Θέλω το μαύρο να είναι μαύρο!

Ένας χώρος για την θεωρία της φωτογραφίας και για τις φωτογραφικές μηχανές

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
sstamoul
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sstamoul » 20 Απρ 2008 19:00

Έχω το εξής πρόβλημα:
Θέλω να φωτογραφίσω ένα κομμάτι ύφασμα, που είναι ας πούμε μαύρο (κατήμαυρο!). Το βάζω στο τραπέζι και το τραβάω φωτογραφία (θέλω μόνο το ύφασμα στη φωτογραφία, και σχετικά κοντινή, ο στόχος είναι να μπορεί κανείς να δει τη φωτογραφία σαν δείγμα του υφάσματος). Είτε ανάψει φλας, είτε όχι, είτε το βάλω με το ζόρι να μην ανάψει φλας, είτε είναι μέρα, είτε είναι νύχτα, είτε τραβήξω μέσα στο σπίτι, είτε τραβήξω έξω, το αποτέλεσμα στη φωτογραφία δεν είναι ποτέ μαύρο! (Είναι ένα ανοιχτό γκρι συνήθως). Και αυτό συμβαίνει σχεδόν πάντα με όλα τα χρώματα (μεγάλες αποκλίσεις απ' το φυσικό). Παρόλο που η μηχανή μου δεν είναι επαγγελματική, δεν νομίζω ότι αυτό και μόνο (μια καλύτερη μηχανή) θα έλυνε το πρόβλημα. Τι φταίει; Έχει κανείς καμία πρόταση;
(Μη με περάσετε για ξανθιά και μην είστε αμέσως σίγουροι ότι κάνω κάτι λάθος! Αν δεν το έχετε δοκιμάσει ποτέ, σας προκαλώ να το κάνετε, το μαύρο ειδικά είναι η πιο δύσκολη περίπτωση! )

Δείγμα των φωτογραφιών που επιχειρώ να βγάλω (το παρακάτω είναι μπεζ, γιατί με το μαύρο δεν τα κατάφερα ακόμα!):
http://www.babywearing.gr/images/shoppi ... en%20b.jpg

Ευχαριστώ όποιον μπορεί να βοηθήσει!

sstamoul
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sstamoul » 20 Απρ 2008 19:02

Σημειώνω ότι δεν έχω πρόβλημα αν το ύφασμα είναι ριγέ και ότι ένας τρόπος που βοηθάει (αλλά και πάλι όχι 100%) είναι να βάλω δίπλα στο μαύρο ένα άλλο χρώμα και να τα τραβήξω μαζί. Αλλά θέλω στη φωτογραφία μόνο το μαύρο... :(

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 20 Απρ 2008 19:20

για να βγάλεις μαύρο και άσπρο θα πρέπει να κάνεις manual focus.
για πολύ κοντά θα πρέπει η μηχανή σου να έχει και λειτουργία macro.
το σίγουρο είναι ότι με flash δε θα πάρεις ποτέ το κανονικό χρώμα, οπότε το ξεχνάς για αυτή την δουλειά.

έχεις κάνει calibration την οθόνη σου;
http://www.displaycalibration.com/

δοκίμασες μια από αυτές να την τυπώσεις σε ένα φωτογραφείο να δεις το πραγματικό χρώμα; σε μια TFT οθόνη δε θα δεις το 100% του χρώματος.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

sstamoul
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sstamoul » 20 Απρ 2008 19:47

cordis έγραψε:για να βγάλεις μαύρο και άσπρο θα πρέπει να κάνεις manual focus.
Αλλιώς να τα ξεχάσω; (Το πρόβλημά μου πάντως δεν είναι πρόβλημα εστίασης... νομίζω...)
Αλλά πρόβλημα έχω και με άλλα χρώματα... Με το λαδί και το μπορντώ να δεις τι γίνεται...
cordis έγραψε:για πολύ κοντά θα πρέπει η μηχανή σου να έχει και λειτουργία macro.
Έχει. Τη χρησιμοποιώ (ενίοτε), αλλά δεν κάνει καμία διαφορά (μάλλον χειρότερα είναι). Δεν μ' ενδιαφέρει τόσο μεγάλη λεπτομέρεια άλλωστε (εννοώ όχι πάρα πολύ κοντινή απόσταση).
cordis έγραψε:έχεις κάνει calibration την οθόνη σου;
http://www.displaycalibration.com/
δοκίμασες μια από αυτές να την τυπώσεις σε ένα φωτογραφείο να δεις το πραγματικό χρώμα; σε μια TFT οθόνη δε θα δεις το 100% του χρώματος.
Εννοείς ότι μπορεί στην οθόνη μου να δείχνει γκρι αλλά αν την τυπώσω να δείχνει μαύρη;
(Γκρι δείχνει σε όλες τις οθόνες εδώ - έχω 3 - και γκρι δείχνει και στη φωτογραφική μηχανή - ψηφιακή). Και σε κάθε περίπτωση, επειδή στην οθόνη θέλω να δείχνει σωστά (δεν θα τυπωθεί), έχει νόημα αυτό που λες με το calibration αλλά και πάλι δεν νομίζω ότι αυτό φταίει...
cordis έγραψε:σε μια TFT οθόνη δε θα δεις το 100% του χρώματος.
Ας ήταν και απλώς κοντινό! Εδώ μιλάμε φωτογραφίζω λαδί (πράσινο) και δείχνει μπεζ... :-?

Συγγνώμη που φαίνεται σαν να μην είμαι ευχαριστημένη (χα, χα, "έχω ένα πρόβλημα για κάθε σου λύση"! ) Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 20 Απρ 2008 20:28

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 20 Απρ 2008 21:12

ποια είναι η μηχανή σου;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

sstamoul
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sstamoul » 21 Απρ 2008 18:46

Νομίζω ότι βρήκα την καλύτερη λύση (εντελώς κουφό):
αντί να τα φωτογραφίζω, τα σκανάρω! Το αποτέλεσμα είναι σούπερ!

Άβαταρ μέλους
RADICAL
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από RADICAL » 21 Απρ 2008 20:10

καλή φάση, και άμα έχεις και ένα λίγο μεγαλύτερο scanner που να βγάζει και ατμό τα σιδερώνεις κιόλας :kaloe:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
veriotis
Graphics Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από veriotis » 21 Απρ 2008 21:21

lol @Radical

@sstamoul
η καλύτερη λύση είναι αυτό που έκανες εφόσον πρόκειται για ύφασμα, το σκαναρισμα πιστεύω δίνει το καλύτερο χρώμα μιας και η φωτογραφική μηχανή ενοχλείτε και από τον φωτισμό που υπάρχει στο δωμάτιο

μια καλή μηχανή όμως δεν θα σου έβγαζε προβλήματα με τα χρώματα

sstamoul
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sstamoul » 24 Απρ 2008 18:44

RADICAL έγραψε:καλή φάση, και άμα έχεις και ένα λίγο μεγαλύτερο scanner που να βγάζει και ατμό τα σιδερώνεις κιόλας :kaloe:
:lol: κόντεψα να πέσω κάτω απ' την καρέκλα απ' τα γέλια!
veriotis έγραψε:μια καλή μηχανή όμως δεν θα σου έβγαζε προβλήματα με τα χρώματα
εννοείς να επενδύσω χιλιάρικα; (άσε... το σκανεράκι μου την κάνει τη δουλειά του... )

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια!

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 24 Απρ 2008 22:15

sstamoul οι φωτογραφικές μηχανές είναι ρυθμισμένες να βλέπουν γκρι.Είτε άσπρο είναι είτε μαύρο θα το βγάλουν γκρι.Αν θέλεις να βγάλεις το χιόνι άσπρο,θα πας στη μηχανή σου,και στην ρύθμιση EV από το 0 θα το κάνεις +2.Στο μαύρο θα το κάνεις -2.Έτσι θα πεις στη μηχανή να βγάλει το άσπρο άσπρο και το μαύρο μαύρο.

Να σημειώσω εδώ ότι είτε έχεις μηχανή των 100€ είτε των 10000€ το μαύρο γκρι θα βγει!Έτσι έχουν καλιμπράρει τις μηχανές.Γι'αυτό υπάρχει και η γκρι κάρτα της Kodak για φωτομέτρηση!

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 24 Απρ 2008 22:41

Tώρα είδα το θέμα!

Εννοείται ότι η επαγγελματική προσέγγιση στα υφάσματα είναι το σκανάρισμα!

Αν είχα δει το θέμα νωρίτερα, θα το είχαμε αποφύγει όλο αυτό!

Ξέχνα την φωτογράφιση! :-D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφία και Φωτογραφικές μηχανές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες