Υποχρεωτική Στράτευση στα 18

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 29 Απρ 2008 15:44

Ο υπουργός Άμυνας, Βαγγέλης Μεϊμαράκης, άφησε ανοιχτό το ενδεχόμενο για υποχρεωτική στράτευση στα 18 έτη. Αυτό σημαίνει και το τέλος των αναβολών στράτευσης λόγω σπουδών, κάτι που επηρεάζει άμεσα τους ανερχόμενους σπουδαστές.
Ο κ. Μεϊμαράκης τόνισε ακόμη ότι εφόσον η θητεία είναι υποχρεωτική στην χώρα μας, έτσι θα πρέπει να είναι και η ηλικία.
Ο υπουργός ανακοίνωσε πως θα ξεκινήσει διάλογος με τις πολιτικές νεολαίες για το θέμα, κάτι που πάντως είχε γίνει και πριν από 4 χρόνια, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Προσωπικά ελπίζω να μην υπάρξει τέτοιο ενδεχόμενο μιας και πιστεύω πως 8α δημιουργήσει πολλά προβλήματα.

Πηγή : http://news.pathfinder.gr/greece/news/472696.html

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 29 Απρ 2008 17:21

Να πάει να !@#$$%@:#@#@$#$$@$

και δεν κάνω πλάκα.

Υπάρχουνε πολύ παράγωντες για να πάς στρατό. Δεν μπροείς να στέλνεις ένα παιδία στα 18 στο στρατό, και μόλις γυρίσει να του πείς "Κάτσε τώρα σπούδασε (πράγματα τα οποία έχεις κάνει πρίν απο ένα χρόνο και κάτι).

Και τι θα γίνει με γυναίκες vs άνδρες; Αυτές θα ξεκινάνε τις σπουδές νωρίτερα; Και θα τελειώνουνε νωρίτερα; Και θα βρίσκουνε δουλεία νωρίτερα;

Και είμαι τις άποψης πως γυρνώντας απο τον στρατό θέλεις απλώς να δουλέψεις. Λίγοι είναι αυτοί που συνεχίζουνε τις σπουδές τους μετά.

Ειναι πολύ μεγάλος !@#$$% που προτίνει κάτι τέτοιο. Είμαι σίγουρος βέβαια πως καμία νεολαια δεν θα το δεχτεί. Η άποψη του φοιτιτή είναι να κάθονται και όχι να είναι δραστήριοι. (όχι όλοι, ένα μεγάλο ποσοστό παρόλα αυτά)

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 29 Απρ 2008 17:33

Το έθεσες πολύ καλά. Τα ίδια ήθελα να πω αλλά δεν έβρισκα λόγια. Συμφωνώ με τα χίλια!...

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stathis » 29 Απρ 2008 17:39

Είναι απλά λαθος...μετά θα καταληξουμε να τελειωσουμε τις σπουδες μας σε μεγάλη ηλικία...
Συν οτί αντε να ασχοληθεις μετά με διαβασμα...
Αλλος ενας χρόνος χαμένος.
Ας μεινουν τα πραγματα ως εχουν.
Δεν ξερω αν έχει παιδιά ο Μειμαράκης αλλα είμαι σιγουρος οτί ο δικος του ο γιοκας θα πάει οποτε και αν του γουστάρει.Λαμογια.

btw έχω την εντυπωση οτί είναι πολιτικό θέμα , κατί που είναι αντιθετο με τους ορους χρησης του φορουμ.Οποτε ας περιοριστουμε στα συν και πλην και στις γνωμες μας , χωρις να μεταβουμε σε πολιτικό επιπεδο.

Άβαταρ μέλους
The Razor
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από The Razor » 29 Απρ 2008 20:46

Δεν πρόκειται να περάσει κάτι τέτοιο. Θα γίνει χαμός!

Αλλα το θέμα θα κλειδώσει μάλλον:
Απαγορεύεται αυστηρά κάθε είδους πολιτική ή θρησκευτική συζήτηση.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 29 Απρ 2008 21:10

δεν κατηγορούμε κάποιον. και δεν το πήαγμε πολιτικά. συζήτηση σε ένα μέτρο κάνουμε, χωρίς να πούμε ποίο κόμμα κτλ

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stathis » 29 Απρ 2008 23:23

Ακριβως γι αυτο ειπα να μεινουμε στις αποψεις μας και να μην αγγιξουμε το πολιτικο επιπεδο.

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 29 Απρ 2008 23:39

Aflex έγραψε:Ο υπουργός Άμυνας, Βαγγέλης Μεϊμαράκης, άφησε ανοιχτό το ενδεχόμενο για υποχρεωτική στράτευση στα 18 έτη.
Basilakisweb έγραψε:Να πάει να !@#$$%@:#@#@$#$$@$
Εμένα γιατί μου φαίνεται ότι δεν αρχίσαμε καλά???
Basilakisweb έγραψε:δεν κατηγορούμε κάποιον. και δεν το πήαγμε πολιτικά. συζήτηση σε ένα μέτρο κάνουμε, χωρίς να πούμε ποίο κόμμα κτλ
Ο λόγος που δεν επιτρέπονται τέτοια σχόλια είναι αυτός...

:hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer:
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 30 Απρ 2008 00:34

eγω προτεινω υποχρεοτικη στρατευση στα 15 για τους αντρες, στα 17 για τις γινεκιες, και αν καπχιος επιθιμει να παραμινει και μετα τα 18, να του κολαμε και ενσιμα για την εθελοντικη παραμονη του, οσο αφτη θα διαρκεσει.

σαφός και επίσης πρεπει να περουν και σινταξη οι εθελοντες στα 4χρονια παραμονης τους, δηλαδη 4χρονια πχιο νορίς απο την βουλευτικη σινταξη.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stathis » 30 Απρ 2008 01:36

εγω προτεινω να κοψουν την διαδοση των ναρκωτικών στην Θεσσαλλλονίκη Αγ.Σοφία μεριά...

Θα μας τρελανεις ρε.

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 30 Απρ 2008 02:12

sostos o Connor
to mono to lathos einai to y
Connor MacLeod έγραψε:σαφός και επίσης πρεπει να περουν και σινταξη οι εθελοντες στα 4χρονια παραμονης τους, δηλαδη 4χρονια πχιο νορίς απο την βολευτικη σινταξη.

21century

Δημοσίευση από 21century » 30 Απρ 2008 10:47

Συμφωνώ απόλυτα με το μέτρο, θα γίνεις ολοκληρωμένος πολίτης έχοντας ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις σου και μετά μπορεις να ασχοληθείς με οτιδήποτε εργασία θελήσεις και όσοι επιθυμούν να ετοιμαστούν μελλοντικά για οικογένεια. Σίγουρα το μέτρο θα βοηθήσει τόσο στην λειψανδρία που παρατηρείται και σε εκείνους που φέυγουν στο εξωτερικό για σπουδές και απενεχοποιούν τους εαυτούς τους απο μια υποχρέωση που έχει βάθος κι ουσία. Αλοίμονο αν έκαναν έτσι τα παλιά τα χρόνια και οι αρχαίοι. Τότε δεν ειχαν αναβολές.
Φυσικά είμαστε στον 210 αιώνα και οι απειλές δεν είναι ίδες αλλά η θέση μας επιβάλλει να έχουμε στρατό.

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 30 Απρ 2008 12:10

Έχω χαρακτηριστικό παράδειγμα από το καράτε. Συναθλητής μου που είναι σήμερα 22 χρονών, πήγε πρώτα στον στρατό και ύστερα άρχισε τις σπουδές του στην σχολή που πέρασε. Το ευχάριστο πως η σχολή δεν συμμετέχει σε καταλήψεις και έτσι αναμένεται να τελειώσει σε ένα χρόνο τις σπουδές του μαζί με την πρακτική. Και έτσι είναι έτοιμος να αρχίσει να δουλεύει. Μια χαρά το βλέπω αυτό. Τέλειωσε το στρατό, τελειώνει και τις σπουδές.

Άλλοι, αργούν να περάσουν σε κάποια σχολή. Ύστερα πηγαίνουν στο εξωτερικό να συνεχίσουν. Έχουν φτάσει τα 28-29 και σπουδάζουν ακόμη. Πότε θα πάνε στρατό και πότε θα ξεκινήσουν να δουλεύουν. Μην ξεχνάμε η παραγωγική ηλικία είναι μεταξύ 25 - 35. Άσε που αν μέχρι τα 30 δεν έχεις ήδη κάποια προϋπηρεσία στον εργασιακό τομέα τα πράγματα δυσκολεύουν πάρα πολύ.

Έχω και το χαρακτηριστικό παράδειγμα συνάδελφου πριν λίγα χρόνια. Ξεκίνησε να δουλεύει και γύρω στα 27 αναγκάστηκε να διακόψει για να πάει στρατό. Όταν επέστρεψε από το στρατό άρχισε να ξαναδιαβάζει για να μπορέσει να ενταχθεί στον εργασιακό χώρο εκ νέου. Και επειδή υπήρχε και μια σχετική πίεση χρόνου, επέστρεψε στην ίδια εταιρεία που τον ήξεραν και ήξεραν την δουλειά του για να μην μείνει χωρίς δουλειά για καιρό. (Ως γνωστόν στο δικό μας επάγγελμα τα πράγματα αλλάζουν με ταχύτατους ρυθμούς και πολύ εύκολα μπορείς να μείνεις πίσω στις εξελίξεις.) Ταυτόχρονα όμως γύρισε πίσω σε κάποιους που μονίμως τους έβριζε για την εκμετάλλευση που είχαμε από την εν λόγω εταιρεία, ενώ θα μπορούσε να ψάξει για κάτι καλύτερο.

Από αυτά και άλλα παραδείγματα λέω καλύτερα η θητεία να γίνεται με το που τελειώνει κανείς το σχολείο. Έτσι για να "πήζει" λίγο γρηγορότερα το μυαλό, να απαλλαγείς από το άγχος του στρατού και να μπορείς ελεύθερα να συνεχίσεις με σπουδές και άλλα. Επιπλέον είναι πιο εύκολο να βρεις δουλειά μετά.
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 30 Απρ 2008 12:55

Εγώ θα συμφωνήσω με την Sheena. Όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα.

Thoughtless
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Thoughtless » 30 Απρ 2008 14:18

Εγώ διαφωνώ με την υποχρεωτική στρατιωτική θητεία.
it's all about contribution ...

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες