Σοβαρό πρόβλημα με VPN

Ανταλλαγή εμπειριών και νέα για τις τιμές των συνδέσεων ADSL, VDSL στο internet.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
billybiros1977

Σοβαρό πρόβλημα με VPN

Δημοσίευση από billybiros1977 » 21 Απρ 2008 21:51

Εδώ και μερικούς μήνες ένας γνωστός μου έστησε ένα δίκτυο VPN για να τρέξει μια ERP εφαρμογή στα 3 καταστήματα του (περιοχή Ζωγράφου).

Αγόρασε το πακέτο VPN του ΟΤΕ στα 2Μbps και το δίκτυο το έστησε κάποιος τεχνικός.

O Server στήθηκε σε Windows 2003 ενώ οι clients της εφαρμογής δουλεύουν σε Windows XP.

H Ταχύτητα όμως του δικτύου είναι υπερβολικά αργή.

Επειδή δεν έστησα εγώ το μηχάνημα ούτε το δίκτυο δεν γνωρίζω τι ρυθμήσεις έχουν γίνει ενώ δεν γνωρίζω και πολλά πράγματα πάνω στα VPN.

Σε έναν έλεγχο που έκανα η εφαρμογή πραγματικά σέρνεται (μιλάμε για μισό και ένα λεπτό για να κάνει μια εγγραφή) ενώ δοκιμάζοντας να κάνω μεταφορά ενός αρχείου από ένα PC στο άλλο ο χρόνος που απαιτούταν ήταν περίπου 1 ώρα για ένα αρχείο 100ΜΒ.
Η ταχύτητα μεταφοράς ήταν σταθερή στο 0.22% με 0.24% του δικτύου 100άρι (δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να βοηθήσει)

Ο άνθρωπος δεν μπορεί να κάνει τι δουλειά του πάνω σε τέτοιες ταχύτητες και έχει πληρώσει ένα σορό λεφτά.

Κάθε βοήθεια ή κάποια ιδέα θα ήταν θεμιτή.
Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Σοβαρό πρόβλημα με VPN

Δημοσίευση από cordis » 06 Μάιος 2008 14:09

ίσως το πρόβλημα να είναι το software του ERP που μπορεί να μην είναι φτιαγμένο για VPN αλλά μόνο για εσωτερικό δίκτυο...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συνδέσεις ADSL, VDSL”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης