Ο Connor εισακούστηκε! Πρόταση απλοποίησης Ελληνικής γραφής

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
zeppos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zeppos » 16 Ιούλ 2008 21:31

Ασφαλώς και είναι ένα παιχνίδι με τις λέξεις skeftomilos όταν ρωτάς αν υπάρχει "σωστή" ορθογραφία. Οι ανορθόγραφοι γράφουν λάθος. Τι όμως; Μα ορθογραφία ασφαλώς!
Αν πεις γράφουν λάθος λέξεις ή προτάσεις, άμεσα παρεμβαίνει το ερώτημα ποιές λέξεις ή ποιές προτάσεις. Η σωστή έκφραση είναι "οι ανορθόγραφοι γράφουν λάθος ορθογραφία"..

Απ'ότι βλέπω λίγοι ή κανείς δεν μπορεί να κατανοήσει τα πάρα πολλά πλεονεκτήματα που επιμένεις οτι θα έχει η γραπτή μας γλώσσα, με την κατάργηση της ορθογραφίας.. Απεναντίας μόνο θλίψη προξενεί αυτή και μόνο η "εικόνα" των λέξεων χωρίς την σωστή ορθογραφία.

Βεβαίως, άλλο πράγμα είναι να μιλάμε για την ορθογραφία και τελείως διαφορετικό είναι να μιλάμε για τους ανορθόγραφους. Οι ανορθόγραφοι άνθρωποι τις περισσότερες φορές είναι πολύ ικανοί στις φυσικές επιστήμες ή στις τεχνικές επιδεξιότητες. Η ορθογραφία είναι αποτέλεσμα της "οπτικής μνήμης" που άλλοι έχουν και άλλοι οχι και πρέπει να διαβάσουν για να αποστηθίσουν.
Όπως θα γνωρίζεις ασφαλώς, οι δυσλεξικοί ενώ δυσκολεύονται πάρα πολύ να γράψουν, είναι πολλές φορές άριστοι μαθητές στην προφορική εξέταση.

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 16 Ιούλ 2008 21:43

sibas έγραψε:Μπορείς να με πείσεις σε όσα λες αν κάνεις μια προσπάθεια και διαβάσεις σωστά την φράση που έγραψα παραπάνω, αλλά και να την βρεις με την μια δεν έχει μεγάλη σημασία, το πρόβλημα παραμένει, οι περισσότεροι θα μπερδευτούν.
Η φράση «­ρε παιδεία θέλω παΐδια σήμερα, κάντε κάτι, γιατί πέρασα δύσκολα με τα πεδία που είδα εκεί έξω» δε βγάζει νόημα ούτως ή άλλως. Ανοησίες μπορούν να λεχθούν σε κάθε γλώσσα, και να γραφούν με κάθε σύστημα γραφής.

zeppos κάθε φορά που ακούω τη φράση ορθογραφικό σφάλμα ένας εγκεφαλικός νευρώνας μου αυτοκτονεί. Αισθάνομαι ωστόσο περήφανος γι αυτή τη μικρή απώλεια γιατί σημαίνει πως ο εντοπιστής αντιφάσεων με τον οποίο είμαι εφοδιασμένος βρίσκεται ακόμα σε λειτουργία.

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 16 Ιούλ 2008 21:56

Ναι έχεις δίκιο ανοησίες λέγονται παντού, όμως τουλάχιστον με την ορθογραφία μπορείς να διακρίνεις πιο εύκολα τις ανοησίες, και ακόμα πιο σίγουρο είναι ότι αν διαβάσεις κανένα βιβλίο με απλοποιημένη γραφή δεν θα βρεις ανοησίες γιατί απλά δεν θα βγάζεις νόημα. :(

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 16 Ιούλ 2008 22:18

Όταν καταργήθηκε το πολυτονικό έγινε γιατί έκριναν ότι όλοι αυτοί οι τόνοι ήταν πλέον περιττοί. Στην ουσία όμως δεν αλλάχθηκε τίποτα στην ουσία της γλώσσας.

Τώρα μιλάμε για απλούστευση, δηλαδή κατακρεούργηση όλων των γραμμάτων και των διφθόγγων. Γιατί; Για να γράφουν πιο γρήγορα στα chat-msn-sms-tnt-omg.

Ok καταργήστε και τις τελείες, κόματα, ερωτηματικά και όλα τα συναφή ενοχλητικά και άχρηστα σημαδάκια γιατί και αυτά περιττά είναι.

Α ξέχασα να πω ότι πρέπει να καταργηθούν και τα κεφαλαία και οι παράγραφοι. Όλα να είναι μία μονοκονδυλιά. Εντάξει τα κενά αφήστε τα.

Λυπάμαι. :(

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 16 Ιούλ 2008 22:38

lunarmedia άθελά σου έκανες μια αρκετά πιστή περιγραφή της ελληνικής γραφής κατά την περίοδο της κλασικής αρχαιότητας. Ούτε τόνοι, ούτε διάκριση κεφαλαίων-πεζών, ούτε σημεία στίξης, συχνά ούτε καν κενά διαστήματα μεταξύ των λέξεων.

ΟΜΝΥΜΙ ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΙΗΤΡΟΝ ΚΑΙ ΑΣΚΛΗΠΙΟΝ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑΝ ΚΑΙ ΠΑΝΑΚΕΙΑΝ ΚΑΙ ΘΕΟΥΣ ΠΑΝΤΑΣ ΤΕ ΚΑΙ ΠΑΣΑΣ ΙΣΤΟΡΑΣ ΠΟΙΟΥΜΕΝΟΣ ΕΠΙΤΕΛΕΑ ΠΟΙΗΣΕΙΝ ΚΑΤΑ ΔΥΝΑΜΙΝ ΚΑΙ ΚΡΙΣΙΝ ΕΜΗΝ ΟΡΚΟΝ ΤΟΝΔΕ (όρκος Ιπποκράτη, πρώτη πρόταση)

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 16 Ιούλ 2008 22:53

Δεν έκανα καμμία απολύτως αναφορά στα αρχαία. Άλλωστε ποτέ δεν ήταν και το φόρτε μου.

Μίλησα γι' αυτό το θέμα που συζητάμε εδώ. Την απλούστευση της τωρινής γλώσσας και όχι των αρχαίων

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 16 Ιούλ 2008 23:08

Άντε να ξεκινήσουμε τα αρχαία Ελληνικά εκεί να δεις γέλια που θα έχουμε,
ξέρεις την γραμματική που χρειάζεται για τα αρχαία μας?
γιατί κανείς (μα κανείς) δεν κάθεται να μάθει τα αρχαία μας?

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 16 Ιούλ 2008 23:28

Τότε lunarmedia ποιος ο λόγος να λυπάσαι; Λυπάσαι αναλογιζόμενος το χρόνο που χάνεται και κάθε φορά που κάποιος γράφει ένα κείμενο και πρέπει μετά να το ορθογραφήσει, ή για τις εκπαιδευτικές ώρες που σπαταλώνται κάθε χρόνο στα σχολεία προκειμένου να αποκτήσουν τα ελληνόπουλα αυτή την ικανότητα; Εγώ γι αυτές τις απώλειες είναι που λυπάμαι.

sibas νομίζω πως αρχαία ελληνικά μαθαίνουν μεταξύ άλλων οι φοιτητές στα τμήματα Αρχαίας Ελληνικής Φιλολογίας. Ενδεικτικά αναφέρω μερικά γνωστικά αντικείμενα αυτών των σχολών:

- Ποίηση
- Πεζογραφία
- Επιστημονικά
- Τεχνικά
- Επιγραφικά
- Χριστιανικά κείμενα: Γλώσσα, Γραμματική, Ύφος, Ερμηνεία, Μετρική, Ρητορική
- Θεωρία και Κριτική της Αρχαίας Ελληνικής Λογοτεχνίας
- Ιστορία της Αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας
- Ιστορία της Κλασικής Φιλολογίας
- Επιβιώσεις
- Συγκριτική Φιλολογία
- Θεατρολογία του Αρχαίου Ελληνικού Δράματος
- Τέχνες
- Επιστήμες
- Γεωγραφία
- Τοπογραφία

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 17 Ιούλ 2008 00:57

Εγώ προσωπικά και πιστεύω όποιος ξέρει να γράφει σωστά δεν σπαταλάω καθόλου χρόνο.

Ίσως σε αυτό να ευθύνεται στο ότι όταν μάθαινα ορθογραφία είχα την σωστή παιδεία από την οικογένειά μου να κάτσω και να παρακολουθώ το μάθημα και όχι να είμαι αλλού γι' αλλού.

Ένα από τα κακά της τεχνολογίας είναι ότι ξεπηδούν τέτοιες ιδέες που διευκολύνουν αγράμματα πιτσιρίκια και να δημιουργήσουν μία νέα γενιά τυφλοπόντικων που θα καταλήξουν να μιλάνε με νοήματα.

Δυστυχώς για τους εμπνευστές και ευτυχώς για τις νέες γενιές αυτό πιστεύω δεν θα γίνει ποτέ.

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 17 Ιούλ 2008 02:00

lunarmedia έγραψε:Όταν καταργήθηκε το πολυτονικό έγινε γιατί έκριναν ότι όλοι αυτοί οι τόνοι ήταν πλέον περιττοί. Στην ουσία όμως δεν αλλάχθηκε τίποτα στην ουσία της γλώσσας.

Τώρα μιλάμε για απλούστευση, δηλαδή κατακρεούργηση όλων των γραμμάτων και των διφθόγγων. Γιατί; Για να γράφουν πιο γρήγορα στα chat-msn-sms-tnt-omg.

Ok καταργήστε και τις τελείες, κόματα, ερωτηματικά και όλα τα συναφή ενοχλητικά και άχρηστα σημαδάκια γιατί και αυτά περιττά είναι.

Α ξέχασα να πω ότι πρέπει να καταργηθούν και τα κεφαλαία και οι παράγραφοι. Όλα να είναι μία μονοκονδυλιά. Εντάξει τα κενά αφήστε τα.

Λυπάμαι. :(
to komma exei ousia sto na vgaleis noima se frash ....
h paragrafos kanei poio katanoito kati ....
tonoi , ano kato telies exoun ousia .....
to "γγ" kai to "γκ" den exoun diafora
to "ε" me to "αι" den exoun diafora .....
zeppos έγραψε:Βεβαίως, άλλο πράγμα είναι να μιλάμε για την ορθογραφία και τελείως διαφορετικό είναι να μιλάμε για τους ανορθόγραφους. Οι ανορθόγραφοι άνθρωποι τις περισσότερες φορές είναι πολύ ικανοί στις φυσικές επιστήμες ή στις τεχνικές επιδεξιότητες. Η ορθογραφία είναι αποτέλεσμα της "οπτικής μνήμης" που άλλοι έχουν και άλλοι οχι και πρέπει να διαβάσουν για να αποστηθίσουν.
Όπως θα γνωρίζεις ασφαλώς, οι δυσλεξικοί ενώ δυσκολεύονται πάρα πολύ να γράψουν, είναι πολλές φορές άριστοι μαθητές στην προφορική εξέταση.
afto apo mono tou den einai poly kalos logos na miothoun diafora????

oso gia to eforia kai euoria, ston proforiko giati den ta mperdeveis?????
o antropos exei kai mia alfa antilipsh ... eimai sigouros pos den tha mperdeftei kaneis an
po .... ίμουν στιν εφορία το προί .... kai ... εσθάνομε μία εφορία.... h akoma kai ...
εσθάνομε την εφορία στο σβέρκο μου απ'όταν άνιξα το μαγαζί

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 17 Ιούλ 2008 03:48

skeftomile, είναι 4-5 σελίδες τώρα που λέμε τα ίδια και τα ίδια με διαφορετικές λέξεις. Είναι περιττό να συνεχίσουμε. Σου λέω ένα πράγμα που έχει αρνητικές επιπτώσεις, σου εξηγώ γιατί οι επιπτώσεις αυτές είναι αρνητικές όντως και δεν είναι αρνητικές κατά την δικιά μου γνώμη μόνο, ανέφερα ότι δεν είναι σωστό να προτιμάμε αυτά που αρέσουν σε μας, αλλά αυτά που είναι για το γενικότερο καλό και όμως εσύ δεν θες να το λάβεις υπ' όψην αυτό και επιμένεις σε άλλη λύση. Άρα τι άλλο να πούμε;

Σκοπεύω να κλείσω την συζήτηση, λύνοντας σου κάποιες απορίες που με ρώτησες: (με bold τα δικά σου λόγια.... αν βάλω quote για κάθε σου πρόταση θα ζαλιστούμε!)

1) Αντίθετα όποιος γνωριζει την προφορά των λέξεων και γράφει με την απλοποιημένη είναι πρακτικά αδύνατο να κάνει λάθη γραφής
Ακόμα δεν μου είπες όμως πως θα καταλαβαίνω το νόημα.

2) Οι λέξεις ευφορία και εφορία στην απλοποιημένη γράφονται ως εφφορία και εφορία αντίστοιχα. Πώς μπορεί κανείς να τις μπερδέψει;
Εύκολα!!! ( :p )
Κα πέρα από την πλάκα, όντως εύκολα. Πρώτα από ολα θα πρέπει να θυμάται ότι η μία από τις δύο θα γράφεται με δύο "φ". Δεύτερον καμμιά ελληνική λέξη δεν γράφεται με δύο "φ" άρα οι παλιοί θα μπερδεύονται. Αλλά ακόμα και αν το αφαιρέσουμε αυτό το γεγονός (ε, δεν θα ζουν για πάντα και αυτοί.... μαζί τους θα χαθεί και η εποχή τους) και λάβουμε υπ' όψην μόνο την νέα γενιά η οποία θα το μάθει "σωστά", το αποτέλεσμα θα είναι πάλι το ίδιο. Η καταχώρηση των δύο "φ" στην μνήμη τους θα πρέπει να υπάρχει. Πάλι θα καίνε ένα κομμάτι της φαιάς τους ουσίας. Γιατί λοιπόν να μην το καίνε έχοντας στο μυαλό τους την σωστή ορθογραφία που είναι και κομμάτι του πολιτισμού τους;

Υπάρχουν καλύτερα παραδείγματα λέξεων με κοινή προφορά (π.χ. φύλο, φίλο, φύλλο), οι οποίες παραταύτα δε μας δημιουργούν προβλήματα στον προφορικό λόγο. Γιατί να μας δημιουργήσουν στον γραπτό;
Γιατί στον προφορικό λόγο έχουμε και άλλα σημάδια που μας βοηθάνε να καταλάβουμε τα συμμφραζόμενα, όπως τις εκφράσεις του στόματος, τον ήχο της φωνής, την κίνηση των χεριών κ.τ.λ...

Εφόσον δε δέχεσαι την επικρατούσα άποψη περί προτεραιότητας του προφορικού λόγου, να υποθέσω ότι υποστηρίζεις την προτεραιότητα του γραπτού;
Δεν ανέφερα καν ότι προτιμώ ή δεν προτιμώ κάτι από τα 2 που αναφέρεις. Εγώ είπα ότι θέλω η ορθογραφία να είναι σωστή, άσχετα με το τι προτιμώ εγώ. Πάντως μιας και με ρωτάς, ναι σαφέστατα προτιμώ τον γραπτό λόγο, από τον προφορικό. Το τι θεωρώ εγώ "ορθή" ορθογραφία το λέω στην παραεπόμενη παράγραφο.

Αν ναι τι γνώμη έχεις για την αντιπρόταση paink1ller, που ζητά να επιτευχθεί ο συγχρονισμός γραφής - ομιλίας όχι με απλοποίηση της πρώτης αλλά με εμπλουτισμό της δεύτερης;
Ξέρεις καμιά φορά επειδή είσαι στον κόσμο σου (είχα πάει διακοπές) δεν έχεις καμμία όρεξη να διαβάσεις ολόκληρα κατεβατά 3-4 σελίδων. Έτσι δεν διάβασα τι είπατε με τον painkiller. Με επιφύλλαξη λοιπόν στο τι ακριβώς με ρωτάς, σου απαντάω ότι ανάμεσα στην απλοποίηση και στον εμπλουτισμό, προτιμώ τον εμπλουτισμό, αν οι συνθήκες του είναι υπέρ των επιχειρημάτων που ανέφερα πριν. Με 2 λόγια, γνώση, σκέψη, μάθηση, φιλοσοφία, φιλολογία, και εν συνεχεία τα θετικά αποτέλεσματα τους, πρόοδος, επιστήμη, σοφία....

ΥΓ: Εννοείτε ότι σε περίπτωση εμπλουτισμού θα πρέπει να υπάρχει και ένα μάθημα ιστορικής γλωσσολογίας για να ξέρουμε ποια περίοδο έγινε, τι επιπτώσεις είχε κ.τ.λ.... και περιττό να πω ότι αυτό είναι ένας έξτρα κόπος μαθήματος για το τίποτα...

ΥΓ 2: Μην ξεχνάμε ότι η όλη συζήτηση γίνεται με βάση το μονοτονικό. Το πολυτονικό δεν θα είχε καν τέτοια προβλήματα. Θα ήθελα να ήξερα από περιέργεια και μόνο, τι επιχειρήματα θα είχες τότε....

Σωστή ορθογραφία; Υπάρχει και λάθος ορθογραφία;
Ναι υπάρχει. Μπορεί εγώ να θεωρώ σωστή ("σωστότερη" όχι "σωστή" για να ακριβολογούμε) αυτήν την ορθογραφία που έμαθα στο σχολείο, αλλά δεν εννοώ αυτό που τυχαίνει έτσι να έμαθα και απλά με βολεύει. Αυτό που θα μπορούσε να το έχουμε μάθει και αλλιώς όπως λες και εσύ. Εννοώ αυτό που κάθησαν και σκέφτηκαν οι πρόγονοι μας ως τρόπο συνεννοήσης. Το οποίο, πέρα από την διατήρηση της μνήμης του (που εγώ προσωπικά το βρίσκω πολύ σημαντικό) είναι επίσης και χρήσιμο. Π.χ. η ρίζα -θηρ σημαίνει το ίδια πράγμα με την ρίζα -θυρ;

Σωστή ορθογραφία; Υπάρχει και λάθος ορθογραφία; Έχει καμία σχέση με την ορθή σφαλμογραφία; Πώς λέγεται αυτός που γράφει με τη λάθος ορθογραφία, σφαλμογράφος ή σφαλμορθόγραφος, ή μήπως ανορθοσφαλμόγραφος;

1) ορθή σφαλμογραφία = Κάτι που είναι σφάλμα δεν μπορεί να είναι και σωστό. Δεν υπάρχει τέτοιος ορισμός
2) Πώς λέγεται αυτός που γράφει με τη λάθος ορθογραφία, σφαλμογράφος = σφαλμογράφος σημαίνει αυτός που γράφει λάθος, δεν είναι όμως απαραίτητο το λάθος να είναι στην ορθογραφία, μπορεί να είναι και συντακτικότο λάθος. Άρα λάθος.

3) Πώς λέγεται αυτός που γράφει με τη λάθος ορθογραφία, σφαλμορθόγραφος = η απάντηση κατά πάσα πιθανότητα είναι διφορούμενη. Προσωπικά δεν ξέρω αν ως εξήγηση είναι σωστή.
4) Πώς λέγεται αυτός που γράφει με τη λάθος ορθογραφία, ανορθοσφαλμόγραφος = Για να υπάρχει το στερητικό "α(ν)" δηλ το αντίθετο του φυσιολογικού, θα πρέπει να υπάρχει και το φυσιολογικό, δεν νομίζεις; Υπάρχει λέξη "ορθοσφαλμόγραφος" :lol:

5) Πώς λέγεται αυτός που γράφει με τη λάθος ορθογραφία; = ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΟΣ! :lol: :yea: :kaloe: :lol:

Αυτός που γράφει με τη σωστή ορθογραφία είναι ορθογράφος σκέτος ή στο τετράγωνο;
Προσωπικά πιστεύω εις το τετράγωνο, λαμβάνοντας υπ'όψην όχι την αριθμητική πρόοδο αλλά την γεωμετρική.

Σκέφτομαι συχνά ότι όλες οι λέξεις που έχουν ως πρώτο συνθετικό τη λέξη ορθο- εμπεριέχουν μέσα τους ως έννοιες το σπόρο της παράνοιας (του ορθολογισμού μη εξαιρουμένου).
Including και του ορθογωνίου; :lol: :lol: :P
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 17 Ιούλ 2008 03:50

skeftomilos έγραψε:lunarmedia άθελά σου έκανες μια αρκετά πιστή περιγραφή της ελληνικής γραφής κατά την περίοδο της κλασικής αρχαιότητας. Ούτε τόνοι, ούτε διάκριση κεφαλαίων-πεζών, ούτε σημεία στίξης, συχνά ούτε καν κενά διαστήματα μεταξύ των λέξεων.
Και ακριβώς αυτός ήταν ο λόγος ύπαρξης του πολυτονικού.... (Συν ότι οι αρχαία μιλούσαν κάπως τραγουδιστά)
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
Youli
Honorary Member

Δημοσίευση από Youli » 17 Ιούλ 2008 03:57

Εννοείται πως υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο -ε και στο -αι. Γιατί αν τα γράφουμε όλα π.χ. με -ε, και εγώ σου γράψω τώρα "γιατί κύριε Cooper δεν αναφέρετε πουθενά το θέμα της ορθογραφίας;" εσύ δεν μπορείς να καταλάβεις αν εννοώ οτι εσύ δεν αναφέρεις το θέμα της ορθογραφίας (εκεί "κολλάει" το -ε) ή γενικά δεν έχει αναφερθεί απο κάποιον (εκεί "κολλάει" το -αι). Ακόμα και απο την πρώτη πρόταση που έκανα, αν το γράψω: "Εννοείτε πως υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο -ε και στο -αι" έχει αλλάξει όλο το νόημα. Στην πρώτη περίπτωση θεωρώ αυτονόητη την διαφορά ανάμεσα στις καταλήξεις, στην άλλη περίπτωση δηλώνω οτι καταλαβαίνω οτι αυτό που μου λες τόση ώρα είναι οτι υπάρχει διαφορά ανάμεσα στις δυο καταλήξεις.

Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα... Αλλιώς να γυρίσουμε στην εποχή που η επικοινωνία ανάμεσα σε δυο ανθρώπους ήταν πολύ απλή: ρόπαλο, μαλλί, σπηλιά! Επικοινωνία γραπτή-άχρηστη, επικοινωνία με ήχους ουγκ! και ζωάκια,ανθρώπους και σπιτάκια στα τοιχώματα των σπηλαίων-αρκετή.

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 17 Ιούλ 2008 04:11

Alice_Cooper έγραψε:to komma exei ousia sto na vgaleis noima se frash ....
h paragrafos kanei poio katanoito kati ....
tonoi , ano kato telies exoun ousia .....
Δεν έχει σημασία τι είναι. Και οι τόνοι (πολυτονικό) ήταν χρήσιμοι πριν τους αφαιρέσουν (αν θες μπορώ να σου πω παράδειγμα) αλλά το κατήργησαν. Αυτό ειδικά θα έπρεπε να προκαλεί περιέργεια. Το γιατί δηλ έχουν φαγωθεί να το αλλάξουν.
Έχουν. Στην ετυμολογία. Αν παρατηρήσεις λιγάκι κάποια λέξη θα δεις ότι αν είναι π.χ "γγ" σημαίνει ότι η λέξη είναι σύνθετη.
afto apo mono tou den einai poly kalos logos na miothoun diafora????
Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα το σκεπτικό σου. Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο;
oso gia to eforia kai euoria, ston proforiko giati den ta mperdeveis?????
Από 2 λόγους. Τις κινήσεις του σώματος που ενέφερα πριν στον skeftomilo, και από τα συμφραζόμενα. Και όπως -υποθέτω- πρόσεξες ανέφερα ένα παράδειγμα με τον Σέρλοκ Χολμς. Δηλ εσύ βρίσκεις λίγο να διαβάζεις ένα νόημα τύπου 2 + 2 = 4 και να μην καταλαβαίνεις τι λέει επειδή θα κοιτάζεις να δεις τι λέει;
eimai sigouros pos den tha mperdeftei kaneis an po .... ίμουν στιν εφορία το προί .... kai ... εσθάνομε μία εφορία.... h akoma kai ... εσθάνομε την εφορία στο σβέρκο μου απ'όταν άνιξα το μαγαζί
Δεν νομίζω να είναι σωστό να σίγουρος για τις ικανότητες των άλλων. Μπορεί να τις υπερεκτιμήσεις ή και το αντίθετο. Προσωπικά δεν διαβάζω ποτέ μου greeklish (οι περίπου 2 προτάσεις του KGP μου φέρνουν ένας είδος ζαλάδας [ένα πόνο στα μηνίγγια]) όσο για τα δικά σου, με συγχωρείς κιόλας αλλά δεν τα διαβάζω ποτέ.

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 17 Ιούλ 2008 04:12

Youli έγραψε:Εννοείται πως υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο -ε και στο -αι. Γιατί αν τα γράφουμε όλα π.χ. με -ε, και εγώ σου γράψω τώρα "γιατί κύριε Cooper δεν αναφέρετε πουθενά το θέμα της ορθογραφίας;" εσύ δεν μπορείς να καταλάβεις αν εννοώ οτι εσύ δεν αναφέρεις το θέμα της ορθογραφίας (εκεί "κολλάει" το -ε) ή γενικά δεν έχει αναφερθεί απο κάποιον (εκεί "κολλάει" το -αι). Ακόμα και απο την πρώτη πρόταση που έκανα, αν το γράψω: "Εννοείτε πως υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο -ε και στο -αι" έχει αλλάξει όλο το νόημα. Στην πρώτη περίπτωση θεωρώ αυτονόητη την διαφορά ανάμεσα στις καταλήξεις, στην άλλη περίπτωση δηλώνω οτι καταλαβαίνω οτι αυτό που μου λες τόση ώρα είναι οτι υπάρχει διαφορά ανάμεσα στις δυο καταλήξεις.
:clap: :clap: :clap:
Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα... Αλλιώς να γυρίσουμε στην εποχή που η επικοινωνία ανάμεσα σε δυο ανθρώπους ήταν πολύ απλή: ρόπαλο, μαλλί, σπηλιά! Επικοινωνία γραπτή-άχρηστη, επικοινωνία με ήχους ουγκ! και ζωάκια,ανθρώπους και σπιτάκια στα τοιχώματα των σπηλαίων-αρκετή.

:yea: :yea: :yea: :victory:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες