Freestuff Bookmarks, Τα αγαπημένα σας στην σελίδα σας

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Freestuff Bookmarks, Τα αγαπημένα σας στην σελίδα σας

Δημοσίευση από Basilakis » 22 Απρ 2008 14:29

Freestuff Bookmarks, Τα αγαπημένα σας

Τις τελευταίες μέρες σκεφτόμουνα πώς να κάνω τα προσωπικά μου Links για το blog μου. Μετά σκέφτηκα πως μίας και είμαστε στο Web 2.0 Και όλα επιτρέπονται και πως οι υπηρεσίες και τα APIS είναι κάτι που χρησιμοποιούμε χωρίς αναστολές σκέφτηκα να κάνω τα Αγαπημένα μου, αντί για τα Links μου, και να χρησιμοποιήσω τα Freestuff Bookmarks και το RSS feed Που δίνουνε.

Για να πω την αλήθεια με παίδευσε ο Feeder αλλά αφού τακτοποιήθηκε με κάποιο έτοιμο script (εάν γράφαμε και τους feeders δεν θα έμενα χρόνος να κάνουμε μπάνιο) είπα να το παρουσιάσω εδώ και σε εσάς.

Χρησιμοποιούμε λοιπόν το feeder που λέγετε

rss2html από http://www.feedforall.com

Το script είναι αρκετά δυνατό, παρόλα αυτά το έχω ανεβάσει και δίνω το Link από εδώ γιατί μιλάω με τον δημιουργώ για άδεια περί αλλαγών και τροποποιήσεων ελεύθερα, έτσι ώστε να το αναπτύξουμε όπως εμείς θέλουμε.

Στο tutorial τώρα.

Έχουμε και λέμε λοιπόν, το script έχει 3 αρχεία μέσα.

Κώδικας: Επιλογή όλων

FeedForAll_XMLParser.inc (δεν βάζουμε τα χεράκια μας μέσα ακόμη, οέο)
rss2html.php (Ο βασικός μας exporter. Aυτό που κάνει είναι «τραβάει» τα RSS για να μπορούμε εμείς να τα παρουσιάσουμε.) Εδώ μέσα γίνονται και οι ρυθμίσεις μας.
Config.php (αρχείο που έκανα add εγώ για να είναι οι ρυθμίσεις μας ποίο εύκολες.
sample-template.html (το template μας)
Λοιπόν. Ξεκινάμε στήνοντας το script για να διαβάζει τον χρήστη μας.
SIDE NOTE: Ο κάθε χρήστης έχει το RSS του της μορφής,
http://bookmarks.freestuff.gr/bookmarks/Basilakisweb/
Από Basilakisweb, το ακριβές όνομα σας στο Freestuff.gr
Ανοίγουμε λοιπόν το config.php με τον αγαπημένο μας editor Και κάνουμε το εξής
Βρήσκουμε:

$XMLfilename = "http://bookmarks.freestuff.gr/rss/Basilakisweb";
Κάνουμε Replace το Basilakisweb με το username μας που έχουμε στο Freeftuff.gr

Μετά έχουμε το

$TEMPLATEfilename = "sample-template.html";
Εδώ αυτό που κάνουμε είναι να ορίσουμε την σελίδα που θέλουμε να χρησιμοποιηθεί σαν template. Αυτή την στιγμή το script περιέχει μόνο ένα template σε table μορφή. Εάν κάποιος από τους tableless guru μας ενδιαφέρετε μπορεί να το κάνει σε DIVS, αλλιώς θα το κάνω εγώ μόλις βρω χρόνο.

Εδώ λοιπόν ορίζουμε το url της σελίδα μας που θα χρησιμοποιήσουμε σαν Template.

ΠΡΟΣΟΧΗ: To template μας πρέπει να είναι βασισμένο στα tags τα οποία έχει η σελίδα του template. Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να τα αντικαταστήσετε, γιατί αλλιώς δεν θα λειτουργούνε.

Μετά έχουμε το μέγεθος που θα έχουνε τα titles μας.

$limitFeedTitleLength = 0;        // Χωρίς όριο
$limitFeedDescriptionLength = 0;  // Χωρίς όριο
$limitItemTitleLength = 0;        // Χωρίς όριο
$limitItemDescriptionLength = 0;  // Χωρίς όριο
Το όριο αντιστοιχεί σε γράμματα. Αυτό μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε εάν κάνετε leech τα bookmarks κάποιου φίλου και ο ίδιος χρησιμοποιεί τεράστιες λέξεις π.χ. «Φωτία στην Κολοπετινίτσα Άνω Κάτω Σαρωνικού με 15 τραυματίες». Τα titles είναι μικρά και περιεκτικά, δεν ξέρεις ποτέ πόσο μπορεί να φτάσουνε.

Τώρα, τα bookmarks μας έχουνε και ημερομηνία.
Αυτή βασίζεται στην fuction date() της php οπότε δεν χρειάζεται να πω εδώ πως θα την ορίσετε, αλλά μπορείτε να διαβάσετε το manual Πως συντάσσεται η date και ένα έχετε πρόβλημα εμείς εδώ θα βοηθήσουμε

http://www.php.net/manual/en/function.date.php

$LongDateFormat = "F jS, Y";    // ie, "Jan 21st, 2004"
$ShortDateFormat = "m/d/Y";     // ie, "1/21/2004"
//$ShortDateFormat = "d/m/Y";     // ie, "21/1/2004"
$LongTimeFormat = "H:i:s T O";  // ie, "13:24:30 EDT -0400"
$ShortTimeFormat = "h:i A";     // ie, "1:24 PM"
Όπως βλέπετε στα σχόλια υπάρχει ήδη ένα commented date tag το οποίο σας δείχνει τι μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αλλιώς. Στο μέλλον, θα κάνω add περισσότερα ready made στο Script.

Μετά έχουμε τον ορισμό του access lvl για το αρχείο μας από εξωτερικούς servers αλλα και για το Template file που θα χρησιμοποιήσουμε.

$fileAccessLevel = 1;

Έχουμε λοιπόν:
-1 = Remote files ΔΕΝ επιτρέπονται
0 = Remote files και local files επιτρέπονται για τοπικά Templates
1 = Remote files και μόνο local files επιτρέπονται για Template files
2 = Όχι local files, Remote μόνο.

Τώρα τα τοπικά μας αρχεία, τι τύποι μπορεί να είναι;

Φαντάζομαι καταλαβαίνετε πως δεν είναι λογικό να καλέσουμε ένα αρχείο JPG για Template αλλά και ούτε το Feed μας μπορεί να είναι εικόνα. Τι γίνεται όμως εάν αυτός σε περίπτωση λάθους; Απλώς φυλάσσουμε να νότα μας, με έναν έλεγχο. Έτσι:

$allowedTemplateExtensions = Array(".html", ".htm", ".shtml");
$allowedFeedExtensions = Array(".xml", ".rss");
Μήπως θα έχω πρόβλημα με την γλώσσα του Feed; Μπά δεν νομίζω, το script ελέγχει την γλώσσα και την παρουσιάζει

$destinationEncoding = "UTF-8";
$missingEncodingDefault = "ISO-8859-1";
ΠΡΟΣΟΧΗ: Εάν ο Feeder έχει άλλη γλώσσα, τότε είναι προβληματικός ο creatοr όχι το script

Και τελειώνοντας

$escapeAmpInLinks = 1;
Αυτό που κάνει είναι να μετατρέπει το σύμβολο & για τα δυναμικά urls.

ΣΥγνώμη εάν σας κούρασα η δεν σας ενδιαφέρει καθόλου. Εγώ θα συνεχίζω να το κάνω update και ίσως βγάλω και μερικά Templates Για το script
:lol: :lol: 8)

EDITED:
Ξέχασα να βάλω το Link lol :D

Kατεβάστε εδώ

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης