα "παιδαρέλια" και τους "τεμπέλιδες". Ας ρίξουμε και καμία ευθύνη στους προηγούμενους...

Όταν ο/η κάθε απαίδευτος/η πετάει έξω κωλαράκι - βυζάκι, όχι ότι με χαλάει, και αποκτά, άμεσα, πρόσβαση σε ένα μέσο μαζικής επιρροής, όπως είναι η τηλεόραση, και έχει την δύναμη να επιδρά πάνω σε όλους ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ!!!

Όταν βλέπεις γονείς να παίρνουν τα παιδάκια τους και να τα πηγαίνουν να βλέπουν Reality, όχι ότι με χαλάει το είδος, αντί να τα πάνε να δούν ένα θεάτρο και παράλληλα ο μέσος έφηβος/η, έχει κάνει διατριβή πάνω στην κουλτούρα του κωλάδικου - ορθάδικου - μπουζουκερί ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ!!!

Όταν το να είσαι τρέντι είναι ανάγκη για να αποφύγεις τον κοινωνικό στιγματισμό στο σχολείο σου και μια πρόταση του κάθε έφηβου/ης περιλαμβάνει 2 μαλάκα, 2 yo man και 3 LOL ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ!!!

Όταν κανείς δεν μου εξήγησε τι σημαίνει Έλληνας και Αρχαία Ελλάδα και αντί αυτού μου σουτάρανε στην μούρη, στην τρυφερή ηλικία των 12, την Οδύσσεια για να μάθω "Αρχαία" ενώ δεν ήξερα απλά και βασικά πράγματα για τους προγόνους μου ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ!!!

Όταν χαραμίζουμε χρόνο, ίσως και χρήμα, να μάθουμε Αγγλικά ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ σχολείο, και τα Νέα Ελληνικά, Γλώσσα, Αρχαία, Κείμενα ή όπως αλλιώς τα λένε πλεόν, τα διδάσκουν άνθρωποι που έχουν χάσει κάθε είδους ενδιαφέρον για την ζωή ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ!!!

Έχω και άλλα, όπως σίγουρα και εσείς, αλλά βαριέμαι να γκρινιάζω και να γράφω ένα ποστ σεντόνι, που κανείς δεν θα διαβάσει στην τελική...

Το κλείνω εδώ γιατί είναι ώρα να go να throw κάνα LOL σε κάνα chat μπας + χαλαρώσω a bit και relax γιατί bored...

BRB, 10 LOL και ένα ROFL την μέρα την ανία κάνουν πέρα...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 13 Ιούλ 2008 13:44

@sibas: Η ανάγνωση της απλοποιημένης γραφής φαίνεται δύσκολη αρχικά, αλλά είναι θέμα λίγης εξάσκησης για να τη συνηθίσει κανείς. Αν μπορείς να καταλάβεις κάποιον που μιλάει ελληνικά, μπορείς να καταλάβεις τα ίδια λόγια γραμμένα σε απλοποιημένη γραφή. Η αντιστοιχία φωνημάτων-γραπτών συμβόλων είναι ένα προς ένα. Από την ίδια φάση εξάσκησης περάσαμε όλοι μέχρι να μάθουμε να διαβάζουμε με σχετική ευχέρεια τα greeklish.

@paink1ller: Ο πλούτος της ελληνικής γλώσσας δε βρίσκεται στους διφθόγγους και τα ομόηχα φωνήεντα. Βρίσκεται στο πλήθος των νοημάτων που περιέχει και στην εγγενή της πλαστικότητά που επιτρέπει την παραγωγή νέων νοημάτων, περισσότερο εκλεπτυσμένων. Τα γαλόνια που ζητάς να σου δείξω δεν τα έχω και δεν τα χρειάζομαι. Σε ένα δημοκρατικό πολίτευμα όλοι οι πολίτες είναι ισότιμοι μεταξύ τους, και κανείς δεν είναι πιο ίσος από τους άλλους ειδικά σε θέματα γνώμης. Όσο για το ό,τι οι Έλληνες δεν πρέπει να παίρνουν πρωτοβουλίες σου θυμίζω ότι οι Έλληνες έγραψαν ιστορία ακριβώς διότι βρέθηκαν στην πρωτοπορία, πήραν πρωτοβουλίες και περπάτησαν σε απάτητο έδαφος. Κανείς δε γράφει ιστορία με το να ακολουθεί το κοπάδι.

@lunarmedia: Αυτό που κάνει την ορθογραφία διπλά δύσκολη είναι ότι πρόκειται για μια ανώφελη και στείρα διανοητική καταπόνηση που οδηγεί σε παραγωγή μηδενικού χρήσιμου έργου. Οι νέοι το καταλαβαίνουν αυτό, και γι αυτό την αποφεύγουν όπως ο διάολος το λιβάνι και την παρακάμπτουν με κάθε μέσο διαθέσιμο.

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 13 Ιούλ 2008 19:00

Οι διφθογγοι και τα ομοηχα φωνηεντα ομως ειναι που συνδεουν την γλωσσα με την καταγωγη της και της προσδιδουν τις ιδιοτητες που αναφερεις.

Αν και το πολιτευμα μας δεν ειναι δημοκρατικο αλλα ολιγαρχικο με δημοκρατικη βιτρινα παραολα αυτα δεν μπορω να καταλαβω πως εισαι ισος σε γλωσσολογικα ζητηματα με τον Μπαμπινιωτη ωστε να μπορεις να απαντησεις σε ερωτηματα του?

Η ορθογραφια μπορει να ειναι ανώφελη και στείρα διανοητική καταπόνηση συγκεκριμενα για σενα. Ισως να μην ειναι ετσι επειδη το λες εσυ...
Τα παιδια την αποφευγουν γιατι το εκπαιδευτικο συστημα ειναι αθλιο και δημιουργει στουρναρια. Οσο για την γνωμη των 14χρονων για την ορθογραφια ξες που γραφεται. Αυτα αμα τα ρωτησεις αν θελουν να κλεισουν τα σχολεια για παντα θα πουνε ΝΑΙ.
Αυτο μην το χρησιμοποιεις σαν επιχειρημα δεν στεκει.

Οι ελληνες στους οποιους αναφερεσε δεν εχουν καμια σχεση με τους σημερινους ελληνες οι οποιοι δεν ειναι καν καθαροι ελληνες αφου εχουν περασει τοσοι λαοι απο πανω τους.
Εκεινοι ειχαν την καταλληλη παιδεια και θεμελια για τα βηματα που κανανε.

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 13 Ιούλ 2008 20:58

paink1ller έγραψε:Οι ελληνες στους οποιους αναφερεσε δεν εχουν καμια σχεση με τους σημερινους ελληνες οι οποιοι δεν ειναι καν καθαροι ελληνες αφου εχουν περασει τοσοι λαοι απο πανω τους.
Εκεινοι ειχαν την καταλληλη παιδεια και θεμελια για τα βηματα που κανανε.
Δεν θέλω να ακούω μ@λ@κίες γιατί τα παίρνω στο κράνος.

Πρώτα από όλα να καταλάβεις εσύ και όλοι οι υπόλοιποι που λένε τέτοια κουφά ότι η
Ελλάδα σαν έθνος δημιουργήθηκε το 1830, πριν από αυτή την περίοδο υπήρχαν οι
Αθηναίοι οι Μακεδόνες οι Σπαρτιάτες το βυζάντιο κοκ.

Έτσι λοιπόν είναι τόσο άτοπο να λέει κανείς για καθαρότητα και πράσινα άλογα..
Έλληνας δεν είναι κάποιος μόνο επειδή γεννήθηκε στην Ελληνική επικράτεια αλλά επειδή
έχει πάρει την Ελληνική ΠΑΙΔΕΙΑ, την Ελληνική σκέψη, και έχει δεχτεί τα ήθη και τα έθιμα αυτού του τόπου.

Όλα αυτά πηγάζουν από βάθη αιώνων είναι η ιστορία μας είναι η κουλτούρα μας είναι όλα
αυτά που κάποιοι αγωνίστηκαν και έδωσαν την ζωή τους για να υπάρχει μια γαλανόλευκη
και να κυματίζει ελεύθερη (και να μπορούμε να λέμε το μακρύ και το κοντό μας).

Πόσο δύσκολο μπορεί να είναι και να κατανόηση κανείς ότι η γλώσσα μας έχει δώσει τα
φώτα σε όλο τον κόσμο, και όμως θέλουμε να τα ξεχάσουμε και να τα απλοποιήσουμε αντί
να τα συνεχίσουμε και να τα φτάσουμε εκεί που πρέπει να είναι.

Το να μάθει κανείς τα Ελληνικά δεν είναι μόνο θέμα γραμματικής και ορθογραφίας φιλαράκια μου, είναι πολλά περισσότερα.

θεωρώ ότι αν ποτέ χαθούν/αλλάξουν τα Ελληνικά έτσι όπως τα γνωρίζουμε θα χάσουμε πολλά πράγματα,
και από Νεοέλληνες θα μας λένε Μαλακοέλληνες.

Με όλα αυτά που λέτε, πολύ θα ήθελα να μάθω τι θεμέλια θέλετε να βάλετε για τις
επόμενες γενιές, και ποια θα είναι η παιδεία με την οποιαδήποτε απλοποίηση της γλώσσας μας.

Φυσικά αυτή είναι μόνο η γνώμη μου.

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 13 Ιούλ 2008 21:26

Μαλιστα..

Πως μπορει ενα αλβανακι να αποδεχθει και να γιορτασει τις επιτυχεις νικες-σφαγες των αλβανικων στρατευματων απο τους ελληνες?

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 13 Ιούλ 2008 21:31

Όσο ένα Ελληνάκι στην Σμύρνη.

[edit]Και τώρα που το σκέφτομαι τη σχέση έχει αυτό με την συζήτηση[/edit]

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης