Το νεο μου τουτου

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
molosos

Το νεο μου τουτου

Δημοσίευση από molosos » 29 Απρ 2008 11:57

Εκανα μια προσπαθια να φανταστω πως θα ειμαι σε μερικα χρονια με γκαραζ και αυτοκινητο
και λεω μιας και ειναι ονειρο ας ειναι οπως το θελω
Περιμενω σχολια, κρητικες, παρατηρησεις
Συνημμένα
Lamborgini_Murcielago.jpg

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Το νεο μου τουτου

Δημοσίευση από Sheena » 29 Απρ 2008 12:17

Ωραίο όνειρο και αρκετά πειστική η απεικόνιση του.... Θα έλεγα αληθινή φωτογραφία....! ;) :)
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
molosos

Το νεο μου τουτου

Δημοσίευση από molosos » 29 Απρ 2008 12:19

Ευχαριστω πολυ.
Να πω και κατι για να ειμαι δικαιος το μοντελο του αυτοκινητου το πηρα ετοιμο ολα τα αλλα εκανα εγω

Άβαταρ μέλους
ne3go

Το νεο μου τουτου

Δημοσίευση από ne3go » 29 Απρ 2008 13:29

Αφού σου ευχηθώ να γίνει κάποια στιγμή πραγματικότητα το όνειρο, να πώ το εξής:
Είναι πολύ ωραίο και αληθοφανές το υλικό του ξύλου και του τοίχου, αλλά δεν μου θυμίζει γκαράζ. Περισσότερο μου μοιάζει για δάπεδο σπιτιού πάνω στο οποίο έχεις τοποθετήσει μια Lamborgini-παιχνίδι!

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Το νεο μου τουτου

Δημοσίευση από Sheena » 29 Απρ 2008 13:32

Και από πίσω η σπηλιά, να συμπληρώσω...... Είναι αληθοφανές ως προς το αποτέλεσμα, αλλά όντως δεν θυμίζει γκαράζ.... Αλλά είπαμε, όνειρο είναι. Το πλάθει όπως θέλει... ;)
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
molosos

Το νεο μου τουτου

Δημοσίευση από molosos » 29 Απρ 2008 13:41

ενα τετοιο αυτοκινητο στο σαλονι θα το εβαζα και αυτο γκαραζ ειναι το λιγοτερο που του αξιζει τι να κανω εχω και εγω ενα ψωνιο :)
σε λιγες μερες θα το φτιαξω λιγο καλυτερα.
Αλλωστε μην το βλεπετε σαν πραγματικοτητα αλλα σαν ονειρο
Καλως ηρθατε στην χωρα των 3Δ :)
Ευχαριστω για τα σχολια

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Το νεο μου τουτου

Δημοσίευση από EneMe » 30 Απρ 2008 20:30

ne3go έγραψε:Αφού σου ευχηθώ να γίνει κάποια στιγμή πραγματικότητα το όνειρο, να πώ το εξής:
Είναι πολύ ωραίο και αληθοφανές το υλικό του ξύλου και του τοίχου, αλλά δεν μου θυμίζει γκαράζ. Περισσότερο μου μοιάζει για δάπεδο σπιτιού πάνω στο οποίο έχεις τοποθετήσει μια Lamborgini-παιχνίδι!
Eίναι λάθος το μέγεθος της σανίδας στο δάπεδο. Δοκίμασε να βάλεις το υλικό στο 50% ή και στο 33% και θα "μεγαλώσει" το αυτοκίνητο! ;-)

Άβαταρ μέλους
molosos

Το νεο μου τουτου

Δημοσίευση από molosos » 30 Απρ 2008 20:40

nai se euxaristo file EneMe gia to sxolio to eixa proseksi auto alla den einai mono auto einai kai to bathos paidiou pou exo balei einai megalo kai fenete san fotografisi makro

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Το νεο μου τουτου

Δημοσίευση από Zizo » 02 Μάιος 2008 02:48

Simfonw me ton EneMe...
Alla kati den mou kathete kala... o tixos apo pisw miazei san na einai stravos... les kai thelei rotate pros ta aristera... kai pistevw pos tha itan kalitera an evazes (den thimames pos legete) afto to ksilo pou enonei ton tixo me to patoma... kai ston pisw tixo... ektos an ton piso tixo ton ekanes na miazei san garazoporta... nomizw pos to onoiro oloklironete siga siga...
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

Το νεο μου τουτου

Δημοσίευση από NikoSokiN » 02 Μάιος 2008 21:01

....πολύ καλή απόπειρα....πέραν του uv map του δαπέδου που χρειάζεται άμεσα επαναπροσέγγιση, θα πρότεινα να αλλάξεις το υλικό των τοίχων σε κάτι ποιό "ευανάγνωστο". Απο εκεί και έπειτα μπορείς να ντύσεις το "όνειρο" με ότι λεπτομέρειες μπορεί κανείς να φανταστεί...

Παρεπιμπόντως, το δικό μου "όνειρο" ακούει στο όνομα "bizzarini gt"...για το οποίο δεν βρήκα ούτε καν blueprints (πόσο μάλλον τζαμπέ μοντέλο....)
Better to be Hated for who You Are than Loved for who You 're Not

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
De_Profundis
Επικοινωνία:

Το νεο μου τουτου

Δημοσίευση από De_Profundis » 02 Μάιος 2008 21:51

Molosos συγχαρητήρια για την προσπάθειά σου. Δεν είμαι καλύτερος για να κρίνω το αποτέλεσμά σου αλλά θα προσπαθήσω με τις γνώσεις μου να σε βοηθήσω.

Για αρχή άλλαξε το texture του δαπέδου. Όπως και να έχει, ποτέ σε γκαράζ δεν βάζεις παρκέ. Μπορείς να το αλλάξεις με ένα καλό texture πέτρας ή ασφάλτου. Εάν δεν θές να το αλλάξεις, μπορείς να βάλεις το εργαλείο Map Scaler και να ρυθμίσεις επακριβώς πόσο μεγάλο ή μικρό θές να φαίνεται το δάπεδο.

Άλλαξε και το texture της πέτρας. Καλύτερα να βάλεις κάτι σε γύψο με χρωματική επιλογή που να ταιριάζει με το δάπεδο. Το Max έχει καλά τέτοια textures.

Αυτά. Εάν σε ενδιαφέρει δες τη δική μου προσπάθεια σχετικά με το Car Modelling. Είναι λίγο άθλιο, αλλά παλεύεται.
Εδώ: http://www.freestuff.gr/forums/download.php?id=2084

Ελπίζω να μην σε αποκαρδίωσα... :oops: :oops: :oops: :-?
Εικόνα

/ - { Render Your Dreams } - /

My Deviant Art

Άβαταρ μέλους
molosos

Το νεο μου τουτου

Δημοσίευση από molosos » 02 Μάιος 2008 22:11

Σας ευχαριστω και παλι ολους για τα σχολια σας.
ετοιμαζω και αλλη προσπαθηα με το ιδιο θεμα νομιζω πως θα ειναι λιγο καλυτερη.
Molosos συγχαρητήρια για την προσπάθειά σου. Δεν είμαι καλύτερος για να κρίνω το αποτέλεσμά σου αλλά θα προσπαθήσω με τις γνώσεις μου να σε βοηθήσω.

Για αρχή άλλαξε το texture του δαπέδου. Όπως και να έχει, ποτέ σε γκαράζ δεν βάζεις παρκέ. Μπορείς να το αλλάξεις με ένα καλό texture πέτρας ή ασφάλτου. Εάν δεν θές να το αλλάξεις, μπορείς να βάλεις το εργαλείο Map Scaler και να ρυθμίσεις επακριβώς πόσο μεγάλο ή μικρό θές να φαίνεται το δάπεδο.

Άλλαξε και το texture της πέτρας. Καλύτερα να βάλεις κάτι σε γύψο με χρωματική επιλογή που να ταιριάζει με το δάπεδο. Το Max έχει καλά τέτοια textures.

Αυτά. Εάν σε ενδιαφέρει δες τη δική μου προσπάθεια σχετικά με το Car Modelling. Είναι λίγο άθλιο, αλλά παλεύεται.
Εδώ: http://www.freestuff.gr/for...nload.php?id=2084
De_Profundis το ειδα το Rendering σου ειναι πολυ καλο και αν εκανες εσυ το αυτοκινητο ειναι ακομα καλυτερο.
το ξυλο δεν θελω να το αλλαξω μου αρεσει να εχει την αισθηση του σολονιου στην νεα φωτο που θα ανεβασω θα του βαλω και τηλεοραση ισως και καναπε(Θα δω)
να ερχεστε να βλεπουμε MOTO GP και F1. :kaloe: :kaloe: :P
και αν βρω λιγο χρονο τηα του βαλο και ενα παγκο με εργαλεια.

Ηφωτο που εβαλα τωρα ειναι οπως βγηκε απο το 3δς μαχ χωρις καθολου photoshop ετσι για μια πρωτη ιδεα?
Συνημμένα
Lampo_.jpg

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Το νεο μου τουτου

Δημοσίευση από paink1ller » 02 Μάιος 2008 23:25

molosos το τουτου εχει σοβαρα προβληματα smoothing. Σαν να ειναι απο κερι και να το αφησε καποιος στον ηλιο ! :lol:

Το ξυλο ειναι ολα τα λεφτα παντως. Φρεσκολουστραρισμενο !

Άβαταρ μέλους
molosos

Το νεο μου τουτου

Δημοσίευση από molosos » 02 Μάιος 2008 23:35

μα ρε paink1ller τετοιο τουτουνι θα το αφεινα ακεροτό χαχαχα
τι προτεινεις?

Άβαταρ μέλους
De_Profundis
Επικοινωνία:

Το νεο μου τουτου

Δημοσίευση από De_Profundis » 03 Μάιος 2008 00:58

Τώρα που το ξανασκέφτομαι είναι καλή η ιδέα σου. Άλλοι βάζουν στο σαλόνι τους πιάνο, μπιλιάρδο, μπαρ, πισίνα (ναι και αυτο), αλλά η ιδέα μιας Gallardo είναι μακράν η πιο προχωρημένη. Εφόσον το θες για έκθεμα στο σαλόνι μπορείς να βάλει το τουτου σου να στέκει σε μία βάση.

Το δάπεδο στην ιδέα οτι αποτελεί μέρος σαλονιού είναι πολύ ωραίο. Η ένστασή μου ήταν ως προς το δάπεδο για γκαράζ. Ο τοίχος όμως δεν μου αρέσει καθόλου. Εάν σου αρέσει εσένα, εμένα περισσεύει. Μπορείς να προσθέσεις bump map, να φαίνεται πιο τραχύ, και όχι λείο / επίπεδο.

Υ.Γ: Το αυτοκίνητο το έφτιαξα μόνος μου. Δεν είναι έτοιμο μοντέλο. Ευχαριστώ για την γνώμη σου.
Εικόνα

/ - { Render Your Dreams } - /

My Deviant Art

Απάντηση

Επιστροφή στο “3D Graphics design”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης