Ο Connor εισακούστηκε! Πρόταση απλοποίησης Ελληνικής γραφής

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Δημοσίευση από MichalisS » 21 Απρ 2008 20:44

Ναι το συνθετικό "σκεπτό"-μενος μπορείς να το βρεις...Το μίλος; Εκτός αν ο φίλος μας πλάθει λέξεις! :)

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 21 Απρ 2008 21:04

Το Skeftomilos είναι σκόπιμα ασαφές και διφορούμενο. Αν δώσω πλήρη εξήγηση θα μου το χαλάσω. :-)

Μπορεί οι Γάλλοι να αποφάσισαν να διατηρήσουν τους τόνους τους, αλλά αμφιβάλλω αν με αυτό τον τρόπο διατήρησαν τον πλούτο της γλώσσας τους. Αυτό που σίγουρα διατήρησαν είναι το επίπεδο δυσκολίας της. Η περίεργη στίξη αποτελεί σαφώς ένα στοιχείο εξωτισμού, και διατηρεί το Παρίσι ως τον κατ’ εξοχήν ευρωπαϊκό προορισμό των τουριστών από τις ΗΠΑ και τον υπόλοιπο κόσμο. Ζήσε το μύθο σου στη Γαλλία. :-)

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 21 Απρ 2008 21:14

χα χα χα φαντάζεστε ο dimsis να το έβαζε στο Τέχνες και Γράμματα
anyway εγώ θεωρώ ότι πρόκειται για πλάκα, δεν μπορώ να φανταστώ ότι υπάρχει περίπτωση να συζητηθεί σοβαρά γιατί θα υπάρχουν πολλές παρενέργειες, εμμένω στην ιδέα μου.
Και αν σκεφτώ την μετάφραση του λεξικού μας με την πρόταση του
Κ Ματσάκη με πιάνει κρύος ιδρώτας.

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Δημοσίευση από MichalisS » 21 Απρ 2008 21:19

Και όμως sibas, η πρόταση του συγκεκριμένου Ευρωβουλευτή, δεν έπεσε από τον ουρανό... Δεν είναι η πρώτη φορά που ακούγεται κάτι τέτοιο!
Όσο για τους Γάλλους, σκεφτόμυλε, ποιος μίλησε για διατήρηση του πλούτου της γλώσσας τους;

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 21 Απρ 2008 21:26

Βουλευτές και λόγιοι προτείνουν συχνά πυκνά διάφορες π******ς δεν νομίζω ότι τους παίρνουμε πάντα στα σοβαρά, και είμαι σίγουρος ότι κανένας δεν θα δεχτεί να αλλάξει τα Ελληνικά σε Ελλινικά ή την Κύπρο σε Κίπρο.

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Δημοσίευση από MichalisS » 21 Απρ 2008 21:30

Όχι τέτοιο πρόβλημα δεν έχουμε... Η Κύπρος θ' αλλάξει σε Kibris! ;)

Άβαταρ μέλους
Pavel
Honorary Member

Δημοσίευση από Pavel » 21 Απρ 2008 22:06

Καταρχήν πού κολλάει το θέμα της "εξέλιξης"; Τι σχέση έχει; Είδατε κανέναν να "εξελίσσεται" απλοποιόντας την γλώσσα του;
Πιάσαμε μια καραμέλα τώρα και δείχνουμε τους έξω "πρέπει να γίνουμε σαν αυτούς". "Εκείνοι" που λες, ανέκαθεν είχαν απλή γλώσσα. Επειδή όταν εμείς τρώγαμε με κουτάλια "εκείνοι" κρεμόντουσαν στα δέντρα. Βέβαια τώρα έχουν αλλάξει τα πράματα όμως αυτό που θέλω να πω είναι πως επειδή κάποιος δεν ξέρει να γράφει ας μάθει και ας βγάλει επιτέλους το σκασμό.

Όπως πήρε το μάτι μου κάπου:
"Όλοι έχουν το δικαίωμα να είναι ηλίθιοι, κάποιοι όμως κάνουν κατάχρηση του δικαιώματος αυτού"

Ας γίνουμε πρώτα σαν "εκείνους" σε πιο σημαντικά θέματα και ύστερα ας λέει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του.

Sorry για το επιθετικό ύφος, αλλά δεν τις μπορώ αυτές τις π@παριές.
Με την ίδια λογική "ας καταργήσουμε τα μαθηματικά στα σχολεία. Ποιος ο λόγος εφόσον έχουμε τους υπολογιστές;"
Εσύ είσαι τρελός.

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 21 Απρ 2008 22:15

@MichalisS: Οι Γάλλοι έκαναν την πρόταση για την απλοποίηση της γλώσσας τους, αλλά η πρόταση δεν πέρασε. Το γεγονός όμως ότι έγινε η πρόταση δείχνει ότι τους προβληματίζει το θέμα. Το να προβληματιστούμε κι εμείς δεν είναι κακό, κάθε άλλο νομίζω.

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Δημοσίευση από MichalisS » 21 Απρ 2008 22:17

Πόση απλοποίηση να της κάνουμε ρε 'συ σκεφτόμυλε; Έλεος δηλαδή! :) Άλλο είναι η απλοποίηση και άλλο ο κατακερματισμός!

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 21 Απρ 2008 22:26

Η πρόταση του Μ. Ματσάκη είναι πολύ συγκεκριμένη. Η απλοποίηση που προτείνει αφορά την απάλειψη των ομόηχων φωνηέντων και διφθόγγων, δεν αφορά την μείωση της εκφραστικότητας ή της νοηματικής πληρότητας της γλώσσας μας.

Άβαταρ μέλους
Pavel
Honorary Member

Δημοσίευση από Pavel » 21 Απρ 2008 22:33

skeftomilos έγραψε:Η απλοποίηση που προτείνει αφορά την απάλειψη των ομόηχων φωνηέντων και διφθόγγων, δεν αφορά την μείωση της εκφραστικότητας ή της νοηματικής πληρότητας της γλώσσας μας.
Μόνο για τον προφορικό λόγο.
Εσύ είσαι τρελός.

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Δημοσίευση από MichalisS » 21 Απρ 2008 22:35

Ωραία σκεφτόμυλε... Τότε πες μου τι καταλαβαίνεις εσύ απ' αυτόν τον φανταστικό τίτλο μιας φανταστικής εφημερίδας:
ΠΕΔΙΑ: ΤΟ ΜΕΓΑΛΙΤΕΡΟ ΚΙΝΟΝΙΚΟ ΠΡΟΒΛΙΜΑ

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 21 Απρ 2008 23:38

Δεν αντιμετώπισα πρόβλημα να καταλάβω το νόημα, παρόλο που λείπει ο τόνος. Είχα μια στιγμιαία αμφιβολία αν το ΠΕΔΙΑ σημαίνει Παιδεία, παιδιά ή πεδία, αλλά το disambiguation έγινε στο μυαλό μου σε ελάχιστο χρόνο. Το ίδιο θα συνέβαινε αν άκουγα την κεφαλίδα από το στόμα ενός ατόμου, δε θα τον διέκοπτα να μου εξηγήσει αν εννοεί Παιδεία ή πεδία.

EDIT
Παρένθεση, όταν ήμουν μικρός οι γιαγιάδες μου με προειδοποιούσαν να μην τρέχω γιατί θα πέσω και θα σπάσω τα παΐδια μου. Μετά μεγάλωσα και πήγα στην Πρώτη Δημοτικού, και στο πίσω παρμπρίζ του σχολικού έγραφε ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ. Για πολλά χρόνια το διάβαζα ως Προσοχή Στα Παΐδια! :-)

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Δημοσίευση από MichalisS » 22 Απρ 2008 00:22

Και πώς ξέρεις ότι δεν εννοεί κάποιους σκυβαλότοπους που αποτελούν πρόβλημα για την τάδε κοινότητα; Ίσως ήταν λίγο ατυχές το παράδειγμά μου αλλά νομίζω καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. Θέλεις να με πείσεις τώρα; ότι ο χρόνος που θα τρώμε σε κάθε κείμενο συνολικά σ' όλη μας τη ζωή να βρίσκουμε το νόημα σε κάθε μια λέξη που μπορεί να έχει περισσότερες από μια έννοιες αν καταργήσουμε την ορθογραφία, θα είναι πολύ πιο λίγος από τον χρόνο που θ' αφιερώσουμε στην πρώτη δημοτικού για να μάθουμε ότι το α+ι ακούγεται ε κτλ;
Εκτός αυτού, δεν ξέρω αν διάβασες τις προηγούμενες σελίδες, υπάρχει και το θέμα της ετυμολογίας της λέξης. Και η ετυμολογία δεν αφορά μόνο όσους είναι γλωσσολόγοι ή μελετούν τέλος πάντων, αλλά και τον απλό αναγνώστη, ο οποίος θα βρει μια άγνωστη λέξη και από την ετυμολογία και μόνο μπορεί να καταλάβει τι σημαίνει. Αν καταργηθεί η ορθογραφία, δεν θα έχουμε αυτήν τη δυνατότητα.

*Επεξεργασμένο: Προτείνω το θέμα να μεταφερθεί στο "Επικαιρότητα και διάφορες συζητήσεις".

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 22 Απρ 2008 01:18

Το πρώτο που λες είναι έγκυρο επιχείρημα. Δεν είμαι σε θέση να σου απαντήσω τι από τα δύο είναι πιο οικονομικό σε brain CPU, μια επιτροπή ίσως θα κατάφερνε να κάνει μια ενδεικτική εκτίμηση. Να σου πω την αλήθεια δεν το θεωρώ ιδιαίτερα σοβαρό πρόβλημα γιατί νομίζω ότι οι ίδιοι οι συγγραφείς θα αποφεύγουν να γράφουν διφορούμενες εκφράσεις. Η ελληνική γλώσσα επιτρέπει να συντάξουμε μια φράση με πολλούς ισοδύναμους τρόπους.

Και το δεύτερο επιχείρημα κατ' αρχήν στέκει. Η αναζήτηση της ετυμολογίας των λέξεων είναι ωραίο χόμπι, αλλά όχι για όλους. Π.χ. οι περισσότεροι άνθρωποι προσβάλλονται όταν τους ρωτάνε σχετικά με την ετυμολογία του ονόματος ή του επωνύμου τους. Η στερεότυπη απάντησή τους είναι: Και γιατί δηλαδή πρέπει να σημαίνει κάτι; :-)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες